آیا نوشیدن آب می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند؟

احتمالاً این جمله را که نوشیدن آب می تواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند را بارها شنیده اید.

  • اما آیا واقعاً آب به کاهش وزن کمک می کند؟
  • چگونه مطمئن شویم که نوشیدن 8 الی 10 لیوان آب در روز به کاهش وزن ما کمک می کند؟
  • آیا خوردن آب ولرم ناشتا باعث کاهش وزن و لاغری می کند؟
  • آیا با آب درمانی لاغری شکم ممکن است؟

پاسخ کوتاه به این سوالات بله است که در ادامه خواهیم گفت که به چه صورت این اتفاق می افتند.

نوشیدن آب به تقویت متابولیسم بدن کمک می کند، بدن شما را از مواد زائد پاکسازی می کند و به عنوان یک مهارکننده اشتها عمل می کند. همچنین، نوشیدن آب بیشتر به جلوگیری از احتباس آب کمک می کند که خود این امر موجب کاهش وزن اضافی ناشی از نوشیدن آب می شود.

چگونه نوشیدن آب باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟

پیش از این در رابطه با آب درمانی و فواید آن صحبت کردیم اما برای اینکه با نوشیدن آب وزن کم کنید و لاغر شوید باید به یکسری نکات توجه داشته باشید و آنها را رعایت کنید بطور مثال قبل از غذا آب بخورید ، ایستاده آب ننوشید و یا روزانه بین 8-10 لیوان آب بنویشید و … که در ادامه انها را بطور کامل شرح می دهیم.

گام 1 : قبل از غذا آب بنوشید

از آنجایی که آب یک مهارکننده اشتها محسوب می شود، نوشیدن آب قبل از غذا می تواند در شما احساس سیری ایجاد کند، بنابراین حجم وعده غذایی کاهش می یابد. وبسایت منابع بهداشتی WebMD بیان می کند که نوشیدن آب پیش از وعده های غذایی منجر به کاهش متوسط مصرف 75 کالری در هر وعده غذایی می شود.

نوشیدن آب قبل از یک وعده غذایی در روز موجب می شود حدود 27000 کالری کمتری در طول سال مصرف کنید. به عبارتی تنها به واسطه ی نوشیدن آب، حدود 8 پوند در سال وزن کم خواهید کرد. حال تصور کنید اگر قبل از هر وعده غذایی آب بنوشید. بطری آب از جنس مس و استیل یک روش عالی برای نوشیدن مقدار صحیح آب قبل از هر وعده غذایی است.

گام 2 : آب را جایگزین نوشیدنی های پرکالری کنید

نوشیدن آب را جایگزین نوشیدن هایی همچون سودا و آب میوه کنید تا به کاهش وزن و لاغری کمک کند. اگر فکر می کنید نوشیدن آب طعم خسته کننده ای دارد، کافی است یک برش از لیمو را به آن اضافه کنید.

آب را جایگزین نوشیدنی های پرکالری کنید
گام 2 : آب را جایگزین نوشیدنی های پرکالری کنید

یک لیوان آب به همراه لیمو یک دستور موفقیت آمیز برای کاهش وزن به حساب می آید زیرا پکتین موجود در لیمو به کاهش هوس های غذایی کمک می کند. آیا فکر می کنید نوشیدن آب در کاهش وزن موثر نیست؟ برای چند هفته از خوردن نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید آنوقت تفاوت را مشاهده خواهید کرد.

گام 3 : آب را خیلی سرد بنوشید

بر اساس مقاله ی WebMD، نوشیدن آب خیلی سرد در حد یخ به تقویت متابولیسم بدن کمک می کند زیرا بدن باید برای گرم کردن آب بیشتر تلاش کند و از این رو کالری بیشتری می سوزاند و در نتیجه وزن شما کاهش می یابد. علاوه بر این، نوشیدن آب خیلی سرد نسبت به آب در دمای اتاق، طراوت بیشتری به شما می دهد.

گام 4 : حین ورزش آب بنوشید

از آنجایی که نوشیدن آب به جلوگیری از گرفتگی عضلات کمک می کند و برای مفاصل مفید است، شما می توانید زمان بیشتری را به ورزش کردن و ورزش های سخت تر اختصاص دهید و در واقع این روش دیگری است که هیدراسیون مناسب به کاهش وزن کمک می کند.

بیشتر بخوانید : چند حرکت ورزشی برای لاغری پا

گام 5 : مطمئن شوید که مقدار آب کافی می نوشید

اگر واقعاً می خواهید با نوشیدن آب لاغر شوید، شما باید قانون توصیه شده ی 8*8 توسط متخصصان تغذیه را رعایت کنید: نوشیدن 8 لیوان 8 اونسی آب در روز برای کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل کافی است. اگر ورزش سنگین انجام می دهید به نوشیدن آب بیشتر نیاز دارید و اگر نوشیدنی های دیگر مانند چای سبز را در رژیم غذایی خود دارید میتوانید آب کمتری بنوشید (البته به شرطی که این نوشیدنی ها بدون کافئین باشند).

ترنت نسلر، PT، DPT، MPT، مدیرعامل پزشکی ورزشی در نشویل می گوید مقدار آب مورد نیاز به اندازه، وزن و سطح فعالیت شما بستگی دارد. وی اضافه می کند که شما روزانه باید به ازای هر پوند وزن خود، بین نیم اونس تا یک اونس آب بنوشید.

از کجا بدانید که آب کافی می نوشید؟ یک قانون کلی، در سرویس بهداشتی به رنگ ادرار خود توجه کنید. اگر ادرار شما شفاف یا به رنگ زرد بسیار روشن باشد بدین معنی است که هیدراته هستید. هرچه رنگ ادرار تیره تر باشد، به نوشیدن آب بیشتری نیاز دارید خصوصاً اگر کاهش وزن هدف شما باشد. از ماشین حساب مصرف آب استفاده کنید تا ببینید آیا به اندازه کافی آب برای کاهش وزن می نوشید یا نه!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.