تقویم رویدادهای امروز ۲۵ بهمن و وقایع مهم تاریخی

رویدادهای مهم 25 بهمن

در این مطلب میتوانید وقایع و اتفاقات مهمی که در 25 بهمن رخ داده را دنبال نمایید.

در این صفحه همراه شما هستیم تا در تاریخ قدمی بزنیم و مهمترین رویدادهای تاریخ جهان را بررسی کنیم. وقایع مهمی که در تاریخ 25 بهمن مصادف با 14 فوریه رخ داده اند. اشخاص مشهور و تاثیر گذاری که در 25 بهمن به دنیا آمده اند و افرادی مهمی که در تاریخ نامشان پرآوازه بود و در این تاریخ درگذشته اند را بصورت مختصر و مفید بررسی خواهیم نمود.

رویدادهای مهم تاریخی مصادف با امروز 25 بهمن

روز جهانی عشق (ولنتاین)

وقایع مهم 25 بهمن: روز ولنتاین

14 فوریه مصادف با 25 بهمن به عنوان روز عشق (ولنتاین) در سراسر جهان جشن گرفته می شود. دلیل نامگذاری این روز، گرامی داشتن یاد و خاطره یکی از قدیسان مسیحی بنام والنتینوس می باشد. گفته می شود این شخص، در رم باستان برای سربازان مراسم ازدواج برگزار می کرده است.

ثبت اختراع تلفن توسط الکساندر گراهام بِل 1876

وقایع مهم 25 بهمن: ثبت تلفن توسط گراهام بل

در تاریخ 25 بهمن مصادف با 14 فوریه سال 1876 بود که الکساندر گراهام بل (Alexander Graham Bell) اختارع تلفن را به ثبت رساند. او به غیر از تلفن اختراعات دیگری نیز دارد که فلزیاب و خرپای سه بعدی از جمله آنها می باشد.

اولين پيوند كليه انسان در انگليس 1963

وقایع مهم 25 بهمن: اولين پيوند كليه انسان در انگليس

در تاریخ 25 بهمن مصادف با 14 فوریه سال 1963 بود که اولین پیوند کلیه انسان در انگلیس توسط پروفسور مارتين اسكات، در بيمارستان شهر ليدز انگلستان انجام شد. او طی عمل جراحی، کلیه شخص تازه فوت شده را به یکی از بیماران خود پیوند زد و عمل موفقیت آمیزی بود.

عزل احمد شاه قاجار از فرماندهي كل قوا 1303

رویدادهای مهم 25 بهمن: عزل احمد شاه

از جمله رویدادهای مهم 25 بهمن مصادف با 14 فوریه، عزل احمد شاه قاجار از فرماندهي كل قوا بود. بعد از افزایش نفوذ رضا خان در سراسر کشور، نگرانی او از برکناری از سوی احمدشاه، باعث شد تا برای بدست آوردن فرماندهي كل قوا تلاش کند. او سرانجام به فرماندهي کل قواي دست يافت و احمد شاه از فرماندهي كل قوا عزل شد. این اتفاق باعث شد تا زمینه برای براندازی حکومت قاجار فراهم شود.

تولد اشخاص مشهور جهان به تاریخ 25 بهمن

مازاکی کوبایاشی، فیلمساز ژاپنی 1916

افراد معروف متولد 25 بهمن : مازاکی کوبایاشی

یکی از افراد مشهوری که در تاریخ 25 بهمن مصادف با 14 فوریه متولد شده، ماساکی کوبایاشی Kobayashi Masak، کارگردانی ژاپنی بود که فیلم‌ های سه‌ گانه وضعیت بشر را کارگردانی کرد. او همچنین برای کارگردانی فیلم کوایدان، جایزهٔ ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کن 1965 را از آن خود کرد و نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌ زبان شد.

همایون اسعدیان، کارگردان ایرانی 1337

افراد معروف متولد 25 بهمن : همایون اسعدیان

همایون اسعدیان، کارگردان، فیلم نامه نویس و عکاس ایرانی در 25 بهمن سال 1337 در اصفهان متولد شد. او فعالیت هنری خود را از سال 1353 آغاز کرد. عکاسی در فیلم دبیرستان، اولین فعالیت او در سینمای حرفه ای بود. از جمله فلیم های تاثیر گذار اسعدیان می توان طلا و مس را نام برد.

مارگارت نایت، مخترع آمریکایی 1838

افراد معروف متولد 25 بهمن: مارگارت نایت

مارگریت ای. نایت Margaret E. Knight، مخترع آمریکایی متولد 25 بهمن، مصادف با 14 فوریه 1838 بود. او با اختراع پاکت کاغذی به شهرت رسید و لقب مشهورترین مخترع زن سده 19 میلادی را دریافت کرد. تا جایی که او را ادیسو ن زن می نامیدند. ماشین پاکت‌ سازی اولیه او در مؤسسه اسمیتسونین در واشینگتن دی. سی قرار دارد. نام او در تالار ملی مشاهیر مخترع ثبت شده است.

بابر، بنیادگذار و امپراتور گورکانی هند 1483

افراد معروف متولد 25 بهمن: بابر

ظهیرالدین محمد بابُر، از جمله متولدین مشهور 25 بهمن مصادف با 14 فوریه می باشد. او از نوادگان تیمور گورکانی و بنیانگذار امپراتوری گورکانی هند (آخرین امپراتوری دوران طلایی اسلامی) بود.

افراد مشهوری که در تاریخ 25 بهمن، از دنیا رفتند

جیمز کوک، کاشف اسکاتلندی 1779

افراد مشهوری که در تاریخ 25 بهمن، از دنیا رفتند: جیمز کوک

جیمز کوک James Cook، دریانورد و کاوشگر بریتانیایی از جمله افراد مشهوری بود که در تاریخ 25 بهمن مصادف با 14 فوریه سال 1779 از دنیا رفت. او طی فرماندهی سه سفر اکتشافی مهم، بسیاری از جزایر اصلی اقیانوس آرام  را شناسایی و نقشه برداری کرد. از جمله ویژگی های بارز او شجاعت در اکتشاف مناطق پرخطر و توانایی رهبری در شرایط دشوار بود. در تانزویل استالیا دانشگاهی به نام او تاسیس شده است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.