عوارض کشیدن پتو روی سر هنگام خواب و روش های جایگزین

اگر عادت به پوشاندن سر به هنگام خواب دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید با مضرات و فواید کشیدن پتو روی سر هنگام خواب آشنا شوید.

خوابیدن با کشیدن پتو روی سر راحت است. با این وجود، بسیاری فکر می کنند که خوب نیست اگرچه فوایدی نیز به همراه دارد. خوابیدن با پتو روی سر می تواند گردن شما را پشتیبانی کند و باکتری ها را در شب از صورت شما دور نگه دارد.

بیایید همه چیزهایی را که باید در مورد خوابیدن زیر پتو بدانید را دریابیم.

پوشاندن سر هنگام خواب

بسیاری از افراد هنگام خواب خود را زیر پتو یا حتی بالش می پوشانند، که آرامش بخش و راحت است. با این وجود، این عادت ممکن است به اعضای خاصی از بدن یا سلامت کلی آسیب برساند. پوشاندن سر هنگام خواب می تواند مقدار زیادی کربن دی اکسید نزدیک صورت شما تولید کند و ضربان قلب و تنفس و دمای بدن شما را افزایش دهد. این عادت نباید به صورت طولانی مدت ادامه یابد.

علاوه بر این، تعریق باعث می شود که افراد هنگام خواب احساس ناراحتی داشته باشند. اگرچه، این یک ترجیح شخصی است که سر خود را بپوشانید یا نه. شما می توانید گزینه های جایگزین مانند ماسک صورت را در نظر بگیرید و درباره نکات و ترفندهایی برای جلوگیری از چنین خطراتی اطلاعات جمع آوری کنید.

در اینجا چند عوارض پوشاندن سر هنگام خواب را برای شما توضیح می دهیم. همچنین در مینویسم می توانید با چند راهکار مؤثر برای داشتن خواب آسوده آشنا شوید.

کشیدن پتو روی سر موقع خواب و آسیب مغزی

مطالعات نشان می دهند که 23 درصد از افرادی که هنگام خواب سر خود را می پوشانند و به پوشش هنگام خواب عادت دارند، به یک اختلال روانی جدی به نام زوال عقل مبتلا می شوند. زوال عقل یک اختلال عصبی شایع است. طولانی شدن این اختلال ممکن است موجب بیماری آلزایمر شود، که فعالیت مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

دلیل دیگر این است که ممکن است جریان هوایی که ازطریق بینی و دهان به مغز شما انتقال می یابد کاهش یابد، در نتیجه سطح اکسیژن مغز کاهش یابد. وقتی عملکرد مغز برای مدت زمان طولانی درست نباشد، بافت ها و عروق مغز آسیب می بینند.

کشیدن پتو روی سر و هوای ناپاک

مغز برای عملکرد سالم خود به هوای پاک نیاز دارد، حتی وقتی خواب هستید. با این وجود، وقتی سر خود را زیر پتو می پوشانید، به دلیل لایه ای که ایجاد شده است هوای تازه و تمیز را استنشاق نمی کنید.

بنابراین، اگر پتو تمیز نباشد، گرد و غبار و خاک و باکتری را استنشاق خواهید کرد. به دلیل این عادت بد، برخی از افراد ممکن است به حساسیت و مشکلات خواب دچار شوند.

کشیدن پتو روی سر هنگام خوابیدن و افزایش سطح کربن دی اکسید

تحقیقات نشان می دهند که غلظت اکسیژن از 9/20 درصد تا 18 درصد کاهش می یابد. در مقابل، غلظت کربن دی اکسید در عرض یک دقیقه از 4/0 درصد به 2 درصد افزایش می یابد. با گذشت زمان، سطح اکسیژن به 5/16 درصد کاهش یافته و سطح کربن دی اکسید به 1/4درصد افزایش می یابد.

با این وجود، پوشاندن سر برای مدت طولانی باعث می شود که اکسیژن کمتری به مغز برسد و گردش کند و در نتیجه احساس سبکی سر داشته باشید.

پوشاندن سر و اختلال خواب

پوشاندن سر هنگام خواب با پتو ممکن است کیفیت خواب شما را کاهش دهد، به خصوص اگر آدم گرمایی هستید که به خاطر گرما نمی توانید بخوابید. وقتی گرمتان است و عرق می کنید، خوابیدن برایتان دشوار می شود و ممکن است کل شب را بیدار بمانید. اگر این عادت ادامه یابد، ممکن است اختلال بی خوابی یا مشکلات قلبی در شما بروز کند.

پوشاندن سر در هنگام خواب و خطر خفگی

اگرچه ممکن است کشیدن پتو روی سر باعث شود که به راحتی بخوابید، اما خطرات تنفسی قابل توجهی برای شما خواهد داشت. ابتلا به بیماری های خاص تنفسی مانند آسم، آپنه خواب و بیماری قلبی یکی از خطراتی است که ممکن است دچار خفگی شوید.

افراد مبتلا به این بیماری ها، ازجمله بیماری های ریوی، هنگام پوشاندن سر بیشتر در معرض خفگی قرار می گیرند. همه این ها به این دلیل است که شما هوا را دوباره تنفس می کنید، که باعث می شود اکسیژن کمتری در بدن گردش کند و به سلامت روان شما آسیب برساند.

مضرات پوشاندن سر هنگام خواب: خطر آپنه خواب

به غیر از بی خوابی، آپنه خواب نیز یک اختلال خواب رایج است. به طور معمول، وقتی رخ می دهد که فرد هنگام خواب در تنفس دچار مشکل می شود. الگوی تنفس منقطع ممکن است باعث شود که فرد خروپف و احساس بی قراری کند، حتی اگر در شب خواب خوبی را داشته باشد.

علت اصلی آپنه خواب، مقدار هوای گردشی در بدن هنگام خواب با سر پوشیده است.

رابطه آپنه خواب و وزن

کشیدن پتو روی سر هنگام خواب چه مزایایی دارد؟

ایا پوشاندن سر هنگام خواب خوب است؟ با وجود همه مضرات و عوارض کشیدن پتو روی سر هنگام خواب که به آنها اشاره کردیم، پوشاندن سر با پتو هنگام خواب می تواند فوایدی هم داشته باشد. حالا این فواید چیست؟

گرم شدن سر

خوابیدن در دماهای بالاتر ممکن است دلیل بیماری را کاهش دهد. اگر هوای بیرون سرد باشد، خوابیدن دشوار می شود و سعی می کنید سر خود را گرم نگه دارید.

خوابیدن زیر پتو، مانعی را بین بدن و هوای سرد ایجاد می کند و باعث می شود تنفس شما زیر پتو گردش یابد. در نتیجه، کل بدن شما گرم تر می شود، ازجمله سر.

محافظت از گردن

پوشاندن سر می تواند ناراحتی خواب را کاهش دهد و از گردن شما در برابر دردهای مختلف محافظت کند. این شامل بافت های آسیب دیده ای می شود که در اثر حرکت بیش از حد یا کشش عضلانی به دلیل وضعیت بد خواب به وجود آمده اند. پتو باعث احساس گرمای مطلوبی در اطراف گردن می شود. بنابراین، گردن شما در معرض هوای سرد قرار نمی گیرد و شما راحت تر می خوابید.

تاثیرات منفی خواب زیاد بر سلامت بدن

عوارض پوشاندن سر هنگام خواب

مسدود کردن نور

افرادی که اتاق خواب خود را با دیگران شریک هستند ممکن است به دلیل نور مشکل خواب داشته باشند. آن ها ترجیح می دهند در اتاق تاریک نخوابند یا ترس های غیر اساسی نداشته باشند. بنابراین، پوشاندن سر با پتو یک روش عالی برای خواب آرام در یک اتاق پر نور است.

بهبود اختلال خواب

بی خوابی یک اختلال خواب رایج است؛ بسیاری از افراد در طول شب راحت نمی خوابند و این منجر به اضطراب، استرس و افسردگی می شود. با این وجود، شما می توانید با پوشاندن کل بدن خود با یک پتو این مشکلات را کمتر کنید.

بهترین روش خوابیدن با پوشاندن سر

خواب به اندازه هوا ضروری است. قبل از خواب از دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی موبایل، لپ تاپ و بازی استفاده نکنید. یک روتین قبل از خواب سالم ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. حداقل شش ساعت قبل از خواب از مصرف چای، قهوه، شکلات و دارو اجتناب کنید زیرا کیفیت خواب شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

کاری که قبل از خواب می کنید به اندازه خود خواب مهم است. سعی کنید قبل از خواب عادت کتاب خواندن، مدیتیشن و ماساژ آرامش بخش را امتحان کنید. این کار باعث می شود بدن شما احساس آرامش کند. مهم تر از همه، داشتن حداقل 7-8 ساعت خواب راحت در شب توصیه می شود.

از روبالشی ابریشمی استفاده کنید

روبالشی ابریشمی بافت و جنس نرم تری نسبت به روبالشی نخی دارد. این روبالشی ها مقاومت بین صورت و پارچه را کاهش می دهند تا مانع از تحریک پوست شما شوند.

افراد با پوست حساس ترجیح می دهند از این روبالشی ها استفاده کنند زیرا بر روی پوست نرم هستند و خطر ابتلا به بیماری های پوستی مانند آکنه، قرمزی و التهاب را کاهش می دهند. روبالشی ابریشمی برای مو نیز مفید است و از وز شدن مو، گره خوردن و آسیب رسیدن به آن جلوگیری می کند.

اگر به پشت می خوابید خوابیدن زیر پتو گزینه خوبی است

خوابیدن به پشت یا پهلو هر دو وضعیت خوابی هستند که می توانید پتو را روی سرتان بکشید. با این وجود، خوابیدن به پشت بهتر است زیرا بدن شما را تراز نگه می دارد و در نتیجه می توانید بهتر نفس بکشید. این همان چیزی است که برای جلوگیری از خفگی در اثر کشیدن پتو روی سر بدان نیاز دارید.

راه نفوذ در پتو خود ایجاد کنید تا بهتر نفس بکشید

خوابیدن زیر پتو در حالی که کل شب صورت خود را پوشانده اید، می تواند موجب خفگی و اختلال در خواب شما شود. همچنین، ممکن است مشکلات خواب دیگری مانند آپنه خواب و بی خوابی را در شما به وجود آورد.

علاوه بر این، هوا داخل بدن شما گردش می کند و غلظت کربن دی اکسید بالا می رود، که برای دستگاه تنفسی مضر است. ایجاد چند منفذ کوچک در پتو باعث می شود که هوای تازه حین خوابیدن زیر پتو جریان پیدا کند. تنها مشکل این است که ممکن است کمی عجیب به نظر آید، اما افراد نباید سلامتی خود را به این دلیل به خطر بیاندازند.

در خواب چند کالری میسوزانیم؟


گزینه های جایگزین برای کشیدن پتو روی سر هنگام خواب

برای اینکه از مضرات یا عوارض کشیدن پتو روی سر هنگام خواب در امان باشید، می توانید اقداماتی را جایگزین این کار کنید:

ماسک خواب

یکی از بهترین گزینه های جایگزین برای کشیدن پتو روی سر هنگام خواب، استفاده از ماسک خواب است. اگر هنگام خواب به نور حساس هستید، می توانید با پوشیدن ماسک بر روی صورت خود این مشکل را حل کنید. این ماسک ها ناحیه چشم و پیشانی شما را به طور کامل می پوشانند و مانع از رسیدن نور و نور خورشید به صورت شما می شوند.

مزایا:

  • دلیل اصلی استفاده از این ماسک ها بهبود کیفیت خواب است.
  • این ماسک ها بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر از لحاف یا پتو هستند.
  • از چشم ها در برابر آلرژی هایی مانند قرمزی و آبریزش که ممکن است در اثر کشیدن پتو روی سر ایجاد شود، محافظت می کند.

معایب:

  • شکستن مژه ها

بالش کمپینگ

بالش های کمپینگ به طور خاص برای کمپینگ طراحی شده اند و کوچک تر از بالش های استاندارد هستند. این بالش ها جمع و جور و سبک هستند و به خوبی از سر و گردن محافظت می کنند. علاوه بر این، پارچه نرم و لطیف این بالش ها باعث می شود که خواب راحتی داشته باشید.

مزایا

  • این بالش ها به جلوگیری از نور ورودی کمک می کنند.
  • مواد راحت و لطیف این بالش ها صورت شما را خراش نمی دهد.
  • این بالش ها تاشو هستند.

معایب:

  • کمی گران قیمت هستند.

با راهکارهای موثر برای اصلاح اختلال در ساعت خواب آشنا شوید.


چرا نباید هنگام خواب سر خود را بپوشانید؟

پوشاندن سر هنگام خواب عادت سالمی نیست. فاکتورهای متعددی می توانند موجب مشکلات جدی برای سلامت شما شوند، مانند آسیب مغزی و مشکلات قلبی. وجود طولانی مدت کربن دی اکسید در بدن نیز می تواند موجب خستگی، سرگیجه، افزایش ضربان قلب و حتی کما شود.

مشکلات تنفسی شامل آسیب ریه است و خفگی می تواند خواب شما را مختل کند. علاوه بر این، ذرات گرد و غبار ممکن است باعث ایجاد باکتری روی پوست شوند. در نتیجه ممکن است آلرژی یا بثورات پوستی داشته باشید.

نتیجه گیری

مردم ترجیح می دهند هنگام خواب سر خود را زیر پتو بپوشانند، زیرا این یک تجربه آرامش بخش است. با این وجود، در حالی که محافظت از سر با پتو فواید بسیار زیادی دارد، خطراتی مانند خفگی نیز به همراه دارد. سطح پایین اکسیژن در مغز باعث غش کردن افراد شده و منجر به اختلالات روانی شدید می شود. ممکن است با مشکلات دیگری مانند افزایش ضربان قلب و مشکل ریه مواجه شوید.

دعای قوی برای رفع بی خوابی

در ادامه به تعدادی از سوالات متداول در مورد کشیدن پتو روی سر موقع خواب پاسخ داده ایم:

آیا امکان دارد کودک از خوابیدن زیر پتو خفه شود؟

به طور کلی، کشیدن پتو روی سر هنگام خواب بی ضرر است، اما خوابیدن کودکان در هنگام خواب زیر پتو بی خطر نیست. هر چیزی که بتواند بینی و دهان آنها را بپوشاند می تواند خطر خفگی را افزایش دهد و خواب آنها را مختل کند.
دستورالعمل ایمن صادر شده توسط انجمن پزشکان اطفال آمریکا (AAP) شامل توصیه ای جدی برای نپوشاندن سر کودک در شب است.

اگر زیر پتو بخوابید چه اتفاقی می افتد؟

به خواب رفتن زیر یک پتوی نرم و راحت بدن ما را گرم می کند و از هوای سرد محافظت می کند. همچنین می تواند ما را از نور و سر و صدای اطراف نجات دهد. اما خواب طولانی در این حالت باعث زوال عقل و خفگی می شود که برای سلامتی شما خطرناک است.

چرا زیر پتو احساس امنیت می کنیم؟

از آنجایی که طبیعت ما این است که در هنگام خواب شبانه بدن خود را بپوشانیم، باعث می شود احساس امنیت و محافظت کنیم. این بیشتر ما را از ترس های غیر ضروری هنگام خواب در اتاق تاریک یا تنهایی محافظت می کند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.