دعای زلزله (دعا برای ترس از زلزله، در امان ماندن و رفع خطر)

در این مطلب مجرب ترین دعا برای نیامدن زلزله و رفع خطر زلزله را در اختیار شما قرار داده ایم تا برای در امان ماندن از زلزله بخوانید.

زلزله به عنوان یک اتفاق طبیعی غیر قابل پیش بینی در سطح زمین می تواند بسیار وحشتناک باشد. همیشه با سرد شدن هوا در فصل زمستان، شاهد زلزله هایی با ریشتر نسبتا زیاد در مناطق مختلف هستیم. علاوه بر لزوم آشنایی با اقدامات لازم هنگام وقوع زلزله، دعاهایی به عنوان دعا برای در امان ماندن از زلزله وجود دارد که می توانید هنگام ترس از زلزله بخوانید. در این مطلب با مجرب ترین دعای زلزله همراه مینویسم باشید.

دعای زلزله قبل از خواب

دعا می تواند بلا را رفع کند. امام علی (ع) در این مورد فرموده اند: با دعا امواج بلا را پس بزنید. با شنیدن خبر زلزله در نقاط مختلف کشور ممکن است شب هنگام خواب استرس داشته باشید و نگران باشید که مبادا خدایی نکرده زلزله رخ دهد و شما در خواب باشید. در این هنگام خواندن برخی دعاها و سوره ها می تواند باعث ایجاد آرامش در شما شود. اما دعای زلزله چیست، باید موقع زلزله چه سوره ای بخوانیم یا دعای رفع خطر زلزله چیست؟

در ادامه بیش از ۳ دعای در امان ماندن از زلزله را با شما به اشتراک گذاشته ایم:

دعای زلزله سوره فاطر

در روایات مختلف از پیامبران (ص) و بزرگان دینی آمده که آیه 41 سوره فاطر را به عنوان دعای محافظت از زلزله بخوانید. بنابراین هرگاه شب هنگام خواب از آمدن زلزله بیم داشتید، آیه 41 سوره فاطر برای غلبه بر ترس از آمدن زلزله و دعای زلزله نیامدن بسیار مجرب است.

(إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلیماً غَفُوراً)
خداوند آسمانها و زمین را نگاه می‌دارد تا از نظام خود منحرف نشوند و هرگاه منحرف گردند، کسی جز او نمی‌تواند آنها را نگاه دارد، او بردبار و غفور است!

متن دعای زلزله

تصاویر هولناک از زلزله در مرز ترکیه و سوریه


دعای زلزله آیت الله بهجت

هنگامی که مردم با وقوع زلزله های مکرر از مرحوم بهجت تقاضای دعای رفع خطر زلزله کردند، ایشان فرمودند: (دست را روی زمین گذاشته و به نیت آرام شدن آن، سوره حمد بخوانید. خواهید دید که زمین آرام می گیرد.)


دعای زلزله امام صادق

از امام صادق (ع) دعایی به عنوان دعا برای در امان ماندن از زلزله نقل شده و فرموده اند اگر هنگام خواب از زلزله بیم دارید، این دعا را بخوانید:

دعای امام صادق برای ترس از زلزله:

(إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَمْسِکْ عَنَّا السُّوءَ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ ”)
تنها خداست که آسمان ها و زمین را از این که از جای خود منحرف شوند [و فرو ریزند] نگه می دارد؛ و اگر روزی از مسیر خود منحرف شوند، هیچ کس بعد از او نمی تواند نگاهشان دارد، مسلماً خدا همواره بردبار و آمرزنده است. بر محمد و خاندانش درود فرست و بدی را از ما بازدار؛ چرا که تو بر هر چیز توانایی

همچنین امام صادق (ع) به خواندن سوره زلزال به عنوان دعای محافظت از زلزله توصیه کرده اند و فرموده اند که از خواندن سوره زلزال خسته نشوید، با خواندن سوره زلزال در نمازهای نافله، خداوند شما را از زمین لرزه در امان نگه می دارد.

چرا در زمستان زلزله بیشتر است؟

دعای رفع زلزله

دعای ترس از زلزله از امام علی (ع)

از امام علی (ع) روایت شده که هنگام خواب اگر ترس آمدن زلزله دارید، دست راست را زیر گونه راست قرار دهید و بگویید:

(بِسْمِ اللَّهِ وَضَعْتُ جَنْبِی لِلَّهِ وَ عَلَى مِلَّةِ إِبْرَاهِیمَ وَ دِینِ مُحَمَّدٍ وَ وَلَایَةِ مَنِ افْتَرَضَ اللَّهُ طَاعَتَهُ مَا شَاءَ اللَّهُ کَانَ وَ مَا لَمْ یَشَأْ لَمْ یَکُنْ أَشْهَدُ أَنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ)

به نام خدا، براى خدا و با پذیرش دین ابراهیم و دین محمّد و با پذیرش ولایت آنانی که خداوند، پیروی از آن‌ ها را واجب کرده، در بستر آرمیدم. هر چه خدا بخواهد، رخ خواهد داد و آنچه نخواهد، اتفاق نخواهد افتاد، و گواهی می‌ دهم که خداوند به هر کارى تواناست.

با خواندن این دعا از خطر ماندن زیر آوار در امان خواهید بود.


دعای زلزله ایت الله مجتهدی

برای خواندن دعای زلزله آمدن، دعای زلزله از آیت الله مجتهدی را به شما پیشنهاد می کنم. دعای زلزله مجتهدی دعایی منسوب به امام صادق (ع) است که خواندن آنرا موجب در امان ماندن از زلزله دانسته اند و اشاره کرده اند با خواندن این دعا دیگر نیازی به فرار کردن از زلزله نیست و آن دعا این است:

متن دعای زلزله از آیت الله مجتهدی:

(مَنْ أَصَابَتْهُ زَلْزَلَهٌ فَلْیَقْرَأْ “یَا مَنْ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَمْسِکْ عَنَّا السُّوءَ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ ” قَالَ: إِنَّ مَنْ قَرَأَهَا عِنْدَ النَّوْمِ لَمْ یَسْقُطْ عَلَیْهِ الْبَیْتُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى)

دعا برای دفع زلزله از امام صادق

 1. آیت الکرسی را تا بخش (هم فیها خالدون) بخوانید.
 2. سجده کنید و 70 مرتبه بخوانید: اَستَغفِرُ اللَّهَ و أسأَلُهُ التَّوبَه
 3. در حالت سجده بمانید و 7 مرتبه بخوانید: بسم الله الرحمن الرحیم و لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم
 4. از سجده برخیزید و 1 مرتبه سوره زلزال را بخوانید.
 5. در پایان آیت الکرسی را تا آخر بخوانید.

دعای ترس از زلزله از امام جواد (ع)

به فرموده امام جواد (ع) چنانچه به دلیل زلزله های مکرر از زلزله بیم دارید، روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه روزه بگیرید و غسل کنید، لباس تمیز بپوشید و روز جمعه در فضای باز که سقفی نباشد، برای رفع خطر زلزله دعا کنید.

حیواناتی که می توانند زلزله را پیش بینی کنند


چند دعای محافظت از زلزله

 • خواندن آیت الکرسی
 • خواندن چهار قل
 • صدقه دادن
 • استغفار
 • خواندن دعای فرج
 • تکرار ذکر یا حفیظ (7 مرتبه) و ذکر فَاللَّهُ خَیْرٌ حافِظاً وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِین‏ (1 مرتبه)


لازم به ذکر است که خواندن نماز آیات بعد از وقوع زلزله واجب می باشد و دعای زلزله اهل سنت با شیعه تفاوت چندانی ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.