E

شکلات تیره باعث بهبود خلق و خوی می شود، از آسیب مغز جلوگیری می کند، حافظه و تمرکز را بهبود می بخشد، استرس را کاهش می دهد.

آنچه که در مورد مزایای مغز شکلات تیره در این مقاله یاد خواهید گرفت:

  • چطور خوردن شکلات تیره می تواند شما را باهوش تر و شادتر کند؟
  • شکلات تیره چگونه مغز را در مقابل پیری محافظت می کند؟
  • چطور خوردن شکلات تیره باعث کنترل گرایش غذا و استرس می شود؟
  • هنگام خرید شکلات تیره چه باید بکنید؟

“تمام چیزی که تو نیاز داری عشق است. اما یک شکلات کوچک در حال حاضر آن را لذت بخش تر می کند. ” – چارلز م. شولز

جهان عطر شکلات را دوست دارد آمریکایی ها سالانه 3 میلیارد پوند از آن را می خورند. اما مصرف ایالات متحده در مقایسه با کشورهای بزرگ که شکلات دوست دارند مانند سوئیس، آلمان و بریتانیا بسیار کم است.

ما فقط شکلات را دوست داریم نه تنها بخاطر اینکه مزه ی خوبی دارد. ما آن را دوست داریم به طوری که به ما احساس لذت می بخشد. این نادرست است که چیزی چون خوشمزه است برای شما نیز مناسب نیست ، شکلات تیره یک استثناء از این قانون است. شما شکلات تیره را در بالای هر لیست غذاهای مغذی پیدا خواهید کرد. بیایید نگاهی به 6 مزیت سلامت مغز اثبات شده از شکلات بیاندازیم.

1. خوردن شکلات تیره می تواند شما را خوشحال کند.

شکلات تیره تولید مواد شیمیایی “احساس خوب” را به نام اندورفین افزایش می دهد. اندورفین ها با گیرنده های اپیت در مغز به احساسات ناخوشایند مرتبط می شوند. آنها همچنین درد و اثرات منفی استرس را کاهش می دهند. شکلات یک منبع غذایی برتر از تریپتوفان است، یک پیشرونده اسید آمینه برای سروتونین، انتقال دهنده عصبی از شادی و حالت مثبت است. شکلات منبع اصلی غذای آناندامید است، یک ترکیب طبیعی به نام “مولکول سعادت” این انتقال دهنده عصبی بسیار شبیه THC (تتراهیدروکانیابینول) است که مولکول اولیه روانگردان در ماری جوانا است.

شکلات تیره همچنین حاوی فنیل اتیلامین است، ترکیبی به نام “دارو عاشقانه” به دلیل اینکه باعث ایجاد یک احساس شبیه به عاشق شدن است. تئوباریم، ترکیباتی که در شکلات یافت می شود که مربوط به کافئین است، تصور می شود که شکلات یک فندق خفیف است.

2. شکلات تیره موجب جریان خون به مغز می شود.

ترکیبات در شکلات تیره باعث تقویت حافظه میشود و با توجه به فاصله، زمان واکنش و مهارت حل مسائل با افزایش جریان خون به مغز ارتباط دارد. نشان داده شده است که فلاونوئیدها در شکلات موجب بهبود جریان خون به مغز در جوانی و پیری می شوند. در یک مطالعه، یک دوز از کاکائو غنی از فلاونول، جریان خون را به مغز در سالمندان و جوانان افزایش می دهد. یک مطالعه در دانشکده پزشکی هاروارد نشان داد که نوشیدن دو فنجان شکلات داغ موجب جریان خون به مغز به مدت 2-3 ساعت شد. این جریان خون موجب بهبود نمرات در آزمون سرعت حافظه کاری 30٪ می شود. افزایش جریان خون به مغز ممکن است به جلوگیری از کاهش روان در سالمندان کمک کند.

3. شکلات تیره، مغز را از آسیب های رادیکال آزاد محافظت می کند.

مغز شما از مقدار زیادی اکسیژن استفاده می کند، حدود 20 درصد کل مصرف بدن است. این باعث می شود که آن بسیار حساس به آسیب های رادیکال آزاد باشد. رادیکال های آزاد مولکول های اکسیژن غیر مجاز هستند که به سلول های شما بسیار حمله می کنند همانطور که اکسیژن به فلز حمله می کند و باعث زنگ زدن می شود.

اگر تا کنون یک سیب بریده شده یا آووکادو را قهوه ای دیده اید، رادیکال های آزاد سبب این امر شده اند. چروک ها، لکه های سن و آسیب های خورشید روی پوست شما نشانه هایی از آسیب های رادیکال آزاد هستند. همان روند در مغز شما جریان دارد. آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن آسیب های رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیری زودرس سلول های مغز از آنها محافظت می کنند.

پودر کاکائو حاوی آنتی اکسیدان های بیشتر از دیگر “سوپر فوئر” ها مانند آ acai، زغال اخته و پودر انار است. هنگامی که در برابر قهوه و چای آزمایش شد، نوشیدنی های پودر کاکائو پیش از چای سبز، اما در پشت قهوه، پیش رفت.

4. شکلات تیره یادگیری، حافظه و تمرکز را بهبود می بخشد.

فلاونوئیدهای کاکائو نفوذ کرده و در مناطق مغزی دخیل در یادگیری و حافظه، به ویژه هیپوکامپ، تجمع می یابند. شکلات حاوی فلاونوئیدها است که نمرات آزمون استاندارد شناختی را بهبود می بخشد. شکلات همچنین شامل برخی از کافئین، تقویت کننده مغز شناخته شده است که در دوزهای پایین باعث بهبود حافظه، خلق و خو و تمرکز می شود.

چقدر کافئین شکلات تیره را با قهوه و چای مقایسه کرده اند؟

به گفته کافئین آگهی دهنده، Ghirardelli 60٪ شکلات تیره کاکائو حاوی حدود 30 میلی گرم کافئین در هر اونس، در حالی که پودر کاکائو هرشی حاوی 48 میلی گرم در هر اونس است. چای سبز حاوی 25 میلی گرم و قهوه تولید شده حاوی 64-272 میلی گرم در هشت اونس است. شما می توانید ببینید که کافئین در شکل نرمال شکلات نسبتا کم است. بنابراین به احتمال زیاد خوردن شکلات شما را سیر نمی کند و یا شما را در شب نگه نمی دارد.

5. شکلات تیره می تواند به کاهش استرس کمک کند.

منیزیم  به استراحت شما کمک می کند که به عنوان “قرص اصلی شامپاین” خوانده شده است. همچنین استرس را با سرکوب انتشار هورمون استرس کورتیزول کاهش می دهد. منیزیم عمدتا از رژیم های غذایی ما گم شده است، اما شکلات حاوی مقادیر قابل توجهی از آن است.

به طور گسترده ای معتقدیم که ما برای منیزیم از شکلات استفاده می کنیم. دریافت منیزیم بیشتر از شکلات می تواند حافظه، تمرکز، خلق و خو، خواب، و انعطاف پذیری در برابر فشار را بهبود بخشد.

6. خوردن شکلات تیره می تواند به کنترل میل غذا کمک کند.

شکلات غذای پرطرفداری است. اما جذب شکلات های ارزان قیمت و تولید انبوه، گرما را کاهش نمی دهد. در حقیقت، آنها را به سوخت تبدیل می کند. از سوی دیگر، شکلات تیره بسیار رضایت بخش است، بنابراین خیلی خوشحال خواهید شد که غذا بخورید. خوردن کمی از شکلات تیره نشان داده است که میل به خوردن مواد غذایی ناخواسته از انواع شیرین، نمک و چربی را کاهش می دهد.

فواید خوردن شکلات

در نتیجه، این موضوع می تواند به شما کمک کند انتخاب غذای سالم، کاهش کالری و کاهش وزن را به همراه داشته باشید. آیا این همه رضایت به دلیل مشخصات منحصر به فرد شکلات های فیتو شیمیایی است؟ یا یک جنبه روانشناختی برای عشق ما با شکلات وجود دارد؟ جالب توجه است، به نظر می رسد که تجربه حسی از خوردن شکلات تیره بخش مهمی از توانایی آن در رفع گرایش است. وقتی دانشمندان عناصر مفید شکلات را در یک قرص قرار دادند، متوجه شدند که اثر مشابهی ندارند.

آیا باید شکلات تیره آلی را بخرید؟

من چندین وبسایت را دیده ام که اشاره دارد که کاکائو به شدت با آفت کش ها اسپری می شود و آن را یکی از مواد غذایی مهم با مواد شیمیایی نامیده است. اما من هیچ اطلاعات قابل اعتماد را برای این موضوع پیدا نکردم یا نشان می دهد که چقدر از نگرانی های بهداشتی برای مصرف کننده است. با این حال،محصولات ارگانیک معمولا شاخص خوبی برای کیفیت کلی است.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید