آیا قبل از خواب آب بخوریم (فواید و مضرات آب خوردن قبل از خواب)

چرا باید قبل از خواب آب بنوشیم

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عادت دارند پیش از خواب آب بخورند و به دنبال این هستید که آیا نوشیدن آب قبل از خواب برای بدن مفید است یا نه بهتر است بدانید که نوشیدن آب قبل از خواب فواید و مضرات عدیده ای دارد. در این پست از مینویسم به بررسی اینکه آیا قبل از آب بخوریم میپردازیم.

برخی افراد قبل از خواب عادت دارند که یک لیوان آب بنوشند. اما آیا نوشیدن آب قبل از خواب شب صحیح است؟ این کار ممکن است برای برخی افراد خوشایند باشد و برای برخی دیگر مشکلاتی در خواب ایجاد کند. در این پست به بررسی این موضوع که چرا باید قبل از خواب آب بنوشیم میپردازیم.

آیا نوشیدن آب قبل از خواب خوب است؟

نوشیدن آب قبل از خواب فواید زیادی دارد. خلق و خوی بهتر، پوست سالم تر و عملکرد خوب قلب چند نمونه از فواید نوشیدن آب قبل از خواب هستند. اما بهتر است بدانید که نوشیدن آب قبل از خواب میتواند برای شما مضر باشد و منجر به شب ادرای و اختلال خواب شود. اگرچه بدن ما طوری برنامه ریزی شده است که تولید ادرار در طول خواب را کاهش دهد، اما مصرف بیش از حد مایعات ممکن است شما را از این آستانه عبور دهد و باعث شود شبانه به سرویس بهداشتی بروید که خواب را مختل می کند. در این مقاله به فواید نوشیدن آب، میزان نوشیدن در روز و مزایا و معایب نوشیدن آب نزدیک به خواب می پردازیم.

فواید نوشیدن آب قبل از خواب

آب یک ماده مغذی ضروری برای بدن انسان است که به دفع مواد زائد، روغن کاری مفاصل، تنظیم دمای بدن کمک می کند. اگرچه توصیه‌ها متفاوت است، اجماع عمومی بر این است که بزرگسالان بسته به وزن بدن و سطح فعالیت خود باید بین 2.5 تا 4.5 لیتر آب در روز بنوشند. این می تواند به شکل آب ساده باشد، یا می تواند از طریق میوه، دمنوش های گیاهی یا مایعات دیگر وارد شود.

 • کنترل بهتر دمای بدن

نوشیدن آب به جلوگیری از سردرد کمک می کند و عرق کردن را قادر می سازد تا ما را خنک نگه دارد. اگر در آب و هوای گرم تری زندگی می کنید، احتمالاً در طول شب عرق می کنید که در نهایت می تواند منجر به کم آبی بدن شود. بطور کلی نوشیدن آب قبل از خواب به کنترل دمای بدن کمک می کند.

 • آبرسانی

نوشیدن آب قبل از خواب ممکن است به جلوگیری از کم آبی بدن در هنگام خواب کمک کند. همچنین برای برخی، آب گرم ممکن است بخشی از یک روال آرامش بخش قبل از خواب باشد. اگر سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید، یک لیوان آب داغ ممکن است به تسکین علائم کمک کند تا بتوانید کمی استراحت کنید. تنفس از طریق دهان باعث از دست دادن آب بیشتری نسبت به تنفس از طریق بینی می شود، بنابراین افرادی که دچار گرفتگی بینی هستند ممکن است برای جبران مایعات از دست رفته آب بنوشند.

 • کالری سوزی

نوشیدن آب قبل از می تواند به گردش خون بهتر و افزایش متابولیسم بدن کمک کند مخصوصا اگر آب خنک باشد، زیرا نوشیدن آب سرد باعث می شود تا بدن انرژی زیادی را برای گرم کردن آن بسوزاند.

 • سم زدایی

نوشیدن آب قبل از خواب میتواند به دفع سموم از بدن کمک کند زیرا در طول روز بدن از طریق غذا و محیط پیرامون سموم زیادی را دریافت کرده و با خوردن آب این سموم از بدن دفع می شوند.

 • عملکرد بهتر قلب

بهتر است بدانید 73 درصد قلب شما از آب تشکیل شده است زیرا برای پمپاژ خون به تمام قسمت های بدن به آب نیازدارد. هرچه مقدار آب بدن کم باشد قلب باید بیشتر فعالیت کند. بنابراین با نوشیدن آب و هیدارته ماندن به سلامت قلب کمک کنید.

 • آرامش

همانطور که آب به گردش خون کمک می کند آب گرم قبل از خواب باعث می شود که رگ های خونی شما منبسط شوند که منجر به گردش خون بهتر می شود. بدن میتواند ماهیچه های خود را شل کند که خستگی کمتر شده و خواب بهتری خواهید داشت.

دعای قبل از خواب برای خواب بهتر
 • هضم بهتر

همچین نوشیدن آب از خواب میتواند به هضم غذا کمک کند و غذای خورده شده را راحت تجزیه کند که از یبوست و نفخ جلوگیری می نماید.

 • پوست سالم تر

اگر میخواهید پوست سالم، شاداب و هیدراته داشته باشید بهتر است قبل از خواب آب بنوشید. زیرا هنگام خواب ممکن است به دلیل تعریق آب ازدست بدهید با نوشیدن آب از قبل از خواب از کم آبی بدن و ایجاد چین و چروک روی پوست جلوگیری می کنید.

مضرات نوشیدن آب قبل از خواب

آیا قبل از خواب آب بخوریم
نوشیدن آب قبل از خواب

بدن انسان برای انجام عملکردهای طبیعی بدن به آب نیاز دارد. بنابراین نوشیدن هر روز آب برای فرد حیاتی است. با این حال، بحث هایی در مورد اینکه آیا افراد باید قبل از رفتن به رختخواب آب بنوشند وجود دارد. علیرغم فواید هیدراته ماندن در طول روز، نوشیدن آب درست قبل از خواب ممکن است برای برخی افراد مشکلات خواب ایجاد کند. بیدار شدن در نیمه شب برای دفع بیش از یک بار ادرار، شب ادراری نامیده می شود. شب ادراری می تواند چرخه خواب را مختل کند. نوشیدن بیش از حد آب قبل از خواب باعث شب ادرای می شود، به خصوص برای افرادی که دارای بیماری های خاصی مانند بیماری کلیوی یا دیابت هستند، یا کسانی که از داروهای ادرار آور استفاده می کنند.

با انجام مواردی چون کاهش مصرف مایعات در عصر و پرهیز از الکل، کافئین و نوشیدنی های شیرین قبل از خواب میتوانید از شب ادراری جلوگیری کنید. ثبت مقدار مایعاتی که هر شب می نوشید، از جمله غذاهای آبکی مانند میوه، ممکن است به شما در شناسایی ارتباط بین مصرف مایعات و ادرار شبانه کمک کند.

به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی چند وجهی، کاهش مصرف مایعات در عصر ممکن است به کاهش دوره های شب ادراری کمک کند. چه شب ادراری را تجربه کرده باشید یا نه، ایده خوبی است که مثانه را برای آخرین بار درست قبل از خواب خالی کنید.

خطرات شب ادراری

هنگامی که خواب افراد به دلیل شب ادراری مختل می شود، می تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد داشته باشد. کاهش حافظه، تمرکز و خلق و خوی یک فرد از جمله اثرات اختلال خواب است همچنین خطر ابتلا به طیف وسیعی از اختلالات نیز می تواند افزایش یابد، از جمله چاقی ، بیماری قلبی ، دیابت و افسردگی.

شب ادراری ممکن است برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیافتد اما در افراد مسن شایع تر است. موارد زیر نیز می تواند خطر شب ادراری را افزایش دهد:

 • هیپرتروفی خوش خیم پروستات
 • مثانه بیش فعال
 • دیابت
 • عفونت های مثانه
 • بیماری قلبی
 • یبوست
 • داروهای خاص

چه زمانی باید آب نوشید

هر زمان که فرد احساس کم آبی کرد یا احتمال کم آبی زیاد است باید مایعات بنوشد. علائم کم آبی بدن عبارتند از:

 • تشنگی
 • خشکی دهان ، لب ها، مجرای بینی و چشم ها
 • دفع فقط مقدار کمی ادرار
 • کمتر از چهار بار در روز ادرار کنید
 • ادرار با بوی قوی و تیره رنگ

  موارد زیر خطر کم آبی بدن را افزایش می دهد:

 • محیط های گرم یا قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب
 • فعالیت بدنی شدید یا هر چیزی که باعث تعریق بیش از حد شود
 • دیابت
 • اسهال یا استفراغ
 • نوشیدن الکل زیاد
 • تب

در حالی که نوشیدن آب قبل از خواب فوایدی دارد، اما می تواند خواب شما را مختل کند، زیرا می تواند منجر به بیدار شدن مکرر شبانه برای ادرار شود. اگر قبل از خواب خیلی احساس تشنگی می کنید، ممکن است بخواهید یک لیوان کوچک آب بنوشید تا به شما کمک کند شب را سپری کنید. با این حال، ایده آل این است که در طول روز هیدراته بمانید تا نیازی به نوشیدن مقادیر بیش از حد آب در هنگام خواب نداشته باشید.

ممکن است بخواهید قبل از خواب از غذاهای بیش از حد شور، شیرین یا تند اجتناب کنید تا بیش از حد احساس تشنگی نکنید. در صورت مشاهده علائم کم آبی مانند تشنگی، خشکی دهان یا پوست یا ادرار تیره، نوشیدن آب بیشتر اهمیت دارد .

برای جلوگیری از تعریق بیش از حد اتاق خواب خود را در دمایی راحت نگه دارید.

 

همچنین بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.