برای از بین بردن بوی سیر از دهان چه باید کرد

اگر سیر زیادی خورده اید و حالا به فکر بردن بوی سیر از دهان هستید، در این مطلب بهترین روش برای از بین بردن بوی سیر از دهان را به شما معرفی می کنیم.

سیر به غذا طعم می دهد و فواید زیادی برای سلامتی دارد. اما متاسفانه، می تواند باعث هالیتوز یا بدبویی دهان شود، به خصوص وقتی به صورت خام مصرف شود. این بوی متمایز ناشی از مواد شیمیایی حاوی گوگرد در سیر است. این بو تا ساعت ها در تنفس فرد باقی می ماند و همین امر موجب می شود تا برخی از خوردن آن خودداری کنند. آیا این سوال برایتان پیش آمده است که چگونه از بوی سیر از دهان خلاص شوید؟ خوشبختانه، اقدامات زیادی وجود دارند که می توانند به کنترل چنین موقعیت هایی به شما کمک کنند.

روش های از بین بردن بوی سیر از دهان

یک قرار لحظه آخری یا مصاحبه شغلی می تواند فرصت خیلی خوبی باشد، اما اگر یک وعده غذایی حاوی سیر خورده باشید، ممکن است نگران شوید که بوی سیر از دهان موفقیت شما را تحت الشعاع قرار دهد.

اگرچه روش های زیادی برای از بین بردن بوی سیر از دهان وجود دارد، اما تنها راه جلوگیری از آن نخوردن غذاهای حاوی سیر است. خوردن نعناع یا جویدن آدامس می تواند این بو را بپوشاند اما نمی تواند واقعا آن را از بین ببرد زیرا این بو ناشی از یک محصول جانبی سیر است که هنگام هضم و جذب در جریان خون تولید می شود. موثرترین روش برای کاهش بوی سیر از دهان، مصرف شیر و مسواک زدن است.

بردن بوی سیر از دهان با چند روش

در ادامه به شما می گوییم که برای از بین بردن بوی سیر از دهان چکار کنیم:

1. جویدن آدامس

از بين بردن بوي سير در دهان: جویدن آدامس

اگر زمان زیادی ندارید، جویدن آدامس با طعم نعناع می تواند به شما کمک کند و سریعترین راه رفع بوی سیر دهان می باشد. آدامس می تواند خیلی سریع تنفس شما را تازه کند. همچنین تولید بزاق را تحریک می کند که به از بین بردن ذرات غذای باقیمانده در دهان که باعث تولید بوی بد می شوند، کمک می کند.

اگرچه جویدن آدامس با هر طعمی می تواند در از بین بردن بوی سیر از دهان فوری موثر باشد، اما بهتر است آدامس بدون قند را انتخاب کنید. دلیل آن این است که آدامس های حاوی قند منجر به پوسیدگی دندان ها می شوند. همچنین، استفاده از آدامس های بدون قند، به خصوص آن هایی که حاوی زایلیتول هستند، تولید بزاق را افزایش داده و در نتیجه به جلوگیری از پوسیدگی کمک می کنند.

در مینویسم با مواد غذایی برای رفع بوی بد دهان آشنا شوید.

2. دهانشویه

رفع بوی سیر از نفس: دهانشویه

یک دهانشویه با بوی قوی، مانند دهانشویه حاوی نعناع می تواند بوی سیر دهان را از بین ببرد. وقتی غذاهای حاوی سیر می خورید، بدن آن غذا را دفع می کند. همانطور که گفته شد، یک دهانشویه نعناعی می تواند به از بین بردن بو تا زمانی که از بدن دفع شود، کمک کند.

برخی از تحقیقات نشان می دهند که استفاده از یک دهانشویه حاوی دی اکسید کلر در از بین بردن پلاک ها، باکتری و ذرات ریز غذا موثر است. پس از خوردن یک وعده غذایی حاوی سیر، فورا دهان خود را با دهانشویه شستشو دهید. اگر عاشق سیر هستید، یک بطری دهانشویه همیشه همراه خود داشته باشید تا در زمان نیاز از آن استفاده کنید.

3. مسواک زدن

طریقه از بین بردن بوی سیر از دهان: مسواک

باکتری هایی که در ایجاد بوی بد دهان موثر هستند معمولا بر روی پلاک های روی دندان و زیر خط لثه یافت می شوند. اگر سیر خورده اید و قبل از صحبت کردن با یک فرد به مسواک دسترسی دارید، برای رفتن بوی سیر از دهان از آن استفاده کنید! مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از خوردن غذا می تواند تاثیر قابل توجهی بر تعداد باکتری های موجود در دهان داشته باشد و سایر عوامل ایجاد بوی بد دهان، ازجمله ذران باقیمانده غذا را از بین ببرد.

فراموش نکنید که عامل بوی سیر نیز ممکن است در این پلاک ها باقی مانده باشد. اگر در حال حرکت برای یک قرار مهم هستید، می توانید مسواک بزنید. عادت کنید که همیشه یک مسواک و خمیردندان اضافی با خود داشته باشید یا آن ها را در کشوی میز کار خود نگه دارید. به این ترتیب، می توانید خیلی راحت نفس خود را تازه کنید.

شستشوی دهان با دهانشویه، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن همگی روش هایی هستند که با تمیز کردن دهان از تکه های باقیمانده غذا در دهان که باعث ایجاد بو می شوند، می توانند موثر باشند.

دلایل تلخی دهان به همراه حالت تهوع

4. شیر بنوشید

طریقه از بین بردن بوی سیر از دهان: نوشیدن شیر

مواد غذایی و نوشیدنی های خاص نیز می توانند به شما برای از بین بردن بوی سیر از دهان کمک کنند. یکی از موثرترین روش ها، مصرف شیر است که حاوی چربی هایی است که آلیل متیل سولفید را خنثی می کند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، شما باید همزمان با خوردن سیر شیر را بنوشید، نه بعد از آن.

شما می توانید با نوشیدن شیر پرچرب بوی سیر را از دهان از بین ببرید. یک مطالعه منتشر شده در گزارش ها نشان می دهد که شیر به طرز قابل توجهی غلظت ترکیبات سولفور تولید شده توسط سیر را کاهش می دهد. شیر پرچرب نسبت به شیر کم چرب در از بین بردن این ترکیبات موثرتر عمل می کند.

5. جعفری بخورید

از بین بردن بوی سیر از دهن: خوردن جعفری

جعفری یک راه حل کمتر شناخته شده برای از بین بردن بوی سیر از دهان است. بوی تازه جعفری می تواند بوی نامطبوع سیر را بپوشاند. اگر جعفری دوست ندارید، سبزیجات ترد مانند کرفس، کلم بروکلی و برگ های نعناع نیز می توانند موثر باشند. این سبزیجات در از بین بردن ذرات غذای حاوی سیر باقیمانده بین دندان ها کمک می کنند. علاوه بر این، بوی تازگی آن ها می تواند بوی سیر را بپوشاند.

تا زمانی که بدانید چگونه از شر نفس سیر خلاص شوید، می توانید در هر موقعیت اجتماعی با خیال راحت حاضر شوید.

روش های جلوگیری از بوی بد دهان هنگام صبح

6. میوه و سبزیجات تازه بخورید

از بین بردن بوی سیر از دهان سریع: خوردن میوه و سبزیجات تازه

خوردن میوه و سبزیجات تازه همراه با غذای حاوی سیر می تواند باعث کاهش یا رفع بوی سیر از دهان شود. در یک مطالعه علمی، محققان گزارش کردند که خوردن سیب یا کاهو خام می تواند بوی سیر از دهان را کاهش دهد.

7. برگ های گیاهی بخورید

ترفند از بین بردن بوی سیر از دهان: خوردن برگ های گیاهی

جویدن برگ های گیاهی بعد از خوردن سیر یک روش قدیمی است. این گیاهان دهان را تمیز می کند و بوی بد دهان را از بین می برد. برگ های نعناع نیز به طرز چشمگیری بوی سیر را کاهش می دهند.

8. سرکه سیب

روش سریع از بین بردن بوی سیر از دهان: نوشیدن سرکه سیب

برخی از افراد گزارش می دهند که نوشیدن یک قاشق غذاخوری سرکه سیب در آب قبل یا بعد از هر وعده غذایی، در از بین بردن بوی سیر از دهان موثر است. با این وجود، این یک روش پزشکی تایید شده نیست. فرد باید قبل از مصرف سرکه سیب به عنوان یک درمان خانگی با پزشک مشورت کند.

9. یک فنجان چای سبز بنوشید

راه از بین بردن بوی سیر از دهان: نوشیدن چای سبز

نوشیدن چای سبز یا چای نعناع بعد از غذا برای رفع سریع بوی سیر از دهان موثر است. یک مطالعه بیان می کند که چای سبز در از بین بردن بوی بد دهان موثرتر از نعناع، آدامس یا یک محصول حاوی جعفری است.

چای سبز می تواند فواید دیگری برای سلامت دهان و دندان داشته باشد. مطالعه دیگری دریافت که دهانشویه حاوی کاتچین که ترکیبات موثر در چای سبز است، می تواند پلاک دندان را به اندازه یک دهانشویه ضدعفونی کننده از بین ببرد.

10. آب لیمو بنوشید

دشمن بوی سیر: آبلیمو تازه

آب لیمو به برطرف کرن بوی سیر از دهان کمک می کند. بعد از خوردن سیر، کمی آب لیمو تازه (تقریبا یک قاشق غذاخوری) را به یک لیوان آب تازه اضافه کنید.

11. هسته سیر را بردارید

بوی سیر از دهان چگونه رفع میشود: برداشتن هسته سیر

وقتی مشغول تهیه غذا هستید، می توانید بوی سیر را کاهش دهید. هر حبه سیر را نصف کنید و قبل از افزودن آن به غذا، هسته اصلی را از آن جدا کنید و از ایجاد بوی سیر در دهان جلوگیری کنید.

علت تلخی دهان چیست؟

12. آب بنوشید

بوی سیر از دهان چگونه میرود: نوشیدن آب

نوشیدن آب بعد از مصرف سیر می تواند باقیمانده اثر سیر بر روی زبان یا بین دندان ها را از بین ببرد. همچنین تولید بزاق را افزایش می دهد که به نوبه خود در از بین بردن باکتری های تولید کننده بوی بد دهان موثر است.

13. از اسکرابر زبان استفاده کنید

رفتن بوی سیر از دهان: استفاده از اسکرابر زبان

فرد اغلب از شستن و مسواک زدن زبان و سقف دهان چشم پوشی می کند، در حالی که زیر زبان مکان ایده آلی برای جمع شدن باکتری هاست. فرد همچنین ممکن است متوجه شود که یک لایه سفید روی زبان تشکیل شده است. استفاده از یک اسکرابر زبان یا مسواک زدن هر روز می تواند در از بین بردن سلول های مرده، میکروب ها و ذرات ریز غذا کمک کند. اسکراب زدن را تا زمانی ادامه دهید که هیچ اثری بر روی اسکرابر باقی نماند. بسیاری از داروخانه ها اسکرابر زبان می فروشند.

هنگام مسواک زدن از زبان خود غافل نشوید. شما همچنین می توانید با اضافه کردن کمی خمیردندان به مسواک و زدن آن روی زبان مقداری از بوی باقیمانده را از بین ببرید.

دلیل بوی سیر

بوی سیر ناشی از ماده ای به نام آلیل متیل سولفید است که هنگام تجزیه سیر در معده تولید می شود. این بو مدت طولانی باقی می ماند زیرا آلیل متیل سولفید جذب جریان خون می شود. از آنجایی که بدن این را جذب نمی کند، طی چند روز ازطریق تعریق و تنفس آزاد می شود، به همین دلیل است که بوی سیر تا چند روز باقی می ماند. علاوه بر مواد شیمیایی، ریزه های سیر بین دندان یا دهان باقی می ماند و همین امر نیز به ماندگاری بوی سیر کمک می کند.

غذاهای حاوی پلی فنول ها مانند سیب، اسفناج نیز می توانند بوی سیر را خنثی کنند. همچنین می توانید با خوردن جعفری، نعناع، دانه های انیسون، هل، میخک و رازیانه نیز به همین نتیجه دست یابید. سایر روش های از بین بردن یا کاهش بوی سیر، مکیدن برش های لیمو یا جویدن دانه ها یا تفاله قهوه است.

همچنین قرص هایی وجود دارند که ادعا می کنند می توانند بوی سیر را کاهش دهند؛ با این وجود، آن ها از نظر اثربخشی متفاوت هستند. بسیاری از آن ها حاوی روغن هایی هستند که از مواد غذایی مانند جعفری یا رازیانه تهیه شده اند. برخی از مکمل ها نیز به گونه ای طراحی شده اند که بدون بو باشند. بیشتر این ها دارای یک روکش اختصاصی هستند که مانع از تجزیه شدن قرص تا وقت رسیدن به داخل معده می شوند.اگرچه این ها می توانند مانع از بوی بد دهان بلافاصله بعد از مصرف سیر شوند،‌ اما بعد از تجزیه در معده بوی سیر دوباره به مشام می رسد.

برای جلوگیری از بوی سیر دهان چه کنیم

تنها راه برای جلوگیری کامل از بوی سیر این است که از مصرف آن یا غذاهای حاوی سیر اجتناب کنید. این شامل غذاهایی می شود که با ادویه های مخلوط حاوی سیر تهیه شده اند، مانند پودر کاری. اگر برای سلامتی خود مکمل سیر مصرف می کنید، می توانید قرص های بدون بو را خریداری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.