بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می شود

چه بیماری هایی از گربه به انسان منتقل می شود؟

برخی افراد در خانه خود از گربه ها مراقبت می کنند و حیوان خانگی آن ها می باشد، به همین دلیل باید مراقب بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می شود ، باشند. در این مقاله این بیماری ها را نام می بریم.

گربه ها موجودات دوست داشتنی و بامزه ای می باشند که بسیاری از افراد از گربه ها در خانه نگهداری می کنند و گربه ها را دوست خود می دانند. اما باید بدانید بیماری هایی وجود دارد که از گربه به انسان منتقل می شود، و باید مراقب این بیماری ها باشید تا صدمه ای به شما وارد نشود. بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می شود در این پست به شما ارائه می شود و در مورد آن ها توضیحاتی داده می شود، با ما همراه باشید.

کدام بیماری ها از گربه به انسان منتقل می شود؟

با این که گربه ها به طور کلی حیوانات بی خطری محسوب می شوند، اما تماس داشتن با آن ها و گزش یا چنگ گربه می تواند باعث ایجاد عفونت در انسان شود. اگر با گربه ها در تماس هستید مهم است که بدانید چطور باید جلوی عفونت های احتمالی را بگیرید و از بیماری های منتقل شده توسط گربه ها در امان بمانید. بیماری های که از گربه به انسان منتقل می شود در زیر آورده شده است.

 1. درماتوفیتوز

گربه ها ممکن است به نوعی عفونت قارچی به نام کرم حلقوی (درماتوفیز) مبتلا شوند. این بیماری یک نوع عفونت قارچی است و به هیچ وجه کرم نیست. عفونت درماتوفیز در گربه ها باعث لکه های پوستی روی سطح پوستشان می شود ولی اگر پوست آن ها با مو پوشیده شده باشد ممکن است این عارضه از چشم شما مخفی بماند و دیده نشود. عفونت کرم حلقوی در انسان باعث ایجاد لکه های قرمز و حلقه ای شکل روی پوست می شود.

کودکی که گربه مبتلا به عفونت درماتوفیتوز را بغل می گیرد به راحتی می تواند به این عفونت قارچی مبتلا شود. در واقع درماتوفیتوز شایع ترین عفونتی است که از حیوانات به انسان منتقل می شود.

گربه ها بیشتر از سگ ها کرم حلقوی را منتقل می کنند. احتمال ابتلای بچه گربه ها، گربه های پیر و یا گربه هایی که به بیماری های دیگر مبتلا هستند نسبت به سایرین بیشتر است. گربه هایی که موهای بلندی دارند و همین طور گربه هایی که با چند گربه دیگر زندگی می کنند نیز بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

 2. سالمونلا یا حصبه گربه ها

گربه ها می توانند بیماری سالمونلا را هم به انسان ها منتقل کنند. این عفونت در انسان باعث بروز تب، درد شکم، استفراغ، اسهال و سایر علائم می شود. ممکن است گربه مبتلا به این عفونت هیچ علامتی نداشته باشد و در نتیجه شما متوجه چنین خطری نشوید.

اینطور به نظر می رسد که گربه ها از طریق پرندگانی که شکار می کنند در معرض خطر ابتلا به سالمونلا قرار می گیرند. غذای آلوده هم می تواند باعث ایجاد این بیماری شود. به عنوان مثال، شیوع سالمونلا در انسان به دنبال استفاده از غذای خشک گربه (و سگ) همراه شد. این اتفاق باعث شد کودکان خردسالی که سگ و گربه ها در آشپزخانه منزلشان غذا می خوردند به سالمونلا مبتلا شوند.

علاوه بر این توجه و دقت به بستر گربه ها نیز بسیار مهم است. گربه ها و بستر های آلوده آن ها می توانند باعث انتقال بیماری های اسهال زا به انسان شوند بدون این که خود گربه علامتی داشته باشد. این عفونت ها شامل کامپیلوباکتر، ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم می شود.

 3. توکسوپلاسموز

نوعی عفونت انگلی به نام توکسوپلاسموز  نیز ممکن است از طریق گربه به انسان منتقل شود. این عفونت معمولاً خود محدود شونده است و ممکن است به شکل یک آنفولانزا بروز کند و باعث تورم غدد بشود. توکسوپلاسموز در برخی افراد باعث تاری دید و درد طولانی مدت چشم می شود.

ابتلا به توکسوپلاسموز در دوران بارداری می تواند نقایص مادرزادی جدی و بزرگی در جنین ایجاد کند. علاوه بر این، ابتلا به این عفونت در افرادی که دچار نقص ایمنی هستند بسیار جدی و وخیم است و در افراد مبتلا به ایدز نیز می تواند باعث عفونت مغزی شود. یکی از تحقیقات کوچک انجام شده درباره توکسوپلاسموز نشان می دهد که این عفونت می تواند با اثرات روانشناختی در انسان همراه باشد.

گربه ها بخشی از چرخه حیات انگلی هستند. اگر آنها ناقل این بیماری باشند، انگل توکسوپلاسما گوندی همراه با مدفوع آن ها در بسترشان دفع می شود.

اگر بعد از تمیز کردن بستر گربه دستانتان را نشویید شما هم به این بیماری مبتلا می شوید. اگر بقایای آلوده به فضولات گربه پاک نشود، این عفونت می تواند از طریق گوشت، سبزیجات یا مواد غذایی دیگر که دست فرد به آن ها خورده به سایرین نیز منقل شود.

 4. تب کیو (تب Q)

تب کیو نوعی عفونت نادر است. در سال 2017 ، 153 مورد حاد و 40 مورد مزمن تب کیو در ایالات متحده آمریکا گزارش شدند. احتمال می رود که نیمی از این افراد آلوده هیچ علامتی نداشته اند. این عفونت می تواند باعث تب بالا، سردرد شدید، بدن درد و درد شکم شود. در مواردی هم ممکن است عفونت جدی باشد و باعث ذات الریه و به ندرت باعث عفونت دریچه قلب شود.

علت بروز تب کیو عفونت باکتریایی ناشی از کوکسیلا بورنتی است. این باکتری ها با گرد و غبار موجود در هوا استنشاق و هنگام زایمان گربه مادر آلوده منتشر می شوند.

 5. آنفلوانزا

اگر شما به آنفولانزا مبتلا باشید و عطسه کنید، احتمال این که گربه تان هم به همان آنفولانزای شما مبتلا شود بسیار کم است. معمولاً گربه ها به همان شکلی که انسان ها به آنفولانزا مبتلا می شوند بیمار نمی شوند.

تحقیق انجام شده ای در اوهایو نشان داد که 62% از 400 گربه خانگی آزمایش شده علائم ابتلا به آنفولانزا را نشان می دادند. ولی هنوز اثبات نشده که این علائم روی ابتلای صاحبان گربه ها هم تاثیر واقعی داشته باشد.

 6. توکسوکارا

ممکن است گربه ها از حیاط خانه شما به عنوان محلی برای دفع فضولاتشان استفاده کنند. به این ترتیب تخم های کرم توکسوکارا کتی در خاک آزاد می شوند. از هر 4 گربه ممکن است یکی از آن ها به این عفونت مبتلا باشد.

 انسان ها به ویژه کودکان ممکن است به طور تصادفی پس از لمس خاک آلوده دست هایشان را به دهان ببرند و به این ترتیب آلوده شوند. بیشتر افرادی که به این عفونت مبتلا می شوند علائمی ندارند؛ اما این عفونت می تواند منجر به گسترش لارو در بدن فرد شود و سطح سلول های ائوزینوفیل خون را بالا ببرد. علاوه بر این توکسوکارا می تواند باعث کاهش بینایی و آسیب دیدن چشم شود.

 7. سل: سل کیتی

امکان انتقال این بیماری از گربه به انسان بسیار بسیار نادر است ولی با این حال مواردی گزارش شده است. در سال 2014 ، 2 نفر در انگلیس به سل فعال (TB) مبتلا شدند و مشخص شد که 2 نفر نیز بر اثر تماس با گربه ها به سل نهفته (عدم فعال شدن بیماری علی رغم وجود باکتری در بدن) مبتلا شده اند.

برخی از بیماری های مخصوص گربه ها نام هایی مشابه با بیماری های انسان ها دارند ولی باعث بیمار شدن انسان ها نمی شوند. به عنوان مثال ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) و ویروس لوسمی گربه ها (FeLV)، مانند بیماری های انسانی به نظر می رسند اما چنین نیستند.

 جمع بندی:

اگر با گربه ها در تماس هستید باید از نحوه برخورد صحیح با آن ها و عفونت های قابل انتقال احتمالی از طریق گربه ها نیز آگاه باشید. هر چه بیشتر درباره مراقبت های مربوط به گربه ها بدانید بهتر و بیشتر می توانید جلوی ابتلای خودتان به بیماری را بگیرید و از بودن در کنار گربه تان لذت ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.