فوت و فن های حلوای خوشمزه و مجلسی (نکات حلوای خوب)

فوت و فن پختن حلوا

هر غذایی برای خوشمزه شدن نیاز به یکسری تکنیک و فوت و فن هایی دارد که اگر رعایت شود آن را به خوشمزه ترین غذا تبدیل می کند. در این مطلب چند دستور پخت و و فوت و فن پخت حلوای خوشمزه را آورده ایم. برای خواندن فوت و فن های حلوا همراه ما باشید.

حتما دیده اید که حلوا توسط هر فردی که تهیه شود طعم و رنگ متفاوتی خواهد داشت حتی اگر همه مراحل عین هم باشد. در این پست قصد داریم اصول و نکات تهیه حلوا که باعث خوشمزه شدن حلوا می شود را بیان کنیم. پس اگر به دنبال دانستن فوت و فن خوشمزه شدن حلوا هستید این چند نکته ساده را بخوانید و انجام دهید.

تکنیک های پخت حلوای خوشمزه

 • یکی از مهمترین نکاتی که برای تهیه یک حلوای خوشمزه لازم است این است که آرد باید به خوبی تفت داده شود. آرد خام یا آردی که زیاد تفت داده شده مزه حلوا را بد می کند.
 • الک کردن آرد را فراموش نکنید. برای داشتن حلوای یکدست و صاف باید آرد به خوبی الک شود. اگر آرد به خوبی الک نشود ممکن است آرد در حلوا به صورت گلوله گلوله در بیاید.
 • حلوای کم روغن و کم چرب بهتر از حلوای چرب است اما باید توجه داشت که به میزان کافی از روغن استفاده کرد تا نه زیاد باشد که روی حلوا بماسد و نه کم باشد که ترک بخورد. روغن مناسب برای تهیه حلوا، روغن های حیوانی، زعفرانی یا طلایی هستند.
 • نکته مهم دیگر میزان دقیق و کافی شکر است. در این سبک دسر ها معمولا  در زمانی که گرم است شیرین تر و در زمانی دسر خنک شد اندازه دقیق شکر مشخص است.
 • بهتر است از عرق و یا پودر هل برای پخت استفاده کرد تا طعم و عطر خوبی بدهد. بنابراین توجه داشته باشید که دانه های هل را به خوبی آسیاب کنید تا زیر دندان نیاید.
 • از زعفران به مقدار کافی استفاده کنید. داشتن رنگ خوب حلوا بستگی به تفت دادن مناسب و مقدار مناسب زعفران دارد. بنابراین در استفاده از زعفران زیاده روی نکنید.
 • رنگ تیره حلوا به دلیل تفت دادن زیاد آرد است که رنگ زعفران را خنثی می کند. بنابراین حلوای زعفرانی را زیاد نباید تفت دهید.
 • همچنیین حلوا نباید ته بگیرد بنابراین باید به خوبی و دائم آن را تفت دهید.
 • حرارت زیاد باعث میشود رنگ حلوا تیره شود، بنابراین باید با حرارت ملایم پخت شود.
 • بهتر است برای تهیه حلوا از آرد گندم و سنگک و آرد های کامل و سبوسدار استفاده کنید. این مورد باعث مرغوبیت آن می شود. حلوا با آرد برنج هم پخته می شود که طعم کاملا متفاوتی دارد.
 • برای اینکه حلوای چرب تری داشته می توانید پس از اضافه کردن شهد و زعفران مقداری کره اضافه کنید. توجه داشته باشید که این برای زمانی است که از هردوی روغن و کره استفاده شود زیاد کره، حلوا را خشک می کند.

دستور تهیه حلوای زعفرانی

مواد لازم مقدار
شکر 1 پیمانه
آب 1 پیمانه
روغن مایع 1 /2 پیمانه
کره  100 گرم
آرد سفید 2 پیمانه
پودر هل به میزان لازم
گلاب  1/4 پیمانه
زعفران آب کرده 1/4 پیمانه

مراحل طرز تهیه حلوا زعفرانی

 • ابتدا شربت را اماده کنید بدین صورت که آب و زعفران را با شکر مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید تا به خوبی حل شوند و چند دقیقه ترکیب شربت بجوشد.
 • سپس آرد را روی حرارت کم به مدت 30 الی 40 دقیقه تفت دهید تا بوی خام آن گرفته شود و تغییر رنگ دهد. نکته ی مهم است است که مداوم باید آرد را هم بزنید تا نسوزد.
 • پس از اینکه آرد تغییر رنگ داد روغن و کره را به آن اضافه کرده و دوباره تفت می دهیم تا قهوه ای رنگ شود.
 • سپس آرد را از روی حرارت بردارید و شربت را به آن اضافه کنید و به خوبی ترکیب کنید. اگر آرد گلوله گلوله شد و شل بود با هم زدن ترکیب صاف و یکدست خواهد شد. در آخر گلاب و هل را اضافه نمایید. پس از 10 الی 15 دقیقه به صورت یکدست در میاید و آماده است.
برای خواندن نکات بیشتر در مورد طرز تهیه حلوا زعفرانی کلیک کنید

دستور تهیه حلوای هویج

مواد لازم مقدار
هویج  500 گرم
روغن مایع 1/2 پیمانه
شکر 2 پیمانه
آرد سفید  1 پیمانه
گلاب 1/2 پیمانه
زعفران دم کرده  2 قاشق سوپ خوری

مراحل طرز تهیه حلوا هویج

آرد را در تابه مناسبی ریخته و روی حرارت ملایم به مدت 10 دقیقه به خوبی تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود و سبک شود، سپس روغن و زعفران را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید.

هویج ها را پس از پوست گرفتن بپزید و به خوبی پوره کنید. سپس به آرد اضافه کرده و مخلوط کنید. گلاب و شکر را به آرد اضافه کرده و مخلوط کنید تا به صورت یکدست در بیاید.

برای خواندن نکات بیشتر در مورد طرز تهیه حلوای هویج کلیک کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.