خانه موضوعات عید قربان

موضوعات: عید قربان

عید قربانعید قُربان (به عربی: عِید الأضحیٰ یا عید نحر) روز جشنی است که در تاریخ دهم ماه ذیحجه برگزار می‌شود، و یکی از دو عید بزرگ مسلمانان جهان و از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است.

در این روز به یاد واقعه حضرت ابراهیم مبنی بر فداکردن فرزندش اسماعیل به عنوان یک فرمان از جانب خداوند بود که ایشان اطاعات کردند اما، قبل از اینکه ابراهیم پسرش را قربانی کرد، خدا بر آن شد تا یک بره را قربانی کند.

در این روز واجب و الزامی است که مسلمانان در سراسر جهان در عبادت حج، در این روز،گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده که به سه بخش تقسیم می شود: یک بخش از سهم به فقرا و نیازمندان داده می شود؛ بخش دوم برای خانه است، سوم به خویشاوندان داده می شود.

حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج، حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده بود – مانند نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو – مجدد حلال می‌گردد و با توجه به اینکه حج، یکی از عبادت های بسیار مهم در اسلام است، توانایی به انجام رساندن آن نیز برای هر مسلمانی بسیار شادی‌آور است، در نتیجه، روزی که پس از انجام وظایف سنگین حج، به عنوان جایزه الهی و اتمام احرام پیش می‌آید را عید می‌دانند.

این عید در بسیاری از کشورهای جهان از جمله : مراكش ، الجزایر، تونس، لیبی و مصر، یمن،اندونزی،مالزی،سوریه ،عربستان،عراق،ازبکستان،فیلیپین و بصورت محدود در کشورهای غیر مسلمان نیز برگزار می شود.

داستان حضرت ابراهیم و فرزندشان اسماعیل به عنوان Akedah در یهودیت شناخته می شود (پیوند اسحاق) و اولین کتاب حضرت موسی (پیدایش، ص 22).

 

مجموعه ای از زیباترین اشعار در مورد عید قربان (دوبیتی ، شعر کوتاه و عاشقانه)

مجموعه ای از زیباترین اشعار در مورد عید قربان (دوبیتی ، شعر کوتاه و عاشقانه)

سلام دوستان عید سعید قربان را خدمت تک تک شما عزیزان تبریک عرض می کنم در این مطلب همراه شما عزیزان هستیم با "مجموعه...
بهترین عکس نوشته عید قربان با طرح های جدید و زیبا برای تبریک عید

بهترین عکس نوشته عید قربان با طرح های جدید و زیبا برای تبریک عید

به مناسبت عید قربان که با نام های عید الاضحی هم شناخته می شود تعدادی عکس نوشته عید قربان با تصاویر زیبا و جدید به...
عکس و متن تبریک عید قربان

سری جدید متن تبریک عید قربان ۹۹ رسمی، دوستانه و عاشقانه

ضمن تبریک عید قربان به مسلمانان جهان، در این نوشته زیباترین متن های تبریک عید قربان را به شما عزیزان تقدیم می کنیم. عید...