مرور برچسب

عید قربان

عید قربانعید قُربان (به عربی: عِید الأضحیٰ یا عید نحر) روز جشنی است که در تاریخ دهم ماه ذیحجه برگزار می‌شود، و یکی از دو عید بزرگ مسلمانان جهان و از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است.

در این روز به یاد واقعه حضرت ابراهیم مبنی بر فداکردن فرزندش اسماعیل به عنوان یک فرمان از جانب خداوند بود که ایشان اطاعات کردند اما، قبل از اینکه ابراهیم پسرش را قربانی کرد، خدا بر آن شد تا یک بره را قربانی کند.

در این روز واجب و الزامی است که مسلمانان در سراسر جهان در عبادت حج، در این روز،گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده که به سه بخش تقسیم می شود: یک بخش از سهم به فقرا و نیازمندان داده می شود؛ بخش دوم برای خانه است، سوم به خویشاوندان داده می شود.

حاجیان در این روز پس از به پایان رساندن مناسک حج، حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده بود – مانند نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو – مجدد حلال می‌گردد و با توجه به اینکه حج، یکی از عبادت های بسیار مهم در اسلام است، توانایی به انجام رساندن آن نیز برای هر مسلمانی بسیار شادی‌آور است، در نتیجه، روزی که پس از انجام وظایف سنگین حج، به عنوان جایزه الهی و اتمام احرام پیش می‌آید را عید می‌دانند.

این عید در بسیاری از کشورهای جهان از جمله : مراكش ، الجزایر، تونس، لیبی و مصر، یمن،اندونزی،مالزی،سوریه ،عربستان،عراق،ازبکستان،فیلیپین و بصورت محدود در کشورهای غیر مسلمان نیز برگزار می شود.

داستان حضرت ابراهیم و فرزندشان اسماعیل به عنوان Akedah در یهودیت شناخته می شود (پیوند اسحاق) و اولین کتاب حضرت موسی (پیدایش، ص 22).

 

سری جدید متن تبریک عید قربان ۱۴۰۰ رسمی، دوستانه و عاشقانه

ضمن تبریک عید قربان به مسلمانان جهان، در این نوشته زیباترین متن های تبریک عید قربان را به شما عزیزان تقدیم می کنیم. عید قربان سال 1400 در تاریخ روز چهارشنبه 30 تیر سال 1400، ۳۱ ژوئن سال 2021 ، ۱۰ ذی الحجه سال 1442 می باشد که در ایران تعطیل…

متن تبریک عید قربان به عشقم | متن تبریک عید قربان عاشقانه

عید سعید قربان یکی از دو عید بزرگ مذهبی برای مسلمانان در سراسر جهان است. عید قربان در روز دهم ذی الحجه در تقویم اسلامی جشن گرفته می شود و این عید در برخی از کشور ها معمولاً سه روز متوالی ادامه دارد. ازین رو مردم در چنین روز مبارکی به یکدیگر…

عکس تبریک عید قربان به انگلیسی

مجموعه بی نظیر از عکس تبریک عید قربان به انگلیسی در این مطلب گردآوری شده است. عید قربان جشنواره ای است که در میان مسلمانان سراسر جهان به یاد فداکاری ای که حضرت ابراهیم (ع) از ایمان قوی خود به خدا انجام داد، جشن گرفته می شود. ابراهیم (ع)…

مجموعه ای از زیباترین اشعار در مورد عید قربان (دوبیتی، شعر کوتاه و عاشقانه)

ضمن عرض تبریک به مناسبت عید سعید قربان، در این مطلب همراه شما عزیزان هستیم با "مجموعه ای از زیباترین اشعار در مورد عید قربان" که می توانید با ارسال این اشعار، این عید بزرگ را به دوستان و عزیزانتان تبریک عرض نمایید.