آیا مصرف قرص کلداکس ضرر دارد؟ بررسی دقیق عوارض و مضرات آن

» آیا مصرف قرص کلداکس ضرر دارد؟ «

سرماخوردگی نوعی بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی و گلو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سر ما خوردگی را به نام های علمی (common cold)، رینوفارنژیت (rhinopharyngitis)، نازوفارنژیت (nasopharyngitis) و زکام حاد (acute coryza) نیز شناخته می‌شود.

معمولا سرما خوردگی با علائمی همچون : خستگی، عطسه ، سردرد ، سرفه ، بدن درد و آبریزش بینی همراه بوده و در صورتیکه شدید باشد ممکن است درمان آن تا 3 هفته طول بکشد. در نتیجه بهتر است با مشاهده علائم آن سریعا به پزشک عمومی مراجعه نمایید. قرص و دارو های زیادی جهت رفع سرما خوردگی وجود دارد که هر کدام دارای عوارض و فواید خاصی هستند که ما در این پست به عوارض خوردن قرص کلداکس می پردازیم.

حتما بخوانید : دلیل عطسه پس از خوردن غذا چیست ؟

مضرات خوردن قرص کلداکس

قرص کلداکس در دوز ها متفاوتی موجود بوده و هر نوع آن با توجه به شرایط بیمار تجویز می‌شود و یا به عبارتی هر نوع از قرص کلداکس از درصد متفاوت دارویی های ضد تب، ضد احتقان، ضد سرفه و … تشکیل شده است.

هر نوع از قرص کلداکس با توجه به شدت سرما خوردگی نوع مناسب آن توسط پزشک تجویز می گردد و بیمار دوزهای کافی و مناسبی را جهت درمان خود دریافت می‌کند. در این صورت خوردن قرص کلداکس ضرری نخواهد داشت. اما در صورتیکه قرص کلداس بدون تجویز پزشک توسط بیمار بدون آگاهی و بصورت خودسرانه خورده شود ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد.

اگر قرص کلداکس مناسب با شدت سرماخوردگی صرف نشود عوارض همچون : خشکی دهان ، گلو ، بینی، خواب آلودگی و یبوست یا اختلال در خواب را به همراه خواهد داشت. که در صورت چنین علائمی پس از مصرف قرص کلداکس بهتر است به پزشک خود مراجعه نمایید.

برخی ها نیز پس از مصرف قرص کلداکس دچار واکنش‌ های حساسیتی مانند : راش ، خارش و تورم. سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی و تغییرات رفتاری ، ذهنی، زنگ زدن گوش، مشکل در ادرار، تغییرات دیداری، ضربان قلب نامنظم و سریع، حملات ناگهانی قلبی می شوند که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

مضرات خوردن قرص کلداکسمصرف قرص کلداکس با چه داروهایی تداخل دارد؟

مصرف قرص کلداکس علاوه بر اینکه ممکن است با برخی از دارو ها مانند : الکل ، آنتی هیستامین، دارو‌های خواب آور ، دارو‌های فشار خون و با بعضی دارو‌های ضد افسردگی، شل کننده‌ های عضلانی و تسکین دهنده‌ های درد نارکوتیک تداخل داشته بلکه ممکن است باعث اشتباه شدن نتایج برخی از آزمایشات شوند، از این رو بهتر است قبل از انجام هر نوع آزمایشی متصدی آزمایشگاه را از دارو هایی که روز قبل مصرف کرده اید مطلع کنید تا نتایج دقیقی را دریافت نمایید.

انواع قرص کلداکس

در این بخش از مقاله به معرفی انواع قرص کلداکس می پردازیم:

ترکیبات کلداکس آنفولانزا :

 • استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
 • فنیل افرین هیدروکلراید: ۵ میلی گرم

کلداکس آنفولانزا جهت رفع گرفتگی و احتقان بینی بسیار مؤثر بوده و عوارضی همچون سرگیجه و خواب آلودگی را به همراه نخواهد داشت. این نوع کلداکس برای بیمارانی که درد و تب و گرفتگی و انسداد بینی دارند مناسب است.

ترکیبات کلداکس سینوس و آلرژی عبارتند از:

 • استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
 • فنیل افرین هیدروکلراید:  ۵ میلی گرم
 • دیفن هیدرامین هیدروکلراید: ۲۵ میلی گرم

قرص کلداکس سینوس و آلرژی در رفع حساسیت و آبریزش بینی و درمان علائم سینوزیت، آلرژی مؤثر است. کلداکس آلرژی و سینوس برای بیمارانی که درد و تب ، آبریزش و گرفتگی در بینی و نشانه هایی از حساسیت در آنها به چشم می خورد مناسب می باشد.

ترکیبات کلداکس روز (زرد رنگ):

 • استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
 • فنیل افرین هیدروکلراید: ۵ میلی گرم
 • دکسترومتورفان: ۱۵ میلی گرم

کلداکس شب (آبی رنگ):

 • استامینوفن: ۵۰۰ میلی گرم
 • فنیل افرین هیدروکلراید: ۵ میلی گرم
 • دکسترومتورفان: ۱۵ میلی گرمکلرفنیرامین مالئات: ۲ میلی گرم

قرص کلداکس روز و شب، سرفه را تسکین می‌ دهد و باعث می شود که بیمار در شب خواب راحتی داشته باشد. کسانی که سرما خردگی آنها با سرفه های شدید همراه بوده بطوری که خواب آنها را مختل نموده و نمی توانند کارهای روزانه خود را بخوبی انجام دهند قرص کلداکس روز و شب بهترین گزینه برای بهبود وضعیت آنها می باشد.

مقدار مصرف کلداکس 

جهت بهبود سرماخوردگی با قرص های کلداستاپ و کلداکس نباید بیشتر از مقادیر زیر مصرف گردد.

 • بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال : ۲-۱ قرص هر ۶-۴ ساعت، حداکثر ۸ عدد قرص روز ( Preparations_1&2)
 • بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال: ۲ قرص هر ۶-۴ ساعت حداکثر ۱۲ عدد قرص روزانه.
 • کودکان ۱۲-۶ سال: ۱ قرص هر ۶ ساعت حداکثر ۶ قرص روزانه.
 • بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال : ۲-۱ قرص هر ۶ ساعت، حداکثر ۸ قرص در روز.

مقادیر گفته شده برای مصرف قرص کلداکس، بهتر است برای انجام فعالیت روزانه از قرص‌ های روز(زرد ) و برای خواب از قرص های شب (آبی) استفاده گردد. (Preparations_5&6)

آیا مصرف قرص کلداکس برای بارداری ضرر دارد؟

همانطور که گفتیم باید تمامی انواع قرص کلداکس باید با تجویز پزشک معالج مصرف گردد و همچنین اگر قصد بارداری دارید بهتر است پزشک خود را قبل از نوشتن نسخه در جرین قرار دهید. البته اگر دوز آن کنم باشد هیچ مصرف کلداکس برای بارداری ضرری ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.