آدامس باعث چاقی می شود یا لاغری؟

شما چه زمانی از آدامس استفاده می کنید؟ برخی افراد برای از بین بردن بوی بد دهان و بوی سیگار آدامس مصرف می کنند. برخی دیگر هم از روی عادت روزانه از آدامس استفاده می کنند. آیا آدامس باعث چاقی می شود یا لاغری ؟ ممکن است بیشتر افرادی که آدامس مصرف می کنند فواید یا مضرات آن را ندانند. به نظر شما آدامس چه تاثیری در بدن دارد؟ در پست های قبل در مورد این که آیا آدامس باعث چروک صورت می شود؟ صحبت کردیم و مطالبی به شما ارائه کردیم برای دیدن این مطالب لطفا کلیک کنید. در این پست در مورد این که جویدن آدامس باعث چاقی می شود یا لاغری صحبت می کنیم.

آدامس چاق میکنه یا لاغر؟

آدامس بدون شکر که هیچ کالری اضافی را وارد بدن نمی کند، معمولا برای کاهش وزن توصیه شده است. زمانی که شما آدامس مصرف می کنید امکان این که از دیگر خوراکی ها بخورید کمتر می شود. وقتی طعم آدامس در دهان شما باقی می ماند شما دیگر میلی به خوردن خوراکی های شیرین و ترش ندارید که می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند. اما هنوز به طور رسمی و دقیق بیان نکرده اند که جویدن آدامس باعث کاهش وزن و لاغری می شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه آدامس طبیعی و بدون ضرر در خانه بسیار خوشمزه و جالب

جویدن آدامس به تنهایی باعث لاغری و کاهش وزن شما نمی شود، با جویدن آدامس میل شما به غذا خوردن کاهش می یابد و این امر باعث کاهش وزن شما می شود. اما اگر غذا های دیگر را به طور مداوم مصرف کنید و فکر کنید تنها با آدامس جویدن لاغر می شود این فکر کاملا اشتباه است.

اگر بعد از هر وعده غذایی به جویدن آدامس بپردازید باعث می شود که شما از خوردن میان وعده اجتناب کنید و یا در طول روز ریزه خواری نکنید، در این صورت و با کم کردن میزان خوراکی و میان وعده ها در روز به لاغری خود کمک کرده اید.

در نظر بگیرید که با جویدن آدامس منتظر کم کردن ناگهانی وزن و سایز خود نباشید بلکه باید کار های دیگر مانند ورزش و رژیم غذایی مناسب را داشته باشید تا به وزن ایده آل خود برسید. همان طور که گفتیم جویدن آدامس فقط به شما کمک می کند که از خوردن میان وعده و خوراکی های اضافی در روز خودداری کنید.

البته برای افرادی که بعد از جویدن آدامس احساس گرسنگی می کنند جویدن آدامس توصیه نمی شود. زیرا جویدن آدامس از طرفی هم باعث بیشتر ترشح بزاق دهان می شود و همین امر باعث می شود که غذایی که خورده اید زودتر هضم شده و زودتر احساس گرسنگی کنید. بنابراین جویدن طولانی مدت آدامس می تواند باعث احساس گرسنگی زودرس در شما شده و اگر به این احساس خود پاسخ دهید در نهایت باعث چاقی شما می شود.

اگر احساس می کنید که جویدن آدامس در روز به شما کمک می کند که از ریزه خواری و خوردن خوراکی های دیگر اجتناب کنید، می توانید در روز از آدامس بدون شکر استفاده کنید.

ارتباط آدامس با لاغری

آیا آدامس های بدون قند تاثیری در کاهش وزن و لاغری دارند؟

جویدن آدامس می تواند در مواردی برای شما مفید باشد، مانند:

  • استفاده نکردن از غذا های پر کالری
  • سیگار نکشیدن
  • تازه شدن تنفس
  • تقویت حافظه
  • به کم کردن کالری و کاهش وزن کمک می کند.

اگر عادت به مصرف آدامس در طول روز دارید حتما از آدامس های بدون قند استفاده کنید زیرا کالری اضافی وارد بدن نمی کند. اگر بخواهید روزانه از آدامس های قند دار که در آن قند مصنوعی وجود دارد، استفاده کنید علاوه بر کالری اضافی در بدن، سلامت شما در معرض خطر قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: در مورد آدامس زانتان چه می دانید؟

برای این که کاهش وزن داشته باشید در کنار آدامس جویدن که باعث می شود شما از خوردن غذا های اضافی دوری کنید، باید ورزش و فعالیت بدنی مناسب داشته باشید تا کاهش وزن را در خود مشاهده کنید.

جویدن آدامس باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است افرادی که در طول روز مشغول آدامس جویدن می باشند، در وعده ناهار 68 کیلو کالری کمتر مصرف می کنند و در کل روز ریزه خواری نمی کنند و از میان وعده استفاده نمی کنند. جویدن آدامس باعث می شود که شما میل به غذا خوردن را کنترل کنید و در برابر چاق شدن مقاومت کنید.

افرای که در طول روز آدامس استفاده می کنند نسبت به افرادی که آدامس مصرف نمی کنند 5 کالری بیشتر می سوزانند.

بهترین زمان برای آدامس خوردن

اگر از آدامس به جای تنقلاتی که باعث چاقی شما می شود، استفاده کنید می تواند در طولانی مدت به کاهش وزن و لاغری شما کمک نماید.

شما می توانید با جویدن آدامس در این زمان ها در کاهش کالری بدن خود تاثیر بگذارید:

بیشتر بخوانید: آموزش باد کردن آدامس برای مبتدی ها

  • می توانید در پایان غذای خود از آدامس استفاده کنید تا از بیشتر خوردن غذا جلوگیری کنید.
  • برای این که از میان وعده اجتناب کنید می توانید به جویدن آدامس روی بیاورید.
  • وقتی آشپزی می کنید می توانید با جویدن آدامس از ریزه خواری جلوگیری کنید.
  • در هنگام فیلم دیدن می توانید با جویدن آدامس از خوردن دیگر خوراکی های مضر و پر کالری دوری کنید.
  • همیشه در کیف خود آدامس داشته باشید تا در هنگام دیدن خوراکی های دیگر، با جویدن آدامس از خوردن آن ها خوردداری کنید.

عوارض جویدن بیش از اندازه آدامس چیست؟

درست است که آدامس به گونه ای در کاهش وزن شما تاثیر دارد ولی در جویدن بیش از اندازه آن خودداری کنید.

جویدن آدامس به طور مداوم و طولانی مدت موجب برگشت هوا در بدن می شود و باعث ایجاد نفخ می گردد.

بیشتر آدامس های بدون قند حاوی یک شیرین کننده ی کم کالری به نام سوربیتول می باشند. سوربیتول یک قند الکلی است که باعث جذب ضعیف در روده ها می شود و به مانند یک ملین عمل می کند. نتایج یک مطالعه که اخیرا در ژورنال British Medical Journal  چاپ شده، حاکی از آن است که مصرف بی رویه ی آدامس های حاوی سوربیتول موجب عوارضی مانند: اسهال مزمن، درد، کاهش وزن غیر منتظره و … می شود.

بیشتر بدانید: 10 روش برای پاک کردم آدامس از روی لباس

در پایان:

از آنجایی که نظرات متناقضی در رابطه با اینکه آیا آدامس خوردن باعث چاقی می شود یا لاغری وجود دارد تصمیم به نگارش این مطلب گرفتیم تا ببینیم آدامس باعث چاقی می شود یا لاغری؟ همان طور که گفته شد جویدن آدامس می تواند در کاهش وزن و لاغری تاثیر داشته باشد، کمک می کند شما از میان وعده، خوردن خوراکی های مضر و ریزه خواری خودداری کنید، اما به تنهایی موثر نمی باشد. همچنین از آدامس های بدون قند استفاده کنید و در مصرف آن زیاده روی نکنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.