آیا قرص کلاژن عوارض دارد (برخی از مهمترین عوارض قرص کلاژن)

عوارض قرص کلاژن چیست

اینطور به نظر می‌رسد که دیگر نمی‌توان بدون دیدن تبلیغی از مزایای بی‌شمار کلاژن از کنار یک مغازه عبور کرد یا با کامپیوتر کار نمود. صرف‌نظر از این که خوراکی باشند یا برای مصرف خارجی، محصولات کلاژن نقش بسیار مهمی را در دنیای لوازم آرایش و زیبایی ایفا می‌کنند. برای کسانی که هیچ اطلاعاتی در مورد کلاژن ندارند، باید گفت که آن اصلی‌ترین پروتئین فیبردار نامحلول در ماتریس خارج از سلولی و بافت پیوندی از قبیل استخوان‌ها، لیگامنت‌ها و غضروف‌ها به شمار می‌رود.

اصلی‌ترین مورد استفاده‌ی قرص کلاژن به منظور بهبود پوست است. یکی از چندین مطالعه‌ی انجام گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که زنانی که 2 تا 5 گرم کلاژن برای 8 هفته مصرف کردند، خشکی کمتر و الاستیسیته‌ی بیشتری را در پوست خود در مقایسه با دیگر شرکت‌کنندگان تجربه نمودند.

مطالعه‌ی دیگر اثبات کرد که قرص کلاژن می‌تواند برای بهبود رشد مو و ناخن نیز استفاده شود در حالی که مطالعات دیگر، مزایای قرص کلاژن در کاهش درد مفاصل و بهبود سلامت کلی مفاصل را نشان می‌دهند. یکی از مزایای خاص کلاژن، جلوگیری از افزایش وزن است چراکه این پروتئین به فرد احساس سیری می‌دهد. با توجه به مزایای بی‌شماری که کلاژن دارد، هیچ تعجبی ندارد که چرا مصرف آن به یک ترند جدید تبدیل شده است. اما درباره عوارض قرص کلاژن کمتر صحبت می شود. ما در ادامه برخی عوارض جانبی مصرف مکمل های کلاژن را به شما معرفی می کنیم.

 

عوارض قرص کلاژن

کلاژن پروتئینی در بدن است که به منظور تقویت و بهبود پوست تولید می‌شود و اینطور به نظر می‌رسد که مصرف آن می‌تواند به یافتن اکثیر جوانی پوست کمک کند. اما کلاژن در بدن تنها تا سطحی تولید می‌شود که پوست کاملاً سالم است و سپس، تولید آن متوقف می‌شود.

مزایای گفته شده برای کلاژن آنقدر خوب هستند که باور کردن تمامی آن‌ها آسان نیست. بنابراین، ما در مورد تاثیرات مصرف قرص کلاژن با پزشکان تغذیه و متخصصان سلامت صحبت کردیم. علاوه بر این، برخی از عوارضی که قرص کلاژن می‌تواند داشته باشد را نیز ارائه خواهیم داد. برخی از این عوارض می‌توانند برای سلامتی ضرر داشته باشند. در نتیجه، پیش از مصرف روزانه حتماً در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: قرص کلاژن را کی بخوریم

1. قرص کلاژن می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت روده داشته باشد

به گفته‌ی دکتر تغذیه، مگان لیل، با وجود محبوبیت بسیار بالا پپتیدهای کلاژن، مزایای مصرف آن‌ها هنوز در حال مطالعه است. در برخی از آزمایشات بالینی، عوارضی نیز گزارش شده‌اند. در چندین مطالعه، عوارض مرتبط با روده در اثر مصرف قرص کلاژن  دیده شده است. برخی از بیماران بلافاصله پس از شروع مصرف کلاژن به عنوان بخشی از رژیم مکمل‌های خود دچار یبوست شدند.

در برخی دیگر، کاهش اشتها دیده شد؛ اگرچه، این عارضه را می‌توان نادر در نظر گرفت. همیشه بهتر است پیش از مصرف قرص کلاژن حتماً در اینباره با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص از نظر عدم تداخل دارویی.

 

2. برخی از افراد نسبت به پروتئین کلاژن حساسیت دارند

اگرچه، مصرف کلاژن برای بسیاری از افراد مناسب بوده است اما این موضوع در قبال تمام افراد صدق نمی‌کند. به گفته‌ی پاملا اسکونفلد، برخی از افراد نسبت به اسید گلوتامیک موجود در پروتئین کلاژن حساسیت دارند و دچار سردرد می‌شوند. علاوه بر این، اگر مقدار زیادی کلاژن در نزدیکی زمان خواب مصرف شود، مشکلات زیادی در برنامه‌ی خوابی فرد ایجاد خواهد شد.

 

3. قرص کلاژن ممکن است موجب سنگ کلیه شود

یکی از بزرگ‌ترین عوارض قرص کلاژن بر روی کلیه‌ها، احتمال ایجاد سنگ کلیه است. به گفته‌ی اسکونفلد، اگر فردی سابقه‌ی سنگ کلیه کلسیم اکسالات داشته است، بهتر است که در مصرف کلاژن احتیاط کند. این افراد باید با روزی 5-6 گرم کلاژن شروع کنند (حدود یک قاشق غذاخوری).

یکی از آمینو اسیدهایی که در کلاژن به میزان بالایی وجود دارد، هیدروکسی پرولین است که می‌تواند در کلیه به اکسالات تبدیل شود. تحت شرایط مناسب، این موضوع می‌تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. همیشه هنگام مصرف قرص کلاژن، مقدار زیادی آب بخورید.

اگرچه، کلاژن بر روی کلیه‌ها اثر منفی می‌گذارد اما عوارض آن بر روی کبد بسیار نادر است.

 

4. مصرف روزانه‌ی کلاژن منجر به افزایش سطح کلسیم می‌شود

و این افزایش سطح کلسیم به شکل خوبی نیست. در عوض، کلاژن منجر به کلسیم خونی (افزایش کلسیم خون) می‌شود. دکتر ساموئل مالوی می‌گوید: شما ممکن است متوجه‌ی افزایش سطح کلسیم خود نشوید؛ با این وجود، اگر مقدار کلسیم بسیار بالا باشد، فرد دچار یبوست، خستگی، تهوع، استفراغ و درد استخوان می‌شود. این عارضه رخ می‌دهد چراکه بسیاری از قرص‌های کلاژن حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند. در صورت تجربه‌ی این عازضه، بهتر است محصول کلاژن مصرفی خود را جایگزین کنید.

بنابراین، مصرف قرص کلاژن ممکن است احساس ناخوشایندی به فرد دهد انگار که به دلیل این عارضه بیمار شده است. با این وجود، این واکنش در هر فرد متفاوت است. در نتیجه، به احساسی که در دوران مصرف قرص کلاژن دارید، توجه کنید.

 

5. این می‌تواند منجر به واکنش‌های آلرژیک شود

دکتر مالوی هشدار می‌دهد که خطرناک‌ترین مورد از عوارض جانبی هر درمانی معمولاً واکنش‌های آلرژیک است.

قرص‌های کلاژن یا محصولات پوستی می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند که البته در برخی از موارد نادر، این واکنش‌ها می‌توانند بسیار خطرناک باشند و سبب مرگ فرد شوند. علائم یک واکنش آلرژیک شامل خارش و سوزش در دهان یا قسمتی از پوست که کلاژن بر روی آن اعمال می‌شود، تورم زبان یا پوست، درد غیرطبیعی، تهوع، استفراغ و خس خس سینه است. در صورت تجربه‌ی هر یک از این علائم، باید استفاده از کلاژن را بلافاصله متوقف کنید و به پزشک مراجعه نمایید.

 

6. کلاژن ممکن است به شما احساس ناراحتی بدهد

یکی از بدترین عوارض قرص کلاژن، به هم ریختن حال و هوای روحی شماست. اضافه کردن مقداری کلاژن به رژیم غذایی خود ممکن است منجر به کمبود تریپتوفان در بدن شود. کاهش تریپتوفان منجر به کاهش سطح سروتونین می‌شود که در نهایت، احساساتی از قبیل عصبی بودن، حساسیت، زودرنجی، اضطراب و افسردگی را در فرد ایجاد می‌کند. این نکته حائز اهمیت است که اگر از یک اخلال خلقی رنج می‌برید، حتماً باید در مصرف کلاژن احتیاط کنید.

 

 7. ممکن است پول خود را هدر بدهید

آریل لویتان، دکتر و موسس Vous Vitamins، می‌گوید: زمانی که حرف از مصرف کلاژن می‌شود، بهتر است که مواظب خرج کردن پول خود باشید چراکه هیچ‌گونه تحقیق علمی مبنی بر ترمیم پوست از طریق کلاژن وجود ندارد چراکه ممکن است از محصولات ناشناس و آزمایش نشده‌ای استفاده کنید. این محصولات مورد تایید FDA نیستند و محتوای آن‌ها از نظر کارآمدی و عوارض جانبی بالقوه قابل قبول نمی‌باشند.

به نظر من، مصرف مولتی ویتامین همراه با تغذیه و سبک زندگی مناسب می‌توانند کمک بیشتری به ترمیم بافت پوست در مقایسه با مصرف قرص کلاژن بکند.

به عنوان مثال، اثبات شده است که ویتامین C به بدن در تولید کلاژن کمک بسیار زیادی می‌کند. ویتامین C در کنار ویتامین D (که نقش مهمی در تسهیل ایجاد این قسمت‌های بدن) و بیوتین، یک روش موثرتر به منظور ترمیم باقت‌های آسیب دیده از جمله پوست، استخوان‌ها، غضروف و مو به شمار می‌رود.

علاوه بر این، اگر کلاژن هیدرولیزیت مصرف می‌کنید (زمانی که پروتئین به ذرات کوچک‌تر شکسته می‌شود)، این حتمال وجود دارد که آمینو اسیدها در فرآیند هضم از بین بروند.

 

 

اگر عوارض جانبی کلاژن شما را می‌ترساند، روش‌های طبیعی به منظور استفاده سالم از آن وجود دارد.

بدن خود اقدام به تولید کلاژن می‌کند اما در حدود سن 35 سالگی، این فرآیند تولید کاهش می‌یابد و نشانه‌ها پیری نمایان می‌شوند. خبر بدی است اما واقعیت دارد. در حالی که همگی ما دوست داریم فرآیند تولید کلاژن به صورت کاملاً طبیعی در بدن رخ دهد اما گاهی‌اوقات، حتماً نیاز است تا مکمل‌های غذایی و یا مواد غذایی کلاژن ساز برای کمک به بدن مصرف کنیم.

به جای این که دست روی دست بگذاریم و شاهد پیر شدن خود باشیم، می‌توانید کلاژنی که بدن بدان نیاز دارد را به روش طبیعی‌تری تامین کنیم.

کلاژن یک پروتئین کامل نیست زیرا فاقد آمینو اسیدی است که بدن برای درست کردن پروتئین خود بدان نیاز دارد. به همین دلیل است که باید همراه با منبع پروتئین دیگری از قبیل لبنیات، گوشت یا مرغ، تخم مرغ یا پروتئین‌های گیاهیی با کیفیت از قبیل حبوبات مصرف شود.

در صورتی که تصمیم به مصرف قرص کلاژن گرفته‌اید، این نکته حائز اهمیت است که محصولات گیاهی یا محصولات حیوانی ارگانیک را انتخاب کنید. به گفته‌ی دکتر اسکونفلد، از نظر تئوری، کلاژن می‌تواند نوع خاصی از زیست‌کش که عموماً برای غلات تغذیه‌ی احشام بکار می‌رود را جمع کند.

 

گزینه‌ی جایگزین چیست؟

گزینه‌ی جایگزین می‌توان مغز استخوان باشد. مغز استخوان یا براث استخوان یکی از منابع اصلی غذایی کلاژن نوع 2 محسوب می‌شود چراکه حاوی مقدار قابل توجهی کلاژن زیست دسترس‌پذیر است.

دیلانی لایتل در این زمینه توصیه می‌کند: منظور از زیست دسترس‌پذیر، مقداری از مواد مغذی است که جذب بدن می‌شود و بدن از آن استفاده می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که کلاژن زیست دسترس‌پذیر به مرور زمان موجب بهبود تراکم کلاژن پوست می‌شود.

این امر موجب به وجود آمدن ظاهر جوان‌تر در صورت و کل بدن می‌شود. یک فنجان براث استخوان در روز تمام چیزی است که برای تامین کلاژن بدن بدان نیاز دارید. در حالی که بسیاری از افراد آن را خوشمزه می‌دانند اما می‌توانید براث استخوان را در غذاهای مختلف که به آب نیاز دارند، استفاده کنید. حتی امکان استفاده از آن در کوکتل‌ها نیز وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.