ضدعفوني كردن هواي خانه با چند راهکار ساده و موثر

روش های ضدعفوني كردن هواي خانه

در این پست چندین راه کار برای ضدعفوني كردن هواي خانه ارائه شده است.

کیفیت نامطلوب هوا می تواند سلامت خانواده شما را تهدید کند، بنابراین مهم است که مواردی را که باعث آلودگی می شوند در خانه قرار ندهید و از تهویه مناسب خانه اطمینان حاصل کنید. کیفیت هوای داخل ساختمان می تواند دو تا پنج برابر بیشتر از هوای بیرون آلوده باشد بنابراین لازم است به ضدعفونی کردن هوای خانه بپردازید.

در خانه ، آلاینده های هوا در غلظت های بسیار بالاتری وجود دارند زیرا مناطق داخلی اغلب محصور هستند و کمتر تهویه می شوند. این بدان معنی است که ورود آلاینده های هوا به خانه شما آسان است، اما دفع آنها بسیار دشوار است! این آلاینده های هوا که کنترل نشده اند می توانند باعث ایجاد حساسیت ، حملات آسم شوند و حتی می توانند در طولانی مدت باعث بیماری های تنفسی جدی شوند. علاوه بر این ممکن است در خانه فرد بیماری وجود داشته باشد که نگران انتقال بیماری او به دیگران باشید. در این صورت بهتر است هوای خانه را ضدعفونی کنید. چندین راهکار برای ضدعفونی کردن هوای خانه به شما ارائه می شود.

چندین راه کار برای ضدعفونی هوا در خانه

چه در داخل خانه و چه در خارج از خانه باشید ، کیفیت هوایی که تنفس می کنید می تواند تأثیر زیادی بر سلامتی شما داشته باشد. آلودگی هوا سالانه باعث مرگ حدود هفت میلیون نفر در سراسر جهان میشود. دلایل بی شماری وجود دارد که هوای خانه شما را آلوده می کند. برخی منابع ، مانند مبلمان و مصالح ساختمانی، می توانند آلودگی ها را کم و بیش به طور مداوم آزاد کنند. روش های ضدعفونی کردن هوای خانه که معرفی شده بسیار ساده اند و ساده تر از آن ها داشتن تهویه مناسب هوا می باشد.

 • ضدعفوني كردن هواي خانه با پیاز

پیاز خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. یک پیاز را به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت آن را در یک اتاق قرار دهید. این کار باعث می شود آلودگی های موجود در هوای اتاق جذب پیاز شوند. البته برخی معتقدند که این روش پایه و اساس علمی ندارد.

 • دود کردن اسپند و کندر

گفته شده که اسپند خاصیت میکروب زدایی دارد و دود کردن آن باعث تصفیه هوای خانه می شود حتی خلاصی از رشک با اسپند توصیه شده است. برای نتیجه گیری بهتر می توانید به آن کمی کندر اضافه کنید. اضافه کردن کندر به اسپند خاصیت ضدعفونی کنندگی آن را افزایش می دهد. همچنین می توانید کندر را به تنهایی دود کنید.

 • جوشاندن آب و سرکه

سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد می تواند به پاکسازی هوا کمک کند. با جوشاندن سرکه می توان هوای خانه را ضدعفونی کرد. روش دیگر اسپری کردن محلول سرکه و آب می باشد.

 • دود کردن عنبر‌ نسارا

یکی از روش های سنتی برای تصفیه هوای خانه دود کردن عنبر نسارا (مدفوع الاغ ماده) می باشد. این مورد تایید ابن سینا نیز بوده و تحقیقات جدید نیز ثابت کرده که عنبر نسارا دارای خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدباکتریایی دارد و می تواند میکروب ها و قارچ های موجود در هوای خانه را از بین ببرد.

 • دود کردن گیاهان آنتی باکتریال

علاوه بر اسپند و کندر که ذکر شد گیاهانی مانند اکالیپتوس، بابونه و مریم گلی خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند و دود کردن آن ها هوای خانه را ضدعفونی می کند.

 • لامپ‌ نمکی و یا سنگ نمک

سنگ نمک خاصیت جذب بالایی دارد و به همین دلیل قرار دادن قطعه ای از آن در نقاط پر رفت و آمد خانه به ضدعفونی شدن هوا کمک می کند. لامپ های نمکی هم وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 • قبل از ورود به خانه حتما کفش ها را دربیاورید.

خاک بیرون می تواند حامل چیزهای بسیار بدی باشد: برای مثال آفت کش ها ، گرده ها ، قارچ ها ، باکتری ها یا مدفوع. کفش ها باعث انتقال گردو غبار و انوادع ویروس ها و آلودگی ها به هوا خواهند شد.

ضدعفونی هوا در خانه

 • استفاده از دستگاه بخور برای ضدعفونی کردن خانه

سعی کنید در خانه از یک دستگاه بخور استفاده کنید که در آن از عصاره های طبیعی که باعث ضدعفونی هوا میشوند استفاده کنید. برخی از روغنهای اساسی ، مانند روغن درخت چای ، دارای خواص ضد باکتریایی هستند و می توانند به پاک کننده های خانگی اضافه شوند و دستگاه بخور شما استفاده شوند. ثابت شده است که روغن های ضروری مانند اکالیپتوس ، میخک و اسطوخودوس می توانند تعداد کنه های گرد و غبار را در خانه شما کاهش دهند.

 • محلول آب و روغن درخت چای را اسپری کنید

روغن درخت چای نیز خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. آن را در مقداری آی ریخته و در نقاط مختلف خانه اسپری کنید. همچنین می توانید آن را درون اسانس سوز ریخته تا باحرارت آن در هوای خانه پخش شود.
ضدعفونی هوا در خانه

 • اولین قدم رفع آلودگی هاست

سعی کنید منابع آلودگی را پیدا کنید تا برای رفع آن اقدام کنید.

 • پنجره خانه خود را باز کنید.

این ساده و ارزان ترین کاری است که می توانید برای بهبود کیفیت هوای داخلی خود انجام دهید. حتی پنج دقیقه در روز پنجره های خود را باز کنید تا از تجمع آلاینده های مضر هوا در هوای داخل منزل جلوگیری کنید. قبل از اینکار حتما به خطرات احتمالی دقت داشته باشید (خطر سقوط برای کودکان). باز کردن پنجره ها به جریان هوا کمک میکند. البته به این نکته توجه داشته باشید اگر محل سکونت و پنجره شما در جایی قرار دارد که رفت و آمد ماشبن ها زیاد است و باعث ورود بسیاری از آلاینده ها به خانه میشود از این کار خودداری کنید.

ضدعفونی هوا در خانه

 • دکوراسیون خانه خود را با گیاهان آپارتمانی زیبا کنید.

چندین نوع از گیاهان آپارتمانی هوای داخلی  خانه شما را تصفیه می کنند. داشتن گیاهان آپارتمانی داخلی می تواند به بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان کمک کند. برای ضدعفونی کردن هوای خانه گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا را انتخاب کنید.

ضدعفونی هوا در خانه

 • شمع های موم زنبور عسل را انتخاب کنید.

شمع های موم زنبور عسل توانایی یونیزاسیون هوا و خنثی سازی ترکیبات سمی و آلاینده ها را دارند. آنها نه تنها می توانند کیفیت هوای خانه های ما را بهبود بخشند ، بلکه به آرامی می سوزند ، بنابراین نیازی به تعویض مکرر ندارند. در واقع ، کیفیت کاملاً خالص شمع های موم زنبور عسل تقریباً بدون هیچ دود و بویی می سوزد. اگر اعضای خانواده آسم در خانه دارید ، این شمع ها می توانند بسیار مفید باشند. آنها حتی آلرژن های معمولی مانند گرد و غبار را از هوا حذف می کنند.

ضدعفونی هوا در خانه

 • اگر حیوان خانگی دارید آنها را مرتب نگه دارید

شوره حیوانات خانگی ، سلولهای پوست حیوانات خانگی شما  تقریباً در همه جای خانه یافت می شود. حتی بیشتر از خز حیوانات خانگی ، شوره سر می تواند باعث ایجاد علائم شبه آسم در شما شود. حتی در صورتی که آسم دارید آن را تشدید خواهد کرد.

ضدعفونی هوا در خانه

 • کولر گازی را روشن کنید

سیستم تهویه مطبوع مرکزی یک سیستم تصفیه هوا برای خانه محسوب میشود. این کار با بیرون آوردن هوا از خانه ، خنک کردن آن و پمپاژ مجدد آن کار می کند. اکثر سیستم ها دارای فیلتری هستند که شما باید مرتباً آن را تعویض کنید و این فیلتر می تواند ذرات را در حین کار خود به دام بیندازد. هرچه بیشتر آن را عوض کنید ، بهتر است.

ضدعفونی هوا در خانه

 • وسایل منزل خود را با تمیزکننده هایی که مواد شیمیایی سمی ندارند تمیز کنید.

بسیاری از پاک کننده های خانگی خریداری شده حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که می توانند باعث تحریک چشم ، بینی ، گلو و ریه شوند. اما به عنوان یک گزینه سبز ، تمیز کننده های خانگی خود را با استفاده از موادی مانند سرکه ، جوش شیرین ، آب مرکبات یا روغنهای ضروری تهیه کنید.

 • از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.

دستگاه های تصفیه هوا می توانند روشی موثر برای کاهش ذرات مضر موجود در هوا باشند. اگر فرزند شما مبتلا به آسم است .  فن های خروجی یک جایگزین عالی هستند که به بیرون راندن آلاینده ها کمک می کند.به ویژه آشپزخانه ها باید به طور مناسب تهویه شوند ، زیرا آنها عامل اصلی آلودگی هوای داخل خانه هستند ، به ویژه اگر از اجاق گاز استفاده می کنید که می تواند سطوح ناسالم دی اکسید نیتروژن تولید کند.

 • بعد از ورود به خانه سریعا لباس هایتان را عوض کنید.

بعد از ورود به خانه با لباسهای بیرون روی مبلمان، فرش و تخت خواب نروید. وسایل خود مانند کیف و موبایل را که در بیرون از خانه همراه شما بودند را ضدعفونی کنید. ضدعفونی کردن خرید ها نیز ضروری است.

 • ملحفه ها، روبالشی ها را بشویید و تمیز نگه دارید

زمان هایی را برای شستشو و تعویض ملحفه تعیین کنید. در حالت ایده آل ، ملحفه ها باید هفته ای یکبار تعویض شوند تا کنه های گرد و غبار و سایر عوامل حساسیت زا از بین بروند.

 • در آشپزی از روغن های پخت و پز خوب استفاده کنید

این کار باعث می شود تا روغن زود نسوزد و دود روغن سوخته در خانه و اشپزخانه نماند. روغن زیتون فوق بکر در مقایسه با روغن ذرت و روغن آفتابگردان دارای نقطه دود کمتری است.

ضدعفونی هوا در خانه

 • به طور مرتب خانه خود را تمیز کنید.

تمیز کردن خانه بسیار مهم است. جاروبرقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، اما نه فقط کف خانه . دیوارها ، لبه های فرش و مبلمان روکش دار را نیز باید به طور کامل و مرتب جاروبرقی بکشید.

 • در اطراف خانه خود ذغال فعال استفاده کنید

زغال فعال مدتهاست که در فیلترها برای تصفیه هوا و آب استفاده می شود. حتی امروزه در محصولات مختلف زیبایی استفاده می شود. این به این دلیل است که زغال یک ماده بی بو است که بسیار جاذب است و می تواند سموم و بوها را به طور موثر از خانه شما حذف کند. زغال چوب بامبو فعال جایگزینی مقرون به صرفه است و در کیسه ها یا کیسه هایی موجود است که می توانید آنها را آویزان کرده یا در اطراف خانه خود قرار دهید.تمیز کردن هوای محل زندگی شما می تواند با هر یک از این پاک کننده های هوای طبیعی شروع شود. با یک سرمایه گذاری کوچک ، می توانید گام های بلندی در بهبود کیفیت هوا در منزل خود بردارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.