هوس خوردن خاک نشانه چیست: بیماری پیکا یا هرزه خواری

میل و هوس خوردن خاک و مهر نشاندهنده کمبود مواد مغذی در بدن است مانند کم خونی. خوردن خاک مضر است برای درمان میل به خوردن خاک می توانید مواد غذایی با رنگ و بافت مشابه خاک مصرف کنید.

مردم همیشه هوس خوردن غذاهای مختلف می کنند و ما مواد غذایی مختلفی که هوس می کنند را می شنویم، حتی عجیب ترین غذاها. با این وجود، وقتی هوس خوردن خاک می کنید یک چیز کاملا متفاوت است. جالب توجه است که افراد زیادی هستند که هوس خاک می کنند و آن را می خورند. بنابراین، این سوال مطرح می شود:

چرا هوس خوردن خاک می کنم؟ علت میل به خوردن خاک چیست؟ خوردن خاک چه ضرری دارد؟ اگر هوس خوردن خاک دارید، به احتمال زیاد به پیکا یا هرزه خواری مبتلا هستید که نوعی اختلال خوردن است که در آن فرد هوس خوردن چیزی غیرخوراکی را دارد. چنین اختلالی می تواند علامتی از یک بیماری زمینه ای باشد، اما در اکثر موارد در واکنش به کمبود مواد مغذی در بدن ارتباط دارد. بنابراین، در چنین موارید بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

اگرچه برای برخی افراد رخ می دهد، اما هوس خوردن خاک همچنان یک پدیده نادر است. علاوه بر این، اگر بدون درک دلیل اصلی تسلیم این هوس شوید شما را در معرض خطر قرار می دهد. به طور خلاصه، شما باید دلایل این هوس خود را بیابید. به این ترتیب، می توانید بدون به خطر انداختن سلامتی خود با آن مقابله کنید.

در این مقاله، تمام چیزهایی که باید در مورد هوس خوردن خاک و کارهایی که می توانید برای مقابله با آن انجام دهید، پوشش داده شده است. به این ترتیب، می توانید از عوارض بعدی جلوگیری کنید و از شر خوردن خاک خلاص شوید.

بیایید بدون هیچ معطلی، شروع کنیم.

چرا من هوس خوردن خاک دارم؟

وقتی هوس خوردن خاک دارید به چه معنا است؟ اگر این هوس را دارید،‌ به احتمال زیاد به یک بیماری زمینه ای یا شرایط سلامتی مبتلا هستید. اگر این چنین است، نباید آن را ساده بگیرید و می توانید به کارهای احتمالی برای مقابله با آن توجه کنید.

بیایید نگاهی بیاندازیم!

پیکا یا هرزه خواری

یکی از دلایل هوس خوردن خاک ابتلا به پیکا یا هرزه خواری است. پیکا نوعی اختلال خوردن است که در آن افراد هوس خوردن موادی را دارند که خوراکی نیستند. بنابراین، اگر به طور ناگهانی این هوس به سراغ شما می آید، به این اختلال دچار هستید.

در برخی موارد،‌ پیکا باعث می شود تا فرد علاوه بر خاک هوس مواد دیگری نیز می کند. به عنوان مثال، شما همچنین می توانید هوس سنگریزه، خاکستر، پارچه، خاک رس، کاغذ، مو و گچ کنید.

این اختلال می تواند برای همه رخ دهد، اگرچه به ندرت در کودکان تشخیص داده می شود زیرا کودکان معمولا همه چیز می خورند.

میل به خوردن خاک نشانه چیست

کمبود مواد مغذی

در برخی موارد، هوس خوردن خاک ناشی از ابتلا به پیکا معمولا به دلیل کمبود مواد مغذی در بدن است. از آنجایی که خاک حاوی مواد معدنی مختلف است،‌ کمبود آن باعث می شود تا بدن از طریق خوردن خاک آن را جبران کند.

به همین دلیل، باید رژیم غذایی کنونی خود را بررسی کنید و ببینید که آیا هر یک از مواد غذایی که مصرف می کنید، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن را داشته باشد.

در غیر اینصورت، باید برای جبران این کمبود مکمل مصرف کنید یا یک رژیم غذایی سالم داشته باشید تا هوس خوردن خاک شما متوقف شود.

ژئوفاژی

ژئوفاژی یک فرهنگ است که در آن مردم خاک می خورند. اگرچه این یک هوس واقعی نیست، اما اگر زیاد غذا خورده باشید یا کسی را دیده باشید که خاک می خورد، این هوس در شما نیز به وجود آید.

ژئوفاژی این عمل را انجام می دهد زیرا مردم بر این باورند که خوردن خاک می تواند چندین فایده سلامتی را ارائه دهد. به عنوان مثال، آنها می گویند خاک می تواند:

  • به حل مشکلات گوارشی کمک کنید
  • پوست را نرم تر کرده و رنگ آن را تغییر می دهد
  • در دوران بارداری باعث محافظت می شود
  • برای پیشگیری یا درمان بیماری، سم را جذب می کند

اگر چنین باشد، اگر جایگزین های غذایی، مواد معدنی و مکمل های غذایی مصرف کنید، بهترین نتیجه را برای شما خواهد داشت. به این ترتیب،‌ شما از خطرات ناشی از خوردن خاک جلوگیری خواهید کرد.

آنمی یا کم خونی

اگر از کم خونی رنج می برید این احتمال وجود دارد که هوس خوردن خاک داشته باشید، اما خوردن خاک باعث بهبود علائم شما نمی شود. در عوض، با پزشک خود مشورت کنید و آزمایش خون دهید تا ببینید به کدام مکمل های غذایی نیاز خواهید داشت.

برخی از تحقیقات نشان داده اند که ژئوفاژی ممکن است با توانایی شما در هضم مواد مغذی تداخل داشته باشد زیرا خاک رس موجود در معده شما ممکن است به آهن، روی یا سایر مواد مغذی بچسبد. به بیان دیگر، خوردن خاک ممکن است کم خونی شما را تشدید کند.

به همین دلیل، شما باید از خوردن خاک اجتناب کنید و آن را با جایگزین های غذایی برطرف کنید.

چرا من ناگهان هوس خاک می کنم؟

اگر به طور ناگهانی هوس خوردن خاک کرده اید، به احتمال زیاد به اختلال پیکا ناشی از کمبود مواد مغذی دچار شده اید. همانطور که گفته شد پیکا یک نوع اختلال خوردن است که در آن فرد به دلیل کمبود مواد مغذی یا یک بیماری زمینه ای هوس خوردن خاک می کند.

در چنین مواردی، بهترین راه حل این است که جایگزین هایی برای خاک پیدا کنید. همچنین باید مکمل های غذایی مصرف کنید تا مطمئن شوید که مواد معدنی مورد نیاز بدنتان تامین می شود. همین می تواند برای از بین رفتن این هوس کافی باشد.

اگر بعد از انجام تمام این اقدامات همچنان هوس خاک می کنید، باید با یک متخصص مشورت کنید تا در صورت ابتلا به یک بیماری تشخیص داده شود.

چرا همیشه هوس خوردن خاک دارم؟

اگر همیشه هوس خاک می کنید، به احتمال زیاد مواد مورد نیاز بدنتان تامین نمی شود. در بیشتر موارد، به آهن یا سایر مواد معدنی موجود در خاک نیاز دارید. اگرچه بیشتر هوس ها با ارضای آن ها متوقف می شوند، اما نمی توانید این خطر را با خوردن خاک متحمل شوید زیرا ممکن است خطراتی برای سلامتی شما داشته باشد.

بهترین راه حل این است که جایگزین های غذایی دیگری برای آن پیدا کنید. علاوه بر این، ممکن است بخواهید خوردن چیزی مغذی و غنی از مواد معدنی را در نظر بگیرید تا از هوس خوردن خاک بیشتر جلوگیری کنید.

چگونه می توان هوس خوردن خاک را متوقف کرد؟

اگر می خواهید این هوس را از بین ببرید،‌ بهترین گزینه این است که مواد غذایی با رنگ و بافت مشابه خاک مصرف کنید. به عنوان مثال، می توانید کلوچه، غلات یا کراکر مصرف کنید. همچنین،‌ باید مطمئن شوید که مواد غذایی حاوی مواد معدنی دریافت می کنید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که این مشکل را با فرد قابل اعتمادی به اشتراک بگذارید تا او به شما در پرهیز از این هوس کمک کند، به خصوص اگر نمی توانید خود این هوس را کنترل کنید. در آخر، در صورت نیاز می توانید از یک متخصص مشاوره بگیرید.

هنگام هوس خوردن خاک چه باید بخورید؟

اگر می خواهید هوس خود را برطرف کنید، می توانید به جای خاک کلوچه یا کوکی آسیاب شده بخورید. به عنوان مثال، می توانید کوکی های اویرو یا سایر کوکی های را آسیاب کنید و به جای خاک بخورید.

این کار را تا وقتی ادامه دهید که بتوانید هوس خود را کنترل کنید. در همین حال،‌ باید مکمل های مواد معدنی و ویتامین هایی را همراه با جایگزین های غذایی مصرف کنید.

به این ترتیب، می توانید مقدار مواد مغذی مناسب برای خلاص شدن از شر هوس خوردن خاک را برای بدن خود تامین کنید.

هوس خوردن خاک در دوران بارداری

چرا در دوران بارداری هوس خوردن خاک می کنید؟ اگر در دوران بارداری این هوس را دارید،‌ به احتمال زیاد بدن شما به آهن یا مواد معدنی موجود در خاک نیاز دارد. این نوع هوس نوعی هوس پیکا در دوران بارداری است.

برخی از متخصصان بر این باورند که این هوس از کمبود آهن سرچشمه می گیرد، در حالی که دیگران می گویند این واکنش سیستم ایمنی بدن به تغییرات در دوران بارداری است.

دلیل آن هرچه که باشد، بهترین راه حل این سات که مکمل های غذایی مصرف کنید تا مقدار مورد نیاز مواد معدنی بدن خود را تامین نمایید. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل کنید که به جای خاک جایگزین های غذایی مصرف می کنید زیرا خوردن خاک می تواند عوارض و خطرات جدی برای سلامت شما داشته باشد.

هوس خوردن خاک قبل از پریود

چرا قبل از پریود نیز هوس خوردن خاک می کنید؟ دلیل آن می تواند نیاز بیشتر بدن شما به آهن باشد. کمبود آهن در میان افرادی که پریودهای سنگین را تجربه می کنند، شایع است و از این رو هوس خوردن خاک می تواند یکی از عوارض جانبی کمبود آهن باشد.

در این مورد، شما باید برای مقابله با پریودهای سنگین مکمل آهن مصرف کنید. همچنین به شما در جلوگیری از هوس خوردن خاک در آینده کمک خواهد کرد.

هوس خوردن خاک در زمان پریود

چرا در زمان پریود هوس خاک می کنید؟ اگر این چنین است، دلیل آن می تواند نیاز به آهن بیشتر برای بدن باشد. هوس خاک می تواند یکی از عوارض جانبی کمبود آهن در زنانی با پریودهای سنگین باشد. اگر این چنین است، با در طی دورا پریود مکمل اهن مصرف کنید. این کار به برطرف کردن هوس خوردن خاک در آینده نیز کمک خواهد کرد.

هوس خوردن خاک در شب

چرا در شب هوس خوردن خاک می کنید؟ اگر در شب هوس خاک دارید، ممکن است ناشی از کم خونی یا کمبود آهن یا کمبود مواد معدنی دیگر در بدن باشد. اگر این چنین است، بهتر است همراه با مصرف مکمل های غذایی جایگزین های غذایی مناسب را نیز پیدا کنید.

به این ترتیب، شما می توانید هوس خود را با خوردن غذاهایی که بافت مشابه خاک دارند، برآورده کنید و در عین حال برای تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن مکمل مصرف کنید.

هوس خوردن خاک در هنگام بیماری

چرا هنگامی که مریض هستید، هوس خوردن خاک دارید؟ اگر وقتی بیمار هستید هوس خاک می کنید، به احتمال زیاد برای مقابله با بیماری خود به مواد معدنی بیشتری نیاز دارید.

در بیشتر موارد، ممکن است به هوس پیکا مبتلا باشید؛ نوعی اختلال خوردن که در ان فرد هوس خوردن مواد غیرخوراکی ازجمله خاک می کند. برخی از افراد مبتلا به کم خونی نیز خاک می خورند، بنابراین ممکن است به کم خونی مبتلا باشید.

بهترین کار این است که مقداری مواد معدنی یا مواد غذایی غنی از مواد معدنی مصرف کنید و جایگزین های غذایی مشابه دیگری مانند کوکی های آسیاب شده بخورید.

همچنین بخوانید: هر هوس غذایی نشانه چه بیماری است

آیا ممکن است اعتیاد به خاک داشته باشید؟

این احتمال خیلی کم است که فرد دچار اعتیاد به خاک شود، اما اگر اقدامی برای برطرف کردن این هوس انجام ندهید ممکن است به آن اعتیاد پیدا کنید.

بهترین کار این است که مقداری کوکی آسیاب شده بخورید زیرا بافت و رنگ آن شبیه به خاک است. اما، در عین حال، شما نیاز به دریافت برخی مکمل ها برای برطرف کردن کمبود مواد مغذی خود در صورت داشتن چنین مواردی دارید.

هوس خوردن خاک در بارداری نشانه چیست؟

در دوران بارداری،‌ بسیاری از زنان هوس خاک یا خاک رس دارند. متاسفانه،‌ تا به امروز دلیل مشخصی برای آن پیدا نشده است. هوس پیکا ممکن است در اثر کمبود آهن باشد. بر اساس یک نظریه دیگر، این هوس ها در اثر واکنش سیستم ایمنی به تغییرات در دوران بارداری رخ می دهند.

به طور خلاصه، هوس خوردن خاک ممکن است در دوران بارداری رخ دهد،‌ اما یک علامت روشن از بارداری نیست زیرا این هوس ممکن است برای همه رخ دهد.

آیا ممکن است بیش از حد خاک بخورید؟

بله، این امکان وجود دارد که بیش از حد خاک بخورید و این اتفاق خوبی نیست. شما می توانید به انگل، باکتری و فلزات سنگین سمی از خوردن خاک مبتلا شوید.

علاوه بر این، مقدار پتاسیم زیاد موجود در خاک موجب افزایش پتاسیم در خون شده و خطر آریتمی قلبی و ایست قلبی را افزیش می دهد. به طور خلاصه، شما نباید به هیچ قیمتی خاک بخورید زیرا موجب خطرات و عوارض زیادی برای سلامتی شما خواهد شد.

سوالات متداول

در اینجا چند مورد از پاسخ به سوالات متداول در مورد خاک و هوس های آن آورده شده است.

هوس خوردن خاک از نظر احساسی به چه معناست؟

هوس خوردن خاک همیشه با نیازهای احساسی و عاطفی در ارتباط نیست. با این وجود، بهتر است این احتمال را همیشه در یاد داشته باشید. احساسات می توانند محرک هوس خاک شوند.

درک چنین نیازی را می توان به عنوان نوعی خوددرمانی در نظر گرفت. به عنوان مثال، شما ممکن است هوس خوردن خاک کنید زیرا افرادی در اطراف شما این هوس را دارند. علاوه بر این، برآورده کردن این هوس موجب تقویت خلق و خوی شما می شود یا به عبارت دیگر شما را خوشحال می کند.

چه کمبودی باعث می شود که شما هوس خاک کنید؟

بیشتر هوس های خوردن خاک از کمبود مواد معدنی سرچشمه می گیرند. در بیشتر موارد،‌ شما به کم خونی یا به کم خونی ناشی از کمبود آهن مبتلا هستید.

اگر از کم خونی ناشی از کمبود آهن رنج می برید، ممکن است از خوردن خاک سود ببرید. با این حال، با وجود خاک حاوی مواد معدنی و مواد مغذی، ورود آنها به بدن شما بی خطر نیست.

هوس خوردن خاک و یخ

هوس پیکا موجب می شود تا فرد مبتلا به آن مواد غیر خوراکی مانند خاک و یخ مصرف کند. اگرچه این دو با هم متفاوت هستند، اما هر دو با کم خونی مرتبط هستند که به احتمال زیاد از کمبود آهن در بدن شما سرچشمه می گیرد.

در پزشکی، «پیکا» به هوس خوردن و جویدن موادی اطلاق می شود که ارزش غذایی ندارند، مانند یخ، خاک رس، خاک یا کاغذ. میل به یخ و جویدن (پاگوفاژیا) اغلب با کمبود آهن همراه است، با کم خونی یا بدون آن، اگرچه علت آن مشخص نیست.

چگونه هوس خوردن خاک را برطرف کنیم؟

بهترین راه برای برطرف کردن هوس خوردن خاک، یافتن جایگزین های خوراکی با بافت مشابه خاک مانند کوکی های آسیاب شده یا خرد شده است. در همین حال، ممکن است نیاز باشد مقداری مکمل غذایی مصرف کنید زیرا هوس شما از کمبود مواد معدنی سرچشمه می گیرد.

اگر به تنهایی نمی توانید خوردن خاک را متوقف کنید، باید از کمک فردی که به او اعتماد دارید و این مشکل را با او در میان می گذارید، بهره بگیرید. غذاهایی بخورید که رنگ و بافت مشابه خاک دارند. به عنوان مثال، کوکی خرد شده، غلات صبحانه یا کراکر به شما در برطرف کردن این هوس کمک می کنند.

هوس خاک ناشی از کمبود ویتامین

کمبود مواد معدنی در بدن می تواند موجب هوس پیکا شود که خود می تواند باعث هوس خوردن خاک گردد. کمبود مواد معدنی موجب می شود تا بدن شما هوس خوردن خاک داشته باشد.

در نتیجه،‌ باید رژیم غذایی خود را بررسی کنید و ببینید که آیا مواد غذایی که مصرف می کنید مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن شما را تامین می کنند یا نه. توصیه می شود برای جبران آن مقداری مکمل مصرف کنید یا یک رژیم غذایی مغذی و سالم داشته باشید تا از هوس خوردن خاک بیشتر جلوگیری کنید.

کلام آخر

به طور خلاصه، هوس خاک می تواند از ناشی از شرایط و دلایل مختلف مرتبط با سلامت باشد. تمایل به خوردن خاک به این معنی است که شما به اختلال پیکا مبتلا هستید؛ یک اختلال خوردن که وقتی رخ می دهد که شما به خوردن مواد غیرخوراکی تمایل دارید.

اختلالی شبیه به این می تواند یکی از علائم یک بیماری زمینه ای جدی باشد، اما در بیشتر موارد کمبود مواد معدنی مسئول این شرایط هستند. بهترین اقدام شما، اگر در چنین موقعیتی هستید، کمک گرفتن است.

اگرچه برخی از افراد هوس خوردن خاک را تجربه می کنند،‌ اما این هوس همچنان نادر است. علاوه بر این، هوسی است که سلامت شما را در خطر قرار می دهد.

به زبان ساده، باید دلایل هوس های خود را درک کنید. با این کار بدون آسیب رساندن به سلامتی بر آنها غلبه خواهید کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.