واحد اندازه گیری الماس چیست و چگونه محاسبه می شود

برای اینکه بدانید واحد اندازه گيري الماس چيست و وزن الماس چگونه محاسبه می شود، این مطلب را دنبال کنید.

الماس به عنوان یک سنگ اصیل قیمتی و باارزش شناخته می شود و تنها کانی است که تنها از یک عنصر یعنی کربن ساخته شده است. ضمن اینکه از بین مواد معدنی طبیعی، بالاترین نقطه ذوب و متراکم ترین ساختار اتمی را دارد. الماس در شرایط بسیار سخت تولید می شود و سخت ترین ماده شناخته شده است. درجه بندی الماس ها براساس میزان شفافیت، رنگ و کیفیت تراش می باشد. اما واحد اندازه گیری الماس چیست و وزن سنگ الماس چگونه اندازه گیری می شود؟ برای دریافت پاسخ این سوال تا انتهای مطلب همراه مینویسم باشید.

واحد اندازه گیری الماس چیه

واحد اندازه گیری الماس قیراط است. قیراط به یکای جرم سنگ های قیمتی گفته می شود و هر قیراط به 100 امتیاز تقسیم می شود که برابر با چیزی حدود 200 سوت و معادل با 1/21 مثقال و 0.007065 اونس می باشد.

به عنوان مثال یک الماس 4 قیراطی معادل با 800 سوت، 0.8 گرم یا 800 میلی گرم وزن دارد.

قیراط با نماد kt یا ct نمایش داده می‌ شود و امروزه به صورت یک پنجم گرم (0.2 گرم یا 200 میلی‌ گرم) پذیرفته شده می باشد. 5 هزار قیراط لازم است تا به وزن 1 کیلوگرم برسد.

قیراط واحدی کمتر از گرم و بیشتر از سوت است که برای اندازه گیری الماس و سنگ های قیمتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل انگشتر طلا نگین دار

تراش و پرداخت الماس تاثیر زیادی در درخشندگی آن دارد و هرچه قیرایط الماس بیشتر باشد، گرانتر و باارزش تر است. جالب است بدانید تنها با استفاده از اکسیژن خالص می‌ توان الماس را سوزاند و بزرگترین معدن های الماس در آفریقا وجود دارند.

الماس های بزرگتر کمیاب تر و طبیعتا گرانتر هستند. در حقیقت قیراط تنها وزن الماس را نشان می دهد و اندازه آنرا تعیین نمی کند . ممکن است دو الماس با وزن قیراطی یکسان ظاهر متفاوتی داشته باشند. مثلا در ظاهر بزرگتر باشد ولی از نظر قیراط عدد قابل توجهی نداشته باشد. الماس هایی با تراش باگت، اشکی و گلابی چگالی الماس را بیشتر از چیزی که در واقعیت هستند نشان می دهد.

(پوینت) اصطلاح دیگری است که برای الماس به ویژه الماس های ریز و کوچک به کار برده می شود. یک پوینت برابر است با الماسی به وزن 01.0 قیراط.

محاسبه چگالی الماس

چگالی ثابت الماس برابر است با 52.3 و می توان قیراط یک الماس را با محاسبه میلی متری ابعاد دقیق الماس و چگالی آن تخمین زد.

وزن الماس = ابعاد * چگالی ثابت (52.3)

علاوه بر قیراط، فاکتورهایی چون رنگ، میزان شفافیت، نوع تراش و … در تعیین قیمت الماس تاثیرگذارند.

برای تشخیص الماس واقعی می توانید آنرا در آزمایشگاه گوهرشناسی مورد بررسی قرار دهید.

تفاوت قیمت ربع سکه در بورس کالا و بازار آزاد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.