روش درست مسواک زدن را بصورت تصویری ببینید و بیاموزید

همانطور که می دانید دندان از اعضای مهم و حساس بدن انسان می باشد و سلامت دندان تأثیر مهمی روی سلامت بدن دارد و رعایت بهداشت دندان اهمیت ویژه ای دارد. ابتدایی ترین راه برای حفظ سلامت دهان و دندان مسواک زدن است اما بیشتر افراد نحوه ی صحیح مسواک زدن را بلد نیستند و به اشتباه مسواک می زنند که این کار هم به سلامت دندان آنها آسیب می زند و هم با وجود زحمتی که می کشند کارشان بیهوده خواهد بود.

اشتباه مسواک زدن باعث باقی ماندن باکتری ها در دهان شده و به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان خواهد شد. به دلیل اهمیت بالای مسواک زدن در حفظ سلامتی دندان ها، در این مقاله روش درست مسواک زدن را به شما آموزش خواهیم داد.

آموزش روش درست مسواک زدن

قبل از اینکه شیوه ی صحیح مسواک زدن را به ما توضیح دهیم بهتر است که قبل از مسواک زدن دندان های خود را نخ دندان بکشید و همچنین پس از مسواک زدن هم از دهانشویه های بدون الکل و طبیعی استفاده کنید زیرا دهان شویه های صنعتی باعث تیره شدن رنگ دندان ها می شود.

رعایت نکات زیر برای اینکه روش درست مسواک زدن را به خوبی انجام دهید توصیه می شود:

 • زاویه بین مسواک و لثه ها باید ۴۵ درجه باشد.
 •  مسواک را بصورت عمودی و از بالا به پایین بکشید.
 • از مسواک زدن افقی و در طول دندان ها خودداری نمایید.
روش درست مسواک زدن: زاویه مسواک با لثه
زاویه درست مسواک با لثه

روش صحیح مسواک زدن چگونه است؟

برای اینکه به روش صحیح مسواک بزنید ابتدا دهان خود را به چهار قسمت تقسیم کنید و به ترتیب زیر مسواک بزنید:

این 4 قسمت عبارتند از: بالا چپ ، بالا راست ، پایین چپ و پایین راست.

به ترتیب قسمت بیرونی دندان های پایین چپ، پایین راست، بالا راست و بالا چپ را مسواک بزنید. البته این ترتیب را می توانید به شکل دیگری نیز انجام دهید اما برای اینکه روش درست مسواک زدن را به صورت اصولی انجام دهید بهتر است که این ترتیب را رعایت کنید. برای هر منطقه از دندان ها مسواک زدن را به مدت ۱۲ الی ۱۵ ثانیه انجام دهید.

بعد از اینکه قسمت بیرونی دندان های خود را تمیز کردید نوبت به قسمت داخلی دندان ها می رسد. قسمت داخلی دندان ها را نیز به همین ترتیبی که ذکر شد مسواک بزنید.

روش درست مسواک زدن دندان های آسیاب

دندان های آسیاب در قسمت انتهایی دهان قرار گرفته اند و اگر با عجله مسواک بزنیم ممکن است این دندان ها به خوبی مسواک زده نشوند و این یکی از دلایلی است که باعث می شود دندان های آسیاب زودتر از بقیه ی دندان ها خراب و پوسیده شوند.

روش درست مسواک زدن دندان های آسیاب این است که پس از آنکه قسمت درونی و بیرونی دندان را همان گونه که در قسمت قبل توضیح دادیم مسواک زدید، مسواک را روی سطح دندان های آسیاب قرار داده و با حرکت از خارج به داخل و برعکس روی سطح دندان آسیاب خود را مسواک بزنید.

نحوه ی صحیح مسواک زدن داخل دندان ها

برای مسواک زدن صحیح داخل دندان ها مسواک را مانند شکل زیر گرفته و داخل دندان ها را تمیز کنید. در مسواک زدن داخل دندان ها وقت بیشتری صرف کنید زیرا از آن جایی که این نقاط به خوبی مسواک نمی شوند میزان جرم گرفتگی در این نقاط بیشتر است.

آموزش صحیح مسواک زدن: مسواک زدن داخل دندان ها
داخل دندان ها را مسواک بزنید

روش درست مسواک زدن: تمیز کردن زبان

زبان باکتری های زیادی را روی سطح خود نگه می دارد و وجود پرزهای زبان باعث می شود که زبان محل مناسبی برای تجمع میکروب ها باشد بنابراین تمیز کردن زبان را فراموش نکنید.

بعد از تمام شدن مسواک زدن زبان خود را به آرامی با مسواک تمیز کنید این کار باعث از بین رفتن جرم های روی زبان می شود و باعث جلوگیری از بوی بد دهان می گردد.

برای تمیز کردن زبان مقدار کمی خمیر دندان روی مسواک بریزید و با حرکات از بالا به پایین و از پایین به بالا سطح آن را تمیز کنید.

روش درست مسواک زدن: مسواک زدن زبان

نکات مهم در خصوص مسواک زدن

مسواک زدن اصولی و صحیح شما را از بیماری های مربوط به دهان و دندان دور نگه می دارد. علاوه بر رعایت روش درست مسواک زدن نکات مهمی در خصوص مسواک زدن وجود دارد که باید آن ها را مورد توجه قرار داد:

 • مسواکی که استفاده می کنید دارای سطح سفت و سختی نباشد همچنین خیلی نرم هم نباشد که نتواند جرم دندان را به خوبی پاک کند.
 • مسواک خود را پس از هر 2 الی 3 ماه استفاده عوض کنید زیرا پس از این مدت کارایی خود را از دست می دهند.
 • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نمایید.
 • سعی کنید حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید.
 • مسواک خود را در محیط های آلوده قرار ندهید اگر مسواک خود را در توالت نگهداری می کنید بهتر است آن را درون کابینت دستشویی قرار دهید.
 • بعد از مالیدن خمیر دندان روی مسواک روی خمیردندان آب نریزید این کار باعث می شود تأثیر خمیردندان کاهش پیدا کند.
 • استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن را فراموش نکنید.
 • زمان مسواک زدن خود را افزایش دهید و با عجله مسواک نزنید.

برای داشتن دندان هایی سالم سعی کنید همیشه به شکل اصولی مسواک بزنید و علاوه بر اینکه روش درست مسواک زدن را رعایت می کنید حداقل سالی یک بار برای چک کردن وضعیت دندان های خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

امیدوارم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.