علت پژمرده شدن کاکتوس چیست؟

کاکتوس ها از دسته گیاهان همیشه سبز هستند و یکی از سرسخت ترین گیاهانی هستند که می توان از آن ها نگهداری کرد. باید در نظر داشته باشید که حتی کاکتوس سرسخت هم دچار آفات و بیماری هایی می شود که شایع ترین این بیماری ها پوسیدگی و پژمرده شدن آن ها است. با ما همراه باشید تا علت پژمرده شدن کاکتوس را بهتر بدانیم.

علت پژمرده شدن کاکتوس چیست؟

کاکتوس گیاهی است از تیره کاکتوسیان به صورت خاردار و گوشتی می باشند و اغلب دارای ریشه های عمیق و ساقه های شبکه مانندی است که به عنوان منبع ذخیره آب عمل می کند و این ساقه ها توسط خار هایی محافظت می شوند.  گاهی کم توقع بودن کاکتوس باعث میشود از یاد ببریم که ممکن است این گیاه هم دچار آفت و آسیب شود.

علت پژمرده شدن کاکتوس

۱.بیماری های قارچی

بیماری های قارچی از مهم ترین دلایل از بین رفتن کاکتوس ها محسوب می شود. و دلیل آن عدم تهویه نامناسب هوا، رطوبت بالا بخاطر آبیاری زیاد و وجود دیگر گیاهان بیمار در اطراف کاکتوس می توان اشاره کرد. البته می توانید با قرنطینه کردن گیاه تازه و آبیاری مناسب و منظم و رعایت کردن از گیاه خود مراقبت کنید.

۲.آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد هم می تواند علت پژمرده شدن کاکتوس باشد. نبود سوراخ در کف گلدان و  آبیاری بیش از حد و مرطوب بودن همیشگی خاک باعث ایجاد بیماری ها و پوسیدگی کاکتوس خواهد شد.باید در نظر داشت آبیاری کاکتوس باید به صورت منظم و دقیق صورت گیرد و همچنین دقت داشته باشید که خاک گلدان باید در فاصله دو آبیاری کاملا خشک شده باشد.

۳.آبیاری کم

در نظر داشته باشید همانگونه که آبیاری بیش از حد باعث از بین رفتن گیاه خواهد میشود آبیاری کم نیز علت پژمرده شدن کاکتوس خواهد بود و گیاه کاملا بافت های خود را از دست می دهد و  خشک خواهد شد و همچنین در آبیاری کم ریشه ها از بین خواهند رفت و هنگامی که به کاکتوستان آب دهید چون گیاه ریشه ای برای جذب کردن ندارد با پوسیدگی ریشه مواجه خواهد شد.

علت پژمرده شدن کاکتوس

۴.نور کم

همچنین کاکتوس برای رشد نیاز به نور فراوان دارد و هنگامی که نور محیط رشد آن کم باشد گیاه به صورت علفی و باریک رشد خواهد کرد و به مرور از حالت طبیعی خارج می شود و این شرایط  علت پژمرده شدن کاکتوس خواهد شد. اکثر کاکتوس های گلخانه ای  تحمل آفتاب مستقیم به ویژه در فصل تابستان را ندارند.

۵.خاک نامناسب

برای جلوگیری از پژمرده شدن کاکتوس ها باید ازخاک مناسب که از ترکیب ماسه و پیت ماس برای تقویت خاک کاکتوس است استفاده کنید و همچنین استفاده از خاک سفت و سنگین باعث پوسیده شدن ریشه خواهد شد.

۶.دمای نامناسب

کاکتوس ها توانایی تحمل گرمای زیاد رادارنداما باید بدانید که اگر دما بیشتر از  حدود ۵۰ سانتی گراد شود بافت داخلی آن دچار پختگی می شودو به کم کم از بین می رود.به خاطر داشته باشید که گیاه کاکتوس در دمای حدود ۵ درجه سانتی گراد رشد خواهد کرداما اگر دما به زیر صفر برسد بافت های داخلی آن که دارای مقدار زیادی آب دارد دچار یخ زدگی می شود و از بین می رود.

۶.نداشتن شناخت کافی از نیازهای کاکتوس

 اکثر کاکتوس ها نیازمند عواملی مانند: نور، دما و آب مناسب. بهتر است  با شناخت کامل از انواع کاکتوس ها و نیاز های آن و چگونه قلمه زدن کاکتوس ها از آنها نگهداری نمود و اینگونه عمر گیاه نیز بیستر خواهد شد.

۱۰ نمونه از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم

راهکارهای نگهداری از کاکتوس

اگر کاکتوس شما تغییر رنگ داده و یا برگ ها و بخش هایی از آن خشک شده، احتمالا گیاه در خطراست. نخست علت پژمرده شدن کاکتوس را بررسی وشناسایی کنید، سپس مراقبت های فوری و مناسب را بکار بگیرید.

علت پژمرده شدن کاکتوس

ابتدا به کاکتوس های پژمرده شده آب بیشتری بدهید. اگر خاک کاکتوس مرطوب است، نیازمند نور بیشتری است. دوم قسمت های پوسیده شده ی کاکتوس را دور بریزید. قسمتهای قهوه ای یا سیاه، باید قطع شود و پوسیدگی گیاه ممکن است از نوعی قارچ باشد که بر اثر آبیاری بیش از اندازه بوجود آمده باشد. سوم گیاه کاکتوس نیازمند نور بیشتری است.
چهارم هنگامی که گیاه نور بیشتری دریافت کند قسمتهایی از آن زرد یا قهوه ای می شود که اگر با تغییر جا گیاه  بهبود پیدا نکرد قسمتهای پوسیده ور نگ پریده را جدا کنید. پنجم گیاه کاکتوس را از حشرات دور نگه دارید.آفت های کاکتوس عبارتند از: شپشک های آرد آلود و عنکبوت قرمز. برای از بین بردن آنها، باید پنبهرا  آغشته به الکل کنید و به طور مستقیم به قسمتهای آفت زده بمالید. ششم از خاک مناسب استفاده کنید. هفتم فقط زمانی که خاک گلدانخشک شده آبیاری مجدد انجام دهید. هشتم آبیاری کاکتوس بستگی به فصول سال دارد از اسفند تا مهر حداقل یک بار در ماه.اما از مهر تا پایان بهمن حداکثر یک ماه آبیاری کنید.نهم دمای محط را کنترل کنید. دهم اگر حجم کاکتوی بیشتر از گلدان شد آن را جابجا کنید یازدهم ریشه های مرده کاکتوس را قیچی کنید دوازدهم آلودگی و گرد و غبار را از گیاه بشورید میتوانید از یک اسفنج استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.