آداب اولین قرار ملاقات کاری | ۱۰ اصل مهم معاشرت در اولین قرار کاری

خیلی از افراد آداب اولین قرار ملاقات کاری را نمی دانند و معمولا در اولین قرار هیجان زده و دچار استرس می شوند به همین دلیل کارشان آن طور که می خواهند پیش نمی رود. چگونه می توانیم یک قرار کاری خوب و مناسب داشته باشیم؟ چگونه در آن قرار موفق به انجام چیزی که می خواهیم بشویم؟ هر قراری آداب مخصوص به خودش را دارد. در قرار کاری باید به گونه ای باشید که طرف مقابل کاملا جذب شما شود و مطمئن شود شما همان همکار مورد نظری هستید که دنبالش هستند. برای این که بتوانید ملاقات کاری خود را به سرانجام برسانید باید روابط اجتماعی عالی و آداب معاشرت خوبی داشته باشید. اگر این کار را بلد نیستید و راجع به آن نمی دانید اصلا نگران نباشید، در ادامه مطلب اصول و آداب اولین قرار ملاقات کاری آورده شده است که با اعتماد به نفس و تمرین کردن می توانید به نتیجه های خوبی برسید و در قرار کاریتان موفق شوید. دانستن اینکه چگونه یک مذاکره گر خوب باشیم نیز می تواند برای شما مفید باشد.

آداب و اصول اولین قرار کاری

وقتی که برای اولین بار با شخصی روبرو می شوید که شما را نمی شناسد هرچیزی حتی لحن کلام شما می تواند برای طرف مقابل باعث برداشت درست یا اشتباهی شود. بنابراین باید مراقب همه چیز باشید زیرا گاهی یک سهل انگاری کوچک باعث می شود شما بزرگترین موقعیت های زندگیتان را از دست بدهید. برای هر قرار کاری آدابی وجود دارد که با رعایت آن ها شما می توانید بهترین قرار کاری خود را رقم بزنید. به چند اصل مهم در خصوص آداب اولین قرار ملاقات کاری در زیر اشاره می شود.

1. خودتان را آماده کنید

برای قرار کاری که برای شما بسیار مهم است حتما یک لیست از نکاتی که می خواهید درباره آن صحبت کنید تهیه کرده و آن ها را به خاطر بسپارید تا در ملاقات به خوبی صحبت کنید. در مورد لباسی که در قرار ملاقات می خواهید بپوشید فکر کنید و لباس مناسبی را انتخاب کنید و چند ساعت قبل قرار آن را تمیز و مرتب آماده کنید. پس همه کارهایتان را از قبل انجام دهید و برای لحظه آخر نگذارید زیرا باعث استرس شما می شود و ممکن است ملاقات کاری به خوبی پیش نرود.

تیپ مردانه مناسب برای مصاحبه شغلی چگونه باید باشد؟

2. وقت شناس باشید

حتما برنامه ریزی کنید و چند دقیقه زودتر در محل قرار حاضر شوید. دیر رسیدن آن هم در اولین قرار ملاقات کاری باعث می شود طرف مقابل شما را فردی بی مسئولیت و بی نظم پندارد. فردی که اولین بار است با شما ملاقات می کند علاقه برای شنیدن دلیل و بهانه شما برای دیر آمدنتان ندارد. وقت شناس بودن در اولین قرار تاثیر خوبی از شخصیت شما در آن فرد می گذارد.

3. صحبت کردن را شروع کنید

در قرار ملاقات کاری اولین قدم این می باشد که ترس و خجالت را کنار بگذارید و صحبت را شروع کنید. اکثر افراد از سوال پرسیدن و بیان کردن عقاید و نظر های خود می ترسند و یا خجالت می کشند. شما باید صحبت کردن را شروع کنید تا شخص مقابل شما را بشناسد و با شخصیت شما آشنا شود.

خواندن این مطلب به شما کمک می کند: چگونه صحبت کنیم تا جذاب تر به نظر برسیم؟

4. لبخند را فراموش نکنید

آداب اولین قرار ملاقات کاری: لبخند در اولین قرار کاری

با داشتن یک لبخند روی چهره تان نشان می دهید که از این ملاقات راضی هستید و از هم صحبتی با طرف مقابل لذت می برید و در این صورت طرف مقابل شما هم با دیدن لبخندتان ناخدآگاه لبخند خواهد زد و این چهره شما در خاطره او می ماند و این ملاقات را با نگرش مثبت در ذهن خود ثبت می کند.

5.زبان بدن را فراموش نکنید

یکی از مهمترین مواردی که در قرار ملاقات و مذاکره های حضوری باید به آن توجه کنید زبان بدن می باشد. در نحوه‌ی نشستن، نحوه‌ی احوالپرسی و دست دادن و انتخاب حرکت هایی نظیر آن باید بسیار دقت کنید، انجام درست تمام این کار ها اعتماد بنفس شما را نشان می دهد. و اگر زبان بدن را به خوبی انجام دهید و در انجام حرکات دقت کنید اعتماد بنفس بالای شما در ذهن طرف مقابل ثبت می گردد.

این مطلب مفید را بخوانید: بالا بردن اعتماد به نفس در ۲ دقیقه

6. خودتان را مشتاق نشان دهید و سوالات مناسب بپرسید

زمانی که فرد مقابل صحبت می کند به دقت گوش دهید و از او سوالاتی بپرسید که فرد متوجه شود شما کاملا مشتاق هستید و با دقت به صبحت های ایشان گوش می دهید. در مورد فرد هم سوالاتی بپرسید و نشان دهید که به شناختن او علاقه دارید. کنجکاو بودن شما باعث می شود که شخص مقابل شما را به یاد داشته باشد و فراموش نکند.

7. با شخص مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید

ارتباط چشمی باعث می شود که شخص احساس کند که همه توجه شما به او است و به خوبی به صحبت های او گوش می دهید این کار باعث می شود نسبت به شما احساس خوبی داشته باشد و راحت تر با شما ارتباط یرقرار کند. البته ارتباط چشمی را به درستی انجام دهید به گونه ای نباشد که شخص فکر کند شما به او زل زده اید یا خیره شده اید.

آداب اولین قرار ملاقات کاری: ارتباط چشمی در قرار کاری

8. هنگام گفتگو موبایل را کنار بگذارید

در هنگام ملاقات کاری و صحبت کردن موبایلتان را روی میز نگذارید. آن را سایلنت کنید و در داخل جیب یا کیفتان قرار دهید. اگر موبایل را روی میز قرار دهید فرد مقابل فکر می کند شما حواستان به موبایل می باشد و به حرف های او توجهی نمی کنید و احساس خوبی از این موضوع نمی گیرید.

9. آدامس نجویید

جویدن آدامس در هنگام ملاقات کاری یک نوع بی احترامی به فرد مقابل می باشد. آدامس جویدن باعث می شود شما فردی نابالغ و کمی بی فرهنگ به نظر برسید و تصویری خوبی در ذهن آن شخص به جا نمی گذارد.

10. طرف مقابل را با اسم خطاب کنید

وقتی شخص مقابل اسم خود را در حین صبحت ها از زبان شما بشوند متوجه می شود که شما کاملا به حرفای او گوش داده اید و اسم او نیز یادتان مانده است. وقتی او را با اسم خطاب می کنید اعتبار شخص مقابل را نشان می دهد و حس خوبی را به ایشان منتقل می کند.

در پایان:

در اولین قرار ملاقات کاری حتما این اصول و آداب را رعایت کنید تا تصویر خوبی از خودتان در ذهن شخص مقابل به جا بگذارید، در این صورت به موفقیت شما در انجام آن کار کمک می کند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.