مرور برچسب

حافظ

نام : خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد شیرازی

القاب: لِسان‌ُالْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسان‌ُالْعُرَفا و ناظِم‌ُالاُولیاء

ولادت : 727 هجری قمری

وفات : 792 هجری قمری

پیشه : شاعر

سبک نوشتاری : سبک عراقی

آثار: دیوانه

خلاصه زندگینامه حافظ شیرازی

خواجه شمس‌ُالدّینْ محمّدِ بن بهاءُالدّینْ محمّدْ حافظِ شیرازی ملقب به به لِسان‌ُالْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسان‌ُالْعُرَفا و ناظِم‌ُالاُولیاء شاعر سدهٔ هشتم هجری ایران در تاریخ ۷۲۷ هجری قمری در شیراز متولد شد.

انصاری کازرونی معتقد است که اصالت خاندان حافظ عراق عجم ست و اهل همدان بوده و فقط زادگاه حافظ در شیراز می باشد. اما فخرالدین قزوینی می گوید که نیاکان حافظ اهل کوپای اصفهان بودند و همچنین در روزگار اتابکان فارس به شیراز مهاجرت و در ۷۹۲ هجری قمری در شیراز درگذشت. مقبره وی در منطقه حافظیه شیراز می باشد.

شاید جالب باشد که بدانید وی در دوره جوانی و نوجوانی شاگرد نانوا بوده به روایتی حافظ خواندن و نوشتن را در مکتب خانه ای نزدیک نانوایی آموخته.

همانطور که می دانید بیشتر شعر های وی غزل بوده که به مجموعه غزلیات حافظ شهرت دارد. می توان گفت سبک و سیاق حافظ بسیار به خواجوی کرمانی شباهت دارد.

مطابق تقویم رسمی ایران 20 مهر را روز بزرگ‌داشت حافظ نامیدند و هرسال در این روز مراسم بزرگ‌ داشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور جمعی از پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

بررسی دیوان حافظ

دیوان حافظ مجموعه از از شعر های وی است که بیش از دویست سال از اوّلین چاپ رسمی این دیوان می گذرد.

بخش عمده دیوان حافظ غزلیات شامل می شود. دیوان اشعار حافظ شامل ۵۰۰ غزل 7 تا 12 بیت است. دیگر آثار حافظ همچون : قصیده‌ها، مقطعات، مثنوی‌ها، رباعیات از اهمکیت کمتری برخورار است.

دیوان حافظ تا کنون به زبان فارسی و دیگر زبان ها و در اشکال متفاوت بیش از 400 بار به چاپ رسیده است.

برخی معتقدند که حافظ در سال 770  دیوانش را ویرایش می‌کند. اما هیچ دست‌ نویسی از این نسخه یافت نشده. برخی نیز معتقدند که شاگردش محمد گلندام نسخه‌ای با مقدمه‌ای که ظاهراً ارزش زندگی‌نامه‌ای دارد پس از مرگ حافظ آن را گردآوری نموده.

گزیده ای از اشعار عاشقانه حافظ به مناسبت روز بزرگداشت وی (۲۰ مهر)

«گزیده ای از اشعار عاشقانه حافظ به مناسبت روز بزرگداشت وی (20 مهر)» در تقویم شمسی روز 20 مهرماه را روز بزرگداشت حافظ شیرازی معروف به لسان الغیب نامیدند ،هر ساله در این روز جشن ها و برنامه های برای گرامی داشت یاد این شاعر پارسی زبان در…

متن شعر زهی خجسته زمانی که یار باز آید + معنی و تفسیر شعر

در این نوشته از مینویسم قصد داریم متن شعر و معنی یکی از غزلیات زیبای حافظ را تقدیمتان کنیم. متن کامل شعر زهی خجسته زمانی که یار باز آید همراه با معنی و تفسیر شعر را در ادامه خواهید دید. این غزل غزل شماره 235 حافظ است. متن شعر زهی خجسته…

عکس نوشته شعر حافظ برای پروفایل، عاشقانه و عارفانه و غمگین

اشعار حافظ به شیوایی و دلنشینی زبانزد هستند و بسیاری از افراد علاقه دارند تا برای پروفایل خود شعر حافظ بصورت عکس نوشته استفاده کنند. در این نوشته نیز، عکس نوشته شعر حافظ غمگین و عاشقانه در مورد عشق به خدا و یا عشق زمینی وجود دارد که بسیار…