علت سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر و گوشی: بیماری سایبری

ممکن است هنگام استفاده از گوشی تلفن هوشمند، نگاه کردن به صفحه نمایش یا پوشیدن یک هدست VR برای مدت طولانی، علائمی شبیه به سرگیجه را تجربه کرده باشید. اگر این چنین است، شما دچار بیماری سایبری شده اید. بیماری سایبری بیماری با علائم مشابه با بیماری حرکتی و سرگیجه است، اما با یک دلیل متفاوت. اما بیماری سایبری دقیقا چیست؟ اگر به دنبال جواب علت سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر و گوشی هستید خواندن این مقاله از مینویسم را به شما پیشنهاد می کنیم.

هر کسی ممکن است بیماری سایبری را تجربه کند و این بیماری افراد را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. تا به امروز کاملا درک نشده است که چه چیزی باعث می شود برخی از افراد بیشتر مستعد این بیماری باشند، اما چند نظریه وجود دارد.

اگر این تجربه را قبلا داشته اید، می دانید که می تواند بسیار ناخوشیاند باشد. علائم باعث می شوند تمرکز بر روی کار یا لذت بردن از جستجوی آنلاین دشوار شود. در حالی که نمی توانید به راحتی یک درمان برای بیماری سایبری از داروخانه تهیه کنید، اما می توانید اقداماتی انجام دهید تا شدت آن را کاهش دهید.

علائم بیماری سایبری یا سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر چیست؟

علائم بیماری سایبری می توانند بسیار ناخوشایند باشند و می توانند توانایی شما در نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر یا گوشی هوشمند یا استفاده از هدست واقعیت مجازی را تحت تاثیر قرار دهند. اگر شما یکی از افراد مستعد به ابتلا به این بیماری هستید، مهم است که از علائم آن آگاه باشید تا بتوانید اقداماتی را در جهت کاهش آن ها انجام دهید. برخی از علائم به شرح زیر می باشند:

حالت تهوع

حالت تهوع شدیدترین واکنش به بیماری سایبری است، همانطور که در مورد سایر اشکال بیماری حرکتی نیز وجود دارد. اگر حالت تهوع دارید، به کمی هوای تازه نیاز دارید.

سرگیجه

اغلب موارد بعد از استفاده از هدست VR دچار سرگیجه می شوید. ممکن است احساس کنید که اتاق دور سرتان می چرخد یا قرار است بیهوش شوید. در چنین شرایطی بهتر است بنشینید و اجازه دهید که این احساس بگذرد.

سردرد

سردرد می تواند یک علامت دائمی از بیماری سایبری باشد. این سردردها ممکن است ضربان دار باشد و تمرکز بر هر چیزی را برای شما دشوار کند. اگر سردرد دارید، ادامه خیره شدن به صفحه نمایش شرایط را بدتر خواهد کرد.

خستگی چشم

اگر برای مدت زمان طولانی به صفحه نمایش خیره می شوید، خستگی چشم ممکن است برای شما رخ دهد. تاری دید،‌ خشکی و سوزش از جمله رایج ترین علائم خشکی چشم محسوب می شوند. این نه تنها برای کاربران VR رخ می دهد، بلکه بر هر کسی که بی وقفه فید شبکه های اجتماعی خود را بررسی می کند.

خستگی

خستگی چیزی است که مردم معمولاً پس از گذراندن زمان زیادی در مقابل صفحه نمایش یا استفاده از هدست واقعیت مجازی احساس می کنند.

آیا بیماری حرکتی همان بیماری سایبری است؟

اگر بعد از چرخیدن دور یک دایره احساس سرگیجه داشته اید یا بعد از نگاه کردن طولانی مدت به صفحه نمایش احساس تهوع کرده اید، می دانید که بیماری حرکتی چه علائمی دارد. اما آیا بیماری حرکتی همان بیماری سایبری است؟ محققان می گویند که این دو ممکن است شرایط بالینی مشابه ای باشند.

هم بیماری حرکتی و هم بیماری سایبری شامل احساس عدم تعادل و حالت تهوع و استفراغ می شوند. با این وجود، تفاوت های کلیدی بین این دو شرایط وجود دارد.

بیماری حرکتی به دلیل یک حرکت فیزیکی مانند رانندگی یا قایق سواری به وجود می آید. در مقابل، بیماری سایبری ناشی از یک حرکت شبیه سازی شده است، مانند تجربه بازی های ویدئویی یا استفاده از هدست های واقعیت مجازی. علاوه بر این، بیماری حرکتی بعد از توقف حرکت از بین می رود، در حالی که بیماری سایبری حتی بعد از توقف استفاده از دستگاه های الکترونیکی نیز ادامه می یابد. بنابراین، در حالی که این دو بیماری مشابه هستند، اما بیماری حرکتی و بیماری سایبری کاملا یکسان نیستند.

بیماری سایبری چقدر شایع است و چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

مطالعات نشان داده اند که زنان، افراد با تعادل ضعیف و افرادی که زیاد بازی های ویدئویی انجام می دهند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سایبری هستند. شواهد نشان می دهند که تنها استفاده از هدست های VR موجب بیماری سایبری نمی شود؛ هر نوع از دستگاه های الکترونیکی می توانند موجب این علائم شوند.

علت سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر چیست

درحالی که هیچ اطلاعات دقیقی از تعداد افرادی که سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر را تجربه می کنند، وجود ندارد، احساس برخی علائم پس از استفاده از هدست واقعیت مجازی، به خصوص پس از مدت زمان طولانی، غیر معمول نیست. بنابراین، اگر بعد از استفاده از هدست VR یا نگاه کردن به صفحه نمایش احساس تهوع یا سرگیجه دارید، بدانید که تنها نیستید.

علت بیماری سایبری و سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر

دلیل اصلی بیماری سایبری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. یک نظریه این است که این بیماری ناشی از تضاد بین آنچه می بینیم و آنچه سیستم دهلیزی ما به ما می گوید تا احساس کنیم (بخشی از گوش داخلی که به ما کمک می‌کند تعادل خود را حفظ کنیم)، رخ می دهد.

وقتی بر صفحه نمایش نگاه می کنیم، چشمان ما حرکت را می بینند در حالی که سیستم دهلیزی هیچ گونه حرکتی را ثبت نمی کند. این اختلاف می تواند موجب سردردگمی و ناراحتی شود. انجام این کار برای مدت طولانی نیز می تواند به سردرد شدید و فشار چشم کمک کند.

سرگیجه هنگام بازی های سه بعدی

توانایی غوطه ور شدن در دنیای واقعیت مجازی با استفاده از یک هدست سه بعدی، دنیای سرگرمی را متحول کرده است. چیزی که زمانی یک تکنولوژی خاص به شمار می آمد، اکنون با PlayStation VR، Oculus Quest و سایر محصولات تجاری موجود، برای مخاطبان گسترده تری قابل دسترسی است. با این حال، همه نمی توانند به طور کامل از این تجربه لذت ببرند.

برخی از افراد سطح خاصی از حالت تهوع را هنگام VR تجربه می کنند. برای آن ها، بازی کردن بازی های واقعیت مجازی با استفاده از اپلیکیشن های مخصوص این محیط چیزی است که باید از ان اجتناب کنند یا در حد تعادل انجام دهند.

برای برخی از کاربران، مدیریت علائم در واقعیت افزوده بسیار آسان تر از واقعیت مجازی است. اگر با آنچه واقعیت افزوده نامیده می شود آشنا نیستید، Pokemon GO معروف ترین نمونه از یک بازی AR است. به زبان ساده، AR شامل پیش بینی های مجازی بر روی تصاویر دنیای واقعی است.

با گسترش دید متا از متاورس، مایکروسافت کاربردهایی را برای VR در اهداف آموزشی و تغییر سرگرمی به سمت محتوای فراگیر پیدا کرده است و این تکنولوژی ها بخشی از زندگی روزمره ما خواهند شد. به این ترتیب، دانستن نحوه درمان علائم بیماری سایبری یا پیشگیری و کاهش آن ها می تواند بسیار مفید باشد.

نحوه پیشگیری یا کاهش علائم سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر

در حال حاضر، هیچ درمان خاصی برای بیماری سایبری مانند داروهایی بدون نسخه ای که از داروخانه برای بیماری حرکتی تهیه می کنید، وجود ندارد. با این وجود، می توانید اقداماتی را برای پیشگیری یا کاهش اثرات آن انجام دهید.

به طور مکرر استراحت کنید

شما باید مراقب مدت زمانی که پشت صفحه نمایش یا در محیط واقعیت مجازی می گذرانید، باشید. اگر از هدست های VR استفاده می کنید، بهترین راه حل این است که به طور مکرر استراحت کنید. اگر بر روی یک کامپیوتر کار می کنید، سعی کنید هر یک ساعت یکبار بلند شوید و کمی استراحت کنید.

از کامپیوتر در اتاقی با نور مناسب استفاده کنید

اگر در یک اتاق تاریک هستید، چشمان شما باید با نوری که از صفحه نمایش ساطع می شود خود را تطبیق دهد. این می تواند موجب خستگی چشم و سردرد شود. برای کاهش این علائم، کامپیوتر خود را در اتاقی با نور مناسب قرار دهید.

چشمان خود را بر چیزی ثابت و دور متمرکز کنید

هر 20 دقیقه یکبار، به صفحه نمایش نگاه نکنید و به جای آن به مدت 20 ثانیه به چیزی ثابت در فاصله دور نگاه کنید. این کار به استراحت چشم ها کمک می کند و از خستگی چشم جلوگیری به عمل می آید.

پلک زدن را فراموش نکنید

وقتی بر روی یک کار متمرکز می شویم، فراموش می کنیم که پلک بزنیم. این موجب خشکی چشم و سوزش آن ها می شود. برای این که چشمان خود را سالم نگه دارید، پلک زدن را فراموش نکنید.

همچنین بخوانید: برای درمان خشکی چشم چه کنیم

آیا عینک نور آبی به بیماری سایبری کمک می کند؟

اگر بعد از استراحت های مکرر و اصلاح محیط خود همچنان علائم بیماری سایبری را تجربه می کنید، بهتر است عینک بلوکات یا نور آبی به چشم بزنید. این عینک ها به فیلتر نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش کمک می کنند که همین امر می تواند موجب حذف یا کاهش علائم خستگی چشم شود.

این عینک ها برای اکثر افراد مفید هستند، اما برای افرادی که علائم شدیدتری را تجربه می کنند، می توانند شرایط را تغییر دهند.

با بازی های VR ساده شروع کنید

برخی از افراد هنگام انجام بازی های سه بعدی جذاب و سریع، علائم مربوط به بیماری حرکتی یا سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر را تجربه می کنند. اگر جز این دسته هستید، به یاد داشته باشید که ممکن است کمی طول بکشد تا به چنین محرک های بصری عادت کنید. تا وقتی که عادت نکرده اید، سعی کنید بازی های ساده تر و آهسته تر را انجام دهید.

چه زمانی در مورد سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم شدیدتر مانند استفراغ یا سرگیجه مزمن را تجربه می کنید، زمان آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید.گاهی اوقات، بیماری سایبری می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شده باشد. بنابراین، مهم است هرگونه مشکل جدی توسط پزشک بررسی شود. با این وجود، در اکثر موارد کمی استراحت و آرامش تمام چیزی است که به آن نیاز دارید. بنابراین، اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید، برای مدتی از دنیای دیجیتال فاصله بگیرید. بدن شما به خاطر این کار از شما قدردانی خواهد کرد.

سوالات متداول

برای پیشگیری از سرگیجه هنگام کار با کامپیوتر چه کنیم؟برخلاف بیماری حرکتی که چند دقیقه بعد از توقف حرکت از بین می رود، بیماری سایبری ممکن است بیشتر طول بکشد. ک مطالعه جدید نشان داد که افراد می توانند تا هفت ساعت پس از ورودی حسی تهوع آور احساس بیماری کنند.

یک راه حل کلی برای درمان سرگیجه هنگام کار با سیستم که ناشی از بیماری سایبری است وجود ندارد. با این وجود، اقداماتی مانند استراحت کردن مکرر، قرار دادن کامپیوتر در یک محیط با نور کافی، خیره شدن به یک چیز ثابت در فاصله دور و پلک زدن می توانند در پیشگیری و کاهش علائم موثر باشند. همچنین ممکن است بخواهید از عینک نور آبی استفاده کنید و برای تسکین علائم زمان استفاده از صفحه نمایش را کاهش دهد.

علائم بیماری سایبری چه هستند؟

شایع ترین علائم بیماری سایبری شامل سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و خستگی چشم است. با این حال، اگر شروع به تجربه استفراغ یا سرگیجه مزمن کردید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است علائم یک بیماری زمینه ای جدی تری باشد.

بیماری سایبری چه مدت طول می کشد؟

برخلاف بیماری حرکتی که چند دقیقه بعد از توقف حرکت از بین می رود، بیماری سایبری ممکن است بیشتر طول بکشد. ک مطالعه جدید نشان داد که افراد می توانند تا هفت ساعت پس از ورودی حسی تهوع آور احساس بیماری کنند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.