مراقبت های بعد از عمل آب مروارید چشم (روز اول تا ۲ ماه بعد از جراحی)

در این مقاله خواهیم گفت بعد از جراحی آب مروارید چشم چه مراقبت هایی لازم است؟ مراقبت های بعد از عمل آب مروارید چشم بلافاصله بعد عمل تا 2 ماه بعد از آن برای داشتن دید بهتر.

پس از عمل آب مروارید چشم چطور باید از خودم مراقبت کنم؟

ریکاوری پس از عمل آب مروارید چشم ممکن است تا یک ماه طول بکشد. در طول این مدت باید به شدت مراقب سلامت چشم ها بوده و ریز به ریز مراقبت های لازم را انجام دهید. البته چشم پزشک برای هر ساعت، روز و هفته شما دستورهای مراقبتی با جزییات ارائه می دهد که باید با جدیت در پیش گرفته بگیرید.

مراقبت های رایج پس از عمل آب مروارید چشم شامل موارد زیر می شود:

 • از بلند کردن بار سنگین و فعالیت های بدنی تا چند هفته پس از عمل خودداری کنید.
 • تا چندین روز سر خود را خم نکنید.
 • چندین هفته پس از عمل جراحی شنا نکنید
 • از چشمان خود در برابر هر جسم خارجی، حتی آب، مراقبت کنید.
 • از مالش چشم ها خودداری کنید.
 • از غذاهای مفید برای سلامت چشم استفاده کنید.

مراحل و زمان بندی مراقبت از چشم ها پس از عمل آب مروارید

عمل آب مروارید یکی از انواع جراحی های سرپایی به حساب آمده و به همین خاطر بیمار می تواند همان روز جراحی و پس از خارج کردن آب مروارید از بیمارستان مرخص شود. بنابراین بیشتر پروسه ریکاوری در خانه انجام می شود. البته بیمار باید طی چندین مرحله در مطب پزشک ویزیت شود تا سلامت چشم ها و پروسه بهبودی مورد تایید قرار بگیرد.

پیروی کردن از دستورات پزشک در این عمل بسیار مهم است. در غیر این صورت پروسه بهبودی مختل شده و بیمار با مشکلاتی نظیر تورم، عفونت، تورم شبکیه، درد، جدا شدن شبکیه و از دست رفتن بینایی رو به رو خواهد بود.

بهترین و دقیق ترین دستور العمل ها را متخصص چشم به بیمار خواهد داد. اما تلاش کرده ام در این مطلب برخی از مراقبت های رایج که هر بیماری باید پس از عمل آب مروارید چشم در پیش بگیرد را به شما مخاطب محترم مجله «مینویسم» معرفی کنم. در ادامه با من همراه باشید.

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید چشم بلافاصله پس از جراحی

وقتی عمل آب مروارید چشم به پایان رسید و بیهوشی در اتاق ریکاوری تمام شد، بیمار مرخص شده و به خانه فرستاده می شود. بینایی بیمار با این عمل تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین نمی توان انتظار داشت که خودِ بیمار رانندگی کند یا در هر صورتی تنها به خانه برود. بهتر است فردی نزدیک و مورد اطمینان بیمار در این شرایط کنارش باشد و او را به خانه برساند. درست است که عمل آب مرواید چشم گونه ای از جراحی های سرپایی به شمار می رود ولی در هر صورت نوعی جراحی بوده و فرد تا ساعت ها پس از عمل با علائمی مانند درد، ناراحتی و بی قراری رو به رو خواهد بود. عوارض نرمال عمل آب مرواید چشم یک روز پس از جراحی شامل موارد زیر می شود:

 • ریزش اشک از چشم ها
 • احساس وجود سنگ ریزه و شن در چشم
 • دوبینی و تاری دید
 • خون افتادن در چشم ها

در این شرایط پزشک برای التیام درد قطره چشمی تجویز می کند. علاوه بر این، بیمار باید عینک آفتابی تهیه کرده و از چشمان خود در برابر نور خورشید مراقبت کند. مدت زمان استفاده از عینک آفتابی را متخصص چشم تعیین می کند. مراقبت از چشم ها در شب و در حین خواب هم ادامه می کند. بیمار باید پد چشمی یا محافظ چشم تهیه کند تا چشم ها در طول شب بیش از اندازه گرم نشده و ورم نکنند.

همچنین بخوانید: آیا استفاده از قطره اشک مصنوعی ضرر دارد

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید چشم (چند روز پس از جراحی)

احساس ناراحتی و درد در چشمی که عمل بر روی آن انجام شده تا چند روز پس از جراحی ادامه پیدا می کند. البته این علائم باید از 24 تا 48 ساعت پس از عمل کمتر شوند. استفاده از قطره چشمی برای تسکین درد تا چند روز پس از جراحی ادامه دارد و این به آن معنی است که باید همچنان اطراف چشم  را پس از استفاده از قطره تمیز کرد. بیمار باید توصیه های پزشک را با جدیت دنبال کرده و به شدت مراقب باشد که هیچ چیزی غیر از آب استریل شده وارد چشم نشود.

البته بیمار می تواند پس از مرخص شدن از بیمارستان به حمام برود ولی حین شست و شوی صورت باید دقت کرد که صابون و یا آب غیر استریل وارد چشم نشود. علاوه بر این باید مراقب بود که محصولات مراقبت از مو و محصولات آرایشی از جمله عطر، لوسیون صورت و کرم به دور چشم نزدیک نشوند.

پزشک برای بیمارانی که عمل آب مرواید انجام داده اند عینک مخصوصی تجویز می کند. این عینک ها از چشم در برابر ورم، خارش و سوزش مراقبت می کنند. البته باید بدانید که احساس خارش و سوزش تا چندین روز پس از عمل برای هر بیماری کاملا نرمال است. نکته مهم اینجاست که در این مدت به هیچ وجه به چشم ها دست نزنید. احساس خارش و سوزش معمولا 2 تا 3 روز پس از عمل از بین می رود. اگر خارش و سوزش برطرف نشده و شدیدتر شد با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.  

همچنین بخوانید: روش های خانگی درمان خارش چشم

دید شما چند روز پس از عمل واضح تر می شود اما در هر صورت برای دید بهتر و واضح تر به عینک هایی که پزشک تجویز می کند نیاز خواهید داشت. اگر در عمل از لنز تک کانونی استفاده شده باشد نیاز بیشتری به این عینک ها خواهید داشت. چرا که لنزهای تک کانونی با زیاد و کم شدن فاصله اجسام در دید شما تغییری ایجاد نمی کنند. در این صورت برای دیدن اجسام باید آنها را به چشم خود نزدیک کنید.

شما می توانید چند روز پس از عمل بسیاری از کارهای روزمره زندگی خود را انجام دهید. مثلا اطراف خانه راه بروید یا تلویزیون تماشا کنید. اما در طول این دوران فعالیت های شدید بدنی ممنوع است! متخصص چشم در این باره با شما صحبت کرده و مشخص می کند که کدام فعالیت ها مجاز و کدامشان غیر مجاز هستند. پیروی کردن از دستوران پزشک در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است؛ در غیر این صورت احتمال دارد لنز از چشمان شما جدا شود.

معمولا یک تا دو روز پس از عمل باید یک بار دیگر توسط پزشک معاینه شوید. به این منظور باید حتما کسی همراه شما باشد چرا که هنوز دید خوبی ندارید. یک هفته بعد باز هم نیاز به ویزیت پزشک دارید. پس از این تا چند هفته ریکاوری را در خانه ادامه داده و پس از این یک بار دیگر توسط پزشک معاینه می شوید.

مراقبت های بعد از عمل آب مروارید چشم (چندین هفته پس از جراحی)

دید شما 1 تا 3 روز پس از عمل بهبود قابل توجهی پیدا می کند اما نمی توان انتظار داشت که تا چند هفته پس از عمل به دید کامل برسید. آخرین ویزیت پزشک پس از عمل آب مرواید یک ماه پس از تاریخ جراحی انجام می شود. بنابراین در طول یک ماه بیمار باید به بهبودی کامل رسیده باشد. ویزیت های پی در پی پزشک در طول این مدت زمینه لازم برای تشخیص مشکلات احتمالی را فراهم کرده و به همین خاطر پس از طول مدت زمان یک ماه تقریبا تمام عوارض و علائم آزار دهنده برطرف می شوند.

زمان کلی بهبودی چشم و بازگشت دید به شرایط طبیعی 2 ماه است. در طول این مدت دید به حالت طبیعی برگشته و رنگ ها شفاف تر و واضح تر می شوند. باید به این نکته اشاره کنم که دید بیماری که جراحی آب مرواید انجام داده هیچ وقت مانند فردی با چشمان سالم 20/20 نمی شود. اما ممکن است در بهترین شرایط و بدون عینک های اصلاح دید به 30/20 یا 40/20 برسد.

پس از گذشت مدت زمان 2 ماه و طی شدن دوران ریکاوری پزشک مناسب ترین عینک را برای دید فعالی شما تجویز خواهد کرد. شماره این عینک معمولا تغییری نخواهد کرد چرا که لنز مصنوعی موجود در چشمان شما در طول زمان تغییر حالت نداده و به همین دلیل وضوح دید شما تغییر نخواهد کرد. باید این نکته را به ذهن بسپارید که لنز مصنوعی هیچ گاه مانند لنز بیولوژیکی عمل نخواهد کرد.

اگر در هر دو چشم خود آب مروارید دارید پروسه متفاوتی پیش رو خواهید داشت. پزشک در این شرایط اول یکی از چشم ها را عمل کرده و صبر می کند تا بهبودی کامل شود. سپس چشم بعدی را عمل می کند. این گونه عمل ها برای بیمار سخت بوده و دوران ریکاوی شان هم طولانی تر است. اما بیمار در این صورت دید یک چشم خود را حفظ کرده و می توان اطمینان حاصل کرد که در دوران ریکاوری مشکلی پیش نخواهد آمد.

توصیه های مراقبتی پس از عمل آب مروارید چشم

بهتر است یک روز تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • قطره های چشمی را طبق دستور پزشک استفاده کنید.
 • ریز به ریز توصیه های پزشک را اجرا کرده و در انجام دادن شان دقت لازم را به کار ببرید
 • 2 تا 3 روز استراحت کامل داشته باشید
 • حداقل یک هفته پس از عمل، شب ها از محافظ چشم استفاده کنید.
 • در حین حمام کردن، به خصوص زمانی که موهای خود را می شویید از محافظ چشمی استفاده کنید.
 • فعالیت های نرمال روزانه مانند مطالعه، تماشای تلویزیون و کار کردن با کامپیوتر در حد نرمال مجاز هستند.
 • شنا کردن از 4 تا 8 هفته پس از عمل آب مرواید ممنوع است.
 • هرگز به چشم ها دست نزنید.
 • هیچ جسم خارجی، خصوصا شامپو نباید وارد چشم شود.
 • فعالیت های شدید بدنی مانند یوگا و دویدن ممنوع هستند.
 • رانندگی ممنوع است. مگر اینکه پزشک متخصص اعلام کند که به بهبودی کامل رسیده اید.
 • مسافرت با هواپیما بدون اطلاع و رضایت پزشک ممنوع است.
 • از چند روز تا چند هفته پس از عمل می توانید به محل کار خود بروید. البته این موضوع به روند بهبودی چشم ها و نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

دید بهتر پس از عمل آب مروارید

پیروی کردن از توصیه های پزشک در طول دوران ریکاوری، در خانه بسیار مهم است. ویزیت های دوران ریکاوری را جدی گرفته و به پزشک اجازه دهید مرحله به مرحله بهبودی چشم را بررسی کند. اگر در این دوران مشکلی دید داشتید، ناراحتی و درد چشم ها بدتر شد، قرمزی و نابینایی را تجربه کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

عمل آب مرواید چشم دهه هاست که انجام می شود. به همین خاطر معمولا موفقیت آمیز بوده و بیمار بدون مشکل خاصی دوران ریکاوری را طی می کند. پیش از این هم اشاره کرده ام و باز هم می گویم که بیشتر زمان ریکاوری پس از عمل آب مرواید چشم در خانه سپری می شود. بنابراین بسیار مهم است که فرد بداند چطور باید از خودش مراقبت کند؛ چه کارهایی مجاز هستند؛ و چه کارهایی از ممنوعیت ها به شمار می روند.

همچنین بخوانید: بهترین راه برای شستشوی چشم ها

سوالات متداول در مورد عمل آب مرواید چشم

عمل آب مروارید چشم درد دارد؟

پیش از عمل قطره بی حسی چشم استفاده می شود به همین خاطر بیماران معمولا در طول عمل درد ندارند.

نیاز است آب مرواید چشم بلافاصله پس از تشخیص جراحی شده و خارج شود؟

نه لزوما. پزشکان معمولا آب مروارید های متوسط را تحت نظر می گیرند. گاهی اوقات آب مرواید هرگز به مرحله ای نمی رسد که نیاز به خارج شدن داشته باشد. زمانی نیاز به خارج کردن آب مروارید هست که فرد با مشکلات بینایی رو به رو باشد.

برای عمل آب مرواید چشم چند روز نیاز به مرخصی دارم؟

اکثر افراد یک تا دو روز پس از جراحی به محل کار خود باز می گردند. البته این موضوع به شرایط فیزیکی و روانی شما پس از عمل بستگی دارد. هر وقت ناراحتی و درد پس از عمل بهبود پیدا کرد می توانید به محل کار خود برگردید.

پس از جراحی آب مروارید می توانم تا خانه رانندگی کنم؟

خیر. دید پس از عمل برای رانندگی کافی نبوده و حتما باید کسی همراه شما باشید تا به خانه بروید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.