آیا درختان در زمستان به آبیاری نیاز دارند

ایا درختان در زمستان به اب نیاز دارند

آب یکی از موارد ضروری برای ادامه حیات درختان است، اما آیا در زمستان و هوای سرد نیز باید به درختان آب داد؟ اگر برای شما هم این سوال ایجاد شده که آبیاری درختان در زمستان الزامی است یا خیر، این مطلب را دنبال کنید.

معمولا در در تابستان و هوای گرم آبی دادن روزانه به درختان را در برنامه خود قرار می دهیم، چرا که می دانیم با وجود آفتاب و گرمی هوا، درختان به آب زیادی نیاز دارند. اما آیا در زمستان نیز درختان به آبیاری نیاز دارند و باید به آنها آب دارد. زمستان هوا خنک است و ممکن است تصور کنید به همین دلیل دیگر نیازی به آب دادن درختان در زمستان نیست. اما گرچه درختان و بوته‌ ها در فصل زمستان به خواب زمستانی می‌ روند، اما همچنان برای ادامه حیات به آبیاری نیاز دارند. در این مطلب، آب دادن به درختان در زمستان را مورد بررسی قرار می دهیم.

آبیاری درختان در زمستان

زمستان با هوای خشک، باد، رسوب کم و گاهی اوقات رطوبت کم همراه است. کمبود رطوبت می‌ تواند به از بین رفتن ریشه‌ های درختان منجر شود. به منظور جلوگیری از این موضوع، باید در این بازه‌ی زمانی درختان آبیاری شوند تا رطوبت کافی برای ریشه‌ های آن‌ ها تامین گردد. درختان بزرگ ریشه‌ های عمیق‌ تری دارند و می‌ توانند آب مورد نیاز خود را از اعماق زمین و خاک اطراف تامین کنند. با این وجود، درختان کوچک و تازه کاشته شده و بوته‌ ها و درخچه‌ ها به آبیاری در فصول سرد زمستان نیاز دارند.

برای اینکه با علت تغییر رنگ برگ درختان در پاییز آشنا شوید از مینویسم کمک بگیرید.

درختانی که در زمستان به آبیاری نیاز دارند

در ادامه فهرستی از درختانی را برای شما آماده کرده‌ایم که در فصول خشک و سرد زمستان و حتی پاییز به آبیاری نیاز دارند:

 • توس سفید و کاغذی اروپایی
 • افرا نروژی، نقره‌ای و قرمز
 • نمدار یا زیرفون
 • توسکا
 • ممرز
 • بید
 • صنوبر
 • شاه درخت
 • درخت سرو
 • سرخدار
 • درخت انگور اورگن
 • شمشاد

راهنمای آبیاری درختان در فصل زمستان

 1. بهتر است از اوایل پاییز تا اواخر زمستان آبیاری را انجام دهید.
 2. تنها زمانی آبیاری کنید که دما بالای 40 درجه فارنهایت باشد و بر روی درختان و درخچه‌ ها برف نباریده باشد.
 3. در میانه روز آبیاری را انجام دهید تا هنگام شب آب یخ نزند. هدف این است که آب تا 12 اینچ زیر سطح خاک نفوذ کند؛ این عمقی است که ریشه درخاتن بیشترین دسترسی را به آب دارند.
 4. عمیق ریشه درختان تقریبا برابر با ارتفاع آن‌ ها بالاتر از سطح خاک است و حتی ممکن است بیشتر باشد. برای این که مطمئن شوید آب به عمیق‌ ترین ریشه‌ های درخت برسد، آب را در امتداد خط قطره‌ای آبیاری بریزید.
 5. درختان و به طور کلی گیاهان در مناطق خشک به آبیاری بیشتری نیاز دارند.
 6. در فصل زمستان دو یا سه بار در ماه آبیاری را انجام دهید.
 7. قانون کلی این است که به ازای هر اینچ از قطر درخت، 10 گالن آب باید مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، یک درخت با قطر 2 اینچ به 20 گالن آب در هر مرتبه آبیاری نیاز دارد.

ایا درختان در زمستان به اب نیاز دارند

محافظت از درختان در زمستان

 • 2 الی 4 اینچ از کود گیاهی را در اطراف گیاه بریزید تا رطوبت در خاک باقی بماند.
 • برای درختان، لایه‌ی کود گیاهی را تا عمیق خط قطره‌ای ادامه دهید.

نحوه درست آبیاری درختان در زمستان

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه باید در فصل زمستان گیاهان را آبیاری کرد. گزینه‌ های متعددی برای انجام صحیح این کار وجود دارند که برخی از آن‌ها ساده‌ تر از بقیه موارد هستند.

 اگر تنها چند گیاه گوچک دارید، برای آبیاری صحیح درختان در فصل زمستان، می‌ توانید از آبپاش یا یک سطل آب استفاده کنید. برای این منظور، آبپاش یا سطح آب را در خانه پر کنید و با دقت کل ناحیه ریشه گیاه را با آب بپوشانید. به احتمال زیاد باید چند بار این کار را تکرار کنید نا آب کافی به ریشه‌ های گیاه برسد.

اگر به نظر می‌ رسد که هوا برای چند روز گرم و خشک خواهد بود، بهتر است حوضچه‌ ای درست کنید و آن را پر از آب کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که بعد از اتمام کار حوضچه را خالی کنید.

استفاده از تقویت کننده خاک کشاورزی

به منظور محافظت هرچه بیشتر از درختان ارزشمندتان، بهتر است از تقویت کننده خاک در برنامه آبیاری خود استفاده کنید. این کار به خصوص در زمان خشکی سرما در زمستان سودمند است. دو ماده اصلی به آب اضافه می‌شوند تا رطوبت در گیاه باقی بماند تا گیاه به آب کمتری در بازه‌ی زمانی بین آبیاری‌ ها نیاز داشته باشد. هر دو این مواد ارگانیک هستند.

اولین ماده، مکمل اسید هومیک نام دارد که به دلیل خاصیتش در حفظ سلامت خاک توصیه می‌شود. دومین ماده، عصاره یوکا است (عصاره گیاهی غلیظ حاوی ساپونین استروئیدی). این ماده طبیعی در برخی از گیاهان بیابانی وجود دارد و به آن‌ها کمک می‌کند تا شرایط سخت و دشوار بیابان را تحمل کنند و به رشد خود ادامه دهند. به همین دلیل برای رشد گیاهان در فصل زمستان و در شرایط سخت مفید است.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.