کاغذ دیواری را چگونه تمیز کنیم (ساده و راحت، بدون آسیب)

با توجه به حساس بودن کاغذ دیواری به آب و رطوبت، احتمالا برای شما سوال شده که چگونه کاغذ دیواری کثیف را تمیز کنیم؟ در این مطلب را روش های تمیز کردن کاغذ دیواری و رفع سیاهی کاغذ دیواری اشنا خواهید شد.

روزهای آخر اسفند کمتر کسی است که به فکر خانه تکانی و تمیز کردن خانه نباشد. از تمیز کردن آشپزخانه و اتاق ها گرفته تا تمیز کردن کاشی و سرامیک و دیوارها. اگر دیوار منزل شما کاغذ دیواری است و نمی دانید باید کاغذ دیواری را چطور تمیز کنیم، این مطلب را دنبال کنید تا نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری را به شما توضیح دهیم.

همچنین در مینویسم می توانید با بهترين روش تميز كردن مبل پارچه ای و روش های تمیز کردن لوستر آشنا شوید.

تمیز کردن کاغذ دیواری

کثیف شدن کاغذ دیواری از جمله زرد یا سیاه شدن کاغذ دیواری، خط و خطوط روی کاغذ دیواری و یا لکه های چربی روی کاغذ دیواری هر کدام می تواند باعث شلخته بنظر رسیدن خانه شود.

خیلی از کاغذ دیواری ها هم هستند که کثیفی و گرد و خاک را نشان نمی دهند، اما کافیست بصورت اصلی تمیز شوند تا تغییر آنها را احساس کنید. اما قبل از اینکه تمیز کردن کاغذ دیواری را شروع کنید، باید توجه داشته باشید که کاغذ دیواری شما قابل شستشو است یا خیر. حالا از کجا بفهمیم کاغذ دیواری قابل شستشو است؟

کاغذ دیواری قابل شستشو دارای روکش وینیل می باشد که لایه نازکی از نانو دارد که نازک و بی رنگ است و باعث می شود کاغذ دیواری سنگین تر و مقاوم تر باشد. برای تشخیص کاغذ دیواری قابل شستشو، دستمال کاغذی خیس را روی کاغذ دیواری بکشید، چنانچه مانند یک سطح پلاستیکی عمل کرد و آب به کاغذ نفوذ پیدا نکرد، یعنی کاغذ دیواری شما قابل شستشو است.

چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم

ابتدا به شما می گوییم که کاغذ دیواری قابل شستشو را چگونه تمیز کنیم. برای تميز كردن كاغذ ديواري قابل شستشو به روش زیر عمل کنید:

 1. گرفتن گرد و خاک اضافی کاغذ دیواری

  اگر احساس می کنید کاغذ دیواری شما خیلی کثیف شده و گرد و خاک زیادی گرفته، می توانید قبل از تمیز کردن کاغذ دیواری، گرد و خاک اضافی آنرا بگیرید. (اما توجه داشته باشید که برای این کار یک دستمال میکروفایبر روی سر جارو برقی قرار دهید و هرگز بصورت مستقیم جاروبرقی را روی کاغذ دیواری نکشید.)

 2. درست کردن محلول شستشو کاغذ دیواری

  برای پاک کردن کاغذ دیواری مقدار کمی از مایع ظرفشویی را در ظرفی از آب ولرم مخلوط کنید.

 3. خیس کردن دستمال با محلول

  دستمال یا اسفنج تمیز سفید را داخل محلول فرو برده و سپس بخوبی آب آنرا بگیرید.

 4. تمیز کردن کاغذ دیواری

  حالا دستمال حاوی محلول را بصورت دایره ای و آرام روی کاغذ دیواری بکشید و بلافاصله با یک پارچه تمیز بی رنگ خشک کنید.

 5. از بین بردن زردی کاغذ دیواری

  اگر به جز گرد و خاک لکه های زرد روی کاغذ دیواری شما ایجاد شده، از ترکیب آب صابون استفاده کنید. اسفنج خود را دا خل محلول آب و صابون فرو ببرید و بعد از گرفتن آب اضافی آن، به آرامی روی کاغذ بکشید. برخ مواقع لکه زرد رنگ کاغذ دیواری به دلیل رطوبت دیوار است که در پشت کاغذ قرار دارد و می توان آنرا با کمی سفید کننده یا آب مقطر تمیز کرد.

نکاتی در مورد نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری

 • در تمیز کردن کاغذ دیواری توجه داشته باشید که دستمال یا اسفنج را از قسمت بالای دیوار به پایین بکشید.
 • برای پاک کردن کاغذ دیواری هرگز از مایع زیاد یا شوینده های قوی استفاده نکنید.
 • برای اطمینان از عدم آسیب به کاغذ دیواری هنگام تمیز کردن، محلول مورد نظر را بر روی قسمتی از کاغذ دیواری امتحان کنید. (حدود 30 دقیقه)
 • برای جلوگیری از فرسایش یا خراشیدگی کاغذ دیواری، توجه داشته باشید که از دستمال یا اسنفج نرم برای تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از ماندگاری گرد و خاک یا لکه ها بر روی کاغذ دیواری و کدر شدن آن بهتر است تمیز کردن کاغذ دیواری را به تعویق نیندازید.
 • هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری از فشار دادن جاروبرقی بر روی کاغذ دیواری پرهیز کنید.
 • اگر کاغذ دیواری شما قابل شستشو، اما نازک است، بهتر است آنرا تنها با آب ولرم و بدون مواد شوینده تمیز کنید.
 • گاهی اوقات علت سیاه شدن کاغذ دیواری، وجود هوای گرم و مرطوب در خانه است و یا وجود کپک در پشت کاغذ دیواری است.
 • برای پاك كردن مداد از روي كاغذ ديواري می توانید از سرکه سفید و یا خمیر دندان استفاده کنید. (تِست فراموش نشود)

در خانه تکانی اول از کجا شروع کنیم؟

تميز كردن كاغذ ديواری غير قابل شستشو

از آنجایی که تمیز کردن کاغذ دیواری غیر قابل شستشو کمی حساس تر است و رطوبت و مواد شوینده باعث آسیب به آن می شود، نحوه پاک کردن آن کمی متفاوت با کاغذ دیواری قابل شستشو است.

برای تميز كردن كاغذ ديواري غير قابل شستشو به روش زیر عمل کنید:

 1. گرفتن گرد و غبار: ابتدا گرد و خاک اضافی کاغذ دیواری با جاروبرقی بگیرید. (دستمال یا پارچه مناسب، ترجیحا پارچه میکروفایبر بر روی سر جاروبرقی قرار دهید)
 2. لکه گیری کاغذ دیواری: قسمت هایی از کاغذ دیواری که لک ایجاد شده یا رنگ گرفته را با یک اسفنج خشک تمیز یا با گوش پاک کن، از بین ببرید.
 3. استفاده از پودر تالک: اگر بعد از پاك كردن دوده از كاغذ ديواري، متوجه وجود لکه در آن شدید، می توانید پودر تالک را جایگزین مایع تمیز کننده کاغذ دیواری کنید و برای پاک کردن لکه کاغذ دیواری از آن استفاده کنید. تنها کافیست مقداری پودر تالک (پودر بچه) را روی اسفنج خشک بریزید و روی دیوار بکشید.

خودکار روی کاغذ دیواری را چگونه پاک کنیم

سوال خیلی افراد این است که چگونه جوهر خودکار را از روی کاغذ دیواری پاک کنیم. برای پاک کردن نوشته خودکار از کاغذ دیواری قابل شستشو، یک دستمال حوله ای آغشته به آب گرم و صابون را بر روی لکه خودکار ایجاد شده بر روی کاغذ دیواری بکشید و بلافاصله با دستمال مناسب خشک کنید.

اما اگر کاغذ دیواری شما غیر قابل شستشو می باشد، برای پاک کردن لکه خودکار از آن، یک گوش پاک کن را آغشته الکل سفید کنید و بر روی لکه بکشید. سپس با دستمال سفید تمیز، خشک کنید.

استفاده از نرم کننده موی سر نیز روشی برای پاک کردن جوهر خودکار از کاغذ دیواری است، اما هر روشی که برای پاک کردن خودکار از روی کاغذ دیواری انتخاب می کنید را بر روی قسمت کوچکی از کاغذ دیواری امتحان کنید.

تميز كردن كاغذ ديواری با بخارشو

یکی دیگر از روش های پاک کردن کاغذ دیواری، تمیز کردن آن با بخار شوی است. نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری با بخار شوی به این صورت است که:

 1. قبل از کار با بخارشوی، گرد و خاک دیوار را با دستمال خشک پاک کنید و سپس کار را شروع کنید.
 2. دقت داشته باشید که با بخار شوی بر روی درزهای کاغذ دیواری نکشید و بخار شوی را با ملایمت از بالای دیوار به سمت پایین بکشید.
 3. بهتر است بعد از تمیز کردن دیوار با بخارشوی از دستمال خشک استفاده کنید و رطوبت اضافی آنرا بگیرید.
 4. برای تمیز کردن کاغذ دیواری با بخارشوی حتما از آب خالی استفاده کنید و مایع دیگری داخل مخزن بخارشوی نریزید.

توجه: حتما از یک دستمال حوله ای سفید و تمیز بر روی دسته بخارشوی استفاده کنید.

به غیر از روش های ذکر شده برای تمیز کردن کاغذ دیواری، امروزه روش های نوین برای تمیز کردن کاغذ دیواری وجود دارد. مثلا می توان از دستگاه شستشوی کاغذ دیواری و یا اسپری مخصوص تمیز کننده کاغذ دیواری که در فروشگاه ها وجود دارد، استفاده کنید.

چک لیست کامل کارهای خانه تکانی عید و روش های خانه تکانی سریع و راحت را از دست ندهید.

چگونه مداد شمعی را از روی کاغذ دیواری پاک کنیم

برای پاك كردن مداد شمعي از روي كاغذ ديواري، ابتدا با یک جسم سخت مثل کاردک، قسمت های نرم مداد شمعی را از روی کاغذ دیواری بتراشید. حالا روی لکه باقی مانده، دستمال کاغذی ضخیم قرار دهید و اتو با درجه حرارت پایین را روی لکه فشار دهید. کمی صبر کنید تا دستمال لکه مداد شمعی را جذب کند.
این روش برای پاک کردن لکه رنگ و لکه چربی از کاغذ دیواری هم مناسب است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.