عوارض زیاد در خانه ماندن از انزوای اجتماعی تا عصبانیت

مضرات در خانه ماندن برای مدت طولانی

در خانه ماندن عوارض زیادی هم برای سلامت فیزیکی و هم برای سلامت روح و روان دارد. بعد از این که کار کردن از خانه به یک روند در جامعه تبدیل شد، مدت زمان بی تحرک بودن افراد افزایش و ساعات فعالیت و تحرک به طرز چشمگیری کاهش یافت. کشمکش‌های فیزیکی و روانی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا کاملا واقعی هستند و با ادامه‌ی این روند می‌تواند پیامدهای فیزیکی بسیار بیشتری را به همراه داشته باشد.

یکی از مهمترین عوارض زیاد در خانه ماندن انزوای اجتماعی است. طبق یک مطالعه انجام شده توسط آکادمی ملی علوم، انزوای اجتماعی به طرز چشمگیری با افزایش خطر مرگ و میر زودرس به هر دلیلی در ارتباط است. این مطالعه نشان می‌دهد که انزوای اجتماعی 50 درصد خطر ابتلای به زوال عقل، 29 درصد خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، 25 درصد خطر مرگ و میر ناشی از سرطان و 32 درصد خطر سکته مغری را افزایش می‌دهد.

متخصصان بر این باورند که در خانه ماندن و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی نباید بیشتر از چند ساعت به طول انجامد. در غیر اینصورت، در خانه ماندن برای طولانی مدت بر روی بدن تاثیر منفی می‌گذارد. مضرات زیاد در خانه ماندن محدود به این نمی شود و می تواند تبعات بسیار بدتری را به همراه داشته باشد.

تاثیر کرونا بر عوارض زیاد در خانه ماندن

همه‌گیری بیماری کرونا به شیوه‌های مختلف بر سلامت روان ما تاثیرگذار بوده است. این موضوع چالش‌های متعددی را بر شرایط فردی، شرایط شغلی و مالی ایجاد کرده است. دکتر سانتوش بنگر، مشاور ارشد در Global Hospital، می‌گوید که دورکاری برای بسیاری از ما ازجمله کودکان به یک هنجار تبدیل شده است. مرز ظریف بین تبدیل اضطراب به اصطلاح عادی به اختلال اضطراب بالینی بسیار نازک است.

چنین وضعیت استرس‌زایی می‌تواند منجر به افسردگی، اختلال هراس و وحشت‌زدگی، OCD، بی خوابی و هیپوکندریازیس (خودبیمارانگاری) در افراد مستعد شده است. برخی از افراد حتی به سیگار کشیدن یا مصرف الکل در حد افراط روی می‌آورند. از مشکلات رفتاری که معمولا از عوارض ناشی از در خانه ماندن هستند، می‌توان به عصبانیت، تحریک‌پذیری و حساس شدن، نا امیدی، مشکلات بین فردی به دلیل سپری کردن زمان زیاد درون خانه اشاره کرد.

مشکلات فیزیکی و جسمی نیز مانند افزایش وزن، مشکلات در کنترل فشار خون یا دیابت و اختلال در انجام کارهای روزمره به دلیل کاهش تحرک و ورزش نکردن به وجود می آیند.

چه کنیم مضرات زیاد در خانه ماندن را به حداقل برسانیم

مهم‌ترین گام این است که بپذیریم این همه‌گیری همه‌ی مردم جهان را به صورت همزمان تحت تاثیر قرار داده است. هیچ فرقی نمی‌کند. بزرگ‌ترین چالش پیش رو برقراری تعال بین زندگی شخصی و حرفه‌ای در این دورانی است که در خانه ماندن ضروری است. در ادامه برخی از نکات به اشتراک گذاشته شده توسط دکتر بنگر برای برقراری تعادل بین ذهن و بدن برای شما آورده شده است:

مضرات در خانه ماندن

 • در اتاق یک میز تحریر شخصی داشته باشید و هرگز محل کار را به صورت تصادفی در خانه انتخاب نکنید. خواندن مقاله چگونه محیط کار خود را جذاب کنیم پیشنهاد می شود.
 • سعی کنید روندی را برای خود طراحی کرده و زندگی روزمره‌ی خود را ساختاربندی کنید.
 • از استفاده از تختخواب به عنوان میز تحریر جدا خودداری کنید.
 • استراحت‌های منظم داشته باشید و از خیره شدن به صفحه نمایش برای مدت طولانی بپرهیزید.
 • با خانواده خود وقت بگذرانید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • روتین خواب خود را رعایت کنید.
 • از مصرف بیش از حد الکل یا سیگار کشیدنی افراطی جدا خودداری کنید.
 • ارتباطات اجتماعی خود حفظ کنید.
 • داشتن ذهنیت مثبت در چنین شرایط سختی بسیار مهم است.
 • سعی کنید سرگرمی جدیدی ایجاد کنید تا از کسالت جلوگیری کنید.
 • تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند مدیتیشن و یوگا می‌توانند به شما در مدیریت اضطراب و استرس روزانه کمک کنند.
 • در صورتی که هیچ یک از روش‌های بالا کارساز نبودند، از پزشک متخصص سلامت روان کمک بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.