مقاله ای درباره (انواع مختلف روابط انسان ها)

یک رابطه بین فردی به شراکت، ارتباط، تعامل و پیوند بین دو یا چند نفر اشاره می کند. انواع مختلفی از روابط وجود دارند. این قسمت به بیان چهار نوع از این روابط اختصتص یافته است: روابط خانوادگی، دوستی، آشنایی و روابط عاشقانه.

 

روابط خانوادگی

روابط خانوادگی

خانواده ما، یا فامیل ما، افرادی هستند که بر اساس نوعی خویشاوندی با آن ها مرتبط هستیم، چه بر اساس خون (مانند والدین، ​​برادران و خواهران)، ازدواج (مانند خاله های غیر خون و دایی ها یا نا پدری یا نا مادری)، روابط عاشقانه (مانند دوست دختر یا دوست پسر والدین) یا فرزند خواندگی.

خانواده شامل خواهران و برادران و والدین می باشد که شما هر روز آن ها می بینید و رشد می کنید، و سایر فامیل مانند پسر عموها، عمه ها، دایی ها و مادربزرگ ها که ممکن است زیاد آن ها را نبینید.

خانواده ها اشکال مختلفی دارند، برای مثال خانواده های تک والدینی، ناپدری یا نامادری و غیره.

در حالت ایده آل، مردم باید با خانواده های خود روابطی محکم برقرار کنند، اگر چه این مورد همیشه اتفاق نمی افتد. افراد باید نسبت به خویشاوندان خود احساس محبت و نزدیکی کنند و بتوانند در کنار آن ها اعتماد به نفس داشته و در مورد مسائل شخصی بحث کنند. نقش اصلی والدین و بستگان بزرگ تر، ارائه راهنمایی، پشتیبانی و در صورت لزوم، تعیین مرزها و نظم می باشد. چون خانواده ها بسیار نزدیک هستند و زمان زیادی را در کنار هم می گذرانند، می توان بحث و اختلاف نظر ایجاد کرد، اما در بیشتر خانواده ها، این موارد کوتاه مدت و حتی در لحظه هایی به عصبانیت یا صدمه ختم می شوند، اما خانواده ها همیشه همدیگر را دوست دارند و از یکدیگر مراقبت می کنند.

روابط خانوادگی در حالت ایده آل، برای زمان زیادی ماندگار می ماند، اگر چه هرچه کودکان تبدیل به فردی نوجوان و سپس بزرگسال شوند، معمولا برای آن ها استقلال بیشتری برقرار می شود و روابط راهنمایی کننده والدین کمتر می شوند و بیشتر به حمایت های متقابل تبدیل می شوند.

بعضی اوقات با تبدیل شدن كودكان به نوجوانان و بزرگسالان، می تواند باعث افزایش اختلاف و درگیری با والدین شوند زیرا كودك در حال رشد سعی در افزایش استقلال خود دارد و بلوغ خود را پیدا می كند. این مورد کاملا طبیعی می باشد و اغلب پس از گذشت سال های نوجوانی فروکش می کند.

داشتن ارتباط قوی با اعضای خانواده بسیار مهم می باشد، زیرا اگر یک رابطه سالم پرورش یابد، یک خانواده می تواند یک منبع پشتیبانی مادام العمر باشد.

پیوند با خانواده می تواند نقش مهمی در تندرستی شخصی و توانایی برقراری انواع روابط در خارج از واحد خانواده مانند دوستی و روابط عاشقانه داشته باشد.

در بعضی از خانواده ها تماس فیزیکی کمی وجود دارد، در حالی که در بعضی دیگر، معمولا اعضای خانواده با مواردی مانند بغل کردن، بوسیدن روی گونه یا پیشانی، نوازش سر یا ژولیده کردن موها، نوازش کمر و غیره محبت خود را ابراز می کنند. این مورد برای نوزادان و کودکان کوچک تر که حمل یا نگهداری می شوند، رایج می باشد.

 

روابط دوستی

روابط دوستیدوستان افرادی هستند که ما با آن ها رابطه ای (خانوادگی) نداریم اما تصمیم می گیریم با آن ها تعامل داشته باشیم. دوستان افرادی هستند که به آن ها اعتماد داریم، به آن ها احترام می گذاریم، مراقب آن ها هستیم و احساس می کنیم می توانیم به آن ها اعتماد کنیم و می خواهیم با آن ها وقت بگذاریم. یک رابطه دوستی خوب باید بر اساس صداقت، حمایت و وفاداری ایجاد شود. رابطه دوستی یک رابطه متقابل می باشد؛ برای وجود یک رابطه دوستی، هر دو نفر باید یکدیگر را به عنوان یک دوست بپذیرند.

درجات مختلفی از رابطه دوستی وجود دارد. ممکن است متوجه شوید که به بعضی از دوستان نسبت به سایر دوستان نزدیک تر هستید. این مورد کاملا طبیعی است. بعضی از دوستان، به ویژه اگر تنها برای مدت کوتاهی با آن ها آشنا شده باشید یا خیلی با آن ها ملاقات نداشته باشید، ممکن است برای اعتماد در مورد مسائل یا نگرانی های شخصی مناسب نباشند. ممکن است متوجه شوید که احساس راحتی و قابلیت اعتماد بیشتری به دوستانی دارید که مدت طولانی است آن ها را می شناسید یا وقت بیشتری را با آن ها سپری می کنید.

دوستانی که بسیار نزدیک می باشند و همدیگر را خوب می شناسند، گاهی اوقات به عنوان “بهترین دوستان” شناخته می شوند.

بعضی از افراد دوستان زیادی دارند، در حالی که بعضی دیگر تنها یک یا دو دوست دارند. مقدار درست یا نادرستی برای تعداد دوستان وجود ندارد و برای افراد مختلف، متفاوت می باشد.

دوستی های خوب دارای احترام و حمایت متقابل می باشند و علاقه و ایده های مشترک را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

در حالی که بعضی از دوستی ها می توانند نزدیک باشند و بعضی از دوستان بغل کردن یا بوسیدن روی گونه را انتخاب می کنند، ممکن است سایر دوستی ها هیچ تماس فیزیکی نداشته باشند، یا ممکن است به راحتی دست تکان دهند. تماس فیزیکی یا عاشقانه در دوستی مناسب نیست.

 

رابطه آشنایی

رابطه آشنایی
رابطه آشنایی

آشنایی ها افرادی هستند که ممکن است به صورت منظم با آن ها روبرو شوید، اما دوست یا خویشاوند شما نیستند. برای مثال، ممکن است یک همسایه باشند که در خیابان شما زندگی می کنند و اگر شما در حال گذر کردن، آن ها را ببینید، “سلام” می کنید، یا یک همکار کاری یا شخصی که چند بار در یک رویداد اجتماعی دیده اید اما هنوز او را خوب نمی شناسید.

برخورد مودبانه و محترمانه با فرد آشنا بسیار اهمیت دارد، زیرا داشتن روابط هماهنگ با افراد اطراف خود، مانند همکاران، افراد دانشگاه، همسایگان و غیره یک روش مهم برای جلوگیری از استرس یا درگیری می باشد.

در بعضی موارد، روابطی که با آشنایی شروع می شوند، می توانند با گذشت زمان به دوستی تکامل یابند، زیرا بهتر فرد را می شناسید و بیشتر او را می بینید.

سطح تماس با یک آشنا حداقل مقدار را دارا می باشد. بعید به نظر می رسد تماس فیزیکی وجود داشته باشد (اگرچه در محیط کار یا در هنگام معرفی با شخصی دیگر، بعضی اوقات ممکن است دست دادن لازم باشد)، اما احتمالا شکل اصلی تماس، لبخند زدن و گفتن “سلام” می باشد.

 

روابط عاشقانه

روابط عاشقانه
روابط عاشقانه

یک رابطه عاشقانه، رابطه ای است که در آن احساس می کنید به شخص دیگری، چه از نظر شخصیتی و چه از نظر فیزیکی، جذب می شوید.

این مورد توسط شخص دیگری که در این رابطه عاشقانه قرار دارد، پاسخ داده می شود.

یک رابطه عاشقانه شامل روابط بین دوست پسر و دوست دختر یا شرکای زندگی (در یک همکاری مدنی یا طولانی وجود دارد) می باشد.

در یک رابطه عاشقانه (حفظ رابطه عاشقانه)، افراد اکثر اوقات یکدیگر را می بینند و زمانی که از هم فاصله دارند، برای مثال از طریق تلفن همراه با هم در تماس می باشند. بعضی از افراد در روابط عاشقانه در کنار هم زندگی می کنند.

یک رابطه عاشقانه نزدیکترین شکل رابطه می باشد و دو فرد درگیر در این رابطه، اغلب خود را به عنوان مجذوب یکدیگر و / یا “عاشق” توصیف می کنند. آن ها یک ارتباط و پیوند فوق العاده قوی با یکدیگر احساس می کنند که با هیچ کس، حتی دوستان صمیمی احساس نمی کنند و پیوند بین آن ها نیز منحصر به فرد و تک فردی می باشد.

روابط عاشقانه موفقیت آمیز بر پایه عشق، اعتماد، احترام، حمایت، پذیرش، علایق مشترک و تمایل برای دو شخص درگیر می باشد که می خواهند در زندگی یکدیگر شریک شوند. بعضی از افراد در این رابطه، ممکن است بچه دار شدن را انتخاب کنند.

چون این رابطه بسیار نزدیک است، انواع مختلفی از تماس فیزیکی پذیرفته می شود که می تواند در هر نوع رابطه دیگری مناسب نباشد. این موارد شامل نوازش طولانی مدت، بوسیدن لب و مقاربت جنسی می باشد، با این حال هنوز هم این مورد باید دارای موافقت طرفین باشد.

بعضی اوقات در روابط عاشقانه بحث و عدم سازگاری رخ می دهد. در روابط محکم، این موارد می توانند از طریق ارتباط موثر، درک و سازش برطرف شوند، اما در روابط دیگر، به ویژه اگر موارد مکرری وجود داشته باشند، دو نفر درگیر در رابطه، تصمیم به قطع رابطه می گیرند.

روابط می توانند مدت زمان متفاوتی داشته باشند. در بعضی از روابط به سرعت آشکار می شود که دو فرد درگیر در رابطه، سازگاری ندارند و نمی خواهند در کنار یکدیگر زندگی کنند و بنابراین ممکن است این رابطه تنها پس از گذشت چند ماه پایان یابد. در موارد دیگر، دو نفر ممکن است سال ها در کنار هم باشند یا حتی تا آخر عمر در کنار یکدیگر زندگی کنند.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.