آیا قرص ملاتونین باعث چاقی میشود

آیا قرص ملاتونین چاق کننده است

آیا قرص ملاتونین چاق کننده است و یا باعث کاهش وزن می شود, ملاتونین و بی خوابی, ملاتونین و تغییر در رنگ پوست همه اینها مواردی هستند که در این پست به آنها اشاره کرده ایم.

افراد بسیاری هستند که از نداشتن خواب منظم و کافی رنج میبرند مخصوصا در دنیای مدرن امروزی که بیداری در شب بین جوانان بسیار افزایش یافته است و به بی نظمی خواب دچار گشته اند. قرص ملاتونین دارویی است که توسط پزشک برای تنظیم زمان خواب افراد صدور میشود اما سوالی که ذهن اغلب افراد درگیر کرده است این است که آیا این قرص باعث افزایش وزن می شود ؟؟؟ یا اینکه ملاتونین باعث لاغری می شود ؟

ملاتونین چیست

ملاتونین یکی از مهمترین هورمون های بدن و هورمونی است که به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کند. ملاتونین در برخی مواد غذایی چون گوشت، حبوبات و میوه سبزی های وجود دارد. (برای خواندن منابع طبیعی ملاتونین کلیک کنید) بهتر است بدانید مزان ترشح این هورمون در شب به حداکثر و در نزدیکی ظهر به حداقل می رسد. همچنین میزان ترشح ملاتونین با افزایش سن کاهش می یابد. امروزه قرص های خواب زیادی برای تنطیم کردن خواب تولید شده اند که هرکدام به نحوی ضعف هایی دارند و به خوبی نمی توانند بدون عوارض جانبی میزان خواب و بیداری را تنظیم نمایند. همچنین مکمل های غذایی حاوی ملاتوین برای درمان جت لگ به کار می روند.

تاثیر ملاتونین بر کاهش وزن

بر اساس تحقیقات به عمل آمده و دوز آزمایشی روزانه و چک کردن وزن افراد مصرف کننده دوره در طول مدت 12 هفته محققان سلامت متوجه این موضوع گشتند که قرص ملاتونین در طول شش هفته ابتدایی در کمال ناباوری وزن افراد مصرف کننده را کاهش می دهد و بعد از آن ثابت نگه میدارد !

ملاتونین در بدن به دلایل مختلفی افزایش و کاهش پیدا میکند. برای مثال در نور کاهش پیدا میکند و در تاریکی افزایش پیدا میکند و باعث خواب آلودگی و احساس خواب در بدن میشود. ملاتونین در هوای سرد افزایش پیدا میکند و در هوای گرم کاهش پیدا میکند. حتما راجع به خواب زمستانی خرس های قطبی شنیده اید شاید علتش همین باشد ؟! یا در مورد خواب مرگ کوهنوردان کوهستان های برفی نیز همینطور که علت تولید ملاتونین بیشتر در بدن است. پزشکان ایرانی نیز ملاتونین را بر روی موش آزمایشگاهی آزمایش کردند و متوجه کاهش وزن موش شدند. محققین در خصوص ملاتونین پی برند که ملاتونین از تشکیل چربی های قهوه ای در بدن جلوگیری میکند.

ملاتونین و دیابت

بر اساس نتایج یک تحقیق هرچه میزان تولید و ترشح هورمون ملاتونین در بدن کاهش یابد، احتمال ابتلا به بیماری دیابت در زنان افزایش می یابد.

ملاتونین و بی خوابی

استفاده از قرص ملاتونین خوراکی در کاهش زمان مورد نیاز برای بخواب رفتن افرادی که در خوابیدن مشکل دارند موثر است اما به نظر می‌رسد در طول یک سال توقف درمان مشکلات خواب باز می گردند. همچنین ممکن است با خوردن این قرص میزان خواب افرادی که بی خوابی دارند، افزایش باید.

ملاتونین و آفتاب سوختگی

استعمال ژل ملاتونین بر روی پوست پیش از قرار گیری در معرض آفتاب، از آفتاب سوختگی جلوگیری می نماید. استعمال کرم ملاتونین به پوست قبل از قرارگیری در معرض آفتاب، به کسانی که به تابش آفتاب حساس هستند، کمک می نماید. اما کرم ملاتونین موجب پیشگیری از آفتاب سوختگی در افرادی که پوست آن‌ ها حساسیت کمتری دارد، نمی‌ شود.

عوارض قرص ملاتونین

هر قرصی علاوه بر درمانی که ایجاد می کند، عوارضی دارد. قرص ملاتونین هم از این قاعده مستثنی نیست. اما می توان با استفاده کم آن و دوره زمانی سه ماهه عوارض آن را به حداقل رسانید.

  • عوارضی چون خواب‌ آلودگی که مهم‌ترین عارضه جانبی آن است ممکن است پس از قطع مصرف دارو به احتمال زیاد برطرف می‌ شود.
  • تغییرات عروق خونی که ممکن است بر جریان خون تأثیر بگذارد. کاهش و یا از بین بردن کامل میل جنسی در آقایان پایین آوردن درجه حرارت بدن (هیپوترمی) از دیگر عوارض ملاتونین می باشند.
  • عواض دیگری چون سردرد، ضعف صبحگاهی و رویاهای واضح در صورت مصرف ملاتونین مواردی هستند که هنگام مراجعه به پزشک باید بررسی شود.
  • همچنین مصرف دوز بالا و طولانی این دارو موجب تیرگی پوست و تغییر رنگ چشم به روشنی می شود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.