مضرات خوردن آب یخ برای سلامت بدن را جدی بگیرید!

عوارض خوردن آب خیلی سرد

همه ما می دانیم که نوشیدن آب کافی برای هیدراته ماندن و نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز بسیار مهم است. با این حال ، آیا از این واقعیت مطلع هستید که دمای آب نوشیدنی می تواند بر سلامتی شما نیز تأثیر بگذارد؟

بیشتر ما در طول تابستان برای رفع تشنگی و رفع خستگی یک لیوان آب سرد می نوشیم. با این حال، بسیاری از ما از این واقعیت آگاه نیستیم که نوشیدن آب سرد می تواند بیش از سود آن ضرر داشته باشد. در این ادامه مطلب ، ما در مورد اثرات مضر نوشیدن آب سرد بحث می کنیم و خواهیم گفت آب یخ چه ضرری دارد.

نوشیدن یک لیوان آب یخ در یک روز تابستانی بسیار دلچسب و گوارا است و برای درمان گرمازدگی ناشی از تابش زیاد نور خورشید نوشیدن آب یخ مفید باشد، اما مصرف آب خنک همراه با یخ احتمال مشکلات و بیماریهای متعددی برایتان به همراه دارد  این مقاله درباره مضرات آب یخ را بخوانید تا بدانید آب یخ چه مضراتی برای سلامتی بدن دارد و چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند.

معایب خوردن آب یخ

قبل از اینکه به بررسی مضرات نوشیدن آب یخ بپردازیم و بگوییم اب یخ چه ضرری برای بدن دارد باید بگوییم که بهترین آب برای نوشیدن آبی است که همدمای اتاق باشد علت نوشیدن آب دمای اتاق این است که دمای طبیعی بدن هر انسان ۳۷ درجه سانتیگراد است. آبی که نوشیده می‌شود نباید اختلاف زیادی با این دما داشته باشد چون بدن سعی می‌کند با انرژی بیشتر این عدم هماهنگی دما را رفع کند.

نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز توصیه میشود، اما برای استفاده از فواید آن باید آبی هم‌دمای اتاق مصرف شود.

نوشیدن آب همراه با یخ بسیار مضر است و آثاری مثل: ضعف اعصاب، ضعف معده و کبد، رنگ کدر صورت، کند ذهنی، خواب‌ آلودگی، زکام، پف زیر چشم، میگرن، ضعف مغز، ضعف قلب، بالا رفتن حرارت کبد، بی‌اشتهایی را بهمراه دارد.

با نوشیدن آب یخ تمرکز بدن از سیستم گوارش به سمت تنظیم دما میرود که باعث از دست رفتن آب بدن و تشنگی مضاعف می‌شود. نوشیدن آب سرد در بروز بیماری‌های معده، گوارشی و کبد دخالت دارد.

در زیر هر کدام از مضرات نوشیدن آب یخ را عنوان میکنیم:

نوشیدن آب خنک به چند طریق روی بر بدن شما تأثیر می گذارد. در ادامه برخی از مضرات آب یخ برای بدن اشاره می کنیم. حتما درباره مضرات آب یخ برای کبد و کلیه و در هوای بسیار گرم (که حتی می تواند منجر به مرگ شود) و مضرات آب یخ بعد از غذا شنیده اید. برای اینکه بدانید دیگر مضرات اب یخ چیست ادامه مطلب را بخوانید.

 • ۱. آب سرد هضم شما را تحت تأثیر قرار می دهد

آب یخ گوارش را به هم می ریزد. نوشیدن آب یخ باعث ناراحتی و درد معده و حالت تهوع میشود. مصرف زیاد آب یخ منجر به جمع شدن معده شده به طوریکه سفت می شود و عمل هضم غذا را مشکل میکند. یکی از دلایل اصلی جلوگیری از نوشیدن آب سرد این است که تأثیر جدی بر هضم غذا دارد. آب سرد و همچنین برخی از نوشیدنی های سرد رگ های خونی را منقبض می کند و هضم غذا را نیز محدود می کند. فرآیند طبیعی جذب مواد مغذی در هنگام هضم غذا در هنگام مصرف آب خنک مانع می شود. دلیل آن این است که تمرکز بدن شما از هضم به تنظیم درجه حرارت بدن و آب سرد منحرف می شود. بدن شما هنگامی که هر چیزی را که دمای بسیار کمی دارد را مصرف می کند ، باید انرژی اضافی برای تنظیم دمای بدن صرف کند. انرژی اضافی در واقع برای هضم مناسب غذا و جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن ضروری است.

 • ۲. ضربان قلب را کاهش می دهد

یکی دیگر از مضرات آب يخ خوردن این است که ضربان قلب را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده است که نوشیدن آب سرد نه تنها ضربان قلب را کاهش می دهد بلکه عصب واگ را نیز تحریک می کند. این عصب، عصبی است که عملکردهای غیر ارادی بدن را کنترل می کند. این عصب همچنین بخش جدایی ناپذیر از سیستم عصبی است. از آنجا که عصب واگ مستقیماً تحت تأثیر درجه حرارت پایین آب قرار دارد ، در نهایت ضربان قلب آهسته می شود. نوشیدن آب یخ منجر به کاهش ضربان قلب می شود. ضربان قلب کند شده تا دوباره دمای بدن به تعادل برسد. سرد بودن دمای آب باعث تحریک عصب واگ شده است. عصب واگ، بخش مهمی از سیستم عصبی غیر ارادی بدن است که کنترل اعمال غیر ارادی عهده دار میباشد. وقتی آب یخ میل کنید،  اعصاب واگ تحریک شده و ضربان قلب کاهش می‌یابد.

معایب خوردن آب یخ

 • ۳. بدن شما را شوکه می کند

از نوشیدن آب سرد بعد از یک تمرین سخت باید به شدت خودداری کنید. بسیاری از افراد به خصوص در تابستان پس از تمرین ، نوشیدن آب سرد را انجام می دهند. با این حال ، به گفته متخصصان سالن های بدن سازی ، نوشیدن آب گرم بعد از تمرین توصیه می شود. بدن شما هنگام تمرین گرمای زیادی تولید می کند. اگر آب خنک بنوشید ، عدم تطابق دما وجود دارد که به سلامت دستگاه گوارش آسیب می رساند. بدن شما همچنین پس از تمرین می تواند جذب آب سرد را دشوار کند. نوشیدن آب خنک درست بعد از تمرین ممکن است منجر به درد مزمن معده شود زیرا آب بسیار سرد بدن شما را شوکه می کند. بنابراین گرچه نوشیدن آب یخ در همه حال مضر است اما مضرات خوردن آب یخ هنگام ورزش بسیار بیشتر و خطرناکتر است.

 • ۴. اثرات تجزیه چربی

نوشیدن آب سرد بلافاصله بعد از غذا همچنین در توانایی تجزیه چربی های بدن شما اختلال ایجاد می کند. دمای سرد آب چربی های موجود در غذاها را جامد می کند و در نتیجه تجزیه چربی های ناخواسته بدن، برای بدن شما دشوار می شود. حتی اگر آب معمولی می نوشید ، اطمینان حاصل کنید که 30 دقیقه بعد از غذا باشد تا حداکثر سود را ببرید. یکی از مضرات خوردن آب یخ این است که به چربی اضافه منجر می شود، چون دمای بدن در سرما باعث سفت شدن چربی می شود و هضم را مشکل تر می کند.

 • ۵. منجر به یبوست می شود

آشامیدن آب هم دمای اتاق به دستگاه گوارش برای جلوگیری از یبوست کمک میکند اما مصرف آب یخ باعث یبوست می شود. نوشیدن آب در دمای اتاق برای فرآیند هضم ضروری است ، با این حال ، نوشیدن آب سرد می تواند منجر به یبوست شود. دلیل آن این است که وقتی آب خنک یا سرد می نوشید ، غذا هنگام عبور از بدن جامد و سفت می شود. روده ها نیز منقبض می شوند و در دفع مدفوع اشکال رخ میدهد.

 • 6. انرژی بدن را کاهش می دهد

نوشیدن آب یخ باعث سرحالی شده اما در طولانی مدت باعث تخلیه انرژی خواهد شد. بدن برای گرم کردن آب و متعادل کردن دمای آب انرژی اضافه مصرف میکند.

 • 7. آب یخ مانع آب رسانی می شود

مصرف آب یخ، آب رسانی در بدن را کند میکند و بدن نیاز دارد دمای آب را بالا ببرد.

 • 8. سردرد

خوردن بستنی باعث یخ زدن سر و یک حالت بیحسی در سر می شود ، خوردن آب یخ همین حالت را ایجاد می کند. آب یخ باعث شده خیلی از عصب های حساس ستون فقرات عکس العمل جالبی نداشته باشد این پیغام به مغز برسد و  باعث سردرد می شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ روی ۶۶۹ زن نشان داد نوشیدن آب سرد در افراد سردرد ایجاد می‌کند.

۷.۶ درصد از افراد پس از نوشیدن ۱۵۰ میلی لیتر آب یخ سردرد داشتند، همچنین آن‌ها دریافتند مبتلایان به میگرن پس از نوشیدن آب سرد ۲ برابر بیشتر از افرادی که میگرن نداشته اند، سردرد می‌گیرند.

 • 9. عامل شوک در ورزشکاران

از مصرف آب یخ پس از انجام تمرینات ورزشی دوری کنید زیرا بدن گرمای زیادی تولید می‌کند و آب یخ پس از تمرینات ورزشی اثر منفی بر دستگاه گوارش میگذارد. مصرف آب یخ پس از ورزش به بدن شوک وارد شده و موجب معده درد خواهد شد. محققان بیان کردند که نوشیدن آب در دمای ۱۶ درجه سانتیگراد دمای مناسبی برای کمبود آب در ورزشکاران کم آب است.

 • 10. تشدید آشالازی

برخی تحقیقات نشان می‌دهد افراد مبتلا به بیماری‌های مری مانند آشالازی باید از نوشیدن آب سرد دوری کنند. آشالازی یک بیماری نادر است که بلعیدن غذا و نوشیدنی را مشکل ساز میکند. نوشیدن آب سرد علائم را در افراد آشالازی بیشتر میکند. هنگامی که شرکت کنندگان آب گرم میل میکنند علاوه بر کمک بر تسکین و آرامش مری، نوشیدنی و غذا را به راحتی میبلعند. افراد مبتلا به بیماری‌های مری مانند آشالازی، حتما باید از نوشیدن آب سرد پرهیز کنند.

 • 11. آب یخ برای کبد ضرر دارد

این که نوشیدن آب یخ روی کبد تاثیر مخرب دارد یک باور غلط است و نیاز به مطالعات دارد. ولی خوردن و نوشیدن مواد غذایی خیلی سرد توصیه نمی‌شود. نوشیدن آب یخ که پایین تر از درجه حرارت بدن است باعث شوک شدن بدن شده و بهتر است درجه حرارت آب مصرفی با بدن تفاوت زیادی نداشته باشد. مضرات خوردن آب یخ برای سلامت بدن را جدی بگیرید!

فواید نوشیدن آب سرد

نوشیدن آب سرد در طول ورزش عملکرد فرد را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ شامل ۴۵ مرد بود که با نوشیدن آب سرد حین ورزش افزایش دمای بدنشان را در مقایسه با نوشیدن آب دمای اتاق کاهش داد. محققان گزارش دادند نوشیدن یک لیوان آب خنک برای عملکرد بهتر بدن، مناسب تر از نوشیدن آب در دمای خنثی است.

آب سرد در مقابل آب گرم

نوشیدن آب گرم یا داغ در ماه‌های سرد سال تسکین دهنده است اما در حالی که آب خنک در هوای گرم طراوت بیشتری به همراه دارد. نوشیدن آب گرم به طور موقت، توسعه عروق و رگ‌ها، گردش خون را بهبود می‌بخشد. دمای آبی که افراد مصرف میکنند بر میزان تعریق و کمبود آب بدن تاثیر گذار است. مطالعه در  سال ۱۹۸۹ نشان داد نوشیدن آب گرم با دمای ۴۰ درجه سانتیگراد به جای آب سرد با دمای ۱۵ درجه سانتیگراد باعث شده مردم کمتر آب بنوشند و منجر به کم آبی بدن شود.

زمان ممنوعه نوشیدن آب

نوشیدن آب در برخی زمانها ممنوع است مانند: سیری از غذا و حین غذا، بعد از حرکات ورزشی، بعد از جماع، بعد از حمام، بعد از خوردن میوه و سبزی، بعد از خوردن ترشی‌ها و شیرینی‌ها، بعد از مصرف چیزهای قابض و ترش، هنگام ناشتا، در حالت ایستاده، کمر محکم بسته، به شکم خوابیده و گردن کج.

مزایای نوشیدن آب داغ

توشیدن آب داغ مزایایی برای بدن دارد که در زیر به منافع نوشیدن آب داغ اشاره میکنیم:

تحلیل باد و نفخ، ضد مالیخولیا، ضد میگرن، برطرف کننده مشکلات تنفسی، شستشوی معده، ضد تشنگی، ضد تشنگی افطار، از بین بردن بلغم، تحریک ادرار، تسکین درد و خارش بدن میباشد.

نوشیدن آب فراوان به دفع سموم، کمک به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. تغییر درجه حرارت آب بر تعریق و میزان آب بدن تاثیر می‌گذارد. دمای مطلوب آب ۱۶ درجه سانتیگراد که دمای آب خنک است. حتی الامکان آب دمای اتاق را مصرف کنید تا از ایجاد انواع بیماریهای ناشی از مصرف آب یخ دور باشید.

چند کلمه آخر

اینها برخی از خطرات نوشیدن آب یخ بود. به این دلایل جلوگیری از نوشیدن آب خیلی سرد بسیار توصیه می شود. با این حال ، این بدان معنا نیست که شما نوشیدن آب را متوقف کنید زیرا این امر ضرر بیشتری نسبت به فواید آن خواهد داشت. برای جلوگیری از مشکلاتی که در بالا ذکر شد ، آب هم دمای اتاق بنوشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.