به شکم صابون زدن کنایه از چیست؟ به دلت صابون نزن یعنی چه؟

ضرب المثل به شکم صابون زدن یعنی چه و کنایه از چیست؟ داستان و ریشه ضرب المثل به دلت صابون زدن چیست؟ معنی به دلت صابون نزن چیست؟

در همه ی فرهنگ ها و در زبان های مختلف دنیا ضرب المثل های بامزه ای وجود دارد که دارای معانی خاصی هستند. این ضرب المثل ها را در شرایط و موقعیت های مختلف در واکنش به رفتارهای دیگران بیان میکنیم تا به طور غیرمستقیم منظورمان را به دیگران منتقل کنیم. یکی از ضرب المثل های قدیمی ایرانی ضرب المثل ” به شکم صابون زدن ” است که معنی و داستان جالبی دارد. در ادامه این مطلب از مینویسم خواهیم گفت به شکم صابون زدن کنایه از چیست و ریشه و داستان پیدایش این ضرب المثل را نیز توضیح می دهیم.

مفهوم کنایی به شکم صابون زدن

معمولا این ضرب المثل در موقعیت هایی به کار برده میشود که فردی از فرد دیگر قول انجام کاری را گرفته باشد و منتظر باشد آن شخص به وعده اش عمل کند اما برخلاف تصورش شود و فرد مورد نظر برایش هیچ کاری نمیکند به عبارتی وعده بیهوده و دروغ داده است که در این شرایط باید بگوییم بیخود به شکمت صابون زدی.

مفهوم کنایی به شکم صابون زدن اشاره به شخصی دارد که شب و روز به خود برای یک اتفاق خوب و شاد وعده می دهد و با فکر کردن به آن خوشحال میشود یا به قول معروف به دلش صابون می زند اما آن اتفاق هرگز نمی افتد.

داستان ضرب المثل به شکم صابون زدن

در زمان قدیم وقتی میخواستند به خانه کسی برای میهمانی بروند قبلش به حمام می رفتند و خودشان را با صابون حسابی شستشو میدادند و تمیز میکردند تا با ظاهری آراسته به خانه ی دیگری بروند و غذای خوب و خوش مزه ای بخورند و دلی از عزا در آوردند. اما وقتی در منزل صاحب خانه خبری از غذای چرب و خوش مزه نبود میگفتند بیهوده صابون به دلت زدی. یعنی حمام رفتن و صابون زدنت بی فایده بود.

از اینجا داستان ضرب المثل به شکم صابون زدن شروع شد و امروزه برای اشاره به وعده های بیهوده از این کنایه استفاده میکنند.

معنی ضرب المثل به شکم صابون زدن

به شکم صابون زدن دارای 2 معنی دور و نزدیک است. معنی نزدیک آن صابون را به شکم مالیدن و یا شستن شکم با صابون است اما معنی دور و کنایی یا اصطلاحی دل خود را صابون زدن یعنی دادن وعده ی بیهوده به کسی و یا انتظار بیهوده کشیدن برای انجام شدن امری که قرار نیست محقق شود. به عبارت دیگر زمانی که در فکر و تصورات خودتان به فکر محقق شدن اتفاقی هستید اما بعدش متوجه میشوید که انتظارتان بی فایده بوده است یعنی بیهوده به شکم خود صابون زده اید.

پس وقتی می گوییم به دلت صابون نزن یعنی انتظار بیهوده نکش، چیزی که فکرش را می کنی و برای آن خوشحال هستی اتفاق نمی افتد!

اگر بخواهیم به طور خیلی خلاصه بگوییم که صابون به شکم زدن کنایه از چیست:

  • انتظار بیهوده برای وعده ای که محقق نمی شود

پیشنهاد می کنیم بخوانید: ضرب المثل های خنده دار ایرانی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.