آموزش پیدا کردن جهت قبله با خورشید به روش ساده + عکس

چگونه با کمک خورشید جهت قبله را پیدا کنیم؟ روش پیدا کردن قبله با خورشید در این نوشته توضیح داده شده که بسیار ساده است.

گاهی نیاز به پیدا کردن قبله بدون هیچ وسیله ای و تنها با کمک خورشید دارید به عنوان مثال هنگامی که در طبیعت هستید و هیچ اطلاعی از مختصات جایی که هستید ندارید. در صورت دسترسی به اینترنت می توانید پیدا کردن قبله به صورت آنلاین را امتحان کنید که دقیقتر نیز هست در غیر این صورت می توانید قبله یابی به کمک خورشید را انجام دهید. برای یافتن قبله به کمک خورشید باید این کار را قبل از ظهر انجام دهید قبل از اینکه خورشید دقیقا به وسط آسمان برسد. در ادامه روش تعیین جهت قبله با خورشید آموزش داده شده است.

روش پيدا كردن قبله با خورشید

تعیین جهت قبله با خورشید

برای اینکه جهت قبله را به کمک آفتاب پیدا کنیم باید یک ساعت آفتابی بسازیم. برای این کار نیاز به یک قطعه چوب باریک و مستقیم به طول تقریبا یک متر دارید:

 1. قرار دادن چوب در زمین به صورت عمود

  قبل از ظهر یک چوب یا شیء عمود دیگرکه حدود 1 متر ارتفاع دارد را عمود بر زمین قرار دهید. جا

 2. محلی که چوب روی زمین سایه انداخته را علامت بزنید

  وقتی چوب را عمود بر زمین قرار می دهید روی زمین سایه می اندازد. آخرین نقطه از سایه را روی زمین علامت بزنید.

 3. یک دایره به شعاع سایه بکشید

  دور چوب یک دایره به شعاع طول سایه ایجاد شده بکشید.

 4. صبر کنید تا سایه چوب دوباره دایره را لمس کند

  بعد از اینکه محل سایه اول را علامت زدید کمی صبر کنید با گذشت زمان سایه کوتاه می شود و از دایره دور می شود و دوباره سایه طولانی شده و دایره را لمس می کند. در محل تلاقی دوباره سایه و دایره یک علامت دیگر بزنید و این دو علامت را با یک خط به هم وصل کنید. این خط از غرب به شرق است. نقطه اول غرب و نقطه دوم شرق است.

 5. یک خط عمود بر خط رسم شده بکشید

  خط جدید شمال به جنوب را نشان می دهد حالا چهار جهت اصلی را دارید و می توانید محل قبله که جنوب غربی است را پیدا کنید. پیدا کردن قبله با نور خورشید

همچنین بخوانید: طرز استفاده از قبله نمای گوشی

برای خواندن نماز و برخی کارهای دیگر مانند ضبح حیوانات و یا دفن مردگان نیاز به دانستن جهت قبله داریم که به سمت کعبه خانه خداست. جهت قبله در کشور ما جنوب غربی است یعنی اگر در هر مکانی که هستید بدانید جهت شرق و غرب دقیقا کجاست به راحتی می توانید جهت قبله را پیدا کنید. اگر طوری بایستید که شرق دست رات و غرب دست چپ شما باشد روبروی شما شمال و پشت سرتان جنوب است. قبله جایی بین دست چپ و پشت سر شماست.

روش گفته شده در بالا کمک می کند جهت قبله را با کمک خورشید پیدا کنیم که ساده است و نیاز به وسیله خاصی ندارد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.