علت سردرد بعد از بیدار شدن از خواب؛ چگونه از شر آن خلاص شویم؟

چرا بعد از بیدار شدن از خواب سردرد میگیریم؟ علت سردرد بعد از بیدار شدن از خواب چیست؟ در این مقاله علل شایع سردرد بعد از بیدار شدن و راههای پیشگیری معرفی شده است.

سردرد پس از بیدار شدن آزاردهنده است. البته، سردرد در هر صورت ناخوشایند است. اما بیدار شدن با سردرد باعث می شود که روز خود را بد شروع کنید. برای جلوگیری از سردرد بعد بیدار شدن، مهم است که دلیل اصلی سردرد خود را بدانید. سردرد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای بیشتر افراد، مصرف نوشیدنی های الکلی باعث می شود که روز بعد با سردرد بیدار شوند. اما متاسفانه، دلایل متعدد دیگری برای سردرد بعد از بیدار شدن وجود دارد. برای دانستن دلایل سردرد بعد از بیدار شدن با مینویسم همراه باشید.

چرا با سردرد بیدار می شوم؟

برای این که دلیل اصلی سردرد بعد از بیدار شدن خود را بیابید، باید بدانید که سردرد از کجا نشأت می گیرد و چه دلایل احتمالی در زندگی شما بر آن موثر هستند. در اغلب موارد دلیل سردرد بعد از بیدار شدن، تنش است. این تنش می تواند ناشی از استرس باشد، یا حتی وضعیت خواب نادرست. علاوه بر این، سردردهای بعد از بیدار شدن اغلب نتیجه تهویه نامطبوع اتاق خواب یا نشانه ای از سرماخوردگی یا آنفولانزا هستند. در ادامه این مقاله، ما نگاهی دقیق تر به تمام این دلایل و سایر دلایل احتمالی سردرد بعد از بیدار شدن می اندازیم.

انواع سردرد بعد از بیدار شدن

سردردهای را می توان به انواع مختلف دسته بندی کرد. رایج ترین نوع سردرد بعد از بیدار شدن عبارتند از میگرن، تنشی (تنشن) و خوشه ای. اشکال جدی تر این نوع از سردردها می توانند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی فرد داشته باشند. به خصوص اگر مجبور باشید به طور منظم روز خود را با درد شروع کنید.

سردرد میگرنی: سردرد شدید بعد از بیدار شدن از خواب

میگرن فراتر از یک سردرد ساده است. میگرن یک شکل شدید و حاد از سردرد است که از چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد. درد می تواند به اندازه ای شدید باشد که صرف دراز کشیدن، دور شدن از محرک تا حدودی آن را قابل تحمل می کند. اگر با سردرد میگرنی بیدار شدید، اغلب موارد در نتیجه کم خوابی و کمبود خواب است.

خواب ضعیف یا بیدار ماندن می تواند دلیل سردرد بعد از بیدار شدن شما باشد. متاسفانه، ممکن است خود درد خوابیدن را برای شما مشکل کند. اگر به طور مکرر از این درد رنج می برید، توصیه می شود که به دکتر مراجعه کنید. درمان میگرن اغلب شامل مصرف دارو است. اگر مصرف داروهای تجویز شده کارساز نبود، دکتر شما را به یک متخصص اعصاب معرفی می کند.

همچنین بخوانید: مواد غذایی محرک میگرن

سردرد تنشی

رایج ترین نوع سردرد بعد از بیدار شدن، سردرد تنشی (تنشن) است. سردردهای تنشی می توانند دلایل فیزیکی یا روانی داشته باشند. سردرد ناراحت کننده تجربه می شود. این نوع سردرد اغلب به گونه ای توصیف می شود که انگار سر بین دو گیره فشرده می شود زیرا درد از هر دو طرف سر احساس می شود. مانند بسیاری از انواع سردرد بعد از بیدار شدن، سردردهای تنشی در اغلب موارد در نتیجه کم خوابی و کمبود خواب هستند.

آیا اغلب از مشکلات خواب رنج می برید؟ به احتمال زیاد برطرف کردن این مشکل معادل است با از بین رفتن سردردهای بعد از بیدار شدن. آیا خوب می خوابید با این وجود با سردرد بیدار می شوید؟ توصیه ما این است که به پزشک مراجعه کنید.

سردرد خوشه ای

خوشبختانه، سردردهای خوشه ای خیلی رایج نیستند. تخمین زده می شود که تنها 1/0 درصد از جمعیت گاهی اوقات از سردردهای خوشه ای رنج می برند. این نوع سردرد شامل درد شدید است که ممکن است از 15 دقیقه تا 3 ساعت ادامه یابد و به عنوان یک درد شدید در اطراف چشم و گیجگاه توصیف می شود.

دفعات تکرار این حملات سردرد از هر 2 روز یکبار تا 7 بار در روز متغیر است. تفاوت این نوع سردرد با سردردهای میگرنی و تنشی این است که در اغلب موارد تنها در یک طرف سر احساس می شود. دلیل سردرد خوشه ای می تواند ارثی باشد، اما می تواند در نتیجه مصرف الکل نیز ایجاد شود. سردردهای ناشی از مصرف الکل به طور طبیعی در بیش از 1/0 درصد از جمعیت رخ می دهند.

این نوع درد توسط افراد مختلف به گونه های مختلف تجربه می شود. سردردهای خوشه ای اغلب با ساعت بیولوژیکی بدن در ارتباط هستند زیرا بسیاری از افراد درد را به صورت همزمان تجربه می کنند. اغلب در شب در دوره خواب REM و در پاییز و بهار بیشتر است.

دلایل سردرد بعد از بیدار شدن

تا به اینجا رایج ترین دلایل سردرد بعد از بیدار شدن را توضیح داده ایم، اما در ادامه به صورت مجزا به هر یک این دلایل احتمالی خواهیم پرداخت. به این ترتیب یافتن دلیلی که موجب سردرد شما شده است، راحت تر می شود.

کمبود خواب

با اختلاف زیاد شایع ترین دلیل سردرد بعد از بیدار شدن، کمبود خواب است! آیا بد می خوابید و ساعت کمی خواب عمیق را تجربه می کنید؟ این احتمال وجود دارد که با سردرد بیدار شوید. کمبود خواب یا بی خوابی اغلب دلیل فشار دردناک پشت چشم هاست.

استرس

استرس در اغلب موارد خود را از طریق تنش در بدن، به خصوص در ماهیچه های گردن و شانه نشان می دهد. تنش موجود در گردن می تواند موجب سردرد شود. آیا در بیشتر موارد این درد را تجربه می کنید و برای خلاص شدن از شر آن مسکن مصرف می کنید؟ مراقب باشید! مصرف بیش از حد مسکن توصیه نمی شود.

وضعیت خواب نامناسب

این مورد نیز با تنش در ارتباط است. خوابیدن طولانی مدت در وضعیت نامناسب موجب ایجاد تنش در بدن می شود. مانند استرس، این تنش می تواند باعث شود که با سردرد از خواب بیدار شوید.

دندان قروچه

دندان قروچه از فشار بر روی فک سرچشمه می گیرد. از آنجایی که ماهیچه ها به هم متصل هستند، فشار دادن دندان ها روی هم می تواند موجب سردرد بعد از بیدار شدن شود.

خروپف

سردردهای بعد از بیدرا شدن اغلب با تنش یا کیفیت پایین خواب در ارتباط هستند. خروپف و به خصوص افرادی که به آپنه خواب مبتلا هستند، از سردرد رنج می برند. این احتمالا به این دلیل است که قطع تنفس در هنگام خواب باعث می شود که کیفیت خواب پایین باشد.

آپنه خواب

یکی از دلایل اصلی سردردهای صبحگاهی آپنه خواب است، بیماری که در آن تنفس در طول شب به طور متناوب قطع می شود. به همین دلیل بدن از خواب بیدار می شود تا شما بتوانید دوباره نفس بکشید. شما ممکن است اصلا متوجه این اتفاق نشوید. از شریک زندگی یا دوست خود بخواهید تا این موضوع را شب ها چک کند.

با این وجود، به یاد داشته باشید که خروپف همیشه به معنی داشتن آپنه خواب نیست. در هر صورت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند شما را در یک مطالعه خواب شرکت دهد که دقیق ترین روش برای تشخیص آپنه خواب می باشد.

بی خوابی

به احتمال زیاد با بی خوابی آشنا هستید، یک اختلال خواب رایج که موجب مشکل در به خواب رفتن و در خواب ماندن یا جلوگیری از خواب خوب می شود.  سردرد یکی از مشکلات سلامتی ناشی از این شرایط است. صرف زمان زیادی برای به خواب رفتن، خوابیدن تنها برای بازه های زمانی کوتاه یا زود از خواب بیدار شدن همگی علائم بی خوابی هستند. در چنین شرایطی، شما خواب آلود و خسته از خواب بیدار می شوید.

همچنین بخوانید: برای خواب راحت چه کنیم

مصرف الکل و کافئین

هر کسی که الکل مصرف می کند تجربه خماری بعد از آن را داشته است. لازم نیست که خاطرنشان کنیم این یعنی بیدار شدن با سردرد در هنگام صبح. دلیل اصلی آن این است که الکل باعث کم آبی می شود، همچنین خواب را کاهش می دهد. علاوه بر این، وقتی الکل در بدن تجزیه می شود، ماده ای به نام استالدهید تولید می شود که موجب سردرد می گردد. کافئین نیز همین تاثیر را بر روی کم آبی و کاهش خواب دارد.

آنفولانزا یا سرماخوردگی

آنفولانزا و سرماخوردگی اغلب با سردرد همراه است. در چنین مواردی شما حساس تر هستید و درد عضلانی دارید. آنفولانزا و سرماخوردگی معمولی می توانند در تنفس اختلال وارد کنند که خود کیفیت خواب را کاهش می دهد. این خود می تواند دلیلی برای سردرد شما باشد.

حساسیت

سردرد بعد از بیدار شدن می تواند ناشی از آلرژن ها باشد. قرار گرفتن در معرض گرد و غبار در هنگام خواب (آن ها دوست دارند در ملافه و تشک زندگی کنند) نیز می تواند باعث شود که با سردرد از خواب بیدار شوید که ناشی از احتقان سینوس هاست.

اگر حساسیت دارید، از ملافه های ضد حساسیت استفاده کنید و ملافه های خود را به صورت منظم بشویید. یک متخصص آلرژی می تواند به شما کمک کند تا روش هایی را برای تسکین علائم پیدا کنید و در نتیجه صبح ها بدون سردرد بیدار شوید و روز خود را بدون عطسه کردن سپری کنید.

افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب نیز می توانند محرک سردردهای تنشی در هنگام صبح باشند. اگر متوجه شدید که هنگام استرس دچار سردرد می شوید (به عنوان مثال هنگام صبح قبل از رفتن به محل کار)، با پزشک خود مشورت کنید تا مشکل مرتبط با سلامت روان را بیابد و درمان کند.

تهویه نامناسب

تهویه نامناسب نیز بر تنفس فرد هنگام خواب تاثیرگذار است. یک اتاق خواب با تهویه نامناسب می تواند تنفس را مشکل کند که به نوبه خود منجر به سردرد بعد از بیدار شدن خواهد شد.

راههای پیشگیری از سردرد بعد از بیدار شدن

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. آیا می خواهید از سردرد بعد از بیدار شدن پیشگیری کنید؟ نکات زیر را رعایت کنید.

1. خواب کافی داشته باشید

مهم ترین نکته این است که به اندازه کافی بخوابید، به خصوص خواب عمیق. در خواب عمیق، بدن شما خود را بازیابی می کند و شما به طور کامل استراحت می کنید. خواب عمیق کافی تضمین می کند که شما شاداب بیدار شوید.

2. سطح استرس خود را کاهش دهید

اگر استرس دارید، مهم است که اقدامی برای کاهش استرس انجام دهید. بنابراین، استراحت کردن را فراموش نکنید. به عنوان مثال می توانید مدیتیشن کنید. یک استراحت کوتاه از زندگی پرمشغله و تنها بودن به شما کمک می کند تا آرامش بیشتری را تجربه کنید. این موجب کاهش استرس خواهد شد. ورزش منظم نیز تاثیر بسزایی بر کاهش استرس دارد.

3. وضعیت خواب خود را بهبود ببخشید

وضعیت خواب شما بسیار مهم است! همانطور که گفته شد اگر در وضعیت درستی نخوابید، در بدن شما تنش ایجاد می شود، در حالی که خوابیدن در وضعیت درست موجب استراحت ماهیچه ها خواهد شد. در نتیجه، شاداب تر از خواب بیدار می شوید و احتمال سردرد کاهش می یابد. یک تشک خوب پایه و اساس بهبود وضعیت خواب است.

4. برای پیشگیری از سردرد، مقدار زیادی آب بنوشید

بیدار شدن با سردرد اغلب در نتیجه کمبود آب در بدن به وجود می آید. برای پیشگیری از این موضوع، ایده خوبی است که 3/0 لیتر آب قبل از خوابیدن بنوشید. این می تواند به پیشگیری از کم آبی و کاهش احتمال بیدار شدن با سردرد کمک کند.

5. از مصرف الکل و کافئین قبل از خواب اجتناب کنید

مصرف الکل و کافئین هر دو موجب کم آبی و اختلال در خواب می شوند. اگر می خواهید به خوبی بخوابید و استراحت کنید، توصیه می شود که از مصرف الکل یا کافئین حداقل 4 ساعت قبل از خواب اجتناب کنید.

6. تهویه اتاق خواب خود را بررسی کنید

پنجره ها و درهای اتاق خواب را باز کنید! هوای تازه می تواند تنفس را بهبود بخشیده و موجب خواب راحت تر شما شود. این به شما اجازه می دهد تا عمیق تر بخوابید و صبح با شادابی بیشتری از خواب بیدار شوید. همین امر به شدت احتمال بیدار شدن با سردرد را کاهش می دهد. اطمینان حاصل کنید که هوایی که با باز کردن در و پنجره ها وارد اتاق خواب می شود، تمیز باشد.

7. اگر سردرد شما ادامه دارد، با پزشک مشورت کنید

اگر تمام این نکات به شما کمکی نکردند و شما همچنان به طور منظم از سردرد بعد از بیدار شدن رنج می برید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. امید است که این مشکل به روش های دیگر قابل برطرف کردن باشد. در صورتی که راه حل یا داروهای تجویزی پزشک نیز کارساز نبود، او شما را به یک متخصص اعصاب معرفی خواهد کرد.

8. با یک تشک خوب کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید

کیفیت خواب نقطه شروع پیشگیری از سردرد بعد از بیدار شدن است. همه چیز به تنش و بی خوابی مرتبط می شود. یک تشک خوب می تواند تمام این جنبه ها را بهبود دهد. انتخاب یک تشک مناسب تضمین می کند که در وضعیت درست می خوابید، هیچ تنشی بر روی بدن وارد نمی شود و درنتیجه خواب عمیق تری را تجربه می کنید. در چنی شرایطی، ماهیچه های بدن کمتر تحت تنش قرار می گیرند.

سوالات متداول

چرا بعد از بیدار شدن دچار سردرد می شوم؟

دلایل مختلفی برای سردرد بعد از بیدار شدن وجود دارد. شایع ترین آن ها عبارتند از کمبود خواب، استرس، مصرف الکل قبل از خواب و تهویه نامناسب اتاق خواب.

دلایل سردرد بعد از بیدار شدن چه هستند؟

در بسیاری از موارد، سردرد بعد از بیدار شدن به دلیل کمبود مایعات یا خواب رخ می دهد. همچنین می تواند در نتیجه تنش زیاد بر روی ماهیچه های بدن باشد.

چگونه می توانم از شر سردرد بعد از بیدار شدن خلاص شوم؟

قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید. از مصرف الکل و کافئین قبل از خواب اجتناب کنید. استرس خود را کاهش دهید. سعی کنید سر ساعت معینی هر شب به خواب بروید و سر ساعت معینی صبح ها از خواب بیدار شوید. این کار کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.