عوارض دوش گرفتن بعد از غذا | چند دقیقه بعد از غذا دوش بگیریم

چرا نباید بعد از غذا دوش بگیریم

حتما شنیده اید که با شکم پر نباید به حمام بروید اما آیا می دانید دوش گرفتن بلافاصله بعد از غذا چه مضراتی دارد و چند دقیقه بعد از غذا می توانیم دوش بگیریم تا از این مضرات در امان باشیم؟

تصور کنید که یک شام سنگین و خوشمزه خورده‌اید و وقت آن فرارسیده است که کمی استراحت کنید. چه چیزی می‌تواند آرامش‌بخش‌تر از دوش گرفتن بعد از غذا و قبل از خواب باشد؟ به احتمال زیاد هیچ چیز بهتر از دوش آب گرم نیست؛ اما یک مشکل وجود دارد. شاید شما هم شنیده‌اید که حمام کردن یا دوش گرفتن بعد از غذا به لحاظ پزشکی توصیه نمی‌شود و برای سلامت انسان مضر است. در پاسخ کوتاه به این سوال که چرا نباید بعد از غذا دوش بگیریم باید بگوییم به دلیل فعالیت بدن شما برای هضم غذا، دوش گرفتن بعد از غذا موجب سوهاضمه شده و درد معده به همراه خواهد داشت. در این مقاله، جوانب مثبت و منفی دوش گرفتن بعد از غذا را با هم بررسی می‌کنیم و خواهیم گفت چقدر بعد از غذا دوش بگیریم. با ما همراه باشید.

چرا دوش گرفتن بعد از غذا توصیه نمی‌شود؟

آیا دوش گرفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن کار اشتباهی است؟ پاسخ به این سوال خیلی ساده نیست.

وقتی حمام یا دوش آب گرم می‌گیرید، فرآیندی به نام هیپرترمی در بدن به وقوع می‌پیوندد. این فرآیند دمای داخلی بدن را یک یا دو درجه افزایش می‌دهد.

به تعبیر کلی‌تر، فرآیند هیپرترمی برای بدن خوب است. این فرآیند می‌تواند:

  • سیستم ایمنی بدن شما را تحریک کند
  • سیستم عصبی شما را آرام کند
  • غدد تعریق را برای دفع سموم تحریک می‌کند

بعد از غذا خوردن، دمای بدن شما تا حدودی افزایش می‌یابد. این افزایش دمای جزئی به وجود آمده در بدن بعد از خوردن یک وعده‌ی غذایی دلپذیر موجب افزایش جریان خون به سمت اندام‌های گوارش و هضم می‌شود.

حمام کردن همچنین می‌تواند منجر به بالا رفتن ضربان قلب شما شود که با شکم پر احساس ناخوشایندی را برای فرد به همراه خواهد داشت. به طور خلاصه، حمام کردن یا دوش گرفتن بعد از غذا ریتم بدن را برهم می‌زند زیرا به جای این که جریان خود در دستگاه گوارش افزایش یابد، بدن فرآیند هیپرترمی ناشی از آب را تجربه می‌کند. از لحاظ تئوری، این فرآیند موجب کاهش یا حتی اختلال در هضم می‌شود که خود منجر به کم تحرکی خواهد شد. هیچ مدرک علمی مبنی بر اثبات یا رد این تئوری وجود ندارد.

اگر شما هم از این تئوری پیروی می‌کنید، ممکن است بخواهید تاثیر آنچه در وعده‌ی غذایی می‌خورید را در نظر بگیرید. یک وعده‌ی غذایی با حجم بالای پروتئین، مقدار فیبر زیاد و سرشار از چربی یا کربوهیدرات‌های تصفیه شده ممکن است در هنگام هضم موجب نفخ شکم شود. همین امر شرایطی را ایجاد می‌کند که قفسه سینه تحت فشار قرار می‌گیرد و احتمال سوزش سردل و درد شکم افزایش می‌یابد.

اگر این تئوری درست باشد، دوش گرفتن بعد از خوردن میوه، سوپ یا سالاد مشکل چندانی را به وجود نمی‌آورد.

آیا می‌توان بعد از خوردن غذا دوش آب سرد گرفت؟

به طور قطعی نمی‌توان نتیجه گرفت که دوش آب گرم بعد از یک وعده‌ی غذایی زیان‌آور است، اما یک روش سالم‌تر این است که به جای آب گرم، دوش آب سرد بگیرید.

دوش آب سرد موجب بالا رفتن دمای بدن نمی‌شود و همین امر موجب می‌شود تا اختلالی در گردش خون به سمت اندام‌های دستگاه گوارش ایجاد نشود. به عنوان یک مزیت، دوش آب گرم موجب تحریک متابولیسم می‌شود که به نوبه‌ی خود می‌تواند به چربی‌سوزی غذایی که خورده‌اید، کمک کند.

چه مدت بعد از غذا خوردن می‌توان دوش گرفت یا حمام کرد؟

اگر نگران بروز اختلال در تایم لاین طبیعی هضم بدن خود هستید، کافی است کمی بعد از غذا خوردن و قبل از دوش گرفتن صبر کنید.

توصیه‌ی عمومی این است که بین غذا خوردن و دوش گرفتن حداقل 20 دقیقه فاصله باشد، اما مطالعات و شواهد کافی برای پیشنهاد یک تایم لاین دقیق در دسترس نیست.

بعد از غذا خوردن از انجام چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

لازم به ذکر است که دوش گرفتن و حمام کردن تنها کارهایی نیستند که بعد غذا خوردن باید از آن‌ها اجتناب کنید. در ادامه چند مورد از کارهایی را معرفی می‌کنیم که نباید بعد از غذا خوردن انجام دهید. در مورد برخی از آن‌ها مطالعات بیشتری صورت پذیرفته است.

  • مسواک زدن

کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن موجب می‌شود تا ذرات بسیار اسیدی غذا روی دندان‌ها را بپوشانند. به جای مراقبت از دندان‌های خود، مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن به آسیب زدن به دندان‌ها منتج می‌شود.

بهتر است بعد از غذا خوردن 30 دقیقه صبر کنید یا درست بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب یا قبل خوابیدن مسواک بزنید.

  • شنا کردن

شواهد و مدارک زیادی وجود ندارند که نشان دهند بعد از غذا خوردن باید منتظر بمانید و بعد شنا کنید، خصوصا اگر شنا کردن بعد از غذا خوردن یک عادت همیشگی نباشد و گاه به گاه رخ دهد.

وقتی در آب سرد شنا می‌کنید، ضربان قلب شما بالا نمی‌رود و دمای بدن نیز کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، شنا کردن منجر به افزایش دمای بدن نمی‌شود. حجم بالای خون موجود در بدن امکان شنا کردن و همچنین گوارش غذا را به طور همزمان دارد.

  • ورزش

این مورد به شدت بحث‌برانگیز است. ورزش کردن بعد از غذا خوردن ممکن است موجب بهبود عملکرد ورزشی شما شود. اما احتمالا بهتر است بلافاصله بعد از مصرف زیاد کالری بدنسازی و ورزش سنگین انجام ندهید.

حداقل 45 دقیقه بعد از غذا خوردن به خصوص یک وعده غذایی سنگین، تمرینات ورزشی خود را شروع کنید. این وقفه هم برای عملکرد ورزشی و هم برای هضم غذا مفید است.

  • خواب

این مورد نیز تا حد زیادی بحث‌برانگیز است. دراز کشیدن بلافاصله بعد از این که غذا خوردید برای ماهیچه‌های معده خوب نیست. شما باید قبل از دراز کشیدن و خوابیدن زمانی را به بدن خود دهید تا عمل هضم غذا را انجام دهد این کار همچنین از ریفلاکس معده به مری ممانعت می‌کند.

کلام آخر

مطالعات هنوز شواهد و مدارک علمی و معتبری مبنی بر عوارض دوش گرفتن بعد از غذا خوردن ارائه نداده‌اند و برای نتیجه‌گیری قطعی به تحقیقات بیشتری نیاز است. حداقل این احتمال وجود دارد که اگر قبل از هضم غذا دوش بگیرید یا حمام کنید، دچار ناراحتی یا درد معده شوید.

به منظور جلوگیری از هرگونه درد و ناراحتی در معده و دستگاه گوارش،‌ توصیه می‌شود که 20 دقیقه صبر کنید و سپس دوش بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.