آیا سیگار الکترونیکی یا ویپ اسموک خطرناک است؟

افراد اغلب استفاده از سیگار الکترونیکی را جایگزین امن تری نسبت به سیگار کشیدن به شمار می آورند اما مرگ و میر و آسیب های ریوی اخیر، ناشی از استفاده از ویپ اسموک ها یا همان سیگارهای الکترونیک بسیار زیاد است و چیزی غیر از این را نشان می دهد. در ادامه قصد داریم تا به چند سوال شما درباره سیگار الکترونیکی پاسخ دهیم.

ترک سیگار کار دشواری است. آنقدر دشوار است که تقریباً هر 7 نفر از 10 فرد سیگاری قصد ترک سیگار را دارند اما قادر به انجام آن نمی باشند. سیگارهای الکترونیکی یا e-cigarettes، یک راه حل جذاب برای ترک سیگار را ارائه می دهند و همه فکر . این گجت های باطری دار یک مایع-معمولاً نیکوتین که از تنباکو استخراج می شود– را حرارت داده و به ذرات معلق یا بخار تبدیل می کند. کاربران می توانند بدون نیاز به تار(قطران)، کربن مونو اکسید یا برخی دیگر از مواد شیمیایی مضر موجود در سیگارهای مرسوم مبتنی بر تنباکو را استنشاق کنند.

مرگ و میرهای ناشی از سیگارهای الکترونیکی خبرساز شده است

اما مرگ و میرها و آسیب های ریوی اخیر مرتبط به استفاده از سیگارهای الکترونیکی، نگرانی عمومی را در مورد ایمنی این نوع از سیگارها افزایش داده است. در مطالعه ای انجام شده در یک اکتبر سال 2019، مرکز کنترل بیماری در شیکاگو، 1080 مورد شناخته شده از آسیب های ریوی و 18 مورد مرگ و میر مرتبط به استفاده از سیگارهای الکترونیکی را در ایالات متحده گزارش داده است. از میان آن بیماران، %80 کمتر از 35 سال و %37 کمتر از 20 سال سن داشتند و %70 درصد مرد بودند.

” در مطالعه ای انجام شده در یک اکتبر سال 2019، مرکز کنترل بیماری، 1080 مورد شناخته شده از آسیب های ریوی و 18 مورد مرگ و میر مرتبط به استفاده از سیگارهای الکترونیکی را در ایالات متحده گزارش داده است.”

به عنوان واکنشی به نگرانی روزافزون در مورد سیگارهای الکترونیکی، تعداد بیشتری از ایالات آمریکا، استفاده و فروش سیگارهای الکترونیکی را ممنوع کرده اند. میشیگان اولین ایالتی است که این ممنوعیت را وضع کرد و قرار است از این هفته اجرایی شود. فرماندار نیویورک، ممنوعیتی را برای تمامی سیگارهای الکترونیکی طعم دار به جز نعنایی پیشنهاد کرده است. اما این ممنوعیت به صورت موقتی توسط یک قاضی رد شده است. رئیس جمهور آمرکیا و دولتش به دنبال وضع یک ممنوعیت فدرال هستند. تا به امروز، هندوستان موفق شده است که همانند برزیل، سنگاپور و اوروگوئه، فروش این محصولات الکترونیکی را ممنوع کند.

فروش سیگارهای الکترونیکی یا همان ویپ در کشورهای هند،برزیل، سنگاپور و اوروگوئه ممنوع است

آیا واقعاً سیگارهای الکترونیکی و ویپ اسموک ها خطرناک هستند؟ آیا استفاده از سیگارهای الکترونیکی بهتر یا بدتر از سیگار کشیدن است؟ چه چیزی واقعاً موجب مرگ و میر و آسیب های مرتبط به سیگارهای الکترونیکی می شود؟

آیا سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری نسبت به سیگار دارند؟

در طی دهه گذشته استفاده از سیگارهای الکترونیکی گسترش یافته است. این بدان معنی است که هنوز هیچ مطالعه بلندمدتی مرتبط با اثرات طولانی مدت سلامت ناشی از استفاده از سیگارهای الکترونیکی یعنی برای 30 تا 40 سال انجام نشده است. از طرف دیگر، ثابت شده است که سیگار کشیدن اثر منفی بر تمام اندام های بدن خصوصاً قلب و ریه ها دارد. جامعه پزشکی از مدت ها پیش به اثبات رسانده است که سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. سیگارهای سنتی مبتنی بر تنباکو حاوی مواد شیمیایی در رتبه 7000 هستند، که بسیاری از آن ها سمی می باشند.

سیگار الکترونیکی و سرطان“وقتی نوبت به سیگارهای الکترونیکی می رسد، ما دقیقاً نمی دانیم که آیا استفاده از آن ها اثر بلندمدتی بر قلب یا ریه ها دارد یا آیا استفاده از سیگارهای الکترونیکی به گونه ای موجب سرطان می شود که سیگارهای معمولی نمی شوند.”

وقتی نوبت به سیگارهای الکترونیکی می رسد، ما دقیقاً نمی دانیم که آیا استفاده از آن ها اثر بلندمدتی بر قلب یا ریه ها دارد یا آیا استفاده از سیگارهای الکترونیکی به گونه ای موجب سرطان می شود که سیگارهای معمولی نمی شوند. همچنین هنوز مطمئن نیستیم که با استفاده از سیگارهای الکترونیکی در معرض چه مواد شیمیایی قرار می گیریم، یعنی تمام مواد شیمیایی که دود حاصل از آن را تشکیل می دهند.

به طور مقایسه ای، ما می دانیم که قرار گرفتن در معرض سموم در استفاده از سیگارهای الکترونیکی بسیار کمتر از سیگارهای سنتی است اما این که در مقایسه ایمن تر باشد بدین معنا نیست که به طور کلی امن است.

به عنوان مثال، ما می دانیم که مایعات موجود در سیگارهای الکترونیکی حاوی پروپیلن گلیکول و گلیسیرین هستند. این دو ماده شیمیایی به خودی خود محرک هستند. و همچنین به فرمالدئید و استالدهید تبدیل می شوند که سرطان زاهای شناخته شده ای هستند.

بیشتر بخوانید: آیا سیگار فشارخون را بالا می برد؟

و خود نیکوتین که هم در سیگارهای تنباکویی سنتی و هم در استفاده از سیگارهای الکترونیکی به صورت مایع استنشاق می شود، مضر است. این ماده به شدت اعتیادآور است و موجب مشکلات تنفسی، افزایش فشار خون و افزایش خطر ابتلا به حملی قلبی می شود. نیکوتین همچنین برای رشد مغزی در افراد جوان نیز زیان آور است. بنابراین، اگرچه با استفاده از سیگارهای الکترونیکی در معرض سموم کمتری قرار می گیرید اما آن ها ممکن است به واسطه ی غلظت اضافی(بیش از mg/mL18) یا سطوح ولتاژ قابل تنظیم، مقدار نیکوتین بیشتری را دربرگیرند.

مسئله دیگر در رابطه با سلامت و ایمنی سیگارهای الکترونیکی این است که بازار آن همچنان بسیار جدید است به گونه ای که کاربران از مقررات کمی که برای این نوع از محصولات وجود دارد، مطلع نیستند. اگرچه FDA در تلاش است تا با 500 برند تجاری با بیش از 8000 طعم همگام شود اما کاربران ممکن است از محتویات سیگارهای الکترونیکی اطلاعی نداشته باشند یا نمی دانند که آیا آن محصول پیش از فروش اصلاح شده است یا نه.

آیا استفاده از سیگارهای الکترونیکی اعتیادآور است یا نه؟

بخش اعظمی از نگرانی در مورد استفاده از سیگارهای الکترونیکی به این موضوع نسبت داده می شود که افراد سیگاری تنها از آن ها به عنوان روشی برای ترک اعتیاد به سیگارهای تنباکویی سنتی استفاده نمی کنند. همچنین در میان نوجوان ها نیز بسیار محبوبیت دارد. به گفته جراح عمومی آمریکا، در سال 2015 استفاده از سیگارهای الکترونیکی در میان دانش آموزان دبیرستانی تا 900 درصد افزایش یافته است. چهل درصد از این کاربران هرگز سیگار تنباکویی سنتی نکشیده بودند. سیگارهای الکترونیکی ارزان تر هستند، باور بر این است که از سیگارهای معمولی سالم تر می باشند و در طعم های جذابی همچون توت فرنگی، هندوانه، پشمکی و چیزکیک بلوبری عرضه می شوند.

“شواهد حاکی از این مطلب هستند که 70-90 درصد از افرادی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند، همچنان سیگارهای سنتی را نیز می کشند.”

و برخلاف آنچه که در ابتدا تصور می شد، سیگارهای الکترونیکی روش موثری برای ترک اعتیاد به سیگار نمی باشند. شواهد حاکی از این مطلب هستند که 70-90 درصد از افرادی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند، همچنان سیگارهای سنتی را نیز می کشند. و حتی موجب می شوند که افراد سیگاری برای مدت طولانی تر به سیگار کشیدن ادامه دهند. مطالعات همچنین نشان می دهند نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند، تمایل بیشتری به استفاده از سایر محصولات نیکوتین دار مانند سیگارهای تنباکویی سنتی پیدا می کنند.

در مورد خطرات استفاده از سیگارهای الکترونیکی چه می دانید؟

علائم آسیب های ریوی گزارش شده عبارتند از سرفه زدن، درد در قفسه سینه، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، تب، درد در ناحیه شکمی و اسهال بدون علائمی از عفونت ریه. با این وجود، ماده شیمیایی مسبب این آسیب ها همچنان ناشناخته است یا حداقل تاکنون این به عنوان یک محصول بد در نظر گرفته نمی شود.

طبق CDC، هیچ محصولی به تمامی موارد آسیب ریوی گزارش شده، ارتباط داده نشده است. حداقل تابحال، این محصول به عنوان یک محصول بد در نظر گرفته نمی شود. مرگ و میر و آسیب های ریوی به احتمال قوی به استفاده از محصولات حاوی THC مایع نسبت داده می شوند و نه محصولات حاوی نیکوتین مایع. THC مخفف تتراهیدروکانابینول، ماده روانگردان در ماری جوانا است.

با وجود این که بسیاری از ممنوعیت های ایالتی بر محصولات ویپینگ طعم دار(به جز طعم نعنایی) تمرکز دارند زیرا محتوای شیمیایی آن ها ناشناخته است، منتقدان این ممنوعیت ها به ارتباط بین آسیب ها و THC اشاره می کنند.

بیشتر بخوانید: آیا سیگار استرس را کاهش می دهد؟

آیا باید استفاده از سیگارهای الکترونیکی را ترک کنید؟

در اینجا نتیجه گیری در مورد استفاده از سیگارهای الکترونیکی بر اساس آنچه تابحال می دانیم، آورده شده است.

  • توصیه ی رسمی CDC این است که تا زمان شناخت کامل از سیگارهای الکترونیکی از استفاده از آن ها و ویپینگ خودداری نمایید.
  • اگر به استفاده از سیگارهای الکترونیکی عادت کرده اید، از مراکز معتبر آن را تهیه نمایید و نه از کنار خیابان یا دوستان و فامیل.
  • البته، اگر تردید دارید، بهتر است از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.