اطلاعات کامل در باره مراسم دریافت جایزه اسکار

در این پست اطلاعات کامل در باره مراسم دریافت جایزه اسکار را در اختیار شما عزیزان و همراهان همیشگی سات مینویسم قرار می دهیم. اگر به هنر دارید و تمامی اخبار هنرمندان در مورد دریافت جوایز دنبال می کنید حتما می دانید حتما اطلاعاتی در مورد جایزه اسکار و مراسم اسکار دارید اما خواندن این مطلب خالی از لطف نیست.

جایزه اسکار بزرگترین جایره در عرصه هنر سینما بشمار می آید و مراسم اسکار نیز یکی از شاخص‌ ترین مراسم‌ های اهدای جوایز در جهان است و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور جهان به‌ صورت زنده می توانند فیلم این مراسم را مشاهده نمایند. جوایز آکادمی اسکار (انگلیسی: Academy Awards) یا اسکار (انگلیسی: Oscars) ، در این مراسم اعطای جوایز سالانه آمریکا که توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار صنعت سینما جهان صورت می گیرد.

همانطور که می دانید مراسم اهدای جوایز آکادمی در بخش رسانه به عنوان قدیمی‌ ترین مراسم ها بشمار می آید و جایزه اسکار نیز یکی از 9 جایزه، جوایز آکادمی است. جوایزی آکادمی نظیر :جایزه گرمی (برای موسیقی)، جایزه امی (برای تلویزیون) و جایزه تونی (برای تئاتر) پس از آن شکل گرفتند. لویی بی میر موسس آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک مدیر استودیو مترو گلدوین مایر می باشد.

اطلاعات جامع درباره مراسم اهدای جایزه اسکار

در این بخش از مقاله اطلاعاتی جامع درباره مراسم اهدای جایزه اسکار همچون تاریچه مراسم اسکار و قوانین برگزاری مراسم اسکار را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

تاریخچه مراسم اسکار

روز پنجشنبه، ۱۶ مه ۱۹۲۹ اولین مراسم اسکار در هتل روزولت در هالیوود، کالیفرنیا برگزار شد. برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ جوایز آکادمی در رادیو و در سال ۱۹۵۳ برای اولین بار در تلویزیون پخش شد. و نود و یکمین دوره جوایز اسکار ، آخرین دوره جوایز آکادمی در سالن تئاتر دالبی هالیوود، لس آنجلس برگزار شد.

آن زمان برای گرامی داشت فعالیتشان طی سال‌های ۱۹۲۷–۱۹۲۸ در مراسم اهدای جوایز اسکار ۱۵ تندیس کوچک به بازیگران و کارگردانان و دیگر عوامل صنعت فیلم‌ سازی اهدا شد. و روند کار به این صورت بود که اسامی برنده‌ها از سه ماه قبل اعلام می کردند که این رویه در دومین مراسم اسکار در سال ۱۹۳۰ تغییر کرد.

سپس تصمیم گرفتند اسامی برندگان را برای انتشار عمومی در ساعت ۱۱ شب برگزاری مراسم به روزنامه‌ ها داده شود. این شیوه تا زمانی که لس آنجلس تایمز نام برنده‌ ها را پیش از شروع مراسم اعلام کند ادامه یافت. در نهایت آکادمی اسامی برندگان را از سال ۱۹۴۱ در نامه‌ای مهر و موم شده اعلام می‌کرد و مراسم از تئاتر کداک پخش می‌شد.

قوانین مراسم اهدای جایزه اسکار

در حال حاضر طبق قوانین ۲ و ۳ مجموعه قوانین رسمی جوایز آکادمی، یک فیلم باید در سال قبل از آغاز نیمه شب اول ژانویه تا پایان نیمه شب ۳۱ دسامبر در لس آنجلس، کالیفرنیا برای هفت روز متوالی نمایش داده شود تا شرایط شرکت را داشته باشد (به استثنای بهترین فیلم خارجی زبان). بطور مثال بهترین فیلم سال ۲۰۱۰ فیلم ” مهلکه برنده ” در سال ۲۰۰۸ پخش شد ولی واجد شرایط شرکت در مراسم اسکار ۲۰۰۹ نبود زیرا نمایش آن در لس آنجلس از نیمه سال ۲۰۰۹ آغاز شد بنابراین در اسکار ۲۰۱۰ شرکت نمود.

قانون دوم مراسم اسکار بیانگر این است که وضوح فیلم نباید کمتر از ۱۲۸۰×۷۲۰ باشد و همچنین زمان فیلم حداقل ۴۰ دقیقه باشد و در نسخه ۳۵ یا ۷۰ میلیمتری یا در فرمت دیجیتالی ۲۴ یا ۴۸ فریم تهیه شود. در اواخر دسامبر فهرست نامزدها برای حدوداً ۶۰۰۰ عضو فعال فرستاده می‌شود.

یک قانون عجیب و غریب در مورد جایز و تندیس اسکار این است برندگان اسکار حق فروش این تندیس را ندارند با اینکه اسکار در مالکیت برنده آن است، در بازار آزاد معامله نمی‌شود. نوه مایک تاد در سال ۱۹۸۹ قصد داشت تندیس اسکار پدربرزرگش را بفروشند مشخص شد عده‌ای این قانون را قبول ندارند.

اما آکادمی از قصد و نیت لاو باخبر شد و در دعوای حقوقی برنده شد و موفق شد تا جایزه را پس بگیرد. با وجود موفق بودن معاملات فروش اسکار، تعدادی از خریداران تندیس‌ها را به آکادمی بازمی‌گردانند تا آن‌ها را در گنجینه نگاه دارد. در سال ۱۹۹۲، هارولد راسل برای هزینه‌های درمانی همسرش مجبور شد تا جایزه اسکار خود را برای فروش بگذارد.

طبق قانون از سال ۱۹۵۰ برندگان این تندیس و همچنین وارثانشان نمی‌توانند بدون دادن پیشنهاد اولیه فروش تندیس به آکادمی به قیمت ۱ دلار نسبت به فروش آن اقدام کنند و اگر برنده این شرایط را نپذیرد آکادمی تندیس را نگاه می‌ دارد.

اولین برنده جایزه اسکار چه کسی بود؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه کسی برای اولین بار موفق به دریافت جایزه اسکار شد ؟ آقای امیل یانینگز نخستین برنده اسکار به عنوان بهترین بازیگر مرد برای فیلم‌ های آخرین فرمان و راهی که همه می‌ روند است. امیل پیش از مراسم به اروپا بازمی‌ گشت از این رو آکادمی با اهدای زودتر جایزه به او موافقت کرد. این موضوع او را نخستین برنده جایزه اسکار در تاریخ کرد.

تنها فیلم غیر مستندی فیلم بو ژست محصول سال ۱۹۳۹ است که چهار برنده اسکار بهترین بازیگر یعنی گری کوپر، ری میلند، سوزان هیوارد و برودریک کرافورد را در نقش‌های اصلی در اختیار داشت.

در ۲۷ مارس ۱۹۵۷ ، بیست و نهمین مراسم اسکار برگزار شد در این سال بود که بخش انتخاب بهترین فیلم خارجی زبان به این مراسم اضافه گردید. از سال ۱۹۷۲ تصمیم گرفته شد که مراسم اهدای جوایز با جایزه اسکار بهترین فیلم به پایان برسد. همچنین در سال ۲۰۰۲ هفتاد و چهارمین مراسم اسکار برگزار گردید و در این سال برای اولین بار جایزه اسکار بهترین پویانمایی نیز اضافه گردید و اهدا شد.

طراحی تندیس طلایی اسکار

مجسمه اسکار نماد شوالیه‌ای شجاع است که شمشیر مبارزان جنگ صلیبی را در دست گرفته و بر روی یک حلقه فیلم ایستاده و پنج حوزه فیلم را نشان می‌دهد که هر کدام نشانگر بخش‌های اصلی آکادمی هستند: بازیگر، نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و تکنسین. تندیس اسکار و یا همان جایزه طلایی اسکار از بریتانیم آب طلا شده بر روی یک پایه فلزی سیاه ساخته شده ارتفاع و یا بلندی آن حدود  ۱۳٫۵ اینچ (معادل ۳۴ سانتیمتر) و وزن ۸٫۵ پوند (معادل ۳٫۸۵ کیلوگرم) است.

جالب است که بدانید در طراحی جایزهٔ اسکار از هیچ مدلی استفاده نشده‌ است. مجسمه‌ ساز (که چشمه الهه شعر را در دروازه هالیوود بول نیز ساخته‌است) جورج استنلی در ابتدا با خاک رس طرح سدریک گیبنز را ساخت و ساچین اسمیت تندیس را با ۹۲٬۵ درصد قلع و ۷٬۵ درصد مس قالب زد و آن ۲۴ قیراط طلا داد.

در سال ۱۹۲۸ طرح اصلی اسکار در کارخانه ذوب فلز سی. دبلیو. شاموی و پسران در باتاویای ایالت ایلی نویز قالب ریزی شد که طرح تندیس جوایز وینس لومباردی و امی را نیز قالب زده‌ است. سالانه حدود ۵۰ اسکار از سال ۱۹۸۳ توسط کارخانه آر.اس. اونز و شرکا در شیکاگو ایالت ایلی نویز ساخته شده. ساخت ۵۰ مجسمه حدودا 21-28 روز زمان می برد اما در در جنگ جهانی دوم تندیس‌ ها برای حمایت از آمریکا از گچ ساخته می‌ شد که پس از اتمام جنگ از دریافت‌ کنندگان برای مبادله با نسخهٔ طلایی دعوت شد.

بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند مراسم اسکار فقط برای اهدای جوایز به عوامل سینما است باید بگویم که در این آکادمی هفت جایزه دیگر نیز وجود دارد درست است که مشهورترین آن‌ ها جایزه شایستگی آکادمی بوده که بیشتر به تندیس اسکار معروف است اما (جایزه یادبود ایروینگ جی. تالبرگ، جایزه بشردوستانه ژان هرشولت، جایزه گوردون ای. سایر، جایزه علمی و مهندسی، جایزه علمی و فنی آکادمی، جایزه اسکار بهترین دستاورد فنی، مدال تقدیر جان ای. بونر و جایزه دانش آموزی و همچنین دو جایزه افتخاری که در سال ارائه می‌شود.

چرا نام این تندیس آکادمی را اسکار نامیدند ؟

شاید این سوال هم در ذهن شما پیش بی آید که چرا نام اسکار را انتخاب نمودند ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در مورد ریشه نام اسکار اختلافاتی وجود دارد. در مورد انتشار نام اسکار به مقاله مجله تایم در مورد ششمین مراسم اسکار در سال ۱۹۳۴ و دریافت جایزه توسط بت دیویس در ۱۹۳۶ برمی‌گردد. در جایی عنوان شده در ۱۹۳۱ مارگارت هریک (۱۹۰۲–۱۹۷۶) دبیر اجرایی آکادمی برای نخستین بار تندیس را دید که او را به یاد «عمو اسکارش» که نام مستعار پسرعمویش اسکار پیرس انداخت در بیوگرافی بت دیویس عنوان شده که او اسکار را از نام همسر اولش هارمون اسکار نلسون جونیور (۱۹۰۷–۱۹۷۵) رهبر ارکستر گرفته‌ است.

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در سال ۱۹۳۹ رسماً جایزه را اسکار نامید. مقاله‌ نویس مشهور سیدنی اسکُلسکای (۱۹۰۵–۱۹۸۳) در زمان نامگذاری توسط هریک حضور داشت و در مقاله‌اش نوشت: کارکنان با علاقه تندیس معروف خود را اسکار نامیدند.

برخی نیز معتقدند که النور لیلبرگ نروژی-آمریکایی مدیر اجرایی لوییز بی. مایر زمانیکه نخستین تندیس را دید و گفت: به نظر من شبهات زیادی با شاه اسکار دوم (اسکار فردریک شاه سابق نروژ و سوئد) دارد . در پایان روز پرسید: باید با اسکار چیکار کنیم، داخل گاو صندوق قرار دهیم؟ و از این رو نام اسکار بروی آن تندیس ماندگار شد.

دلیل ماندگاری مراسم و جایزه اسکار

جایزه اسکار با وجود همه دگرگونی‌هایی که در ۹۰ سال گذشته در صنعت فیلم پیش آمده، همچنان پابرجا مانده‌است. در تمام این سال‌ها، جایزه اسکار نشان دهنده وضعیت کلی سینما بوده و به عنوان پاداشی به فیلم‌ها، بازیگران و کارگردانانی که دستاوردهای پایداری داشته‌اند اهدا شده‌است؛ جایزه‌ای که نه تنها در تثبیت ستاره‌ها مؤثر بوده بلکه نقش بسزایی هم در موفقیت تجاری فیلم‌ها داشته‌است.

جایزه و مجسمه اسکاررای دهندگان و یا هیئت ژوری در مراسم اسکار

امروزه رقابتی شدید بر سر نامزدی عضویت در آکادمی وجود یکی از شرایط این است که فرد نامزد باید دعوت شده باشد یا اینکه یکی از اعضا او را معرفی کند تعداد اعضای رأی‌ دهندهٔ آکادمی اسکار بیش از ۶۰۰۰ نفر است. سیاست آکادمی به گونه ای است که نام اعضای خود را به‌طور عمومی آشکار نمی‌کند، گرچه در مطبوعات گذشته نام مدعوین برای عضویت در آکادمی انتشار یافته بود. در صورتی که کسی که هنوز به عضویت در آکادمی در نیامده در طول یک سال برای عضویت در بیش از یک بخش نامزد شده باشد، در زمانی که عضویت را می‌پذیرد باید بخشی را که می‌خواهد در آن قرار گیرد انتخاب کند.

اعضای گروه‌های مختلف برای جلوگیری از هرج و مرج سعی می کنند که افراد مربوط به حوزه کاری خودشان را به عنوان نامزد انتخاب کنند بگونه ای که کارگردانان به کارگردانان رأی می‌دهند، نویسندگان به نویسندگان و بازیگران به بازیگران رای می دهند سپس برندگان در دور دوم رای‌گیری که در آن تمامی اعضا در بیشتر گروه‌ها از جمله بهترین فیلم حق رأی دارند انتخاب می‌شوند.

نکته : مواردی همچون فیلم‌های خارجی، مستند و انیمیشن توسط کمیته‌ای خاص متشکل از اعضای تمام حوزه‌ ها انتخاب می‌گردند.

جالبب است که بدانید هر کشور می‌تواند سالیانه فقط یک فیلم را پیشنهاد کند در بخش خاص انتخاب بهترین فیلم، تمامی اعضا صلاحیت انتخاب نامزدها را دارند. و از قوانین دیگر مراسم اسکار این است که فیلم‌های خارجی باید دارای زیرنویس انگلیسی باشند.

نحوه نمایش اهدای جوایز مراسم اسکار

مراسم فستیوال اسکار بسیار مجلل و باشکوه است و تمامی مدعوین بر روی فرشی قرمز رنگ که توسط برجسته‌ ترین طراحان مدروز آماده شده راه می‌روند و همچنین سعی می کنند که لباس هایی از طراحان مشهور و زبر دست به تن کنند از این رو سالانه افراد زیادی تمایل به دیدن این مراسم دارند بر اساس تخمین‌ها هر سال بیش از یک میلیارد نفر به صورت زنده یا ضبط شده این جشن را تماشا می‌کنند.

برای اینکه نامزدها سمت چپ فرش قرمز حرکت کنند و بتوانند راحت تر با خبرنگارها صحبت کنند فرش قرمز اسکار با طنابی مخملی و طلایی به دو بخش تقسیم شده‌است. سمت راست فرش نیز به بقیهٔ مهمان‌ها تعلق دارد. بخش اصلی فرش قرمز در بولوار هالیوود پهن می‌شود و از چندین روز پیش از برگزاری مراسم، عبورومرور در این بولوار ممنوع می‌شود.

نمایش مراسم جوایز اسکار در دوره‌های مختلف دستخوش تغییراتی شده و معمولا در ماه مارس بعد از سال مربوطه و ۶ هفته پس از اعلام اسامی نامزدان اعطا می‌شوند. برای اولین بار پخش مراسم اسکار را در سال ۱۹۵۳ از تلویزیون ان‌بی‌سی بر عهده گرفت. تلویزیون در پخش زنده این مراسم جوایز اصلی را نیز نشان می دهد.

زمان مراسم اسکار به دلیل همزمانی با سایر برنامه‌های مهم در تلویزیون ، بعد از ۵۰ سال برگزاری در اواخر مارس یا اوایل آوریل، در سال ۲۰۰۴ زمان برگزاری آن تغییر کرد و به اواخر فوریه یا اوایل مارس ماکول شد. امنیت این مراسم از سوی آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا به عنوان رویداد ویژه امنیت ملی صورت می گیرد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.