آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟ بررسی کامل عوارض و مضرات آن

»آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟«

 استیل سالیسیلیک اسید یا به اختصار آ. اس. آ (ASA)، (آسپیرین) (Aspirin) بطور طبیعی می توان در پوست درخت بید یافت نمود. آسپرین به رده درمانی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تعلق دارد و به شکل قرص در دسترس است. قرص آسپرین از تجمع پلاکت‌ ها در خون جلوگیری نموده و از بروز هر نوع لخته خون در رگ ها جلوگیری می‌کند.

قرص آسپیرین (آسپرین) یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است برای درمان تب ، درد ، التهاب در بدن ، پیشگیری از لخته شدن خون و کاهش خطر سکته های قلبی، مغزی و حملات قلبی ، تسکین دردهای شدید خفیف مفصلی ناشی لز روماتیسم تجویز می شود. دوزه داروی آسپرین از 50 میلی گرم تا 6000 میلی گرم می باشد.  در این پست به مضرات و عوارض مصرف آسپرین می پردازیم.

حتما بخوانید : عوارض مصرف قرص کلداکس

عوارض و ضرر مصرف آسپرین

قرص آسپرین به عنوان یک داروی مجاز در دسترس عموم قرار دارد. از عوارض مصرف آسپرین می توان به موارد زیر اشاره نمود : زخم و سوزش معده ، درد شکم ، خواب آلودگی، سردرد ، سندروم ریه در کودکان و نوجوانان، تنگی نفس ، حالت تهوع و خون ریزی اشاره نمود.

 • ضرر مصرف آسپربن : سندرم ریه در کودکان و نوجوانان

یکی از مضرات خوردن آسپرین برای نوجوانان و کودکان خطر ابتلا به سندرون ریه در آنها است. سندروم ریه در کودکان و نوجوانانی دیده شده که برای درمان آنفولانزا، آبله مرغان، تب یا برای کاهش درد آسپرین مصرف کرده‌اند. سندروم ریه یکی ازجدی است که عامل اصلی آن هنوز شناخته نشده و می تواند به اندام های حیاتی همچون مغز و کبد آسیب برساند. سندروم ریه با علامی مانند : تغییرات در رفتار همراه با حالت تهوع و استفراغ همراه است.

نکته مورد توجه والدین : از دادن آسپرین بدون تجویز پزشک به صورت خودسرانه پرهیز کنید.

 • مضرات خوردن آسپرین (A.S.A): واکنش آلرژی

بدن برخی افراد به مصرف آسپرین آلرژی نشان داده و باعث بروز مشکلاتی همچون : تورم لب‌ ها، زبان، بینی، خارش بینی، مشکلات تنفسی، سرگیجه و کهیر می گردئ. در صورت مشاهده چنین علائمی سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

 • ضرر استفاده از قرص آسپرین : زخم معده و روده‌ی کوچک

یکی از عوارض جانبی جدی مصرف آسپیرین خونریزی است. ممکن است معده یا روده‌ی کوچک آسیب ببینند و همین سبب بروز زخم‌ ها می‌شود. حتما این مورد را جدی بگیرید زیرا خونریزی معده در برخی موارد بسیار خطرناک بوده.

 • عوارض مصرف آسپرین : سوزش و احساس درد معده

آسپرین می‌تواند با تحریک کردن پوشش معده باعث سوزش و التهاب معده  و مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و عدم هضم شود. این‌ها عوارض جانبی رایج آسپرین هستند، اما ممکن است منجر به مشکلات جدی شوند. بنابراین، اگر با چنین مشکلاتی مواجه هستید، بهتر است با پزشک تان مشورت کنید.

افرادیکه نوشیدنی های الکل دار استفاده می کنند و یا همچنین سیگار می کشند از مصرف قرص آسپرین به همراه الکل یا تنباکو به صورت روزانه خودداری کنند زیرا ممکن است باعث خطر خونریزی معده گردد.

 • مضرات استفاده  آسپرین : آسم

افرادی که مبتلا به آسم و بیماری های نفس هستند از مصرف آسپرین خودداری نمایند. زیرا آسپرین ممکن است باعث تشدید بیماری شوید و در برخی موارد نادر باعث مرگ بیمار شود.

 • ضرر مصرف قرص آسپرین بر سیستم عصبی مرکزی

همانطور که در ابتدای مقاله خدمتتان عرض کردم مصرف منظم آسپرین عوارضی همچون : خواب‌ آلودگی، سردرگمی و سرگیجه در برخی افراد می‌شود و ممکن است در دراز مدت باعث بروز اختلال در سیستم عصبی می گردد.

 • مضرات استفاده از قرص آسپرین :زنگ زدن گوش

حتما سوت کشیدن گوش ، زنگ زدن گوش را تجربه کردید ، این مشکل می تواند بر اثر مصرف قرص آسپرین بوجود آید.

عوارض و ضرر مصرف آسپرینعوارض ناشی از مصرف آسپرین : نارسایی کلیه

یکی از دلایل ابتلا فرد به نفروپاتی (نارسایی کلیه) شود ، مصرف روزانه آسپرین می باشد.

 • ضرر خوردن قرص آسپرین : عارضه های پوستی

یکی از شایعترین مشکلات پوستی ناشی آسپرین کبودی روی پوست است. خون بر اثر مصرف آسپرین رقیق شده و باعث افزایش فشار خون می گردد و همچنین در برخی موارد باعث آسیب رساندن به مویرگ ها می شود در نتیجه باعث بروز کبودی روی پوست افراد شود بهبود کبودی های ناشی از مصرف آسپرین نیاز به زمان دارد.

استفاده آسپرین با برخی دارو های مکمل نیز باعث بوجود آمدن برخی عارضه های پوستی همچون :قرمزی، تورم، زخم یا تغییر رنگ پوست می شود.

 • ضرر خوردن آسپرین : باعث فشار خون بالا می گردد

کسانی که فشار خون بالا دارند حتما قبل از مصرف آسپرین با دکتر خود مشورت نمایند زیرا آسپرین یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAID) ممکن است سطح فشار خون شما را افزایش دهد.

 • ضرر استفاده از قرص آسپرین : حملات نقرس

یکی دیگر از ضرر استفاده از قرص آسپرین حتی در دوز های پایین افزاش احتمال ابتلا به نقرس می باشد. در نتیجه اگر مبتلا به بیماری نقرص هستید مصرف آسپرین می توانید وضعیت شما را تشدید نماید. بیماران نقرس باید قبل از مصرف آسپرین با پزشک‌ خود مشورت کنند.

دوزهای بالای آسپیرین می تواند مانع جذب اسید اوریک توسط کلیه‌ ها و خروج آن از طریق ادرار می‌شود، در حالی که این دارو در دوزهای پایین مانع از دفع اسید اوریک می‌شوند.

 • ضرر مصرف قرض آسپرین : سکته مغزی هموراژیک

یکی از دلایل اصلی مصرف آسپرین جلوگیری از حملات قلبی و سکته قلبی و مغزی می باشد زیرا قادر به رقیق کردن خون می باشد اما در کنار این مزیت ها می تواند مشکلات دیگری مانند : »سکته‌ ی مغزی در اثر خونریزی مغز« را نیز به همراه داشته باشد.

 • عوارض مصرف (A.S.A) برای عمل جراحی

همانطور که گفتیم مصرف آسپرین باعث رقیق شدن خون می گردد بنابراین کسانیکه عمل جراحی در پیش دارند اصلا مناسب نبود و خطر خونریزی در عمل را افزایش می دهد.

 • ضرر استفاده از آسپرین : بروز مشکلات کبدی

از آنجایی که کبد به عنوان یک عضو سم زاد در بدن می باشد مصرف دوز های بالای قرص اسپرین در طولانی مدت می‌تواند منجر به بروز اختلال در عملکرد آن شود. بنابراین باید در مصرف آسپرین بسیار رقت نماییم.

عوارض مصرف آسپرین در بارداری و دوران شیردهی

آسپرین برای جنین مضر است، و نباید در دوران بارداری بخصوص در سه ماه اول بارداری مصرف شود. استفاده از قرص آسپرین در دوران بارداری ممکن است در جنین باعث بروز مشکلاتی همچون : بیماری های قلبی، کم شدن وزن هنگام تولد در نوزاد شود. بنابراین، زنان باردار خطرات مصرف آسپرین را باید جدی بگیرند و قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت نمایند.

مصرف قرص آسپرین در مادران شیرده ممکن است موجب عوارض جانبی در نوزاد ایجاد کند. زنان شیرده نیز باید از مصرف آسپیرین جدا خودداری نمایند زیرا ممکن است از طریق شیر مادر به سلامت کودک آسیب برساند. قبل از مصرف قرص آسپرین در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی که باید به هنگام مصرف آسپرین به آنها توجه داشته باشید

در این بخش از مقاله به نکات احتیاطی استفاده از قرص آسپرین می پردازیم. در هر دارویی حتی دارو های سر ما خوردگی اولین به اولین نکته ای که باید توجه کنید دوزه دارو می باشد. زیرا اگر دوز مورد نیاز با مشکل شما مصرف نشود قطعا باعث بروز عوارضی در بدن می گردد.

مصرف قرص آسپرین برای چه افرادی ممنوع است  ؟
چه کسانی نباید از قرص آسپرین مصرف کنند ؟

هماطور که در بخش عوارض مصرف آسپرین عرض نمودیم ، استفاده آسپرین برای افراد مبتلا به آسمِ ، حساس به آسپیرین، کسانی که در بینی‌شان توده‌ای مانند پولیپ دارند، و آن‌ هایی که دچار کمبود آنزیم و نقرس هستند ممنوع است.

افرادی که مبتلا به بیماری های خاص ماننده : هموفیلی، کمبود ویتامین K یا کمبود پلاکت و… هستند باید از مصرف قرص اسپرین (A.S.A) خودداری نمایند. صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید، ‌نباید این دارو را مصرف کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.