بخور سرد بهتر است یا گرم (برای نوزاد برای پوست)

بخار سرد خوبه یا گرم

بخار سرد و بخار گرم هر کدام اثرات و فواید متفاوتی دارند و کاربرد آن ها متفاوت است. در این پست درباره اینکه بخور سرد بهتر است یا گرم (برای نوزاد برای پوست) مطالبی ارائه شده است.

اگر به سلامت پوست صورت خود اهمیت میدهید و نگهداری و مراقبت از آن برای شما بسیار مهم است، باید بگوییم که یکی از راه های مراقبت و پاکسازی صورت استفاده از بخور است. اما اینکه آیا بخور سرد بهتر است یا گرم، سوالی است که شاید به دنبال آن هستید. به خصوص اگر قصد خرید دستگاه بخار دارید و نمی دانید دستگاه بخار سرد بهتره یا گرم با مینویسم همراه باشید.

 برای پوست بخور سرد بهتر است یا گرم

در حالت کلی بخور برای پوست مزایای بسیاری دارد. استفاده از بخور گرم یا سرد هر کدام به صورت جداگانه ای داری خواصی هستند. قبل از اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ بدهیم که آیا بخور سرد بهتر است یا گرم، در حالت کلی و فارغ از گرم یا سرد بودن آن، بدانید بخور چیست و چه خواصی دارد.

 • بخور یک پاک کننده است. منافذ شما را باز می کند و به از بین بردن هرگونه تجمع آلودگی برای پاکسازی عمیق کمک می کند. به خصوص اگر قصد پاکسازی کامل پوست در خانه را دارید بهتر است یک دستگاه بخار داشته باشید. باز شدن منافذ، جوش های سر سیاه را نرم می کند و حذف آنها را راحت تر می کند.
 • گردش خون را تقویت می کند. ترکیب بخار گرم و افزایش تعریق، باعث گشاد شدن رگ های خونی و افزایش گردش خون می شود. این افزایش جریان خون پوست شما را تغذیه می کند و اکسیژن رسانی می کند. نتیجه یک درخشش طبیعی و سالم است.
 • باکتری ها و سلول های ایجاد کننده آکنه را آزاد می کند. باز کردن منافذ پوست باعث آزاد شدن سلول های مرده پوست، باکتری ها و سایر ناخالصی ها می شود که منافذ را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه می شوند.
 • بخور گرم با باز کردن منافذ بسته چربی گیر کرده را آزاد می کند. این چربی طبیعی توسط غدد چربی شما تولید می شود تا پوست و موهای شما را چرب کند. هنگامی که چربی زیر سطح پوست شما گیر می کند، زمینه رشد باکتری ها را ایجاد می کند و باعث آکنه و جوش های سرسیاه می شود.
 • آبرسان است بخار با افزایش تولید روغن، پوست را آبرسانی می کند و به طور طبیعی صورت را مرطوب می کند.
 • بخور به پوست شما کمک می کند محصولات مراقبت از پوست را بهتر جذب کند. بخار نفوذپذیری پوست را افزایش می دهد و باعث می شود پوست جذب موضعی بهتری داشته باشد. این بدان معناست که از محصولات مراقبت از پوست که بعد از بخار استفاده می شود ، فواید بیشتری دریافت می کنید.
 • کلاژن و الاستین را تقویت می کند. افزایش جریان خون در هنگام بخار صورت باعث تولید کلاژن و الاستین می شود. این باعث می شود پوستی قوی تر و جوان تر داشته باشید.
 • آرامش بخش است احساس بخار گرم روی صورت شما آرامش بخش است. برخی از رایحه های آرامش بخش را با استفاده از گیاهان یا روغنهای ضروری برای رایحه درمانی اضافه کنید تا قسمت بخار خود را به سطح کاملاً آرامش برساند!
 • به احتقان سینوس ها کمک می کند. بخار می تواند به رفع احتقان سینوسی و سردردهایی که اغلب با آن همراه است کمک کند. افزودن برخی روغنهای اساسی به بخار می تواند تأثیر آن را افزایش دهد.
 • مقرون به صرفه و در دسترس است برای لذت بردن از مزایا ، نیازی به صرف پول زیاد برای یک بخار صورت در آبگرم نیست. این را می توان در خانه با استفاده از اقلامی که در حال حاضر دارید انجام داد.
بخور سرد بهتر است یا گرم
بخور سرد بهتر است یا گرم
بیشتر بخوانید: خواص نمک دریا

و اما پاسخ سوال بخور گرم برای پوست بهتر است یا سرد؟

بخور گرم، هرچند که خواص خاص خود را دارد و هنگام استفاده حس خوبی به شما میدهد، اما در واقع به دلایلی مطلوب نیست. نیکلسون می گوید: بخور گرم چربی طبیعی پوست و موهای ما را از بین می برد و آنها را خشک و شکننده می کند (برای شرایط پوستی موجود مانند اگزما یا آکنه عالی نیست). در عوض، نیکلسون پیشنهاد می کند که بخورهای سرد را امتحان کنید.

مزایای استفاده از بخار گرم:

 • منافذ را باز می کند
 • گردش خون را افزایش می دهد
 • ناخالصی ها را شل می کند
 • قابلیت ارتجاعی را بازیابی می کند

مزایای بخار سرد:

 • منافذ را کوچک می کند
 • پوست را سفت می کند
 • قرمزی و التهاب را از بین می برد
 • پوست را روشن می کند
 • مرطوب کننده
 • پوست را صاف می کند

برای نوزاد بخور سرد بهتر است یا گرم

وقتی بینی کوچولوی شما گرفتگی شده، چشم هایش پف کرده و سرفه می کند، وقت آن است که تمام تلاش خود را بکنیم تا کودکمان احساس بهتری داشته باشد.

گرچه بخار سرد و گرم هر دو برای نوزاد مفید است اما بخار سرد برای نوزاد بهتر است زیرا به دلیل دارا بودن اکسیژن بیشتر تنفس را برای کودک ساده تر می کند.

بخور سرد بهتر است یا گرم

حمام بخار برای نوزاد یکی از بهترین راه ها برای کمک به بهبود در سرماخوردگی و سرفه است زیرا می تواند:

 • تمام مخاط “پر شده” را شل کنید
 • از گرفتگی سوراخ های بینی جلوگیری کنید
 • به آنها کمک کنید راحت تر نفس بکشند
 • و در نهایت طول سرماخوردگی و سرفه آنها را کوتاه می کند!

مزایای بخار برای نوزادان

حمام بخار برای کودک شما بسیار پرفایده است:

خلط را شل می کند

خلط یکی از عوامل اصلی سرفه و سرماخوردگی کودکان است. نوزادان نمی دانند چگونه بینی خود را دمیده یا عمداً خلط اضافی را مانند بزرگسالان خارج کنند. به همین دلیل، آنها همچنان مکیدن خود را ادامه می دهند و تمام آن مخاط تند و زننده در گلو و سینه آنها گرفتار می شود. بهترین راه برای شل شدن و خلاص شدن از شر این مخاط، حمام بخار برای نوزاد است. بخار، شروع به شل کردن مخاط می کند و به آرامی از بینی کودک خارج می شود و آن را از گلو و سینه بیرون می کشد!

فشار سینوس را برطرف می کند

سرماخوردگی می تواند فشار سینوس دیوانه کننده ای ایجاد کند، به ویژه هنگامی که شما دچار سرماخوردگی سینوسی هستید! احساس می کنید یک وزنه سنگین به پیشانی خود چسبانده اید و تمام فشار در ناحیه بینی شما ایجاد می شود. وقتی نوزاد چنین احساسی دارد، او بسیار آشفته می شود زیرا نمی تواند فشار را از بین ببرد. حمام بخار برای نوزاد به کاهش این فشار سینوس کمک می کند.

سوراخ های بینی مسدود شده را باز می کند

حمام بخار گرفتگی بینی را کاهش داده و مجاری آنها را باز می کند تا راحت تر نفس بکشد! وقتی کودک شما غذا می خورد دیگر گرفتگی بینی ندارد! بخار بلافاصله کار می کند بنابراین تغذیه بعدی کودک شما باید بسیار نرم تر انجام شود، زیرا کودک کوچک شما می تواند بهتر نفس بکشد!

بخور سرد بهتر است یا گرم

از تجمع بیشتر مخاط جلوگیری می کند

یکی از دلایلی که نوزاد طولانی مدت بیمار است، این است که نمی تواند دائماً مخاط بینی خود را از بین ببرد یا خلط جمع شده را سرفه کند. از آنجا که حمام بخار تمام مخاط را شل می کند، فشار سینوس را از بین می برد و مجاری مسدود شده را باز می کند ، از تجمع بیشتر مخاط جلوگیری می کند. بنابراین به جای اینکه منتظر بمانید تا مخاط بینی نوزاد تخلیه شود، می توانید هر شب به مدت 20 دقیقه با کودک خود در حمام بخار بنشینید.

علاوه بر فواید بخار سرد برای نوزاد که ذکر شد بخار سرد برای افزایش شادابی و طراوت پوست نوزاد مفید تر است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.