مواد شیمیایی موجود در شوینده ها
بهترین روش سرمایه گذاری برای کودکان

محصولات رختشویی تجاری یک کوکتل شیمیایی هستند که به مردم، حیوانات خانگی و محیط زیست آسیب می رسانند، و اجتناب از مواد شیمیایی موجود در شوینده ها ضروری است، زیرا همه به دنبال راه هایی برای بهبود سلامت خانواده و خانه خود هستند.

۱۳ مواد شیمیایی موجود در شوینده ها

در زیر لیستی از رایج ترین مواد شیمیایی مضر در مواد شوینده آورده شده است.

۱٫ سولفات های سدیم  (SLS / SLES).

ماده اصلی و رایج ترین مواد شیمیایی موجود در مواد رختشویی و همچنین مایع ظرف شویی، شستشوی دست و شامپو، SLS و SLES مواد ضدعفونی کننده ای هستند که با هدف از بین بردن کثیفی و به عنوان ماده کف سازی، در ابتدا به عنوان خشک کننده کف گاراژ تولید می شدند. متأسفانه، آنها پوست، چشم و ریه ها را نیز اذیت می کنند و به اندام های داخلی آسیب می رسانند؛

SLS / SLES در محیط زیست نیز سمی است. در واقع SLS آنقدر تحریک کننده است که محققان به صورت مکرر از آن استفاده می کنند تا باعث تحریک حاد پوست و چشم شوند (۳)، بنابراین بدینوسیله می توانند مواد دیگری مانند مواد درمانی را اندازه گیری کنند.

۲٫ فسفات

قرار گرفتن در معرض فسفات با بیماری های قلبی عروقی، پوکی استخوان و مرگ در یک جمعیت عمومی و سالم مرتبط است. ممنوعیت فسفات ها در مواد شوینده یک گام مهم در نجات آبراه های طبیعی از سم زدایی است – مسمومیت با مواد معدنی که باعث از بین رفتن زیاد گونه های حیوانات دریایی بومی می شد.

۳٫ فرمالدهید

بله، ماده شیمیایی سمی که برای حفظ اجساد استفاده می شود، در بسیاری از محصولات لباسشویی و مواد شوینده وجود دارد. قرار گرفتن در معرض آن، حتی در سطوح پایین، از تنفس یا بو کردن فرمالدهید، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. همچنین باعث ایجاد لکه های بافت در حال مرگ با قرار گرفتن در معرض منظم ، و یک پاسخ ایمنی سازگار با عفونت انگلی، یک واکنش آلرژیک یا سرطان زا می شود. سازمان حفاظت محیط زیست آن را یک سرطان زای احتمالی کلاس B1 (ماده ی ایجاد کننده سرطان) می نامد و می گوید در هنگام تماس با پوست باعث سمیت حاد می شود.

مواد شوینده

۴٫ کلر سفید کننده

جای تعجب نیست که سفید کننده یک تحریک کننده پوست و ریه است، اما اکثر مردم نمی دانند که چقدر در محصولات رختشویی شایع است یا دقیقا چقدر می تواند مضر باشد، لازم به ذکر نیست که بسیاری از افراد حداقل یک فنجان اضافی را هر بار اضافه می کنند. سفیده های برگه ایمنی داده های یک تولید کننده عمده سفید کننده دقیقا به ما می گویند که این ماده چقدر خطرناک است.

۵٫ سولفات آمونیوم

این افزودنی رختشویی بسیار سمی است، بنابراین تولید کنندگان توصیه می کنند از آن در منزل استفاده نکنید! علاوه بر دستکش های غیرقابل نفوذ، و محافظت از چشم و ریه، الزامات استفاده از سولفات آمونیوم هرگز اجازه نمی دهد که مواد شیمیایی یا ظروف خالی آن به زهکشی ها یا آبراه ها برسد، و از دسته ۳ سموم دهانی، پوستی و تنفسی می باشد.

۶٫ دیوکسان

این افزودنی رختشویی باید تا حد امکان از خانه و خانواده شما فاصله داشه باشد. مایع و دودهای آن به صورت خود به خود قابل احتراق هستند. این ماده یک سرطان زای شناخته شده است (از سال ۱۹۸۸ به علت سرطان). باعث التهاب پوست، چشم و ریه می شود (در بعضی موارد غیر قابل برگشت). فقط باید از با داشتن محافظ مانند ماسک طبی استفاده شود. و پس از قرار گرفتن در معرض آن (از طریق استنشاق، تماس پوست، یا تماس چشمی از جمله دود در چشم)، اعضای بدن را هدف قرار می دهد: کلیه ها، سیستم عصبی مرکزی، کبد، دستگاه تنفسی، چشم ها و پوست.

مطالب مرتبط : طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی

۷٫ درخشان کننده های نوری / UV

درخشان کننده های نوری به عنوان پاک کننده های لکه در مواد شوینده قرار می گیرند. با این حال، آن ها به هیچ وجه لکه ها را از بین نمی برند. آن ها لباس را با ماده ای می پوشانند که منعکس کننده نور مرئی است، بنابراین نمی توانید لکه ها را ببینید. آن ها لکه دار هستند. بعلاوه، تحریک کننده چشم، پوست و ریه می باشند. برای زندگی آبزیان بسیار سمی هستند. ممکن است به صورت خود به خود قابل احتراق باشند و نمی توانند در صورت وجود الکتریسیته ساکن باشند – از قبیل خشک کن لباس شما. و استفاده صحیح شامل عدم اطمینان از هرگونه لباس که در تماس با آن باشد، می باشد!

۸٫ ضد عفونی کننده آمونیوم

این افزودنی تمیز کننده، که معمولا توسط کارگران سرویس دهنده مواد غذایی به عنوان “quat” شناخته می شود، دارای خوردگی است و نباید در محصولات تمیز کننده خانگی باشد ، زیرا باعث آسیب دیدگی چشم، پوست و ریه ها می شود. هیچ دلیلی وجود ندارد که این مواد شیمیایی را در مواد رختشویی بگنجانید.

۹٫ اتیوکسیلات های غیرنفنول (Nonoxynol، NPE)

علاوه بر هشدارهای زیادی که در مورد آسیب به چشم، پوست و ریه ها وجود دارد، این ماده رختشویی بیان می کند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دودهای استنشاق شده یا غبار ممکن است کشنده باشد!

خطرات استفاده از مواد شوینده

۱۰٫ عطر

تولید کنندگان ملزم به ذکر لیست مواد تشکیل دهنده عطرهای خود به دلیل داشتن حفره قانونی نیستند. اضافه کردن رایحه به مواد شوینده باعث ایجاد تصور کاذب از تمیز بودن بدون بهبود عملکرد محصول می شود. فریب بسیار فراتر از آن است که اکثر مردم تصور می کنند – با توجه به نسل های مختلف تلقین توسط برنامه های بازاریابی غیر اخلاقی، مطالعات نشان می دهند که زنان به ویژه محصولات را صرفا بر اساس عطر انتخاب می کنند، حتی زمانی که محصول به وضوح نشان دهد که در تمیز کردن بی اثر است.

عطرهای مصنوعی معمولا در موارد حساسیت شیمیایی، واکنش های آلرژیک و بثورات مقصر هستند. متخصصان قلب و عروق تقریبا به صورتی جهانی توصیه می کنند که عطرهای مصنوعی را از محصولات تجاری خارج کنند، مگر اینکه به صورت خاص به عنوان عطر فروخته شوند، زیرا ریه های ما دائما با دودهای مضر و غیرضروری غوطه ور می شوند. بسیاری از آن ها سرطان زا و اخلالگر غدد درون ریز شناخته شده اند.

۱۱٫ رنگ

نه تنها رنگ ها قدرت تمیز کردن را اضافه نمی کنند، بلکه مقصر اصلی آلرژی های غیر قابل توجیه یا بثورات غیرقابل توصیف نیز می باشند. بسیاری از آن ها سرطان زا هستند و تقریبا همگی اخلالگر غدد درون ریز بدن هستند.

۱۲٫ بنزیل استات

این ماده افزودنی در صورت استنشاق یا ریختن روی پوست مضر است و کلیه ها و سیستم عصبی را هدف قرار می دهد.

۱۳٫ دی کلروبنزن

بنزن تأثیر فوری و بسیار سمی در زندگی آبزیان دارد که می تواند سال ها مسمومیت به حوزه آبخیز وارد نماید. فوم ها باعث ایجاد آسیب نوری می شوند و با هشدار سرطان زا برای انسان ذکر شده اند.

خطرات مواد شیمیایی

جایگزین های امن تر برای شوینده ها

کارهای روزمره رختشویی شما از بین نمی روند، بنابراین یکی از گزینه های محبوب این است که به دنبال مواد شوینده مدرن بهتر باشید. همیشه یک ماده شوینده را با مواد گیاهی که عاری از فسفات است، انتخاب کنید.

چون تولید کنندگان مواد شوینده نیازی به لیست تمام مواد تشکیل دهنده خود ندارند، قبل از خرید با فروشنده مشورت کنید تا لیستی از آنچه در واقع در آنجا وجود دارد، به دست آورید. برخی نیز لیستی از مارک های معروف و مشهور را منتشر می کنند که می توانید با اطمینان از لباس های شسته شده با آن ها استفاده کنید. ما همچنین به توصیه های محصولات سالم در اینجا از طریق خانواده اعتماد کرده و از آن ها استفاده می کنیم.

توجه: بعضی از این مواد شوینده بر پایه صابون ممکن است در صورت استفاده نادرست در لباس باقی بمانند، اما چیزی مانند باقی مانده از مواد شوینده سمی تجاری نیست. هر یک از این روش ها به صورت ترکیبی یا به تنهایی مانع از درست شدن آن می شوند: جوش شیرین، پودر سودا یا بوراکس را به چرخه شستشو اضافه کرده و سرکه یا اسید سیتریک را به چرخه شستشو اضافه کنید.

جایگزین های طبیعی سفید کننده

• آب لیمو : سفید کننده طبیعی. من عاشق اضافه کردن آب لیمو به دستور العمل مواد شوینده طبیعی برای تمیز کردن روغن ضروری هستم.بهتر است لباس را در آبلیمو قرار داده و جلوی نور مستقیم خورشید بگذارید.

•سرکه + آب : سرکه را با آب رقیق کرده و لباس را در آن قرار دهید.

متأسفانه، اکثریت مواد شیمیایی موجود در شوینده ها سمی هستند که به آلودگی هوا در محیط داخلی کمک می کنند و به آلرژی، سردرد / میگرن، سرطان، خود ایمنی و … مرتبط هستند.

مطالب مرتبط :
ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید