عوارض پا روی پا انداختن هنگام نشستن را بشناسید!

شاید اگر عوارض پاروی پا انداختن هنگام نشستن را بدانید سعی کنید این رفتار خود را تغییر دهید. همراه ما باشید تا مضرات انداختن پا روی پا هنگام نشستن را بشناسید.

من کاملا درک می کنم که پا روی پا انداختن هنگام نشستن چقدر راحت است. این وضعیت نشستن در بین زنان رایج تر است زیرا شیک تر به نظر می آید. پا روی پا انداختن یکی از وضعیت هایی است که بسیاری از افراد که برای مدت زمان طولانی می نشینند، آن را انتخاب می کنند. سوال این است، آیا برای شما بد است؟و عوارض پا روی پا انداختن هنگام نشستن چیست؟

عوارض گذاشتن پا روی پا هنگام نشستن

به این کاری نداریم که روانشناسی پا روی پا انداختن چه می گوید یا انداختن پا روی پا نشانه چیست. در سال های اخیر، تغییراتی از وضعیت بهینه نشستن صورت گرفته است، زیرا درجه زیادی از واریانس آناتومیکی بین افراد وجود دارد. در عوض، یک فاکتور مهم تر این است که ممکن است منجر به سفتی یا درد شود زیرا برای مدت زمان طولانی فرد بدون حرکت باقی می ماند.

مطالعاتی که بر روی عوارض پا روی پا انداختن موقع نشستن (انداختن پای راست روی پای چپ یا برعکس) کار کرده اند معمولا کیفیت پایینی دارند و همین موجب می شود که نتیجه گیری قطعی بسیار دشوار شود.

معمولا دو حالت کلی برای پا روی پا انداختن و عوارض آن وجود دارد، که هر دو باعث ایجاد زوایای مختلف در مفاصل ران و زانو می شوند.

یک مطالعه در سال 2014 افرادی که پا روی پا می گذاشتند را به مدت 1، 2 و 3 ساعت در روز مورد بررسی قرار داد. این مطالعه در مقایسه با سایر زیرگروه ها،‌ تغییراتی را در وضعیت بدن افرادی که بیشتر از 3 ساعت در روز پا روی پا می گذارند گزارش کرد.

نتایج نشان می دهند که انداختن پا روی پا هنگام نشستن، برای بیشتر از 3 ساعت در روز ممکن است موجب افتادگی شانه، انحراف جانبی لگن و تمایل سر به سمت جلو شود. هیچ تغییر چشمگیری در افرادی که 1 الی 2 ساعت در روز پا روی پا می گذارند، دیده نشد. همین نشان می دهد که این وضعیت ممکن است ناشی از فقدان حرکت باشد تا این که ایزوله ماندن مشکل ساز باشد.

این ممکن است شبیه به یک اصطلاح آناتومی ترسناک باشد، اما وقتی آن را توضیح دهیم آیا واقعا به درد و عملکرد مرتبط است؟ پاسخ منفی است. تغییرات جزئی در وضعیت بدن بعید است که منجر به درد یا ناتوانی حرکتی شود. بدن انسان به شدت سازگارپذیر است. یک مطالعه جدید نشان داده است انداختن پا روی پا هنگام نشستن، ممکن است عملکرد ریه را در مقایسه با سایر حالت های نشستن بهبود بخشد.

در مورد عوارض نشستن طولانی مدت بیشتر بدانید

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن

اگرچه به نظر می رسد که هیچ ضرری ندارد و خطرات فوری را به همراه نخواهد داشت، اما ممکن است موجب کمر درد شود. در ادامه، عوارض پا روی پا انداختن بر روی کمر را بررسی می کنیم.

مضرات پا روی پا انداختن: کمردرد

نشستن طولانی مدت در این وضعیت موجب عدم تعادل عضلانی بین ناحیه سمت راست و چپ کمر می شود و می تواند منجر به آسیب های ناشی از سفتی، ضعف و کاهش دامنه حرکتی شود.

قابل توجه ترین علامت این است که در ناحیه لگن و کمر عدم تعادل عضلانی داشته باشید. ممکن است انحراف لگن را تجربه کنید، که زمانی رخ می دهد که قسمت بالایی لگن به سمت عقب بچرخد. با گذشت زمان، این عدم تعادل در لگن و ستون فقرات باعث افزایش فشار بر روی کمر می شود.

حال تصور کنید که ساعت های طولانی در روز را در چنین وضعیتی نشسته باشید. صاف نشستن برای شما غیرممکن می شود و ممکن است به شرایطی مانند سیاتیک دچار شوید.

طرز نشستن صحیح پشت کامپیوتر چجوریه.

عوارض کمردرد ناشی از بد نشستن

اگر اغلب پاهایتان را روی هم می اندازید و این به عادت نشستن برای شما تبدیل شده است، توقف آن برای شما دشوار خواهد بود. این وضعیت نشستن شما را به شرایط زیر می رساند:

  • سندرم متقاطع تحتانی

این وضعیت به دلیل عدم تعادل عضلانی و وضعیت نامناسب نشستن در بدن ایجاد می شود. فشار و کشش غیریکنواخت در سراسر بدن منجر به ناراحتی و درد خواهد شد. نشستن طولانی مدت در این وضعیت می تواند باعث کوتاه شدن عضلات خم کننده ران شده و عضلات ناحیه لگن شما را تشعیف کند.

سیاتیک وقتی رخ می دهد که عصب سیاتیک شما تحت فشار قرار گیرد. این می تواند منجر به علائمی مانند بی حسی، ضعف و گزگز شود.

وقتی پاهای خود را روی هم می گذارید، در امتداد لگن عدم تعادل ایجاد می شود و فشار بر روی پایین بدن موجب انقباض عضلات و عصب سیاتیک شما خواهد شد.

  • سندرم درد تروکانتریک بزرگ (GTPS)

این یک بیماری شایع در لگن است که موجب درد در خارج از ناحیه پایین و باسن شما می شود. وقتی پاهای خود را روی هم می گذارید، تروکانتر بزرگ تر (قسمت بالای استخوان ران) می تواند بر روی چندین ماهیچه و تاندون فشرده شود که باعث التهاب و درد در این نواحی می شود.

چگونه با وضعیت بدنی مناسب و باکلاس راه برویم

عوارض پا روی پا انداختن

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن: درد عضلانی اسکلتی

پا روی پا انداختن هنگام نشستن بعید است در افرادی که درد یا جراحت ندارد مضر باشد، اما زیرگروه هایی وجود دارند که باید با احتیاط در این وضعیت بنشینند.

  • درد جانبی لگن

اگر فردی هستید که از درد در قسمت بیرونی لگن رنج می برد یا به شما گفته شده است که به شرایطی مانند سندرم درد تروکانتریک بزرگ (GTPS)، تاندیوپاتی گلوتئال یا بورسیت تروکانتریک مبتلا هستید، این احتمال وجود دارد که پا روی پا انداختن برای شما آزاردهنده باشد. این به دلیل افزایش کشش در عضلات و ساختارهای بیرونی لگن است، که ممکن است منجر به فشردگی در سایر ساختارهای تحریک پذیر شود.

  • درد زانو

اگر در قسمت داخلی زانوی خود همیشه احساس درد می کنید، نشستن مانند آنچه در تصویر سمت راست نشان داده شده است می تواند علائم را تشدید کند. با تغییر در وضعیت فمور (استخوان بلند ران) و درشت نی (استخوان ساق پا) می تواند منجر به افزایش تنش بر روی زانو و احتمال ناراحتی شود.

اگر هر یک از اینها برای شما صادق است، احتمالاً بهتر است حالت نشستن راحت تری پیدا کنید.

بهترین ورزش برای درمان زانو درد


نظرات پزشکی در مورد انداختن پا روی پا هنگام نشستن

  • وریدهای واریسی

روشی برای ترساندن در رسانه ها در طول سال ها این ادعا را شامل می شود که رگ های واریسی ممکن است ناشی از نشستن به حالت انداختن پا روی پا باشد. این درست نیست. اگرچه اگر شما فردی هستید که رگ های واریسی دارید، احتمالاً نشستن طولانی مدت روی پاها ایده خوبی نیست. با این حال، نشستن در هر وضعیتی برای مدت طولانی ایده آل نخواهد بود، بنابراین، بهتر است هر چند وقت یک بار که امکان پذیر است کمی حرکت کنید.

مطالعات نشان داده اند که نشستن در حالت پا روی پا انداختن می تواند فشار خون را به طور موقت افزایش دهد. با این حال، این افزایش به طور کلی اندک است و پس از تغییر وضعیت پاها به سرعت به حالت عادی باز می گردد. ثابت نشده است که پا روی پا انداختن هنگام نشستن فشار خون را برای مدت طولانی افزایش می دهد. همانطور که گفته شد، اگر فردی هستید که به طور غیرقابل کنترلی فشار خون بالایی دارید، احتمالاً وضعیت ایده آلی برای حفظ ساعت ها در یک زمان نیست، به خصوص اگر در معرض خطر لخته شدن خون هستید. در غیر این صورت، احتمالاً کاملاً بی خطر است.

چرا استخوان دنبالچه درد می کند؟

توصیه هایی در مورد پا روی پا انداختن

  1. وضعیت بدن را نباید به دو دسته «خوب» و «بد» تقسیم کرد. مهم ترین فاکتور این است که هر چند وقت یکبار وضعیت بدن را تغییر داده و در صورت امکان حرکت کنید. هیچ وضعیت بهینه ای وجود ندارد.
  2. اگر فرد سالمی هستید، پا روی پا انداختن هنگام نشستن بعید است که تاثیر منفی بر شما داشته باشد. با این وجود، احتمالا باید از نشستن بیش از 3 ساعت در این وضعیت اجتناب کنید.
  3. اگر از درد پایین کمر، لگن یا زانو رنج می برید، نشستن در این وضعیت ممکن است علائم شما را تشدید کند و در نتیجه بهتر است از آن اجتناب کنید.
  4. پا روی پا انداختن باعث واریس نمی شود. با این وجود، توصیه بالا در این مورد نیز صدق می کند. به احتمال زیاد بهتر است از این وضعیت برای دوره های طولانی بدون حرکت اجتناب کنید.

کلام آخر

اگر کمردرد را تجربه می کنید و عادت دارید هنگام نشستن پا روی پا بیاندازید، وقت آن رسیده است که وضعیت نشستن خود را تغییر دهید. اگر کمردرد شما شدید و جدی است، با یک متخصص مشورت کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.