آداب خواستگاری برای خانواده دختر باکلاس و بسیار شیک

ممکن است به عنوان خانواده دختر بخواهید بدانید آداب خواستگاری با کلاس و بسیار شیک چگونه است. در این مطلب آداب خواستگاری خانواده دختر را با شما به اشتراک گذاشته ایم.

اینکه چه تصویری از اولین برخورد با خانواده همسرتان در ذهن آنها باقی بماند، موضوع مهمی است که می تواند تا سال ها بعد از ازدواج نیز از آن یاد شود. مراسم خواستگاری به عنوان جلسه ای برای دیدار و آشنایی خانواده دختر و پسر گرچه در فرهنگ های مختلف متفاوت است، اما آداب مشخصی دارد که باید رعایت شود. اگر مراسم خواستگاری شما نزدیک است و به عنوان یک دختر می خواهید خواستگاری شما باکلاس و بسیار شیک برگزار شود، این مطلب را دنبال کنید تا با آداب خواستگاری برای خانواده دختر آشنا شوید.

آداب خواستگاری خانواده دختر

خواستگاری از جمله مراسم پیش از ازدواج است که با حضور خانواده دختر و پسر و یا بهمراه تعدادی از بزرگان فامیل در منزل خانواده دختر برگزار می شود. از آنجایی که جلسه خواستگاری برای آشنایی خانواده ها صورت می گیرد، خانواده پسر رفتار و گفتار خانواده دختر را به دقت مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین مهم است که آداب خواستگاری جلسه اول را به خوبی بلد باشید تا تصویری با کلاس و شیک از خود به جای بگذارید.

آداب خواستگاری برای خانواده دختر می تواند شامل نحوه پوشش دختر در جلسه خواستگاری، نحوه ورود دختر در جلسه خواستگاری، پذیرایی خانواده دختر در جلسه خواستگاری، سوالات دختر در جلسه خواستگاری و اینکه به عنوان خانواده دختر چگونه در جلسه خواستگاری صحبت کنیم و … می باشد. در ادامه با مهم ترین آداب خواستگاری برای خانواده دختر که شما را باکلاس و بسیار شیک نشان می دهد، آشنا خواهید شد.

دعا برای آمدن خواستگار مورد علاقه

تعیین روز و ساعت مراسم خواستگاری

خانواده دختر باید روز و ساعت مشخصی را برای جلسه خواستگاری تعیین کنند که آمادگی کامل داشته باشند. (برای تعیین روز و ساعت مراسم خواستگاری از پیامک استفاده نکنید) طی تماس تلفنی خانواده پسر و بعد از مشورت با دختر، روز و ساعت معین را به انها اعلام کنید.

بهتر است بعد از ظهر یا ساعات اولیه شب را برای زمان خواستگاری تعیین کنید.

پوشش مناسب و آراستگی

انتخاب پوشش مناسب یکی از مهم ترین آداب خواستگاری است. با توجه به تفاوت فرهنگ ها، بهتر است لباسی که برای مراسم خواستگاری انتخاب می کنید با معیارهای هر دو خانواده تناسب داشته باشد. از پوشیدن لباس هایی با مدل های خاص، لباس هایی با رنگ های تند و زننده یا تیره خودداری نمایید.

بهتر است آرایش دختر در روز خواستگاری ساده و دخترانه باشد و چهره شما را از حالت اصلی دور نکند.

استخاره با تسبیح برای ازدواج

نحوه برخورد

برای اینکه در روز خواستگاری رفتاری با کلاس و شیک داشته باشید، همه افراد خانواده با روی خوش از خانواده پسر استقبال کنید و لبخند ملایم به لب داشته باشید.

 • دختر می تواند در بدو ورود خواستگار حضور داشته باشد و با روی باز از آنها استقبال کند.
 • بهتر است به عنوان خانواده دختر در مراسم خواستگاری بیشتر شنونده باشید و اجازه دهید خانواده پسر به معرفی پسر و ویژگی های او بپردازند. ضمن اینکه خانواده دختر به تعریف و تمجید از دختر خانم نپردازند.
 • به عنوان یک دختر خانم شیک و باکلاس در مراسم خواستگاری تنها لبخند به لب داشته باشید و تا از شما سوالی نشده، صحبت نکنید و تنها صحبت های مهمانان را با تکان دادن سر تایید کنید.
 • از زل زدن به زمین و یا غوطه ور شدن در فکر و خیال در مراسم خواستگاری جدا بپرهیزید و هر از چندگاهی با روی خوش به مهمانان نگاه کنید.

پذیرایی

از جمله آداب خواستگاری برای خانواده دختر، پذیرایی شایسته از خانواده پسر است که توسط دختر و یا خانواده او انجام می شود. برای پذیرایی در روز خواستگاری از چای خوشرنگ و خوش عطر در استکان های شیشه ای و شفاف استفاده کنید . (بهتر است چای خواستگاری را داخل قوری چینی دم کنید.)

 • می توانید برای سرو چای خواستگاری با آبنبات یا قندهای رنگی از مهمانان پذیرایی کنید.
 • بهترین چای برای خواستگاری چای ساده مرغوب است. زیرا ممکن است برخی افراد به چای طعم دار حساسیت داشته باشند. (می توانید در کنار چای ظرفی از چوب دارچین یا گل و نبات قرار دهید)
 • چای دو رنگ با شکر نیز برای مراسم خواستگاری گزینه مناسبی است.
 • سینی چای را با گل تزیین کنید و تعارف چای خواستگاری را از افراد بزرگتر مجلس شروع کنید. (بهتر است تعارف چای به پسر یا داماد را با کمی مکث انجام دهید)
 • توجه داشته باشید که چای مراسم خواستگاری سرد نشده باشد و در این صورت چای را عوض کنید.
 • اجازه ندهید استکان یا ظرف خالی برای مدت طولانی در مقابل مهمان ها مراسم خواستگاری بماند.
 • پذیرایی از خواستگار را با طمانینه و احترام انجام دهید و هنگام تعارف کردن چای یا میوه از برگرداندن سر یا صحبت با سایر اشخاص خودداری کنید.
 • در فصول گرم سال می توانید برای پذیرایی از خواستگار، علاوه بر چای می توانید برای پذیرایی باکلاس و بسیار شیک مراسم خواستگاری از چند مدل شربت با یخ های مدل دار استفاده کنید.
 • میو هایی را برای پذیرایی از خواستگار تهیه کنید که خوردن آنها سخت نباشد.
 • همچنین بهتر است شیرینی خواستگاری که خانواده دختر برای پذیرایی تهیه می کنند، کوچک باشد تا براحتی نوش جان کنند.

صحبت های مراسم خواستگاری

از مهمترین آداب خواستگاری، صحبت های دو طرف است. برای اینکه به عنوان خانواده دختر در مراسم خواستگاری رفتاری با کلاس و شیک داشته باشید باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه با شما درمیان می گذاریم:

 • خانواده دختر در مراسم خواستگاری باید صراحت و البته با ادب و احترام در مورد مسائل مهم صحبت کنند و سپس به دختر پسر اجازه دهند تا صحبت ها اولیه را انجام دهند.
 • برای صحبت دختر و پسر در مراسم خواستگاری از قبل محلی را برای نشستن آماده کنید .( فاصله دختر و پسر برای صحبت کردن در مراسم خواستگاری نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد.
 • یک دختر باکلاس و شیک در مراسم خواستگاری بدون استرس و با طمانینه رفتار می کند. آرام و شمرده صحبت می کند و البته بخوبی گوش می کند.
 • از خندیدن با صدای بلند، پر حرفی و پرسیدن سوالات متعدد از خواستگار خودداری نمایید و سعی کنید هر سوالی که در ذهن شماست را هر دو طرف جواب دهید.
 • چنانچه خواستگار یا خانواده او با معیارهای شما مطابقت ندارد، از کج خلقی یا هرگونه رفتاری که بی ادبی تلقی شود، خودداری کنید و با ادب و احترام رفتار کنید، (اما نه به نحوی که خود را مشتاق نشان دهید)
 • از شب قبل مراسم خواستگاری سوالات خود را آماده کنید. در جلسه اول خواستگاری از پرسیدن سوالات ریز و شخصی خودداری کنید) بهتر است سوالاتی که دختر و خانواده دختر در مراسم خواستگاری می پرسند در مورد وضعیت کلی خانواده و جایگاه اجتماعی پسر باشد.
 • در مراسم خواستگاری صداقت داشته باشید، خواسته های خود را بطور شفاف و کوتاه بیان کنید، خط قرمزها و علایق خود را مشخص کنید و رودربایسی را کنار بگذارید.
 • فخر فروشی یا پز دادن را به کلی فراموش کنید. لزومی ندارد در مراسم خواستگاری برای آشنایی، در مورد همه چیز زندگی خود توضیح دهید.
 • اگر در اولین جلسه خواستگاری احساس رضایت داشتید، بعد از رفتن خواستگار و تماس مجدد آنها، از آنها بخواهید تا جلسات بیشتری را برای آشنایی داشته باشید.
 • صحبت در مورد مهریه و نحوه برگزاری مراسم عقد و عروسی را به جلسات بعدی که تاحدودی نسبت به خواستگار اطمینان پیدا کردید، موکول کنید.
 • برای اینکه روند خواستگاری باکلاس و بسیار شیک به پایان برسد، خانواده دختر حتما خواستگار را بدرقه کنند و با گرمی از حضور آنها تشکر کنند.
 • در صورتی که به هر دلیلی تمایل به ادامه جلسات خواستگاری نداشتید، بعد از تماس خانواده پسر، در نهایت احترام نظر خود را اعلام کنید.

چه گلی برای خواستگاری مناسب است

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.