توضیح کامل و دقیق نحوه حذف نام همسر از شناسنامه

بعد از جدایی برخی از زوجین، بسیاری از آنها به دلایل مختلف به فکر حذف نام همسر از شناسنامه هستند و برای خیلی از آنها این سوال مطرح می شود که قانون جدید حذف نام همسر از شناسنامه چیست، مراحل حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است، آیا طلاق در شناسنامه جدید ثبت میشود و یا در صورت برخورداری از شرایط حذف نام همسر از شناسنامه، مدارک لازم برای تعویض شناسنامه بعد از طلاق چیست و بسیاری از سوالات دیگر که پاسخ همه این سوالات در این نوشته از سایت مینویسم بطور دقیق جمع آوری شده است.

نحوه حذف نام همسر از شناسنامه

قانون برای حمایت از برابری زن و مرد در جامعه، لایحه حذف طلاق از شناسنامه را وضع کرده که با برخورداری از شرایط خاصی امکان پذیر است. حال سوال در مورد چگونگی حذف نام همسر از شناسنامه مطرح می شود و این که قانون جدید حذف نام همسر از شناسنامه، چه مواردی را در بر می گیرد.

حذف نام همسر از شناسنامه برای مرد و زن، نیازمند داشتن شرایط خاصی است که هر یک از طرفین باید از آن برخوردار باشند و مراحل حذف اسم همسر از شناسنامه را طی کنند.

برای اینکه نحوه حذف اسم همسر از شناسنامه را بطور دقیق متوجه شوید بصورت جداگانه شرایط لازم برای حذف اسم همسر از شنتاسنامه برای زن و مرد را بیان کرده ایم. با ما همراه باشید.

اطلاعات کامل و جامع درباره شرایط فرزند خواندگی

حذف اسم همسر از شناسنامه زن

  • نحوه حذف نام همسر از شناسنامه : حذف اسم همسر از شناسنامه برای دختر باکره و زن متفاوت است و هر یک با توجه به شرایط خاصی امکان پذیر است.
  • حذف نام همسر از شناسنامه در زمان عقد: حذف نام همسر از شناسنامه زن اگر در زمان عقد صورت بگیرد، در صورت باکره بودن با طی کردن احکام قضایی امکان پذیراست و این امکان برای زنانی که باکره نیستند و یا ازدواج دوم و یا سوم آنها می باشد، وجود ندارد.
  • حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت همسر: در صورت فوت همسر زن، می تواند برای ازدواج مجدد با مراجعه به ثبت احوال و ارائه مدارک لازم برای حذف نام همسر از شناسنامه اقدام کند.
  • چگونگی حذف نام همسر از شناسنامه زن بعد از طلاق: در صورتی که زن دوشیزه نباشد و اقدام به طلاق کرده باشد، حذف نام همسر برای او و همسرش تنها با معرفی همسر جدید به دادگاه ممکن است.

حذف اسم همسر از شناسنامه

 نحوه حذف نام همسر از شناسنامه برای مرد

چناچه مردی تصمیم به حذف نام همسر از شناسنامه داشته باشد باید تایید دادگاه مبنی بر غیر مدخوله بودن زن را دریافت کند، حذف اسم همسر از شناسنامه مرد به این طریق با ارائه گواهی دادگاه براحتی امکان پذیر است و مرد می تواند به دریافت شناسنامه المثنی و حذف نام همسر قبلی اقدام نماید، در غیر صورت حذف اسم همسر از شناسنامه برای مرد ممکن نیست.

منظور از غیر مدخوله بودن زن چیست و چه مواردی را در برمی گیرد؟

منظور از طلاق غیر مدخوله این است که در دوران ازدواج رابطه جنسی بین زوجین صورت نگرفته باشد و زن باکره باشد تا با مراجعه به پزشکی قانونی، در صورت باکره بودن او گواهی بکارت اخذ شود.

زنی که قبلا ازدواج کرده و جدا شده و در ازدواج مجدد قبل از نزدیکی تصمیم به جدایی دارد. در این حالت با توافق دو طرف می توانند برای دریافت شناسنامه المثنی و حذف نام همسر از شناسنامه اقدام کنند.

بنابراین دریافت شناسنامه المثنی زمانی ممکن است که دادگاه تایید نماید زوجه غیر مدخوله می باشد. با توجه به این مقرره، ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.

  • حذف اسم همسر از شناسنامه مرد با ازدواج مجدد و ثبت مشخصات همسر دوم در شناسنامه امکان پذیر است. روش حذف نام همسر از شناسنامه به این صورت است که مرد با ثبت رسمی ازدواج مجدد و عقد نامه جدید می تواند برای حذف همسر از شناسنامه اقدام کند. ( همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.)

مدارک لازم برای حذف نام همسر از شناسنامه

در صورت برخورداری از شرایط لازم برای حذف اسم همسر از شناسنامه، با ارائه مدارکی به دادگاه می توان برای حذف نام همسر از شناسنامه و دریافت شناسنامه المثنی اقدام کرد.

حذف نام همسر از شناسنامه

  • با ارائه اصل و کپی طلاق نامه و دادنامه طلاق غیر مدخوله به اداره ثبت احوال یا دفاتر دولت میتوان درخواستی مبنی بر صدور شناسنامه جدید ارائه داد.
  • چنانچه درخواست طلاق بعد از ازدواج باشد، طرفین بعد از ثبت ازدواج مجدد و ثبت آن در دفاتر رسمی، می توانند برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه اقدام کنند.

تمامی عقد و ازدواج های رسمی در سازمان ثبت احوال نگهداری می شوند و حتی با دریافت شناسنامه المثنی پاک شدن و پاک شدن اسم همسر از شناسنامه، برای همیشه در ثبت احوال باقی خواهد ماند و در گواهی تجرد اشخاص در ثبت احوال درج می شود که شخص تاکنون چه وضعیتی از تجرد، ازدواج و یا طلاق را طی کرده است.

در مورد صیغه و یا ازدواج موقت نیز مشخصات زن و مرد در شناسنامه طرفین درج نمی شود اما اگر فرزندی از این ازدواج حاصل شود مشخصات فرزند در شناسنامه ثبت خواهد شد.

چنانچه از قانون حذف نام همسر از شناسنامه اطلاع ندارید امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعات مفیدی درباره روش حذف نام همسر از شناسنامه به دست آورده باشید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.