متن سوره فیل بدون ترجمه و با ترجمه + pdf با فونت درشت و صوت

 متن کامل سوره فیل بدون ترجمه، متن سوره فیل با معنی، متن سوره فیل پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره فیل صوتی را در این مقاله با شما به اشتراک گذاشته ایم، همراه ما باشید.

سوره مبارکه فیل با 5 آیه، صد و پنجمین سوره از قرآن کریم است. این سوره در مکه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است و در جزء 30 ام قرار گرفته است. داستان اصحاب فیل در این سوره آمده است. نام دیگر سوره فیل الم تر کیف میباشد.  متن کامل سوره فیل بدون ترجمه، متن سوره فیل با معنی، متن سوره فیل پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره فیل صوتی را در این مطلب از سایت مینویسم بخوانید.

علت نام گذاری سوره فیل ازین جهت است که داستان اصحاب فیل در این سوره ذکر شده است، نام دیگر این سوره «الم تر» میباشد زیرا که با این عبارت آغاز شده است.

از نظر ترتیب قرار گرفتن سوره فیل در قران کریم، این سوره بعد از سوره همزه و قبل از سوره قریش قرار دارد.

نام سورهفیل
محل نزولمکه
شماره سوره105
تعداد آیات5
جزء30
تعداد حروف97
تعداد کلمات23

محتوا و مضامین سوره فیل

سوره فیل همانطور که از نامش پیداست اشاره به داستان اصحاب فیل دارد که به قصد خراب‌ کردن کعبه از سرزمین خود حرکت کردند و خداوند با فرستادن مرغان ابابیل آنان را هلاک کرد، در این اتفاق خداوند خانه كعبه را از شر لشكر عظيم كفارى كه از سرزمين يمن سوار بر فيل آمده بودند حفظ كرد.

محتوای این سوره هشداری است به تمامی کفار مغرور که بدانند قدرتشان در برابر قدرت خدا هیچ است، خداوند لشکر عظیم فیل را با فرستادن پرندگان کوچک هلاک کرد و به کفار این هشدار را داد که این مستکبران لجوج را هم به جزای اعمالشان خواهند رساند.

طبق نظر برخی از مراجع تقلید، اگر کسی بخواهد سوره فیل را در نمازهای واجب یومیه بپس از سوره حمد بخواند، بنابر احتیاط باید سوره قریش را به همراه آن بخواند در واقع این دو سوره در حکم یک سوره‌ میباشند.

آثار و برکات تلاوت سوره فیل

تلاوت سوره فیل موجب رهایی از دشمن خواهد شد، از امام صادق (ع) روایت شده است خواندن سوره فیل به عنوان دعا برای نابودی دشمن سرسخت نتیجه بخش است. همچنین این گونه نقل شده است که هرکس چهارشنبه این سوره را 98 بار بخواند و به جانب دشمن بدمد البته دشمنش مغلوب خواهد شد.

یکی دیگر از آثار خواندن سوره فیل مانع غرق شدن در آب می شود، از رسول خدا (ص) روایت شده است که هر کس این سوره را تلاوت نماید خداوند او را تا پایان عمر از غرق شدن در آب و دگرگونی قیافه در امان می دارد.

سوره فیل جزو سوره هایی که به نام جانوران میباشد است.

متن سوره فیل بدون ترجمه با فونت درشت

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ ﴿١﴾ أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ ﴿٢﴾ وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابِیلَ ﴿٣﴾ تَرْمِیهِمْ بِحِجَارَةٍ مِنْ سِجِّیلٍ ﴿٤﴾ فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَأْکُولٍ ﴿٥﴾

متن سوره فیل همراه با ترجمه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان

أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ ﴿۱﴾
آیا ندیدی پروردگارت با اصحاب فیل (لشگر ابرهه که به قصد نابودی کعبه آمده بودند) چه کرد؟! (۱)

أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ ﴿۲﴾
آیا نقشه آنها را در ضلالت و تباهی قرار نداد؟ (۲)

وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابِیلَ ﴿۳﴾
و بر سر آنها پرندگانی را گروه گروه فرستاد. (۳)

تَرْمِیهِمْ بِحِجَارَةٍ مِنْ سِجِّیلٍ ﴿۴﴾
که با سنگهای کوچکی آنها را هدف قرار می‏دادند. (۴)

فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَأْکُولٍ ﴿۵﴾
در نتیجه آنها را همچون کاه خورده شده قرار داد (۵)

متن سوره فیل پی دی اف pdf

خواص و فضیلت تلاوت سوره فیل چیست؟

در رابطه با خواص تلاوت سوره فیل از جمله از امام صادق (ع) نقل شده است خواندن آن در نمازهای واجب موجب می‌ شود در روز قیامت تمامی موجودات عالم شهادت دهند كه او از نمازگزاران بوده است و ندا دهنده در روز قیامت ندا می‌ دهد كه درباره بنده ی من به‌ راستی شهادت دادید. شهادت شما را درباره او پذیرفتم. او را وارد بهشت كنید و او از كسانی است كه خداوند او و كارهایش را دوست می‌ دارد.
در روایتی هم آمده است كه هر كس سوره فیل را قرائت كند خدا او را در دوران زندگيش در دنيا از مسخ شدن و مبتلاء شدن به افترا و تهمت عافيت بخشد.

سوره فیل چند آیه دارد و در کدام جزء قرار دارد؟

5 آیه دارد و در جز 30 قرار گرفته است

هدف از نزول سوره فیل چه بوده است؟

هدف اصلى سوره فیل هشدار به مخالفان اسلام و سركشان قدرتمند است كه از داستان حمله ی فيل سواران به کعبه و شکست آنان عبرت آموزند.

دانلود صوتی سوره فیل با صدای عبدالباسط

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.