تقویت چشم ضعیف شده با چند راهکار ساده و عملی

چشم ها عضو مهمی از بدن هستند و مراقبت از آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چشم ها هم مانند دیگر اعضای بدن دارای ماهیچه هایی هستند که پس از مدتی کار و فعالیت مداوم و به خصوص خیره شدن طولانی به صفحه مانیتور، صفحه تلویزیون و گوشی های موبایل خسته و ضعیف شده و نیاز به استراحت و تقویت چشم ضعیف شده دارند اگر به ضعف چشمانتان توجه نکنید و بیش از توان آن ها از چشم ها کار بکشید این موضوع باعث افت کارایی چشمان شما می شود و سلامت آن ها را به خطر می اندازد.

در این مقاله تقویت چشم ضعیف با چند راهکار ساده را برای شما توضیح می دهیم. تمرین هایی وجود دارند که باعث تقویت چشم ضعیف می شوند و همچنین مواد غذایی وجود دارند که خوردن آن ها برای سلامت چشم مفید است.

راه هایی برای تقویت چشم ضعیف

در ادامه روش هایی را به شما معرفی می کنیم که در عین سادگی تأثیر بسزایی در تقویت چشمان شما دارند و باعث می شوند از چشم هایتان در برابر ضعیف شدن جلوگیری کنید و یا اگر ضعیف شدند به تقویت آن ها کمک کنید.

اگر چشمان شما به صورت ژنتیکی خشک و کم آب هستند این مطلب می تواند برای شما مفید باشد: “خشکی چشم را با روش های طبیعی درمان کنید

برای تقویت چشم ضعیف این تمرینات را انجام دهید.

در ادامه یکسری تمرینات برای تقویت چشم ضعیف به شما معرفی می کنیم که رعایت آن می تواند برای داشتن دید بهینه و جلوگیری از خستگی چشم بسیار مفید باشد. این تمرینات را می توانید در هنگام بیدار شدن، قبل از خواب و هر زمانی که در چشمان خود احساس خستگی نمودید انجام دهید:

 • چشمان خود را ۱۰ بار درجهت عقربه های ساعت و سپس ۱۰ بار در جهت مخالف عقربه های ساعت بچرخانید.
 • دستان خود را به یکدیگر بمالید تا گرم شود، سپس به مدت ۱۰ ثانیه روی چشمان خود قرار دهید. ۳ بار این کار را تکرار نمایید.
 • ماساژ دادن شقیقه و پیشانی و زیر چشم: با انگشت شست خود و با حرکات چرخشی (۲۰ بار ) شقیقه،  پیشانی و زیر چشم ها را ماساژ دهید.
تقویت چشم ضعیف: ماساژ چشم ها
چشم های خود را ماساژ دهید

برای تقویت کردن چشم ضعیف این مواد غذاییی را مصرف کنید

شاید مواد غذایی که می خورید تأثیر چندانی روی چشم های شما نداشته باشد اما به هر حال چشم نیز نیاز به ویتامین ها و موادی دارد تا عملکرد بهتری داشته باشد.

در ادامه لیستی از مواد غذایی ضروری که چشم ها برای حفظ سلامتی خود به آن ها نیاز دارند و همچنین ویتامین ها و مواد موجود در آن ها را به شما معرفی می کنیم:

 1. بتاکاروتن، لوتئین و زیگزانتین: سبزیجات با برگ های تیره ، کدو تنبل، آووکادو، سیب زمینی شیرین و هویج
 2. سولفور، لسیتین و سیستئین: سیر ، پیاز و کبر
 3. سبزیجاتی مانند: کلم پیچ، برگ چغندر و اسفناج
 4. امگا ۳: تن ماهی، ماهی، دانه های کتان و مغز گردو
 5. میوه های اسیدی: پرتغال، لیمو، لیمو ترش و گریپ فروت
 6. پروتئین غیر گوشتی: موز، لوبیا و آجیل
 7. مولتی ویتامین های حاوی: ویتامین A، امگا ۳، لوتئین، زینک و ویتامین های C و E برای تقویت چشم مفید می باشند.
 8. ویتامین های A وD: ماهی سالمون
 9. فلاونوئید: شکلات تلخ
تقویت چشم ضعیف شده: خوردن مواد غذایی مفید
مواد مغذی برای چشم

استفاده از عینک آفتابی مناسب

نور خورشید می تواند تأثیر ناخوشایندی روی چشم ها داشته باشد و باعث خشک شدن چشم ها شود. برای جلوگیری از مضرات خورشید توصیه می کنیم که از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.

رسیدن نور فرا بنفش خورشید به چشم اگر بیش از حد باشد موجب بروز بیماری هایی مانند آب مروارید می شود. از عینک های آفتابی که ضد اشعه های UVB و UVA هستند استفاده کنید.

توجه داشته باشید که عینک آفتابی فیک (قلابی) و بی کیفیت باعث زدن ضربه بیشتری به چشم خواهد شد. برای خرید یک عینک آفتابی مناسب که اشعه های مضر خورشید را به خوبی جذب کند حتما از دستگاه تست UV استفاده نمایید و به صحبت های فروشنده اکتفا نکنید.

عینک های آفتابی را هر دو سال یک بار عوض کنید زیرا با گذشت زمان خاصیت خود را از دست می دهند.

تقویت کردن چشم ضعیف: از عینک آفتابی استفاده کنید
از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید

روش های موثر برای تقویت چشم ضعیف

اگر ساعت های طولانی به صفحه مانیتور خیره می شوید باید بدانید که چشمان شما هنگامی که زیاد به صفحه مانیتور یا صفحه تلویزیون نگاه می کنید کمتر پلک می زنند و این موضوع باعث می شود زود خشک شده و شما احساس سوزش و خستگی در چشمانتان کنید.

روش های زیر برای تقویت چشم ضعیف بسیار مؤثرند. ان ها را امتحان کنید:

 •  روش ۲۰-۲۰-۲۰: اگر برای مدتی به مانیتور یا صفحه موبایل خیره می شوید بعد از هر ۲۰ دقیقه به جسمی در فاصله ۲۰ فوتی ( ۶ متری ) به مدت ۲۰ ثانیه نگاه کنید .
 • پایین آوردن نور صفحه نمایشگر: نور مانیتور یا تلویزیون را روی حالت کم قرار دهید.
 • نوشته ها را بزرگ کنید: اگر از کامپیوتر استفاده میکنید زوم کنید اگر هم میخواهید از روی برگه کاغذ مطلبی را بخوانید آن را درشت پرینت بگیرید.
 • پلک زدن را فراموش نکنید: در هنگام کار کردن با موبایل و کامپیوتر بسیار کمتر پلک می زنیم بنابراین سطح چشم خشک می شود و باعث خارش و سوختن آن خواهد شد. به طور طبیعی هر دقیقه ۱۲ الی ۱۵ بار پلک زده می شود بنابراین در هنگام استفاده از این گونه وسایل سعی کنید بیشتر پلک بزنید و به چشمان خود استراحت بدهید.
 • برای تقویت نمودن چشم ضعیف شده و جلوگیری از خشکی چشم می توانید از قطره های اشک مصنوعی نیز استفاده کنید.

تقویت چشم ضعیف روش های مؤثر

تمرین با مداد

برای تقویت چشم های ضعیف شده می توانید از این تمرین ساده نیز بهره ببرید. یک عدد روی مداد نوشته و روی آن تمرکز کنید. مداد را جلوی صورت خود به اندازه طول بازو نگه دارید تا زمانی که کاملا روی مداد تمرکز نکرده اید به مرحله بعد نروید.

به آرامی مداد را به صورت خود نزدیک کنید. فقط روی نقطه عدد مورد نظر تمرکز کنید و سعی کنید روی خط مستیقم مداد را حرکت دهید.

وقتیکه عدد ۲ تا شد چشمان خود را ببندید. در این زمان جای مداد را تغییر ندهید و فقط به مدت چند ثانیه (حداقل ۵ ثانیه) چشم های خود را بسته یا به نقطه دیگری نگاه کنید.

تقویت چشم ضعیف: تمرین با مداد
تمرین با مداد

بعد از استراحت دادن به چشم دوباره به مداد نگاه کنید و دوباره روی عدد تمرکز کنید. آرام آرام مداد را از چشم خود دور کنید تا جایی که دستتان کاملا باز شود. روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه اینکار را انجام دهید.

روش های گفته شده در بالا برای درمان و یا تقویت ضعیفی چشم کاربرد دارند. البته فراموش نکنید اگر چشمان شما تا حد بسیار زیادی ضعیف شده است باید به پزشک مراجعه کنید.

 

در این مقاله به ارائه تمرینات و روش هایی برای تقویت چشم ضعیف پرداختیم و همچنین مواد غذایی که خوردن آن ها به تقویت چشم کمک می کند را به شما معرفی نمودیم. امیدواریم از آن ها بهره بگیرید تا چشمانی سالم و زیبا داشته باشید.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.