چگونه رنگ پوست گردو را از دست پاک کنیم؛ ۱۲ روش موثر

از بين بردن رنگ گردو روي دست

شما از چه روشی براي پاك كردن رنگ پوست گردو از دست استفاده می کنید. در این نوشته چند راه برای پاك كردن رنگ گردو از دست به شما معرفی می شود.

گردو در اواخر تابستان و اوایل پاییز برداشت می‌شود. پوست گردو حاوی شیره‌ای است که موجب رنگی و سیاه شدن دست‌ها می‌شود. رنگ گردو بر روی دست می‌تواند از زرد تا سیاه متغیر باشد که به سن و نوع درخت گردو بستگی دارد. از بین بردن رنگ پوست گردو از روی دست گاهی مشکل و خسته کننده به نظر میرسد به خصوص اگر قرار ملاقات یا مهمانی مهمی داشته باشید. در این مقاله، نحوه پاک کردن رنگ گردو از دست را آموزش می‌دهیم تا بدانید چگونه رنگ پوست گردو را از دستان خود پاک کنیم.

قبل از آنکه بگوییم براي پاك كردن رنگ گردو از دست چه کنیم بهتر است بدانید درست مانند سایر لکه های سرسخت، لکه گردوی تازه پس از خشک شدن کامل به سختی پاک می شود بنابر این پس از رنگی شدن دست هایتان بلافاصله برای شستن آن ها اقدام کنید.

روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای رفع رنگ پوست گردو از دست وجود دارند. این روش‌ها ممکن است به طور کامل رنگ را از بین نبرند، اما قدرت رنگ را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهند و زمان بهبود را تسریع می‌بخشند. در ادامه با کارآمدترین روش‌های از بین بردن رنگ گردو از دست آشنا می‌شویم.

نحوه پاك كردن رنگ پوست گردو از دست با برگ درخت گردو

اگر به درخت گردو دسترسی دارید می توانید از برگ های درخت گردو برای پاک کردن رنگ گردو از دست استفاده کنید. برای این کار کافی است مقداری برگ گردو را روی قسمت هایی که رنگ گرفته اند مالش دهید.

طریقه بردن رنگ پوست گردو از دست با مایع ظرفشویی

محلولی از آب گرم و مایع ظرفشویی به نسبت 2 به 1 درست کنید و دستان خود را به مدت 5 دقیقه در این محلول بخیسانید. سپس با یک برس یا لیف زبر دستان خود را پاک کنید و این کار را تا پاک شدن رنگ پوست گردو از دست یا حداقل کمرنگ شدن آن ادامه دهید.

جوش شیرین

برای پاک کردن رنگ گردو از دست با جوش شیرین با ترکیب جوش شیرین و آب یک خمیر غلیظ درست کنید. یک مسواک یا برس تمیز بردارید و خمیر تهیه شده را با استفاده از آن بر روی دستان خود بزنید. با یک حرکت دورانی مسواک را بچرخانید تا خمیر وارد لایه‌های پوست شده و به تدریج رنگ گردو محو شود.

در روشی دیگر شما می‌توانید آب را با مایع ظرفشویی جایگزین کنید. از نسبت 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید.

همچنین بخوانید: رنگ کردن مو با پوست گردو

پاک کردن رنگ گردو از دست با لیمو ترش

قبل از انجام این کار و بکارگیری این روش، آگاه باشید که اگر دستتان بریده باشد ممکن است کمی احساس درد یا سوزش داشته باشید. اگر پوست دست شما خیلی خشک است، استفاده از این روش را توصیه نمی‌کنیم. دستان خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید تا هرگونه باقیمانده‌ی پوست گردو از بین برود.

به منظوراز بین بردن رنگ گردو از دست آب یک لیمو را در یک کاسه بریزید و آن را بر روی دستان خود بمالید. به صورت مداوم این کار را بر روی بخش‌خایی که بیشتر رنگی شده‌اند، انجام دهید و به تدریج اثر آن را خواهید دید. اسید سیتریک موجود در لیمو دارای خواص روشن‌کنندگی است و رنگ گردو را محو می‌کند.

برای کم رنگ شدن رنگ گردو از برس ناخن استفاده کنید

ابتدا باید از برس ناخن بر روی دست‌های خشک استفاده کنید تا بقایای گردو و پوست آن از بین رود. این کار را ادامه دهید تا وقتی که رنگ گردو کم کم از بین برود. دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید. اگر رنگ گردو در زیر ناخن‌ها نیز نفوذ کرده است، از همین برس برای از بین بردن آن استفاده کنید.

پراکسید هیدروژن

برای پاک شدن رنگ گردو از دست می توانید از پراکسید هیدروژن استفاده کنید. کافی است مقدار کمی پراکسید هیدروژن را روی ناحیه لکه دار بریزید و چند دقیقه صبر کرده و سپس آن را بشویید. ممکن است لازم باشد این فرآیند را چند بار تکرار کنید تا لکه به طور کامل از بین برود.

پاک کردن رنگ گردو از دست با روغن

روغن‌های مختلفی برای پاک شدن رنگ گردو از روی دست مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغنی که در دسترس است را بردارید و مقدار مناسبی از آن را بر روی دست‌های خود بریزید. دستان خود را با روغن مالش دهید. برای از بین بردن رنگ گردو از دست باید حداقل 3 بار این کار را تکرا کنید.

این روش را می‌تواند بعد از روش استفاده از آبلیمو بکار برد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

نمک

در این روش پاک کردن رنگ گردو از دست نمک با آبلیمو ترکیب می‌شود. آب دو عدد لیمو را گرفته و در کاسه‌ای بریزید. یک قاشق غذاخوری از نمک را در هر یک از دستان خود ریخته و آبلیمو رو بر روی آن بریزید. دست‌های خود را بر روی یکدیگر بمالید تا نمک بر روی پوست دست پخش شود.

خیلی سریع متوجه خواهید شد که رنگ گردو در حال پاک شدن است. سایش همراه با قدرت اسیدی آبلیمو آنقدر قوی است که رنگ را بدون آسیب زدن به پوست از بین می‌برد.

خمیر دندان

خمیر دندان برای حفاظت از دندان‌های در برابر لکه‌ها فرمولاسیون شده است، بنابراین منطقی به نظر می‌آید که در پا کردن رنگ گردو از روی دست‌ها نیز موثر باشد. خمیر دندان را بر روی مسواک بزنید و با حرکت دورانی آن را بر روی کف دست خود بچرخانید. این کار را تا وقتی ادامه دهید که رنگ از بین رفته باشد.

سرکه پاک کننده طبیعی رنگ گردو از دست

سرکه سفید یک ماده‌ی شوینده و تمیزکننده پرکاربرد در خانه است. کاربردهای آن بسیار متنوع است و یکی از آن‌ها از بین بردن رنگ گردو از روی پوست دست است. شما می‌توانید یک کاسه را با سرکه سفید پر کنید و دست‌های خود را به مدت 30 دقیقه درون کاسه قرار دهید. اگر از این روش استفاده می‌کنید باید بعد از 30 دقیقه دست‌های خود را به خوبی با آب بشویید.

از طرف دیگر، شما می‌توانید مقداری سرکه سفید را بر روی پنبه یا یک تکه پارچه تمیز بریزید. پنبه را بر روی نواحی رنگی بزنید تا وقتی که کاملا از بین برود.

الکل

مالیدن الکل یکی دیگر از روش های عالی برای از بین بردن لکه های رنگ گردو از روی دست شما است. مقداری الکل مالشی را روی یک پارچه تمیز بریزید و آن را به ناحیه لکه دار بمالید. بگذارید چند دقیقه بماند سپس آن را با آب و صابون بشویید.

سنگ پا

اگر هنوز موفق به از بین بردن رنگ گردو از پوست دست خود نشده اید می توانید از سنگ پا استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که از سنگ پای ملایم که خیلی ساینده نباشد استفاده کنید و مراقب باشید به پوستتان آسیب نرسانید، سنگ پا را خیس کنید و به صورت دورانی روی لکه رنگ گردو بمالید. پس از اتمام با آب گرم و صابون بشویید.

بیشتر بخوانید: خواص پوست سبز گردو

خلاصه: چگونه رنگ پوست گردو را از دستان خود پاک کنیم

ابتدا سعی کنید بلافاصله دست های خود را با آب و صابون بشویید. این کار به حذف هرگونه چربی سطحی که ممکن است روی پوست شما باقی مانده باشد کمک می کند. سپس، اگر لکه هنوز وجود دارد، می توانید از یک ساینده ملایم مانند جوش شیرین یا نمک استفاده کنید. پوست دست خود را با مقدار کمی از یکی از این مواد مالش دهید و سپس دستان خود را بشویید.

اگر لکه رنگ گردو همچنان باقی ماند، می توانید از یک ماده پاک کننده قوی تری مانند الکل یا سرکه استفاده کنید. یک تکه پنبه را در یکی از این مایعات خیس کنید و سپس آن را روی ناحیه لکه دار بمالید. سپس دستان خود را با آب و صابون به خوبی بشویید.

اگر رنگ گردو سمج تر از این حرف ها بود و پاک نشد از یک سفید کننده ملایم استفاده کنید و یا چند روزی دست های رنگی خود را تحمل کنید.

مراقبت‌های بعد از پاک کردن رنگ گردو

تا اینجا گفتیم رنگ پوست سبز گردو چگونه پاک میشود. همه این روش‌ها در اثر تکرار موثر واقع می‌شوند. رنگ گردو می‌تواند وارد لایه‌های عمیق‌تر پوست شود و همین امر پاک کردن آن را دشوار می‌کند. برای این منظور، حداقل 3 بار هر روش را تکرار کنید تا تفاوت واقعی را مشاهده کنید.

شما باید به خوبی دست‌های خود را بشویید و پس از انجام هر یک از روش‌ها از مرطوب کننده استفاده کنید. دلیل آن این است که همه‌ی روش‌های مذکور ساینده هستند و می‌تواند باعث آسیب سطحی پوست شود.

برخی از موادی که برای از بین بردن رنگ گردو مورد استفاده قرار می‌گیرند موجب خشکی پوست می‌شوند، بنابراین توصیه می‌کنیم که بلافاصله از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

چگونه از رنگی شدن دست ها هنگام پوست کندن گردو جلوگیری کنیم؟

توصیه‌ی اول ما برای وقتی با گردو سروکار دارید این است که دستکش بپوشید. این کار باعث می‌شود تا رنگ گردو بر روی دستان شما باقی نماند و سطحی که در تماس با آن است تحت کنترل باشد. اگر از دستکش‌های یکبار مصرف استفاده می‌کنید، فرآیند پاکسازی بسیار ساده است. در غیراینصورت، باید دستکش‌ها را با آب گرم و صابون خوب بشویید.

همچنین توصیه می‌کنیم که هنگام برداشتن پوسته سبز بیرونی گردو از عینک محافظ استفاده کنید زیرا این پوسته بسیار آبدار است و اگر بر روی سطحی بپاشد باید خیلی سریع آن را با دستمال کاغذی پاک کنید تا رنگ باقی نماند. یک روش بسیار کاربردی برای خلاص شدن از شر پوسته سبز گردو این است که آن‌ها را درون یک کیسه پلاستیکی بریزید و با چکش بر روی گردوها ضربه بزنید تا پوسته جدا شود.

علت اصلی رنگ گردو چیست؟

یک ترکیب شیمیایی سمی توسط گردو تولید می‌شود که ژوگلون نام دارد. ژوگلون یک آنتی بیوتیک بسیار قوی است که آفت و قارچ‌های اطراف شاخ و برگ درخت گردو را از بین می‌برد. این ترکیب می‌تواند برای سلامت انسان مشکل‌ساز باشد.

ژوگلون به عنوان یک محرک برای پوست انسان عمل می‌کند. این ماده شیمیایی بر روی لایه‌های بیرونی پوست می‌نشیند و از بین بردن آن کار بسیار دشواری است. این ماده شیمیایی به رنگ سیاه است و دلیل اصلی رنگ گردو در تماس با دست نیز به حساب می‌آید. رنگدانه‌ی موجود در آن مشابه با رنگدانه موجود در حنا است، ترکیب دیگری که رنگ آن بر روی پوست می‌ماند.

همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم، این ترکیب شیمیایی موجب تحریک پوست می‌شود. در واقع، می‌تواند موجب ایجاد درد، سوزش و حتی تاول در ناحیه تماس شود. این موضوع مختص خود گردو نیست بلکه افرادی که با چوب درخت گردو نیز سروکار دارند، علائم مشابه‌ای را تجربه می‌کنند.

رنگ گردو تا چه مدت بر روی دست باقی می‌ماند؟

همانند حنا، رنگ گردو نیمه دائمی است و به طور طبیعی بعد از مدتی از بین خواهد رفت. اگر رنگ گردو بر روی پوست شما باقی بماند احتمالا چیزی حدود یک ماه (30 روز) طول می‌کشد تا به طور طبیعی از بین برود.

در شرایط خیلی حاد، این رنگ بعد از گذشت 3 ماه به طور کامل از بین می‌رود. در این حالت، لایه‌هایی از پوست نیز در طی فرآیند ترمیم جایگزین می‌شوند.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.