پوسته پوسته شدن و خشکی دست ها

اگر با مشکل پوسته پوسته شدن و خشکی دست هایتان مواجه هستید ، با توجه به شرایط این روزها این مشکل نرمال تلقی می شود،همچنین باید انتظار شستن بیشتر دست هایتان را نیز داشته باشید. بنابراین، خبرنامه ی Wake-Up Call با متخصص سلامت پوست، فروک نوسر، مصاحبه ای انجام داده و سوالاتی را در رابطه با مشکل خشک شدن دست به دلیل شستن زیاد مطرح کرده است.البته بهتر است که روش صحیح شستن دست ها را نیز بدانید!
این متخصص مراقبت از پوست، در مورد علم پوست برای ما صحبت کرد و در وهله ی اول توضیح داد که چرا دستان ما خشک می شوند، سپس نکات سودمندی را در مورد مرطوب نگه داشتن آن با ما به اشتراک گذاشت.

خشکی دست ها

بگذارید کمی در مورد پوست صحبت کنیم. آیا می توانید به ما بگویید که پوست از چه چیزی ساخته شده است؟
پوست یک رابط حیاتی میان ما و جهان است. آن چیزهای خوب را داخل و چیزهای بد را خارج نگه می دارد. منظور از چیزهای بد، میکروب، باکتری، ویروس، اشعه ی UV، آلودگی، گرد و غبار و مواد شیمیایی مضر است.
جالب است که طبیعت چیزی ایجاد کرده که تمام این کاربردها را فراهم می کند.

خارجی ترین لایه های سلول های پوستی که در حال حاضر هم مرده اند، همانند یک مانع عمل می کنند و به همین دلیل است که پوست شما می تواند تأثیر برخی از چیزها را کنترل نماید. علاوه بر این، لایه های دیگری نیز وجود دارند که می توان آن ها را به عنوان ساختارهای آجری یا ملاتی دانست. این بسترهای سلول های پوستی مانند آجر هستند که نوعی ماده ی چربی مانند ملات بر روی آن ها قرار می گیرد و باعث در کنار هم قرار گرفتن لایه های پوستی و ضدآب شدن آن ها می شود.

و اگر بر روی دست خود نگاه کنید، احتمالاً متوجه می شوید که با سایر قسمت های بدن کمی تفاوت دارد. هیچ مویی بر کف دست وجود ندارد و به همین دلیل هیچ گونه چربی در این قسمت ها تولید نمی شود. شما در این قسمت ها عرق می کنید. بنابراین، کمتر می توانند رطوبت را حفظ کنند و خشکی دست به وجود می آید؛ این موضوع حتی پیش از آن که شروع به شستن دستان نیز صادق است.

مرطوب نگه داشتن پوست دست ها

چرا دستانمان به خاطر شستن مستمر خشک می شوند؟

هر وقت که پوست خود را می شویید، آب تمام چربی روی سطح را از بین می برد تا وارد لایه های پوست شود. البته، این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که شما از صابون و پاک کننده ها استفاده می کنید. این مواد وارد لایه های بالایی پوست شده و قسمتی از این ماده ی ملات مانند را از بین می برد.در کنار این ممکن است استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن نیز باعث خشکی دست ها شود.اما آیا استفاده از الکل صنعتی برای پوست مضر است؟
با از بین رفتن چربی پوست، اجزای دیگر آن نیز به راحتی از بین می روند. اساساً، شما با شستن مستمر، هر آنچه در دستانتان وجود دارد را بیرون می کشید. ساختار پوست به گونه ای است که وقتی کمی از رطوبت خود را از دست می دهد، می تواند دوباره آن را بازگرداند. اما با شستن مستمر باعث می شوید که پوست رطوبت زیادی را از دست دهد و این ۱۰ تا ۲۰ لایه ی خروجی پوست شروع به خشک شدن و پوسته پوسته شدن می کنند؛ در نتیجه، ساختار خوب پوستتات از بین می رود. به همین دلیل است که پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست ایجاد می شود.

استفاده از صابون

در حال حاضر، پیدا کردن صابون هایی که از خشکی دست جلوگیری کند احتمالاً دغدغه ی فکری مردمی که به طور مکرر دست هایشان را میشویند تا از شیوع ویروس جلوگیری کنند ، نیست. بنابراین بهتر است دستورالعمل ها را دنبال کنید اما یافتن یک صابون خوب می تواند تأثیر به سزایی بر روی دستانتان داشته باشد. در واقع، بیشتر صابون های مایع از مواد پاک کننده ی نرم و لطیف تری استفاده می کنند. صابون های سنتی معمولاً بیشتر چربی پوست را از بین می برند و در نتیجه موجب خشک شدن آن می شوند.

نکته ی قابل توجه در راستای انتخاب صابون این است که هیچ گاه از آب داغ برای شستن دست استفاده نکنید زیرا آب داغ تمام لیپیدها(چربی ها) را از بین می برد. به جای آن می توانید از آب ولرم استفاده کنید.

مطالب مرتبط : روش های فوق العاده برای آبرسانی پوست

استفاده از مرطوب کننده ها

زمانی که دستانتان را شستید، آن ها خشک کنید و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید.
این که باید از چه نوع مرطوب کننده ای استفاده کنید، به شرایط شما و این که چقدر با دستانتان کار می کنید، بستگی دارد. زیرا ممکن است در طول روز کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید و نمی خواهید از کرم چرب استفاده کنید. اما استفاده از این کرم همراه با دستکش می تواند انتخاب خوبی برای شب باشد زیرا مجبور نیستید به چیزی دست بزنید. در طول روز شما باید به دنبال کرم سبک تری باشید که به خوبی جذب می شود و بر روی پوست سنگینی نمی کند.
در اصل، هر وقت که دستانتان را می شویید، باید فرآیند مرطوب کردن را نیز تکرار نمایید.

نوشیدن آب

شما نمی توانید حتی با نوشیدن ۲۰ لیوان آب، پوست خود را مرطوب نگه دارید. اما در عین حال، نوشیدن آب می تواند کمک بسیاری به خشک نشدن پوست کند. پس اطمینان حاصل نمایید که آب لازم به بدنتان برسد. ما همیشه می گوییم که اگر احساس تشنگی می کنید، پس آب بدنتان کم شده است. بنابراین، مطمئن شوید که در طول روز به اندازه ی کافی آب می خورید و استفاده از دستگاه رطوبت ساز در اتاق خواب می تواند بسیار مفید باشد.

مطالب مرتبط : راه های هیدراته نگه داشتن پوست

مواد مفیدی که در موردشان صحبت می کنیم، نه تنها برای مرطوب نگه داشتن پوست مفید هستند بلکه مانعی را در برابر عوامل خارجی برای پوست به وجود می آورند. در بسیاری از مطالعات بالینی نشان داده شده است که ویتامین B3 چنین عملکردی دارد. این ویتامین بهبودپذیری پوست شما را بهتر می کند. بنابراین، وقتی پوست را مرطوب می کنید، پوست در واقع رطوبت موردنیاز را در طول روز حفظ می کند و آن را از دست نمی دهد. اسید هیالورونیک(اسید آبگینی) یا گلیسیرین از دیگر مواد مدنظر هستند. آن ها همگی حاوی مولکول هایی هستند که بر روی سطح پوست قرار می گیرند یا به لایه های زیرین آن نفوذ می کنند و رطوبت پوست را حفظ می کنند؛ این ها مواد خوبی هستند که باید به دنبالشان باشید.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید