ویژگی ها و خصوصیات سگ روتوایلر سگی قوی و باهوش

روتوایلر (Rottweiler) یکی دیگر از سگ های نژاد دار آلمانی می باشد که به آن روتی نیز می گویند. روتوایلر سگ کاری می باشد به طوری که در گذشته از این سگ به عنوان هدایت برخی از گاری کوچک حمل بار کمک می گرفتند و یا در هدایت و محافظت گله از این سگ استفاده می کردند.

سگ های روتوایلر جزو اولین سگ هایی بودن که در نیروی پلیس استخدام شدند توانستند خدمات زیادی را به نیروی انتظامی دهند . سگ روتوایلر از ویژگی ها و خصوصیات منحصر فرد زیادی برخورد می باشند یکی از خصوصیات آن ها این است که با داشتن نیروی قوی و قدرتمند خود می توانند دوست و محافظ  فوق العاده ای برای درون خانواده باشند.

می توان گفت که وزن نر روتوایلر بین ۵۰ تا ۶۰ و ماده  روتوایلر ۴۰ تا ۴۸ کیلوگرم بوده، قد نر بین ۶۱ تا ۶۹ و ماده ۵۶ تا ۶۳ سانتی متر می باشد.

آیا روتوایلر خطرناک است؟ این سگ ها غریزه شکار بالایی دارن ولی در صورت دیدن آموزش های لازم از تولگی، صاحب یه روتوایلر قادره سگش رو کنترل کنه که موقع دیدن سگ یا حیوون دیگه واکنشی نشون نده

ویژگی های سگ روتوایلر

روتوایلر تنها سگی است که بسیار منظم و با عتماد به نفس زیاد می باشد و در به هیچ عنوان با افراد غریبه ارتباط برقرار نمی کند. و به ظایف خود کاملا مسلط می باشد و سگی هیجان انگیز نمی باشد و نسبت به خانواده کاملا مهربان است او تمایل ذاتی برای محافظت از خانواده و اموال خود دارد و به صورت هوشمندانه و سازگار با کار عمل می کند و طوری که همیشه آرام هستند و مدام در حال ارزیابی محیط اطراف خود می باشند تا خطری صاحبش را تهدید نکند.

سگ روتوایلر اصیل

برای سگ روتوایلر خیلی مهم است که در کنار صاحب خود و خانواده باشد و علاقه دارد در محیط خانه زندگی کند و اگر آن را به صورت مداوم در حیاط باشد و تنهایش بگذارید برایش خسته کننده می شود و در نتیجه آثار مخرب و مهاجم به جا می گذارد. آن ها از پیاده روی و فعالیت زیاد لذت می برند و نیاز به تمرین بیشتر و فعالیت های ساختاری بیشتری احتیاج دارند به طور مثال کار های ورزشی، هوش و توانایی که باعث می شود آنها برای رقابت چابکی و اطاعت، و همچنین ردیابی، کار درمانی و شغل سنتی خود، کشیدن سبد یا واگن، مناسب شوند

اندازه و وزن سگ روتوایلر

نرها معمولا قدی حدود ۶۰ – ۷۰ سانتی متر و وزنی حدود ۴۵ – ۶۰ کیلوگرم دارند. ماده‌ها معمولا حدود ۵۵ – ۶۳ سانتی‌متر قد و وزنی حدود ۴۰ – ۵۰ کیلوگرم دارند.

طول عمر روتوایلر

طول عمر متوسط روتوایلرها ۸ تا ۱۰ سال است. این طول عمر از میانگین طول عمر سگ ها که 10 تا 12 سال است کمتر می باشد. البته باید در نظر داشت که سگ های بزرگ و عضلانی طول عمر کوتاه تری نسبت به سگ های کوچک دارن.

خصوصیات رفتاری روتوایلر

روتوایلر شخصیت ذاتی آن ها به صورتی که می خواهند فقط از خانه و صاحبان آن محافظت کنند و جالب است بدانید در برخورد رفتار نر و ماده سگ های روتوایلر تفاوت هایی وجود دارد به صورت که سگ روتوایلر نر در بیشتر مواقع ساکت هستند و مدام در حال بررسی وضعیت اطراف خود می باشند و مشغول به انجام وظایف خود هستند و لی در سگ روتوایلر ماده شرایط فرق دارد و کنترل کردن ماده ها آسان تر است و معمولا مهربانتر از سگ های روتوایلر نر می باشند.

می توان گفت که هر دو جنس دارای سطح هوشیاری بالایی هستند و به سرعت آموزش های داده شده را فرا میگیرند ولی معمولا کمی لجباز هستند و در مقابل این لجبازی باید برخوردی قاطع و تندی داشته باشید و اگر فردی هستید که زمان کافی برای تربیت و یا دادن تذکر مداوم به سگ روتوایلر را ندارید پیشنهاد می شود این سگ برای سرپرستی قبول نکنید زیرا سگ روتوایلر نیاز دارد که رفتار های نا مناسب را به طور مداوم تذکر داده شود.

سگ های روتوایلر از آن دسته از سگ هایی می باشند که از بچگی می توان آن ها را به خوبی آموزش داد و اجتماعی کرد زیرا در همین سن ارتباط گرفتن با افراد مختلف و تشخیص صداها و محیط اطراف خود را به خوبی یاد می گیرند.

رنگ و مشخصلت ظاهری سگ روتوایلر

سگ روتوایلر را می توان گفت همیشه به رنگ سیاه می باشند و با علامت چوب ماهون که در اطراف چشم ها و قفسه سینه ، گونه، پاها و دم آن دیده می شود. پوشش سگ روتوایلر به صورت دولایه عمودی و زبر دارند   لایه خارجی اندازه‌ای متوسط داشته و روی سر، گوش‌ها و پاها کوتاه‌تر است. لایه پایینی معمولا در قسمت گردن و ران‌ها دیده می‌شود. مقدار لایه پایینی بستگی به شرایط آب و هوایی دارد که روتوایلر در آن زندگی می‌کند.

روتوایلر سالی دوبار ریزش مو می گیرد و در این مواقع بهتر است از برس استفاده کنید و مدام موهای آن را برس بکشید. به طور طبیعی هفتخه ای 3 بار مسواک زدن برا یجلوگیری از رسوب و باکتری برای سگ روتوایلر مناسب می باشد ولی اگر می خواهید جلوی مشکلات لثه ای آن را بگیرید باید حتما هر روز دندان های آن را مسواک بزنید.

توله سگ روتوایلررابطه بین سگ روتوایلر و کودکان

سگ روتوایلر با کودکان رابطه دوستانه وصمیمانه ای دارند و از جهت کودکان علاقه خاصی نسبت به سگ روتوایلر دارد به ویژه اگر کودکان به سگ روتوایلر بزرگ شوند و بر اخلاق و خصوصیات آن ها تسلط پیدا کنند در بزرگسالی نیز به خوبی همدیگر را درک خواهند کرد.

بر رفتارهای سگ خود در خانه بسیار توجه داشته باشید زیرا بسیار حساس می باشند.

نگهداری از توله روتوایلر:

توله های روتوایلر کمی دیر به سن بلوغ میرسند و نگهداری از اون ها در ۱۲ ماه اول زندگیشون سخته.

قبل از خرید روتوایلر ها باید دلایل کافی برای انتخاب این نژاد داشته باشین و همه چیز رو در نظر گرفته باشین. تصمیم برای داشتن سگ روتوایلر باید با دقت گرفته بشه.

به خاطر داشته باشین که روتوایلرها سگ های گرونی هستن و نگهداری ازشون پر هزینه است.

هیچ توله روتوایلی نباید قبل از رسیدن به سن ۸ هفتگی فروخته بشه. قبل از فروش باید اولین نوبت واکسنش را خورده باشه و در پدر و مادرشونمشکلات نژادی دیده نشده باشه.
از وقتی که روتوایلر رو به خونتون آوردین باید آموزش دادن بهش رو شروع کنین. این آموزش ها شامل آموزش های داخل خانه (آموزش جای دستشویی و ..) ، عادت به پوشیدن قلاده و رفتن به پیاده روی همراه با بند قلاده و معرفی اون ها به سگ ها و آدم های غریبه و محیط خارج از خانه. یادتون باشه تربیت سگ به نحو درست تقریبا مهم ترین اصل داشتن سگ هست.

توله سگ ها باید انگل زدایی هم بشن و این انگل زدایی هر ۲ الی ۳ ماه یکبار ادامه پیدا کنه.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.