تشخیص علائم بارداری در روزهای اول به روش سنتی

آیا باردار هستید؟ برخی از علائم اولیه بارداری ممکن است وقتی ظاهر شوند که شما پریود نشوید یا یک یا دو هفته قبل یا بعد از آن. رایج‌ ترین علائم اولیه بارداری عبارتند از تهوع، خستگی، تکرر ادرار و حساس شدن سینه‌ ها. سایر علائم و نشانه‌ های بارداری عبارتند از نوسانات در خلق و خو، لکه‌ بینی و گرفتگی خفیف، نفخ و یبوست. همه زنان علائم اولیه بارداری را تجربه نمی‌ کنند، اما بسیاری این تجربه را ندارند. خواندن این مقاله برای تشخیص علائم بارداری در روزهای اول مفید است.

علائم بارداری در زنان مختلف متفاوت است و حتی از یک بارداری به بارداری دیگر نیز می‌ تواند تغییر کند. برای تشخیص علائم بارداری در روزهای اول لازم است بدانید که این علائم در افراد مختلف در زمان‌ های مختلف شروع می‌ شوند: برخی از زنان بلافاصله حس می‌ کنند که باردار شده‌اند، در حالی که زنان دیگر ممکن است تا چند ماه هیچ یک از علائم اولیه بارداری را تجربه نکنند.

با این وجود، برخی از این علائم و نشانه‌ ها در روزهای اول قابل تشخیص هستند. آن‌ ها احتمالاً به دلیل افزایش هورمون بارداری گونادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) و همچنین افزایش استروژن و پروژسترون ایجاد می‌شوند.

علائم بارداری در روزهای اول

علائم اولیه بارداری در روزهای اول می‌ توانند نامحسوس باشند. ممکن است متوجه شوید وقتی سوتین به تن می‌ کنید، سینه‌ هایتان احساس متفاوتی دارند، بیشتر از حد معمول احساس خستگی می‌کنید یا خوردن صبحانه برایتان ناخوشایند است.

اگر برخی از علائم اولیه بارداری که در ادامه به آن‌ ها اشاره می‌کنیم را تجربه می‌ کنید، ممکن است باردار باشید. در اینجا به برخی از اولین نشانه ها و علائم بارداری در روزهای اول اشاره می‌ کنیم.

پریود از دست رفته

اگر معمولا منظم پریود می‌ شوید و پریودتان به تاخیر افتاده است، این می‌ تواند اولین و محتمل‌ ترین نشانه اولیه از بارداری شما باشد. اما اگر منظم پریود نمی‌ شوید یا سیکل قاعدگی خود را ردیابی نمی‌ کنید،‌ باید به دنبال سایر علائم اولیه بارداری باشید. برخی از زنان نیز قبل از این که پریود شوند، علائم بارداری را تجربه می‌ کنند.

تکرر ادرار

مدت کوتاهی بعد از این که باردار شدید، تغییرات هورمونی زنجیره‌ای از رویدادها را به همراه دارند که موجب افزایش سرعت جریان خون به کلیه‌ ها می‌شود. این امر باعث می‌شود تا مثانه سریع‌ تر پر شود و در نتیجه دفعات ادرار شما افزایش می‌ یابد.

با پیشرفت دوره بارداری، تکرر ادرار نیز بیشتر می‌شود. در دوران بارداری، حجم خون به طرز قابل توجهی افزایش می‌ یابد که منجر به پردازش مایعات اضافی و رسیدن به مثانه می‌شود.

خستگی

آیا یکدفعه احساس خستگی می‌ کنید؟ هیچ کس به طور قطع دلیل خستگی در اوایل بارداری را نمی‌ داند،‌ اما این احتمال وجود دارد که افزایش ناگهانی سطح پروژسترون می‌تواند مسئول این امر باشد. البته، حالت تهوع صبحگاهی و نیاز به ادرار مکرر در شب هر دو می‌ توانند خستگی در افراد را افزایش دهند.

می توان گفت احساس خستگی غیرمعمول یکی از راههای تشخیص علائم بارداری در روزهای اول است. در سه ماهه دوم بارداری احساس خستگی شما کاهش می‌ یابد، اگرچه در اواخر بارداری باز به سراغ شما خواهد آمد زیرا وزن بیشتری را با خود حمل می‌ کنید و از سوی دیگر خوابیدن در شب برای شما دشوارتر می‌شود.

درد و تورم سینه

یکی از علائم رایج اولیه بارداری، حساس و متورم شدن سینه‌ ها به دلیل افزایش سطح هورمون‌ ها در بدن است. احساس درد و تورم در سینه‌ها شدیدتر از همان احساسی است که قبل از پریود نیز تجربه می‌کنید. این احساس ناراحتی بعد از سه ماهه اول از بین می‌ رود زیرا بدن با تغییرات هورمونی خود را وفق می‌ دهد.

حالت تهوع

حالت تهوع صبحگاهی دو هفته بعد از شروع بارداری آغاز می‌ شود، بنابراین می‌ تواند از اولین علائم بارداری در روزهای اول باشد. لازم به ذکر است که این حالت تهوع فقط در صبح رخ نمی‌ دهد؛ حالت تهوع مرتبط با بارداری می‌ تواند صبح، ظهر یا شب به سراغ شما بیاید.

حالت تهوع بارداری ممکن است با سوء هاضمه، بیزاری از غذا، افزایش حس بویایی، طعم فلزی در دهان و بزاق اضافی همراه باشد.

خونریزی ناشی از لانه گزینی یا لکه‌ بینی

اگر باردار هستید، آخرین چیزی که می‌ خواهید ببینید لکه‌ بینی یا خونریزی واژینال است. اما اگر نزدیک به زمان پریود خود لکه‌ بینی جزئی را مشاهده کردید، ممکن است خونریزی ناشی از لانه گزینی جنین باشد. این ممکن است ناشی از نشستن تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم شما باشد.

 • توجه: از هر چهار زن یک نفر لکه‌بینی یا خونریزی خفیف را در سه ماهه اول بارداری تجربه می‌کند. در اغلب موارد مشکلی نیست، اما گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. اگر خونریزی شما شدید است یا با درد و سبکی سر همراه است، یا در هر صورت نگران هستید، با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

گرفتگی

مانند لکه‌ بینی و خونریزی، گرفتگی نیز یکی از علائم گیج‌ کننده اوایل بارداری است زیرا ممکن است احساس کنید که پریودتان شروع می‌ شود. اما در واقع ممکن است گرفتگی ناشی از لانه گزینی داشته باشید، که زمانی رخ می‌ دهد که تخمک بارور شده در رحم شما جای می‌ گیرد. شما می‌ توانید تشخیص دهید که گرفتگی و خونریزی لانه گزینی است (و نه پریود شما) زیرا کمتر از یک سیکل معمولی خواهد بود و فقط یک یا دو روز طول می‌ کشد.

یبوست

اگر به تازگی باردار شده‌اید، یبوست می‌ تواند از علائم اولیه بارداری در روزهای اول شما باشد. یبوست به دلیل افزایش هورمون پروژسترون رخ می‌ دهد که عضلات صاف در سراسر بدن ازجمله دستگاه گوارش و روده‌ها را شل می‌کند. این بدان معنی است که غذا با سرعت کمتری از روده‌ ها عبور می‌کند.

نوسانات خلقی

نوسانات خلقی در دوران بارداری عادی است. این نوسانات ناشی از تغییرات هورمونی است که بر انتقال دهنده‌های عصبی (پیام‌رسان‌های شیمیایی در مغز) تاثیر می‌گذارند. هر فرد به صورت متفاوت به این تغییرات واکنش نشان می‌دهد. برخی از این مادران آینده احساس خوب یا بد را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بیشتر مضطرب و افسرده می‌شوند.

توجه: اگر احساس غمگینی یا ناامیدی یا ناتوانی در رویارویی با مسئولیت‌های روزانه را تجربه می‌کنید، ‌بلافاصله به نزد یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید.

نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است باعث احساس نفخ شکم در فرد شود، درست شبیه به آنچه زنان قبل از پریود تجربه می‌کنند. به همین دلیل است که ممکن است احساس کنید لباس‌ هایتان کوچک شده‌اند؛ حتی زمانی که رحم هنوز خیلی کوچک است. بنابراین یکی از راههای تشخیص بارداری در روزهای اول احساس نفخ است.

همچنین بخوانید: آیا احساس تشنگی زیاد از علائم بارداری است

علائم بارداری چه زمانی شروع می‌ شوند؟

چند راه برای تشخیص علائم بارداری در روزهای اول به روش سنتی معرفی کردیم که تنها از روی تغییرات ظاهری و داخلی بدن انجام می شود. اما این علائم دقیقا از چند روز بعد از حاملگی شروع می شوند؟ علائم بارداری برای زنان متفاوت است (و حتی در هر بارداری). برخی از زنان یک یا دو هفته بعد از شروع بارداری علائم و نشانه‌ های آن را متوجه می‌شوند، در حالی که برخی ممکن است تا چند ماه هیچ علائمی را تجربه نکنند.

در بهترین مطالعه در مورد این سوال، 136 زن که در تلاش برای باردار شدن بودند، ثبت روزانه علائم خود را از زمانی که استفاده از روش ضد بارداری را متوقف کردند تا هفته 8 بارداری ثبت کردند. (یعنی هشت هفته از اولین روز آخرین قاعدگی آنها شمارش می‌شود.) نتایج به شرح زیر می‌باشند:

 • 50 درصد برخی علائم بارداری را در هفته 5 بارداری داشتند
 • 70 درصد در هفته 6 بارداری علائم بارداری داشتند
 • 90 درصد در هفته 8 بارداری علائم بارداری داشتند

اولین نشانه بارداری در روزهای اول پس از حاملگی معمولا از دست دادن پریود است. شایع‌ ترین علائم بعد از آن عبارتند از حالت تهوع و استفراغ،‌ خستگی، تکرر ادرار و حساسیت و تورم سینه‌ ها.

با رسیدن به هفته 8ام بارداری، زنان علائم زیر را نیز گزارش می‌ کنند:

 • سوزش سردل
 • گرفتگی بینی
 • تنگی نفس
 • سبکی سر
 • رگ‌ های عنکبوتی
 • خارش
 • تیره شدن نقاطی از پوست (روی صورت، شکم یا آرئول‌ ها)

علائم اولیه بارداری که کمتر شایع هستند

سایر علائمی که در دوران بارداری در برخی از زنان ظاهر می‌ شوند، عبارتند از:

 • فراموشی (درباره تفاوت فراموشی با آلزایمر بخوانید)
 • سرگیجه
 • هوس‌ های غذایی
 • افزایش اشتها
 • درد پایین کمر
 • اسهال
 • سردرد
 • بثورات پوستی
 • قرمز شدن پوست
 • تغییر مو و ناخن
 • نشت سینه‌ها
 • درد لگن
 • سیاتیک
 • اختلال عملکرد استخوان شرمگاهی
 • تورم
 • تغییر بینایی
 • هموروئید
 • بی‌ دقتی
 • خونریزی بینی
 • افزایش ترشحات واژن

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهم؟

برخی از آزمایش‌ های بارداری خانگی مدعی هستند که به اندازه‌ای دقت دارند که 5 روز قبل از شروع قاعدگی نتیجه مثبت بارداری را به شما اعلام می‌کنند. اما اگر نتیجه دقیق‌تر را می‌خواهید باید تا یک روز بعد از از دست رفتن قاعدگی صبر کنید. اگر خیلی زود آزمایش را انجام دهید، ممکن است نتیجه منفی کاذب باشد یا اصلا نتیجه‌ی مشخصی را دریافت نکنید. پیشنهاد می کنیم مقاله در چه شرایطی تست بارداری مثبت کاذب است را بخوانید.

اگر آزمایش دادید و نتیجه آزمایش منفی بود، اما همچنان علائم بارداری دارید و پریودتان به تاخیر افتاده است، بعد از گذشت چند روز دوباره امتحان کنید. اول صبح وقتی ادرار شما غلیظ‌تر است، آزمایش بارداری را انجام دهید.

آزمایش‌های بارداری خانگی میزان گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) را در ادرار شما اندازه‌ گیری می‌ کنند. در اوایل بارداری، سطح hCG به طور معمول هر دو تا سه روز دو برابر می‌شود. به یاد داشته باشید که جنین قبل از این که متوجه شوید باردار هستید، شروع به رشد می‌کند. بنابراین، در دورانی که انتظارش را می‌کشید از خود به خوبی مراقبت کنید.

اگر قبلا این کار را نکرده‌اید، مصرف روزانه یک ویتامین پریناتال با حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک را شروع کنید. بعد از این که نتیجه آزمایش بارداری شما مثبت شد، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. مراقبت خوب در دوران بارداری برای سلامت جنین ضروری است.

همچنین بخوانید:

تست بارداری با موبایل

سریعترین راه برای فهمیدن بارداری

تست بارداری با بزاق دهان

 

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.