این روزها بیشتر از هر زمان دیگری استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده می شود. برخی ها از الکل صنعتی برای ضدعفونی کردن وسایل و دست های خود می کنند و پوست آن ها به مراتب به الکل آغشته می شود. آیا الکل صنعتی می تواند به پوست آسیب برساند؟

اگر از الکل صنعتی برای ضدعفونی کردن اشیاء و یا دست های خود استفاده می کنید بهتر است این مطلب را بخوانید تا ببینید استفاده از الکل صنعتی برای پوست چه ضررهایی دارد؟

آیا الکل صنعتی برای پوست مضر است؟

قبل از اینکه ضررهای الکل صنعتی برای پوست رابیان کنیم ببینیم الکل صنعتی چیست و چه تفاوتی با الکل سفید دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم الکل سفید و الکل صنعتی تفاوت چندانی ندارند و ترکیب اصلی هر دو اتانول می باشد.

دلیل تفاوت رنگ الکل صنعتی و الکل سفید این است که برای جلوگیری از سوء استفاده از الکل سفید به آن مواد سمی و بد بو کننده و رنگی اضافه می کنند.

تفاوت اصلی الکل صنعتی و الکل سفید وجود متانول در الکل صنعتی است.

حتما بخوانید: اپیدمیولوژی کرونا چیست؟

از ویکی پدیا:

“از متانول برای تقلیب اتانول نیز استفاده می‌شود، این عمل به منظور غیرقابل شرب نمودن اتانولی که برای مصارف صنعتی تولید می‌شود انجام می‌پذیرد (در کشورهای اسلامی به جهت مسائل شرعی و در کشورهای دیگر به جهت معافیت از مالیات فروش مواد مست‌کننده) بدین منظور از مواد دیگری چون پریدین و تربانتین نیز استفاده می‌شود.”

متانول موجود در الکل صنعتی می تواند از طریق پوست جذب شود و آثار مخربی روی بدن داشته باشد. در صورت برخورد متانول با چشم حتی می تواند خطر جدی برای بینایی شما ایجاد کند. هنگام استفاده از الکل صنعتی باید از ماسک و دستکش استفاده کنید چون الکل صنعتی و متانول موجود در آن از طریق تنفس و پوست می تواند به بدن شما وارد شود.

آیا استفاده از الکل صنعتی برای ضدعفونی پیشنهاد می شود؟

از آنجایی که استفاده از الکل صنعتی برای پوست و بینایی مضر است کارشناسان استفاده از الکل صنعتی را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنند زیرا در صورتی که جذب بدن شود می تواند خطر کوری و مشکلات کلیه را به همراه داشته باشد.

در صورتی که از الکل یا الکل صنعتی برای ضدعفونی کردن سطوح استفاده می کنید این نکته را در نظر داشته باشید که بعد از تمیز کردن سطحی با الکل ان سطح برای ۳ تا ۴ ساعت سطوح را عاری از میکروب کند و به هیچ عنوان نباید سطوح را غرق در الکل کرد.

به جای استفاده از الکل صنعتی بهتر است از مواد پاک کننده بر پایه الکل استفاده کنید. بعد از اینکه الکل از روی پوست تبخیر می شود پوست را خشک می کند که بهتر است بعد از استفاده از نرم کننده ها استفاده کنید.

الکل صنعتی چه ضرری برای پوست دارد؟

علاوه بر متانول یکی دیگر از ترکیبات اصلی الکل صنعتی اتانول است بنابراین برای اینکه ببینیم الکل صنعتی برای پوست چه ضرری دارد می توانیم مضرات اتانول برای پوست را بررسی کنیم.

اتانول چیست و چگونه خطرناک است؟

اتانول یک مایع بی رنگ ، فرار و بسیار قابل اشتعال است که بوی کمی دارد. اتانول قرنهاست که به عنوان یک محصول فرعی تخمیر الکل کشف شده است. اتانول بخشی از گروه هیدروکسیل است.

الکل صنعتی برای ضدعفونی کردن گزینه مناسبی است اما برای پوست ضرر دارد. در ادامه با دلایلی خواهیم گفت که چرا الکل صنعتی برای پوست مضر است:

الکل صنعتی باعث از بین رفتن رطوبت دست ها می شود و اگر مکررا از ان برای ضدعفونی کردن دست ها ی خود استفاده کنید می تواند باعث ایجاد ترک در پوست شما شود.

علاوه بر خشک کردن پوست ضرر اصلی استفاده از الکل صنعتی این است که ایجاد ترک و نازک شدن پوست این است که میکروب ها و ویروس ها راحتتر می توانند وارد پوست شوند.

برای اینکه از ضرر الکل صنعتی برای پوست در امان باشید بهتر است به جای الکل صنعتی از الکل سفید و آن هم به صورت رقیق شده استفاده کنید.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید