اطلاعات کامل درباره بلیط چارتر که به درد شما می خورد

حتما تا به حال زیاد اصطلاح بلیط های چارتری را شنیده اید و می دانید که بسیاری از اوقات افراد به وسیله ی خرید بلیط چارتر اقدام به مسافرت به نقاط مختلف می نمایند. خرید بلیط های چارتر یکی از راه های مقرون به صرفه برای سفر های داخلی یا خارجی است. اما چارتر چیست و بلیط چارتر چه نوع بلیطی است و چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه اطلاعات کامل درباره بلیط چارتر به شما ارائه می دهیم و شما را با انواع بلیط چارتر و ویژگی های آن ها آشنا می کنم.

همه چیز درباره بلیط چارتر

قبل از هر چیز بگوییم که معنی دقیق کلمه چارتر چیست؟ چارتر در لغت به معنای دربست کرایه کردن است. حال ببینیم بلیط چارتر چیست؟

دو نوع بلیط داریم:

  • بلیط سیستمی
  • بلیط چارتری

بلیط های سیستمی: توسط شرکت های هواپیمایی یا ایرلاین ها طبق برنامه عرضه شده و به فروش می رسند که معمولا از 3 ماه قبل تاریخ آن ها مشخص است. قیمت این نوع بلیط ثابت است و این بلیط ها قابل کنسل کردن هستند و در صورت کنسلی مبلغی از وجه برگشت داده می شود.

بلیط چارتر: پرواز چارتر پروازی است که در آن همه یا تعدادی از صندلی های هواپیما از قبل توسط آژانس هواپیمایی یا ارگان ها خریداری شده و به قیمت دلخواه به فروش می رسد.

بلیط های چارتر معمولا به صورت مستقیم توسط ایرلاین ها عرضه نمی شوند و برای خرید بلیط چارتر باید به آژانس های هواپیمایی رجوع کنید. در واقع آژانس های هواپیمایی اقدام به پیش خرید بلیط از ایرلاین ها کرده و آن را به مسافرین و سایر آژانس ها می فروشند. به عبارت دیگر آژانس های هواپیمایی با این کار به صورت عمده خرید می کنند و قیمت کمتری پرداخت می کنند که هم به نفع آن ها است و هم به نفع مسافرین.

چند نوع چارتر داریم؟ آشنایی با اصطلاحات چارتر

فول چارتر (Full Charter): پروازی است که در آن همه صندلی ها از قبل خریداری یا چارتر شده اند.
سیت چارتر (Seat Charetr): پروازی است که در آن تعدادی از صندلی ها از قبل خریداری یا چارتر شده اند.

انواع سیت چارتر:

1. سیت چارتر شناور: در چارتر شناور محدودیتی برای تعیین تاریخ رفت و برگشت وجود ندارد. چارترکننده تعداد مشخصی از صندلی‌های هواپیما را در یک مسیر پرواز و در طول دوره‌ای مشخص، به صورت رفت و برگشت به فروش می‌رساند.

2. سیت چارتر بک تو بک (Back To Back): در تعیین تاریخ برگشت محدودیت زمانی دارید مثلاً بعد از خرید بلیط رفت مجبورید بلیط برگشت را تا حداکثر یک هفته دیگر تعیین کنید.

3. سیت چارتر بلاک (Block): در این نوع پرواز چارتر تاریخ دقیق رفت و برگشت از قبل مشخص شده و شما حق انتخاب ندارید.

چارتر کننده: آژانس، ارگان و یا اشخاصی که صندلی های هواپیما را از قبل اجاره می کنند.

چارتر دهنده: ایرلاینی که بلیط ها را به آژانس ها پیش فروش می کنند و ارائه می دهند.

فرق بلیط چارتر و لحظه آخری چیست؟

گاهی پیش بینی های آژانسی که اقدام به پیش خرید بلیط از ایرلاین نموده درست از آب در نمی آید و همه بلیط هایش به فروش نمی رسد. در این حالت برای جلوگیری از ضرر اقدام به پایین آوردن قیمت بلیط ها می کند به این بلیط ها بلیط های لحظه آخری می گویند که نسبت به بلیط های چارتری قیمت کمتری دارند و ارزانترین نوع بلیط هواپیما هستند.

فرق پرواز چارتر و پرواز لاو

اگر تعداد زیادی از بلیط های یک پرواز به فروش نرسد و ظرفیت صندلی های خالی زیاد باشد ایرلاین کلاس پروازی به نام “کلاس لاو” ایجاد می کند که در آن قیمت بلیط ها مانند بلیط چارتر ارزانتر است و قابلیت کنسلی ندارند. تفاوت آن با بلیط چارتر در این است که توسط خود ایرلاین ارائه می شود.

محدودیت های بلیط چارتر

بلیط های چارتری قیمت ارزانتری دارند و در برابر پرداخت پول کمتر نسبت به بلیط سیستمی، امکانات یکسانی دریافت می کنید. اما این نوع پرواز معایبی هم دارد که در ادامه معرفی می کنیم:

  • بلیط های چارتری همیشه ارزانتر نیستند.

در اوقات پیک و مناسبت ها به خصوص در مسیرهای پرتردد گاهی قیمت بلیط های چارتری از بلیط های سیستمی هم بیشتر است.

  • بلیط کودکان نیم بها نیست

در پروازهای چارتری تقسیم بندی سنی وجود ندارد و بهای بلیط بری همه یکسان است. بنابراین اگر تعداد زیادی کودک در یک سفر همراه شما است ممکن است خرید بلیط سیستمی برای شما به صرفه تر و ارزانتر تمام شود.

  • تخفیفاتی که به جانبازان ارائه می شود در بلیط چارتر اعمال نمی شود

پروازهای معمولی در اوقات خاصی برای جانبازان یا معلولا عزیز تخفیف هایی قرار می دهند که این تخفیف ها در پروازهای چارتری اعمال نمی شوند.

  • بلیط چارتر قابل استرداد نیست

برخلاف بلیط ای سیستمی بلیط های چارتر را نمی توانید کنسل کنید.

همان طور که ملاحظه کردید بلیط های چارتر در زمان هایی که از تاریخ دقیق سفر خود مطمئن هستید گزینه خوبی برای مدیریت هزینه ها است و می توانید با پرداخت پول کمتر امکانات برابر با پروازهای معمولی دریافت کنید. پروازهای چارتر به خصوص برای مسیرهای پرتردد مانند تهران، مشهد، کیش، استانبول و … به دلیل تقاضای زیاد معمولا همیشه وجود دارند و می توانید از آن ها استفاده کنید.

این نوع بلیط محدودیت هایی هم دارد که ذکر شد. امیدواریم اطلاعات کاملی که درباره بلیط چارتر به شما ارائه دادیم برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات شما را تکمیل تر نموده باشد.

 

 

 

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.