مرور برچسب

عید غدیر

عید غدیر

  • عیدِ غدیر ۱۸ ذوالحجه
  • اهمیت:گرامیداشت انتساب علی بن ابی‌طالب به عنوان وصی محمد بن عبدالله
  • آداب مرسوم: روزه‌گیری، زیارت حرم علی بن ابی‌طالب

عید غدیر (عربی: عید الغدیر) عید اسلامی (تعطیلات) است و به عنوان یکی از مهمترین اعیاد دین اسلام، به ویژه برای شیعیان اسلام محسوب می شود.

عیدِ غدیر ۱۸ ذوالحجه در تقویم قمری می‌باشد در زمان حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) اعلام شد که علی بن ابی طالب به عنوان جانشین خود منصوب کرده است.

به اعتقاد شیعیان بر طبق خطبه محمد در غدیر خم علی را بعد از خود با حدیث (عربی: مَن کُنتُ مولاه فَهذا علیّ مولاه أللهم والِ من والاه و عادِ من عاداه) جانشینی ایشان را برای تمامی مسلمانان اعلام و تمام کرد.

به اعتقاد شیعیان آیه سوم سوره مائده در روز عید غدیر نازل شده‌است که آمده الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی شیعیان نیز بر طبق یک سنت دیرینه، عید غدیر خم را در مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی همانند عید فطر، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان جشن می‌گیرند.

در واقع غدیر خم نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که محمد، پیامبر اسلام، در ۱۸ ذی‌الحجه سال ۱۰ هجری قمری علی بن ابی طالب را «ولی» مؤمنان اعلام کرد.

متن زیارت غدیریه امام هادی با ترجمه + صوت و pdf

یکی از اعمال عید غدیر خواندن زیارت غدیریه امیرالمومنین علی علیه السلام است که منسوب به امام هادی (ع) است. در زیارت غدیریه به بسیاری از فضایل امام علی (ع) اشاره شده است مانند سیّد الوصیّین، امین الله فی ارضه، وارث علم النّبیّین، ولیّ ربّ

اعمال عید غدیر در مفاتیح و روایات برای حاجت (دعا، نماز، روزه، ذکر و ..)

اعمال شب و روز عید غدیر در مفاتیح الجنان و روایات معتبر برای حاجت و آمرزش گناهان در این نوشته فهرست شده است. مهمترین اعمال عید غدیر مانند دعاها، ذکرها؛ نماز، روزه و غسل، دیدار سادات، خواندن زیارت غدیریه و ..

تاریخ عید غدیر ۱۴۰۱/ عید غدیر امسال چه روزی و چند شنبه است به شمسی و میلادی

عید غدیر امسال چندم است؟ اگر می خواهید بدانید عید غدیر 1401 کی هست، در این مطلب به شما می گوییم عید غدیر امسال چه روزیست، عید غدیر 1401 چند شنبه است و تاریخ عید غدیر خم در سال 1401 به شمسی و میلادی را با شما درمیان می گذاریم.

چند نمونه از نقاشی عید غدیر خم برای کودکان

عید غدیر خم روزی است که حضرت محمد آخرین فرستاده خدا در مکانی به نام غدیر خم پس از بازگشت از سفر حج امام علی (ع) را جانشین خودش اعلام نمود. در این مطلب چند نمونه از نقاشی عید غدیر خم برای کودکان را با شما به اشتراک می گذاریم.

دانلود آهنگ یا حیدر یا علی مولا حسن کاتب الکربلایی (به مناسبت عید غدیر خم)

سلام به همراهان عزیز و گرامی فرارسیدن عید قربان و عید غدیر  رو تبریک عرض می کنم به مناسب این روز فرخنده دانلود آهنگ یا حیدر یا علی مولا حسن کاتب الکربلایی با کیفیت 320 و 128 را تقدیم حضورتان می نماییم. شعر : مرتضی کربلایی ، میثم کربلایی…

دانلود مولودی عیدغدیر “ناد علی یاد علی؛دستمو امداد علی” با نوای بنی فاطمه

دانلود مولودی عید غدیر زیبا و شنیدنی ناد علی یاد علی دستمو امداد علی حاج مجید بنی فاطمه با نزدیک شدن عید غدیر بازار مولودی و مولودی خوانی در وصف آقا امیرالمومنین داغ شده در این مطلب مولودی عید غدیر زیبا و دلنشین حاج مجید بنی فاطمه را برای…