همه چیز در مورد آیفون ۱۴ + زمان عرضه و قیمت تقریبی در ایران

در این مطلب به بررسی ویژگ های محصول جدید شرکت اپل apple؛ آیفون 14، زمان عرضه آن و قیمت تقریبی آیفون 14 در ایران می پردازیم.

خب اگر قرار باشد کمپانی اپل سر قول ها و برنامه هایشان بماند امسال سری جدیدی از این گوشی به نام آیفون 14 وارد بازار خواهد شد. اطلاعاتی در خصوص اینکه این گوشی چه ویژگی های خاصی دارد به بیرون از این کمپانی درز کرده. به نظر من که خبرها بسیار هیجان انگیزی هستند. پس فرقی ندارد دوستدار این برند باشید یا نه! با در ادامه این مطلب از تکنولوژی سایت مینویسم همراه باشید تا از همه چیز در مورد آیفون 14، زمان عرضه و قیمت تقریبی در ایران برایتان پرده برداری کنم.

کمپانی اپل معمولا از گوشی جدیدی در ماه سپتامبر هر سال رونمایی می کند و ما به شدت امیدواریم که سپتامبر امسال هم چنین اتفاقی بیافتد. اما آیا آیفون 14 از آن گوشی هایی است که ارزش صبر کردن را دارند؟ اپل مثل همیشه اطلاعاتی در این مورد بروز نداده. یعنی تا روز رونمایی صبر کرده و پس از این ویژگی های گوشی را معرفی می کنند. اما مثل همیشه خبرهایی هست؛ شایعاتی ریز و درشت که امکان دارد واقعیت داشته باشند.

مطالب پیشنهادی: امکانات گوشی های آیفون 13

بررسی ویژگی های گوشی آیفون 14

در این قسمت به مهم ترین و موثق ترین این شایعات اشاره می کنم. از تغییرات مهم ایجاد شده در دوربین گوشی گرفته تا دیزاین و طراحی خودِ گوشی. باور کنید حتی اگر نصف این تغییرات واقعی باشند آیفون 14 در بین گوشی های هم برند و قدیمی خودش که هیچ، در دنیای گوشی های هوشمند رقیب نخواهد داشت.

هیچ وقت نمی توانیم بگوییم آیفون 13 گوشی خوبی نیست. اما با آیفون 12 تفاوت های چندانی ندارد. البته بجز بروزرسانی معمولی در دوربین، بزرگتر شدن باتری و کوچک تر شدن خودِ گوشی. اگر به دنبال گوشی خوبی از این برند هستید قطعا می توان آیفون 13 یا حتی 12 را پیشنهاد کرد. اما وقتی گوشی جدیدی در راه است چرا قدیمی ها را بخریم؟

بررسی ویژگی های گوشی آیفون 14

مطالب پیشنهادی: تاریخچه بند اپل

طراحی آیفون 14

تکنولوژی ناچ یا بریدگی صفحه نمایش یکی از جنجالی ترین ویژگی هایی است که در آیفون 14 تعبیه شده. ناچ یعنی حذف حاشیه کنار صفحه نمایش که منجر به بزرگ تر شدن اندازه تاچ صفحه نسبت به بدنه گوشی می شود. اگر این شایعات درست باشند اپل اولین بار است که چنین قدمی بر می دارد و حفره دوربین را درست روی صفحه ناچ قرار می دهد. البته ممکن است این خصوصیت محدود به آیفون 14 پرو باشد.

البته شایعات فقط به همین جا ختم نمی شود. قرار نیست فقط یک بریدگی بر روی صفحه نمایش گوشی باشد. بالاخره باید جایی برای تکنولوژی تشخیص چهره هم داشته باشیم یا نه! پس آیفون 14 اپل برخلاف گوشی های دیگر با صفحه نمایش بدون حاشیه، دو ناچ، یا دو بردیگی خواهد داشت. اولی برای دوربین و دیگری برای تکنولوژی تشخیص چهره!

یکی از معتبرترینرسانه های تکنولوژی چینی شایعاتی منتشر کرده که این بریدگی ها در آیفون 14 اصلا ظریف و کوچک نیستند. اگر طراحی این صفحه از آیفون 14 واقعی باشد حفره های موجود در صفحه درست اندازه حفره های سری های قبلی هستند با این تفاوت که روی نمایشگر قرار دارند. خب ما خیلی خوشحال هستیم اگر این کمپانی لطف کند و کیفیت را به اندازه چند مگا پیکسل هم که شده افزایش دهد. اما به نظر می رسد که این تغییرات آنچنان که در ابتدا به نظر می رسید هم هیجان انگیز نیستند.

گفته شده که اپل برای دوربین جلوی این گوشی سه برابر بیشتر از سری های قبلی هزینه کرده اما همچنان عملکردی شایان ستایش ندارند. و همچنین شنیده ایم که طراحی این گوشی بسیار شبیه به آیفون 4 است. پس آیا قرار است حرکتی رو به عقب را از این کمپانی ببینیم؟ البته خوبی این خبر این است که آیفون 4 که در سال 2010 رونمایی شد خیلی هم عالی و زیبا بود.

گوشه های آیفون 14 با وجود تکنولوژی ناچ، نمی توانند شبیه به سری های قبلی باشند. البته چنین تغییری ممکن است خیلی بی اهمیت به نظر برسد. اما برای کمپانی مثل اپل که سال های سال است روی یک استایل خاص کار می کند تغییری شگفت است. پس بیایید امیدوار باشیم که نمونه های پرو آیفون 14 گوشه های گردتری داشته باشند!

البته قرار نیست فقط در طراحی جلوی گوشی تغییرات داشته باشیم. آیفون 14 اولین گوشی از این برند خواهد بود که با بدنه تیتانیومی وارد بازار خواهد شد. بدنه تیتانیومی بسیار سبک تر بوده و البته مقاوم تر! یعنی دیگر لازم نیست نگران خط و خش افتادن روی بدنه این گوشی باشید. در حال حاضر تنها مدل های خاصی از آیواچ ها (اپل واچ) به بدنه تیتانیومی مجهز هستند؛ یعنی حتی آیفون 13 پرو هم با استیل ضد زنگ رونمایی شده و در بازار موجود است.

 سال 2022 سال طرفداران گوشی های کوچک نیست. چرا؟ خب چون قرار نیست آیفون 14 مینی در کار باشد. شاید شکست های فروش آیفون 12 و 13 مینی به این کمپانی ثابت کرده که این روزها خریداران گوشی های مینی خیلی کم هستند و این بار نباید ریسک کنند! اما اگر از آن دسته گوشی بازهایی هستید که عاشق صفحه نمایش بزرگ هستند خبرهای خوشی برایتان دارم! در حال حاضر پرومکس با سایز 7/6 اینچی موجود است و خبر بهتر اینکه آیفون 14 با اندازه ای بزرگتر از این رونمایی خواهد شد.

نمونه شبیه سازس شده از آیفون 14 کشویی

از رندرهای متفاوتی که شایعات شان دنیای تکنولوژی را پر کرده هم که دیگر نگویم! همه جا پر شده از خبر گوشی های آیفون که صفحه نمایشی کشویی دارند! راستش را بخواهید هنوز خودِ کمپانی خبری مبنی بر اینکه ما داریم روی این تکنولوژی کار می کنیم، منتشر نکرده. اما خدا را چه دیدی؟ ایده های جذاب و گاهی خیالی طرفدارها هستند که به طراحان الهام می بخشند. شاید چنین کانسپتی از اپل واقعی شد!

مطالب پیشنهادی: روش های نصب واتساپ قدیمی برای آیفون

تکنولوژی بروزرسانی شده در آیفون 14

تکنولوژی بروزرسانی شده در آیفون 14

جای هیچ تعجبی ندارد اگر بگویم قرار است آیفون 14 بروزرسانی در چیپ داشته باشد. خب دیدیم که آیفون 13 با چیپ A15 رونمایی شد. پس حدس زدن اینکه آیفون 14 با چیپ A16 رونمایی شود چندان هم کار مشکلی نیست. شایعات حاکی از آنند که این اولین بار است اپل چیپی 4NM خواهد داشت. لازم به ذکر است که تا به حال تمام چیپ های بکار رفته در گوشی های این برند 5NM بودند. اگر در مورد NM سوال می پرسید باید بگویم هر چه چیپ NM کمتری داشته باشد پروسه های کمتری برای کار کردن با گوشی لازم است. یعنی در نهایت گوشی درون دست شما عملکردی سریع تر؛ بهتر و عمر باتری طولانی تر خواهد داشت.

یکی از گزارشات منتشر شده در ماه فوریه این طور نوشته که چیپ های جدید 5G 6NM هم در راهند؛ و برای لاین های جدیدتر آیفون 14 استفاده خواهند شد. این چیپ ها سایز کوچک تری داشته و بر همین اساس باتری کمتری مصرف می کنند. پس قرار است در آینده شاهد گوشی هایی باشیم که عمر باتری شان به صورت دراماتیکی افزایش پیدا کرده، پردازشی سریع تر دارند و عملکردی چندین برابر بهتر!

در مورد حافظه آیفون 14 نیز خبرهای بسیار خوبی برایتان دارم. آیفون 14 قرار است اولین گوشی آیفونی شود که 2 ترابایت حافظه دارد. این را هم بگویم که در حال حاضر بهترین و جدیدترین گوشی های این برند که در بازار موجودند 1 ترا حافظه دارند. این طور شایعه شده که هر چه حافظه بالاتر باشد امکان بالاتر رفتن کیفیت دوربین هم بیشتر می شود.

در ادامه باید با نهایت تاسف و تاثر اعلام کنم که ویژگی که طرفداران این همه مدت به دنبالش بودند به احتمال خیلی زیاد در آیفون 14 هم دیده نمی شود. منظورم قابیلت USB C است که پایش را به تبلت های آیفون باز کرده اما خبری از این تکنولوژی در گوشی ها نیست.

متاسفانه خبرهای منتشر شده در ماه آوریل از آیفون 14؛ هیچ نشانی از این پورت ندارند و مثل اینکه قرار است یک سال دیگر با همان پورت های قدیمی سر و کله بزنیم. یعنی باز هم باید با کمک یک اتصال به هر دستگاه خارجی وصل شویم! البته در این مورد خیلی هم نباید بدبین باشیم چون قرار است سرعت این کابل های USB از 2.0 به 3.0 افزایش پیدا کند.

مطالب پیشنهادی: برای افزایش سلامتی باتری آیفون

بروزرسانی در دوربین های آیفون 14

حرف دوربین که در میان باشد گوش خیلی ها تیز می شود. بله! در این مورد خبرهای بسیار بسیار خوشی برایتان دارم. قرار است آیفون 14 با سنسور های 48 مگاپیکسلی که قادر به تولید ویدیو هایی 8K هستند رونمایی شود. اگر اینطور باشد، یعنی اگر این خبر واقعی باشد تمام گوشی های دیگر، از برند آیفون گرفته تا بقیه برندهای دنیا باید یا فاتحه خودشان را بخوانند یا خودشان را به آیفون 14 برسانند!!! خبر بهتری هم دارم! شایعات حاکی از آنند که قرار است لنز های این گوشی پریسکوپی شوند. این لنزها قابلیت زوم را تا 50 برابر افزایش می دهند. البته گه گاهی هم شنیده ایم که می گویند این لنز ها تا آیفون 15 قابل دسترسی نخواهند بود. بیایید فقط امیدوار باشیم!

مطالب پیشنهادی: صدای سیمین غانم در کنفرانس شرکت اپل

ویژگی های آیفون 14 (معمولی، پرو و پرومکس)

سایر ویژگی های آیفون 14

نرخ تازه سازی یا همان رفرش ریت (refresh rate) به تعداد دفعاتی که نمایشگر در هر ثانیه می تواند تغییر کند گفته می شود. این ویژگی با واحد هرتز سنجیده شده و عملا هر چه بالاتر باشد کیفیت صفحه نمایش گوشی بالاتر می رود. تکنولوژی رفرش ریت 120 هرتز  تنها در گوشی های آیفون 13 پرو بکار رفته و کلی هم سر و صدا به پا کرد. حالا خبرهای خوش این کمپانی حاکی از آنند که قرار است تمام گوشی های لاین آیفون 14 به این تکنولوژی دسترسی داشته باشند. این یعنی ویژگی که سال ها تنها برای آیپد های پرو در دسترس بود، در گوشی های معمولی و در دستان من و شمای عادی قرار خواهد گرفت! چه چیزی بهتر از این؟

خبرهایی هم مبنی بر اینکه تاچ آیدی بار دیگر به این گوشی ها بر می گردد؛ به گوش می رسد. درست مثل آیپد ایر و آیپد مینی 6؛ که راستش را بخواهید من هم همراه با خیلی از آیفون دوستان اعتقاد دارم که فیس آیدی در این دوران با وجود ماسک گذاشتن اصلا کاربردی نبوده و نیست. پس این خبر با وجود حرکتی رو به عقب بودن، خیلی هم خوب است!

خیلی از سایت ها هم خبرهایی منتشر کرده اند که تاچ ایدی روی دکمه هوم نخواهد بود و جایی در پایین صفحه نمایش جای خواهد داشت. البته به نظر می رسد این ویژگی فقط روی مدل های پرو اعمال شود. شاید هم اصلا چنین اتفاقی نیافتد.

تنها زمان تایین می کند که این بار اپل چه خواب هایی برایمان دیده! پس بیایید منتظر باشیم و ببینیم کدام یک از این خبرهای خوب به واقعیت تبدیل می شوند.

زمان عرضه و قیمت تقریبی آیفون 14 در ایران

همانطور که می دانید شرکت اپل هر سال در ماه سپتامبر از محصول جدیدش رونمایی می کند. پیش بینی می شود که این شرکت از آیفون 14 نیز در همین ماه رونمایی کند و 31 اکتبر 2022 عرضه آن را آغاز کند. قطعا می دانید که به دلیل نوسانات قیمت ارز؛ نمی توان قیمت دقیقی برای آیفون 14 در ایران ارائه داد. اما از آنجایی که قیمت آیفون 13 امروز از 35 میلیون تا 66 میلیون می باشد پیش بینی می شود که قیمت ایفون 14 در زمان عرضه به 75 میلیون نیز برسد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.